לכל מיליארד צודקים: נגד עמלות הבנקים

בתקופה האחרונה הייתי מעורב בכמה מאבקים ביחד עם תנועת הגרילה (תרבות). חלק מהמאבקים הצלחנו וחלק הפסדנו, אבל עצם ההתאגדות הקולקטיבית מצליחה לשנות את כללי המשחק. כיום ישנו מאבק אחד שנמצא בתחילתו והוא נגד קרטל  הבנקים שגובה מאיתנו עמלות עו"ש בלתי מתקבלות על הדעת. הוכח כבר כי במדינות אחרות הבנקים יכולים לשמור על רווח מבלי להוציא את הכסף מהמעמד הנמוך והמוחלש. אם נתאגד כולנו ביחד נוכל להראות לבנקים שאיננו גופים נפרדים, אלא קולקטיב שיכול ומוכן להשקיע את זמנו בהתנגדות.

לפני כשלושה שבועות יצא לדרך קמפיין עמלות הבנקים של המועצה הישראלית לצרכנות. המאבק להחזיר את המרחב העיסקי לידי אחריות, הגינות ואתיקה מתחולל לא רק אל מול הבנקים, אלא גם בספֵירות אחרות כגון קרנות הפנסיה, שוק ההון, ועוד. עלינו להראות לגופים העיסקיים כי אי אפשר לייצר רווח שהוא גניבה וחמדנות בצע. צריך לשים גבולות. להיות רגולטורים של השוק ולא קורבנות של תחרות פרועה.

בחברה בישראל הבנקאות היא גוף חסר רסן שמשתולל ועושה כל מה שהיא רוצה. בשנות השמונים הבנקים התמוטטו והמדינה הייתה צריכה לקנות אותם בכדי להצילם. אבל היום אחרי שנמכרו לבעלי ההון שוב הבנקים איבדו את הצפון. הם חסרי מצפון (כך אומרת הממונה על ההגבלים העיסקיים) ושודדים את המוחלשים. יש מדיניות אחת למעמדות נמוכים ואחרת למעמדות גבוהים. היא יכולה למחוק חובות של מיליארדים לבעלי ההון ולעקל רכוש לחסרי כל.

הקמפיין נגד עמלות העו"ש התחיל כי הוא מסמן אותנו – חסרי כוח המיקוח מול הבנק. לכאורה מול כל אחד מאיתנו לוקח הבנקים עשרות ומאות שקלים בחודש. אבל כשאנו מחברים את הסכומים הללו הם מגיעים לסכום אחד גדול.

באתר הקמפיין נכתב כי: "אין עמלות כאלו בכמעט אף מדינה מערבית, מסיבה פשוטה: לבנקים יש אינטרס שנפקיד את הכספים שלנו בידיהם, כדי שיוכלו להלוות אותם. בענף בנקאות שיש בו תחרות העמלות הן מהוות גורם מעכב ולכן התחרות שוחקת אותן עד שהן נעלמות. לעומת זאת, כאשר יש קרטל, אין צורך להיות תחרותיים ולכן הבנקים בישראל יכולים להרוויח פעמיים – גם ממי שמפקיד את הכסף וגם ממי שמקבל כסף כהלווה. במקום לבצע את תפקידם, לשמור על כספנו ולהעניק באמצעותו אשראי, הם מכרסמים בו בדרכי עורמה ובתחשיבים מסובכים שאיש לא מבין.

אז נכון, עמלות העו"ש הן רק סימפטום של מחלה קשה יותר אבל הציבור – ובמיוחד השכבות החלשות – לא צריכים לחכות עד שהמלחמה בקרטל תסתיים. אם נדרש חוק כדי לנצח את השיטה שלהם, שמאפשרת להם לנפח את העמלות עוד ועוד, אז שיהיה חוק."

כנסו והשפיע על קמפיין עמלות הבנקים – זו חובה אזרחית ומוסרית לעצור את השוד היומיומי של הבנקים.

3 תגובות בנושא “לכל מיליארד צודקים: נגד עמלות הבנקים

 1. במקרה של הבנקים הציבור הוא קורבן של היעדר תחרות ולא של תחרות

  כך זה גם בסלולר, באינטרנט וכיוב – הם כולם מיישרים קו בהעלאות מחירים

  מערכת פיקוח חזקה אמורה לפתור את זה

  אהבתי

 2. לבנקאי- השאלה היא איך מייצרים תחרות כאשר כל החברות פועלות כקרטל (וזאת גם אמרת): יקומו עוד בנקים, עוד חברות סלולר- ויחברו אל אותו קרטל. אפילו גוגל שהולכת למכור מכשיר טלפון סלולרי, לא מתכוונת להיות ספק שירות- מה שיחייב תלות בחברות הסלולר. בכל מקרה,מתי, היוזמה הזו ברוכה. אם תשפיע? סימן שאלה גדול מאוד.

  אהבתי

 3. גרפיקאים בינוניים יוצרים דימויים בינוניים – הבנקאי הוא גם הנחלב? הרי זה בדיוק ההפך ממה שהתכוונו. חוץ מזה, המאבק צודק

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s