לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה

לצאת!, אסופה נגד המלחמה בעזה והפקרת הדרום, הוכנה בדחיפות גדולה וזעם רב, מיד עם פתיחת המלחמה, כתגובת מחאה מיידית. האסופה היא שיתוף מלא תקווה של מספר גדול של כתבי עת: מעין, אתגר, דקה, סדק, גרילה תרבות ומארב. בערב היום השלישי למלחמה הוצאנו קול קורא, וביום החמישי למלחמה נפגשנו ל12 שעות עריכה מרוכזות כדי לבחור חומרים. לצאת! נועדה להספיק לצאת להפגנה הגדולה ביום שבת, שבוע למלחמה.

 

להורדת החוברת כקובץ PDF
לצאת!, אסופה נגד המלחמה בעזה והפקרת הדרום, הוכנה בדחיפות גדולה וזעם רב, מיד עם פתיחת המלחמה, כתגובת מחאה מיידית. האסופה היא שיתוף מלא תקווה של מספר גדול של כתבי עת: מעין, אתגר, דקה, סדק, גרילה תרבות ומארב. בערב היום השלישי למלחמה הוצאנו קול קורא, וביום החמישי למלחמה נפגשנו ל12 שעות עריכה מרוכזות כדי לבחור חומרים. לצאת! נועדה להספיק לצאת להפגנה הגדולה ביום שבת, שבוע למלחמה.

לפני שנה וחצי יצאה אנתולוגיית השירה המעמדית 'אדומה' שהייתה הצלחה גדולה והגיעה למהדורה שלישית. האסופה הזו היא המשך ישיר שלה, אך היא גם שונה מאוד, שכן יצאה במהירות רבה. חלק מהיתרונות והחסרונות של החוברת שבידכם קשורים למהירות וללחץ שבהם נערכה. על אף הזמן הקצר, הגיעו אלינו מאות טקסטים ועבודות אמנות, שנאלצנו לדחות רבים מהם בגלל חוסר מקום.

את כולנו חיברה הסלידה מהמלחמה הנוכחית, שנערכת מהנוף של מגדלי אקירוב ושל זגוגיות המטוסים, כשנרצחים בה תושבי עזה ונכתשים תושבי הדרום. עוד נשלם את מחיר היוהרה, הציניות והכוחנות והפקרת האוכלוסיות בפריפריה בדיוק כשם ששילמנו במלחמת לבנון השנייה, שהובילה רק למוות והרס, ולא השיגה דבר. לצאת! קוראת להפסיק את הכיבוש ולצאת לפעולה ארוכת טווח ובעלת חזון רב-תרבותי ושוויוני. אנחנו מגנים את הטבח וההרג, קוראים להפסקת אש מיידית ולמעבר לפסים של הידברות ושיתוף.

מעצב: רונן אידלמן.
הוצאת אתגר, מארב, סדק, דקה, מעין וגרילה תרבות.
מהדורה ראשונה, אלף עותקים,  01.01.2009

לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה והפקרת הדרום, הוכנה בדחיפות גדולה וזעם רב, מיד עם פתיחת המלחמה, כתגובת מחאה מיידית. האסופה היא שיתוף מלא תקווה של מספר גדול של כתבי עת: מעין, אתגר, דקה, סדק, גרילה תרבות ומארב. להורדה של הקובץ במלואו.

·         מאמר בפוליטיקו הארץ על ההפגנה ועל הפרישה של איבתיסאם מרעאנה

·         כתבה בYNETעל לצאת!, 3.1.2008

·         על האסופה במארב ובאתגר ובזוכרות

·         אמנים מהשורה הראשונה נגד המלחמה,הארץ, 4.1.2008

·         תחנת הרדיו הכל-גרמנית דויטשלאנדפונק, לשמיעה לחצו כאן,  6.1.2008

·         לצאת! יוצרים מתנגדים למלחמה, NRG תרבות, 8.1.2008

  • ·

·         ועדת המדרוג של הארץ בוחרת בלצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה בציון טוב, מוסף הארץ, 09.1.2009

·         "גלות המשוררים?", ליאור אלפרוביץ', עיתון העיר, גליון 1475, עמוד 56.

·         "יורים על אוטומט", אלי הירש, ידיעות אחרונות, 9.1.2009, עמוד 21.

·         "לצאת!", ליאת לוי, ידיעות תל אביב, 9.1.2009

·         יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים! , קדמה.

·         מיהרו מדי לצאת, דורון קורון, YNET, 14.1.2008

·         בגובה העיניים, צחי – עשן הזמן

·         לצאת! אסופת שירה נגד המלחמה בעזה, עמרי הרצוג, ספרים – הארץ, 21.1.2009

·         על התגובות בלצאת!, יונתן אמיר, מארב, 22.1.2009

·         תגובה לאלי הירש: לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה, תומר גרדי, 7 לילות, ידיעות-אחרונות, 23.1.2009

·         גנרל, הטנק שלך, אילנה המרמן, תרבות וספרות  – הארץ,23.1.2009.

·         גרפומניה מייגעת, מנחם בן, NRG, 30.1.2009.

·          כתב-העת الغاوونכתב עת לשירה שיוצא בלבנון, הופיעה בעמוד הפתיחה הכותרת:שירה למען לעזה: תצאו, בתרגום של נאאל אלטוח'י המצרי, רוב השירים נמצאים בעמוד 8-9.

·         מגזין לבנוני הקדיש שער ללצאת!, YNET, 15-2-2009 וגם באתר "קדמה", האתר של עמיחי שלו.

·         אביגדור פלדמן ממליץ באתרו על לצאת!, 15.2.2009

·         פתוחים לדיאלוג, תרבות מעריב, כרמית ספיר ויץ, 20.2.2009, עמוד 30.

·         משוררים ישראלים נגד המלחמה בעזה, נאל טוקחי, אקבר אלאדב (akhbareladab), מצרים

·         "לצאת נכנסת", תרבות מעריב, כרמית ספיר ויץ, 11.9.2009, עמוד 26.

·         מחאה ישראית במצרים?, עינב שיף, וואלה תרבות, 16.9.2009.

 "הם יורים בתותחים ואנחנו כותבים שירים"

יום שישי 23 בנובמבר 2012 08:00 מאת: איילה חננאל, עכבר העיר

ערבי מחאה של שירה, אמנות ותיאטרון: למרות התמיכה הגורפת של העם במבצע עמוד ענן, בתל אביב יש עדיין מי שמתנגד

יש קול אחר והוא צריך להישמע

"אזעקה נגד השתיקה" בצימר (צילום: אורן זיו)

כמו במלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה ואיומי התקיפה באיראן – גם במקרה של עמוד ענן נדמה כי התל אביבים הם הראשונים לצאת נגד פעולות הממשלה. אלא שהפעם תל אביב עצמה נמצאת אף היא בטווח פגיעה ותושביה כבר בילו רגעים ארוכים במרחבים המוגנים. למרות העובדה הזו, ולמרות שרוב רובו של העם מביע תמיכה מוחלטת במבצע (84 אחוז, לפי סקר “הארץ” השבוע), כבר צמחו כמה יוזמות מקומיות שתכליתן מחאה נגד התקיפה בעזה.

 

במקביל להפגנה שהתקיימה ביום חמישי שעבר מול מצודת זאב, ובה הפגינו כ־150 איש כולל ח”כים ממפלגות חד”ש ודע”ם – כבר התקיימו כמה אירועים השבוע שתקפו את הנושא ממקום של תרבות ושל יצירה. ביום שני התקיים במועדון הצימר ערב מחאה תחת השם “אזעקה נגד השתיקה – מילים נגד טילים”, שיזמו הלייבל פיתקית בשילוב עם קבוצת כתב העת “מעין”

 

» יובל בן עמי בעקבות העיתונות הזרה

» יהושע סובול: "צריך להפסיק את הטירוף ולהתחיל לדבר"

 

“את הערב יזמנו והרמנו בפחות מיומיים”, מספרת נטלי לוין, עורכת כתב העת “הטוב והרע”, “מבחינתנו זוהי תגובה מהירה למצב. אנחנו מדברים בשפה שונה מהגנרלים, הם יורים בתותחים ואנחנו כותבים שירים. זה הכלי שלנו להגיד מה שאנחנו חושבים”. לדבריה, פעולות מחאה הן חלק מסדר היום שלהם, כולל אסופות שירה כגון “שירון המהפכה” שיצא בעת מחאת האוהלים ו”פסטיבל חירום” שיזמו אנשי פיתקית בעת מלחמת לבנון השנייה. “הכוח של תרבות זה להתנגד למציאות הקיימת ולא לקחת כמובן מאליו את מה שמכתיבים מושכי החוטים”, מוסיפה לוין, “בתל אביב יש אפשרות להתנגד למה שקורה וזה לא רלוונטי אם אותנו מפציצים או לא. זה ברור לנו מי הסובלים פה, ואלה תושבי הדרום ועזה”.

 

ערב מחאה נוסף, “אמנים נגד המלחמה”, התקיים ביום שלישי האחרון בתיאטרון יפו, ביוזמתהתיאטרון הערבי־עברי. במסגרת הערב הוצגו ארבעה מערכונים פוליטיים מאת הרולד פינטר, מוטי לרנר וגלעד עברון. בנוסף הקריאו מיצירותיהם נתן זך, שמעון בלס, מרוואן בחול ועוד. “במקור זה היה אמור להיות ערב שירה רגיל, ובעקבות המצב הקדמנו את התאריך והקדשנו אותו למחאה נגד המלחמה”, מספר נדב ברנע, ממארגני האירוע, “עצם העובדה שירו טילים על תל אביב לא משנה דבר. בסופו של דבר מי שמגיע לערבים הללו הם אותם קומץ אנשים שרואים גם במחאות האחרות. למרות שמדובר במיעוט, זה לא מוריד מהערך של הדבר עצמו. יש קול אחר והוא צריך להישמע”. לדבריו, אירוע כזה יכול כנראה להתקיים רק בתל אביב, “זה מרחב שמאפשר כל מיני סוגים של דעות ואולי גם פוליטית, באופן יחסי, תל אביב נמצאת במקום אחר מיתר הארץ”.

 

המלחמה על החיים

ליוזמות פחות מוכרות אלו מצטרפת עצומת אנשי תרבות, סופרים ואמנים, שזכתה לסיקור רב. על העצומה חתומים בין היתר יהושע סובולעמוס עוזיורם קניוקדורון צבריניר ברעםסיגלית לנדאו ויותר מ־50 אנשי תרבות נוספים. “כבר חיסלנו טרוריסטים, ויצאנו למבצעים צבאיים, ופלשנו לעזה ודבר לא השתנה, מלבד עוד הרג ועוד שנאה”, נכתב בעצומה, “אנו קוראים להפסקת אש ארוכת טווח, ולהידברות (ישירה או בתיווך בינלאומי) עם אויבינו בעזה – כי לתושבי הדרום כמו לתושבי עזה מגיע להביט מעלה לשמים בתקווה ולא בפחד”.

פעולות מחאה הן חלק מסדר היום כולל אסופות שירה כגון “שירון המהפכה”

 

יוזמת מחאה נוספת היא הוצאתה של מהדורה חדשה ומעודכנת לאסופה “לצאת! נגד המלחמה בעזה והפקרת הדרום”, שיזמו כתבי העת וקבוצות היוצרים “מעין”,”גרילה תרבות”, “אתגר”, “סדק”, “מארב” ו”דקה”. האסופה, שכוללת 60 שירים ויצירות אמנות, ראתה אור לראשונה במהלך מבצע עופרת יצוקה בשנת 2009, “והוכנה בדחיפות גדולה וזעם רב מיד עם פתיחת המלחמה, כפעולה של תגובה מיידית”, מספר ניר נאדר, מיוזמי האסופה ועורכיה. לדבריו, “בעקבות הקול הקורא שהפצנו הגיעו מאות טקסטים וערכנו את המהדורה בקצב מטורף, וכך כנראה יהיה גם הפעם. בתי דפוס רבים בעיר פשוט סירבו להדפיס את האסופה מתוך התנגדות לתכנים. לבסוף היא הודפסה בכפר קאסם ויצאה לאור בתוך פחות משבוע. ביום אחד נגמרו כל העותקים”. נאדר מספר כי להבדיל מהאסופה שיצאה בעופרת יצוקה, “האסופה שאנו מארגנים כעת תהיה משהו אחר שניצור על אותו בסיס של התנגדות, אבל בצורה שונה. ב־2009 זה היה עולם של לפני המהפכות שאירעו במזרח התיכון ולא יכולנו לעודד דבר מלבד נסיגה והידברות. היום כבר אפשר להגיד שאנחנו רוצים מהפכה וזו הרוח של החוברת הזאת. הפעם זה יהודים וערבים ביחד שקוראים למנהיגיהם לחדול ממעגל הדמים”.

 

לדברי נאדר, התל אביבים ממשיכים להתנגד, אפילו כשיורים עליהם. “תל אביב היא המרכז שבו שוכנת הקריה, שם יושבים גנרלים ומחרחרים מלחמה, ולכן ממנה יוצאות ההפגנות והיוזמות של מי שמלחמתם היחידה היא המלחמה על החיים. לשוליים הרבה יותר קשה להשפיע”.

"انسحبوا"؛ مجموعة أدبية باللغة العبرية ضد الحرب على غزة وهجر الجنوب، تمّ تحضيرها على استعجال وبغضب شديد، مباشرة بعد بدء الحرب، كردّ فعل احتجاجيّ وفوريّ. المجموعة عبارة عن تعاون مفعم بالأمل بين عدد من المجلاّت العبرية: معيان (عين ماء)، إتجار (تحدّ)، دقـّاه ( دقيقة)، سيدق (شرخ)، جريلاّ (حرب عصابات)، تربوت (ثقافة) ومأراب (كمين).
لتحميل الملف، إضغط/ي هنا

Latset! [Out Now!] is an anthology against Israel's war on Gaza and violent neglect of its own citizens in the south. It has been prepared with great urgency and rage, at the outbreak of the war, as an act of emergency protest. The collection is a collaboration of hope between a number of journals: Ma'ayan, Etgar, Daka, Sedek, Guerilla Tarbut  and Ma'arav. To download the Hebrew file, click here.

La-Tez!

·         Stingy Kids, New-York City
·         Golempoem, Washington Dc
·         Orthodox Anarchist

*         5 Minuten mit Efrat Mishori: eine Dichterin in Zeiten des Krieges(+Video), TalSterngast, Fluter.De, 21.1.2009

*         Publican antología criticando la guerra en Gaza , Aurora: Todo Sobre Israel Y Judaismo en Espanol, 22.1.2009

Netali Barón / AhjlamShimon Adaf / Sofonías explica este futuroTza´hala Katz / Una serie de cuentas infinita Gerardo Lewin

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

תגובה אחת על “לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: