כוח, קרקע ועוול חברתי

כבר לפני כשש שנים במשך עבודתי בקשת הדמוקרטית המזרחית למדתי על עסקת אדמות המלח. אך כנראה לוקח כמה שנים עד שהעיתונות מוצאת את האקדח המעשן והציבור מודע לעסקאות האפלות הנעשות מאחורי דלתות סגורות.

לוגו הקשת הדמוקרטית המזרחית

הקשת הדמוקרטית המזרחית מברכת על בירור הפרטים בעסקת אפרתי –דנקנר. עסקה, שתוצאותיה הניבו את אחת המשפחות העשירות בישראל.

הקשת טוענת כבר 8 שנים כי מדובר בגזל שיטתי של אוצרות המדינה ובעוול חברתי קשה כלפי כל אזרחי ישראל

הקשת שבה ומדגישה כי קרקעות המדינה הן של כולנו!

כבר בשנת 2003 הגישה הקשת הדמוקרטית המזרחית יחד עם החברה להגנת הטבע עתירה כנגד עסקת בריכות המלח  מאז הנושא נמצא בהליכים משפטיים ובעקבות בירור הפרטים בעסקה, הקשת מקווה שהאמת תצא לאור ותהווה התראה כנגד עסקאות שנרקמות בין בעלי הון ושלטון למכירת נכסי המדינה.

ב- 22 באוקטובר 2003, אישרה מועצת מקרקעי ישראל את ההסכם עם חברת תעשיות המלח שבבעלות משפחת דנקנר. ההסכם אפשר שינוי ייעוד של 2000 דונם שבבעלות משפחת דנקנר, ששימשו להפקת מלח בעתלית ובאילת, לבנייה למגורים. על-פי הסכם זה, יקבלו תעשיות המלח 30% מזכויות הבנייה באילת ו- 50% מזכויות הבנייה בעתלית עם שינוי ייעוד הקרקע, בגין פינוי הבריכות לאידוי מלח הנמצאות על קרקעות אלו. כתוצאה מאישור שינוי הייעוד תשלשל משפחת דנקנר לכיסה עשרות מיליוני שקלים. מדובר היה בעסקה שערורייתית וחסרת תקדים הן ביחס להיקף הקרקע והן ביחס לשווייה. היועץ המשפטי לממשלה התנגד בחריפות לאישור ההסכם במועצת מנהל מקרקעי ישראל ואף טען כי איננו מוצא שום הצדקה בגבולות הסבירות לקיומה של עסקה המעניקה לתעשיות המלח זכויות בנייה חורגות. עוד מצא היועץ המשפטי ליקויים חמורים בקביעת הנהלים ובסדרי קבלת ההחלטות במינהל בכל הנוגע לעסקה זו. עסקת דנקנר עמדה בניגוד גמור לכללי המינהל הציבורי התקין ולעקרון הצדק החלוקתי ביחס להקצאת הקרקעות במדינת ישראל, עיקרון שהקשת הדמוקרטית המזרחית חרטה על דגלה ואשר אומץ על-ידי בית המשפט העליון בפסיקת בג"ץ הקשת הדמוקרטית המזרחית (בג"צ 244/00).

באוגוסט 2002, בעקבות עתירה שהגישה הקשת הדמוקרטית המזרחית, קבע בית המשפט בפסק דין תקדימי (בג"צ 244/00) כי על מינהל מקרקעי ישראל, כנאמנו של הציבור לנהל את מקרקעי המדינה תוך שמירה על אינטרס הציבור בהם, לרבות שמירה על המקרקעין לתועלת הציבור כולו, כולל הצורך להימנע ממתן טובות הנאה בלתי מוצדקות במקרקעין לאחרים. בנוסף, קובע בית המשפט כי מינהל מקרקעי ישראל, ככל גוף ציבורי, מחויב לנהוג בשוויון ולשקול שיקולים של צדק חלוקתי, קל וחומר כשמדובר על משאב מוגבל ורב-ערך כמו קרקע.

עיסקת דנקנר היוותה הענקת טובת הנאה בלתי מוצדקת מנכסי המדינה. מינהל מקרקעי ישראל כנאמן הציבור חילק "מתנות" למשפחת דנקנר מבלי שקיים צורך ציבורי כלשהו, עניין שהיועץ המשפטי לממשלה הדגיש בחוות הדעת המשפטית שהכין בנוגע לעסקת דנקנר.

הקשת הדמוקרטית המזרחית תמשיך ותאבק למען עקרונות הצדק החלוקתי בהקצאת מקרקעי ישראל לטובת כלל תושבי מדינת ישראל.

לקריאה נוספת:

לפרטים נוספים:

  • משה קריף, הקשת הדמוקרטית המזרחית, 052-2514931
  • יעל בן יפת, מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, 050-7717012

***

די לתוכנית ויסקונסין!

ביום א', 25/4/10, בשעה 11:00 יפגינו משתתפי תוכנית ויסקונסין אל מול בית המשפט העליון בבקשה שבית המשפט יקבל את העתירה שתוגש אליו באותו יום לבטל את התוכנית, ולמנוע את הרחבתה המתוכננת לתחילת חודש מאי. בואו למחות איתנו כנגד התנערות המדינה מאחריותה למקבלי הבטחת הכנסה ולדרוש כי גם המובטלים יזכו לכבוד שהם ראויים לו!

בימים אלה הכנסת צפויה להמשיך ולדון בעתידה של תוכנית ויסקונסין. על אף הביקורת החריפה שנשמעת על התוכנית בכנסת ממשיכה ממשלת ישראל לקדם את התוכנית, משרד האוצר לוחץ להרחיבה לכל הארץ, ומשרד התמ"ת מתכנן להרחיב אותה באופן חלקי בתחילת מאי 2010. משתתפי התוכנית והעמותות המלוות אותה מתחילתה קוראות לכנסת לבטל את התוכנית שפוגעת בכבודם של מקבלי הבטחת הכנסה ואינה מאפשרת להם את הקיום המינימלי. אנחנו קוראים לממשלת ישראל ליצור מקומות עבודה ראויים, לקיים הכשרות מקצועיות ולאכוף את חוקי העבודה, כך שמובטלים יוכלו להתקיים מעבודה ולא מקצבה.

לפרטים נוספים:

  • http://www.maspik.info/
  • שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם: 02-6482757
  • סינגור קהילתי: 02-6402555
  • הקשת הדמוקרטית המזרחית: 03-5247702

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: