בצלם נגד מעריב

סמול ימיני שמאל / שרית מיכאלי

בעקבות מאמר התגובה שלי מטעם בצלם תקף אותי בן-דרור ימיני בבלוג שלו במעריב. זו תגובתי.

לוגו
לוגו

בהתקפתך עלי אתה ממחזר את המנטרה של ה"סמול" מול ה"שמאל", וכנראה לא הסברתי נכון אם אתה חושב שאנחנו מקבלים את החלוקה הזאת ורק מבקשים שתבין שבצלם הוא לא מהרעים. טעות. אין לי כל כוונה להצטדק בפניך או בפני איש לגבי מניעי שלי, או מניעי צוות בצלם והנהלתו. הם טהורים. אנחנו לא זקוקים לגושפנקה שלך או של כל אחד אחר כדי לדעת שאנחנו פועלים למען זכויות האדם בשטחים מתוך מחויבות עמוקה לעתידו של המקום הזה, ולעתידם של כל בני האדם שחיים בו, יהודים כערבים. הסברתי שיושר אינטלקטואלי בסיסי מחייב להראות את כל התמונה, לא רק חלק ממנה, ושאתה התמקדת באנשי צוות וחברי הנהלה שהביעו עמדות שאינן מקובלות עליך, תוך העלמת מגוון האנשים בארגון ובהנהלתו, כיוון שזה שלא מקדם את התזה שלך.

בתגובתי אמרתי שמאז תחילת גל ההתקפות האחרון על ארגוני זכויות האדם, לא שמעתי ביקורת עניינית על עבודתו של בצלם, וזה כולל גם את מאמריו של דחוח-הלוי. בעת האחרונה הוא התמחה במחזור התבטאויות פרטיות של אנשי בצלם בעבר, בהווה ובעתיד, הוצאתן מהקשרן, וציטוטם באופן מעוות וסלקטיבי. בנוסף הוא הפליג בהפרחת האשמות בדיוניות כאילו בצלם פועל ממניעים זרים, משמיץ את צה"ל לשווא, תומך בפיגועים, מגלה הבנה לטרור הפלסטיני ועוד כהנה וכהנה. הטענות של דחוח-הלוי לא חדשות, ומופרך לטעון שלא התייחסנו אליהם. אני אישית עניתי על חלקן במאמרים ותגובות, שחלקם התפרסמו באמצעי התקשורת, כולל באתר זה. במקרים בהם ביקורתו היתה עניינית – ערכנו בדיקה מקיפה ואם גילינו שבצלם טעה– לא התביישנו לתקן את הטעויות שלנו בפומבי. זה רק הוסיף לאמינותנו. אולם ההתמקדות בפרסום (לרוב מעוות) של התבטאויות של חלק מצוות בצלם איננו ענייני ומוכיח בעיקר שהלוי חוטא בכל מה שהוא מאשים בו אותנו – מגמתיות, חד צדדיות, ועיוות של העובדות. עם זאת, בסוף השבוע שעבר, אחרי כתיבת המאמר, קרה הלא יאמן – דחוח-הלוי פנה אלי ב"שאילתה" עניינית, והוא ייענה באופן ענייני.

עשרים שנה לבצלם
עשרים שנה לבצלם

עם זאת, האמנם דחוח-הלוי, שבחקירותיו אתה נתלה, נטול אג'נדה פוליטית? הרי אם נפעל לפי אותו ההיגיון העומד מאחורי ניגוחו של בצלם דרך עמדותיהם של אנשי צוותו והנהלתו, נגלה שהלוי מצהיר שהוא מתפרנס מידי המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. ארגונו של דורי גולד, שעל שורותיו נמנים אנשים כמו יעקב עמידרור וג'רלד סטיינברג הוא ארגון בעל אג'נדה וזהות פוליטית, שחלק מעמיתי המחקר שלו משמשים סנגורים מטעם עצמם לכל מעשה ומחדל של ממשלות ישראל לדורותיהן. ברור שארגון כמו בצלם, המבקר בחריפות זה עשרים שנה את רקורד זכויות האדם של ממשלת ישראל בשטחים ואת מפעל ההתנחלות הלא חוקי שמהווה הפרה כה קשה של זכויות האדם יהיה על הכוונת של מבקרים כאלה. לגיטימי כמובן לבקר אותנו אבל הטענה שהביקורת מבית המדרש הזה היא אובייקטיבית וחסרת פניות היא סתירה עצמית – לגבי בצלם קבעת שהשקפת העולם של חברי צוות והנהלה מסוימים מספיקה כדי לשלול את הלגיטימיות של ביקורתנו. למה זה לא תקף לגבי מקטרגינו? מדוע אתה מפעיל סטנדרטים כפולים לגבי סטיינברג, דחוח-הלוי ודומיהם – אולי משום שהם מספרים משהו שאתה מעוניין להאמין בו?

מר ימיני, אולי תתפלא אבל בצלם סבור גם הוא שיש כאלה המבקרים את ישראל שלא ממניעים לגיטימיים. יותר מכך, לבצלם, כארגון ישראלי שפועל לשיפור דמותה (האמיתית, לא ההסברתית בלבד) של מדינתו שלו, חשוב לייצר הבחנה ברורה בין מבקרים לגיטימיים של פעולות ישראל, לבין כאלה שמנצלים את שיח זכויות האדם לקידום מטרות המנוגדות לערכי זכויות האדם. דווקא ארגונים כמו "אם תרצו", Monitor NGO, CAMERA ופרשנים כמו שטיינברג ודחוח-הלוי תורמים לטשטוש ההבחנה הזו. באמצעות הפצת מידע לא נכון, באמצעות הכללות גורפות, ובאמצעות ציטוטים חלקיים ומעוותים של עמדותינו (ולעיתים המצאתן יש מאין של עמדות שמעולם לא ידענו שהיו לנו) הם תורמים ליצירת אוירה ציבורית מתלהמת שבמסגרתה כל מבקר מוכתר כבוגד ומערערים את יסודות הדמוקרטיה וחופש הביטוי, שלא לדבר על מעמדה הבינלאומי של ישראל. בכך הם משתפים פעולה, פרדוקסאלית, דווקא עם אלה שהם מאשימים בדה לגיטימציה של ישראל.

הטקסט נכתב בידי שרית מיכאלי דוברת בצלם ופורסם לראשונה בבלוג "בחלם".

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

10 תגובות בנושא “בצלם נגד מעריב

 1. אם עלי לבחור למי להאמין אז בחירתי היא בן-דרור ימיני ודחוח-הלוי ולא גב' מיכאלי.

  אהבתי

 2. זה ממש שיח חירשים. אני לא מבין למה בכלל הניסיון הנואל ובהחלט לא מוצלח לענות לבן דרור ימני. האחרון כותב תעמולה זולה בצורה דמגוגית לחלוטין ומיכאלי מנסה לענות בצורה שקולה וטרחנית. אולי ההשוואה קצת קשה אך לענות לטיעוניו של בן דרור ימני הם כמעט כמו לענות לטענות של פשיסטים. אין אפשרות לנצח מכיוון שהויכוח הוא לא באותו שדה. ניסיון לענות בצורה לוגית לטיעונים דמגוגים רק נותנים להם הכשר.

  אהבתי

 3. סומק, האם כל מי שאינו לאומן (פאשיסט) פרו-פלשתינאי (כמו בעל הבלוג הזה) הוא אוטומטית פאשיסט? האם כל מי שמצטט דברי אחרים ומביא עובדות הוא פאשיסט? אם כך, אני גאה להיות פאשיסט, אם כי אני סבור שמבין שנינו, דווקא אני ההומניסט ואתה הפאשיסט.

  אהבתי

 4. הפוסל במומו פוסל. לא אמרתי שבן דרור ימני הוא פשיסט אלא השוויתי את הויכוח לדיון עקר עם טיעונים פשיסטיים, קרי, טיעונים לא הגיונים שלא ניתן לענות עליהם בצורה לוגית.
  אני חושב שויכוח הוא דבר חשוב אך יש כאלו שאין בהם טעם מהעבודה הפשוטה שבהם לא רק שלא יגיעו לאמת (כרצון הויכוח הסוקרטי) אלא אף יחטאו לאמת. להתווכח עם ימיני יש ראשית לקבל את החוקים שהוא מטיל כגון השוואה מוזרה בין שמאל לסמול, הרעיון שאדם עובד במרכז מחקר הוא חוקר ולא תעמולן כאילו החוקרים במרכזי מחקר שמרנים בארה"ב לא מגיעים כבר עם דעה מוכנה מראש וכהנה. הדבר החשוב ביותר שבצלם יכולים לעשות הם לבצע מה שהם עושים תמיד: לחשוף את עוולות הכיבוש ולא להפסיק.

  אהבתי

 5. הפכתי והפכתי בספרי הלוגיקה שלי, ניערתי אותם שוב ושוב, ולא מצאתי בשום מקום כשל, פורמאלי או בלתי פורמאלי, המכונה 'טיעון פאשיסטי'.
  כתבת שימיני מציג 'טיעונים לא הגיוניים שלא ניתן לענות עליהם בצורה לוגית' – אני ממליץ לך לפתוח ספר מבוא ללוגיקה ולהבין שטיעון יכול להיות תקף או בלתי תקף, ותקפותו נובעת אך ורק מהיחס המתקיים בין ההקדמות שלו (בשפת העם – הנחות) לבין מסקנתו, ולא בשום דבר אחר.
  כל מה שצריך לעשות בכדי להתווכח עם ימיני הוא להתמודד מול העובדות, אחזור שנית, העובדות, שהוא מציג במאמריו. אם יש לך טענה הנוגעת לאמיתותן של העובדות המוצגות על ידו, ובמילים אחרות, אם יש לך הפרכה של אחת מטענותיו, אנא הצג אותה, אם לאו עדיף שתחסוך מעצמך את הקשקשת הפסאודו-פילוסופית, שמדגישה את חולשת עמדתך.

  אהבתי

 6. בן דרור ימיני לא מוכן להתעמת עם העובדה שהציונות במבנה היהודי-דמוקרטי הנוכחי שלה לא רק שוללת את הלאומיות הפלסטינית, אלא גם עושה דה-הומניזציה לסובייקטים שלה. לכן רק חשיבה חדשה על המרחב בין הירדן לים תוכל להביא לאיזון יחסי הדיכוי.

  כשבן דרור ימיני אומר: "הנחישות של נתניהו בולטת בעיקר על רקע רפיסות השמאל. גם השמאל, בדיוק כמו הימין, אינו עשוי מאידיאולוגיה אחת. יש שמאל ויש סמול. יש שמאל ציוני שהקים את המדינה, ותומך בכל מאודו במדינה יהודית ודמוקרטית, לעומת סמול אחר, ששואף למדינת כל אזרחיה, או מדינה אחת גדולה, או דו-לאומית, או דמוקרטית ולא יהודית. אלא שבניגוד למעשה נתניהו בימין, השמאל הציוני נכנע בקלות." הוא לא מודע לתוצאות ההרסניות שהביאה אותנו המחשבה הדכאנית של אותו ימין.

  השמאל החדש לא נכנע לרעיונות חדשים, אלא משתמש בהם בדיוק כמו שהוא הציע רעיון דו לאומי עם ברית שלום של מאגנס ושולם. בדיוק כמו שהוא הציע פתרון קונפרדטיבי עוד לפני מלחמת 48. בדיוק כמו שב67 הציעו נסיגה מיידית מהשטחים. בדיוק כמו שדרשו את ההכרה בתנועה הפלסטינית הלאומית… כל הרעיונות הללו שחוזרים אלינו היום רק מחייבים את הימין דווקא להתארגן.

  אבל במקום לשלול ולהסית כפי שעושה בן דרור ימיני. יש גורמים בימין שחושבים אחרת. תקראו את הספר "במלכודת הקו הירוק" של יהודה שנהב ותראו שדווקא מתוך הרעיונות החדשים של השמאל החדש אפשר לארגן מחדש בצורה יצירתית את האוכלוסיות בין הירדן לבין הים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: