להתחדש בשמאל

"גם מזה עוד נצטרך להיגמל, אז נתחיל כל בוקר להתעמל" (מאיר אריאל)

עם התמוטטות השמאל בבחירות האחרונות על מחנה החברתי להיערך מחדש. ציבור יהודי גדול מחפש בית. הוא לא מוצא אותו במפלגת "קדימה" היושבת באופוזיציה, אך לא מביעה שום סנטימנט חברתי בשאלות של רווחה, בריאות, חינוך וכד'. מפעלים בפריפריה קורסים ולא מקבלים מענה לבעיותיהם. בקרית גת מאז סגירת מפעל פולגת רק עשרים אחוז מהעובדים מצאו עבודה. לפי הממצאי ה-OECD ישראל ענייה ולא שיוויונית. שיעור העוני בישראל הוא 20%, כשמרבית העניים הם ערבים וחרדים. באוכלוסיות אלו מגיע שיעור העוני ל-50% ול-60% בהתאמה. הציונות לא מצליחה להגיב לשינאת החרדים והערבים שהיא מייצרת ובהתאמה למערכת חד-תרבותית שלא מסוגלת לקבל לתוכה את האחרים. לא מערכת רב-תרבותית (לזהויות השונות – המזרחים, הרוסים, החרדים) וקל וחומר אין בנמצא מערכת דו-לאומית (שתענה באתגר מחודש לחיים משותפים ללאומיות היהודית והערבית). מדינת הרווחה שיכלה לתת תשובה לבעיית העוני מצטצמת ולא מתרחבת. שטייניץ לא עוסק בהגדלת התקציבים החברתיים ובמלחמה ישירה בעוני ובמקורותיו. מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני. מה הם יעשו בדור הבא. אחוז גדול מהם מגיע מהמגזר הערבי. לאיזה ישראל אנו רוצים לגדל אותם?!

במקום זה ישראל עוסקת באי מתן היתר כניסה לאינטלקטואל השמאל היהודי נועם חומסקי. ישראל בונה התנחלויות חדשות בתוך השטחים הכבושים בכלל ובשייח ג'ארח בפרט. המשטרה הופכת לכוח עליון בהפגנות ולא מפעילה שיקול דעת. מישהו זוכר תלונה על אלימות השוטרים שזכתה לתגובה הולמת. אנשים נעצרים באלימות בתוך תל אביב, בהפגנות (לא אלימות) נגד הכיבוש בשייח ג'ארח, בהפגנות בעד לגליזציה, בהפגנות החרדים ועוד. כך המשטרה מפגינה אלימות מופרזת ללא שום פיקוח! משטרת הגבולות מתעמרת בפעילי שלום בינלאומיים ולא מאפשרת את כניסתם לישראל. השב"כ מסמן את אוכלוסיה שלמה כלא לגיטימית עם המעצר של אמיר מח'ול ועומר סעיד הרדיפה אחר ח"כ עזמי בשארה ועוד. ישראל מדרדרת לתוך רשימה של מדינות דיקטטוריות שלא מאפשרות לאזרחיהם לפגוש עו"ד. כך המעצר המנהלי והכיבוש מגיעים פנימה לתוך ישראל והמשטרה והשב"כ מנהלות את המדינה ולא ההפך. לא פלא שתנועת קיקיונית כ"אם תרצו" הופכת למסד מידע של עיתונאים בכירים בישראל.

עצרו רגע, תנו לי לומר דבר מה

דווקא ברגעים אלו שבו המחנה הלאומני ייצר מצב שבו אנו חיים ומתמודדים עם ממשלה של ימין רדיקלי על מחנה השמאל להתעשת. מנהיגי חד"ש ובל"ד צריכים לפנות לציבור היהודי ולומר שהם תומכים ביוזמת אובמה. אסור לחכות למר"צ והעבודה שבבבחירות הבא כנראה יש סיכוי שיתאיינו לגמרי. מאידך אסור לחכות שהמשבר הכלכלי יחריף וישראל תהפוך ליוון השנייה. מפלגת קדימה, הליכוד וישראל ביתינו מחזיקות לא מעט אוכלוסיות מתוסכלות שמוחלשות מדי יום אחר יום. עניים שלא יכולים לנוע ממקום למקום בשל מחירי התחבורה. חולים שלא יכולים לרכוש את התרופות שרשם להם הרופא. חסרות וחסרי דיור הנעים מגן ציבורי אחד למשנהו. סטודנטים וסטודנטיות שנאלצים לעזוב את הלימודים הגבוהים בכדי לעבוד ולשרוד. אוכלוסיות ממעמד בינוני המוצאות את עצמן מדרדרות מיום ליום ולא יכולות לרכוש את אותה איכות חיים.

הימין מעניק לאוכלוסיות מדוכאות אלו חזון של שינאה, איבה. הוא מסמן את הפלסטיני כאוייב. את החרדי כטפיל. את הערבי-הישראלי כגיס חמישי. את המזרחים כבטלנים. הפליטים ומהגרי העבודה שתופסים את העבודה של אותו ישראלי מדוכא. מנהיגי המפלגות השמאליות אלו שמבינות את המצב הדו-לאומי צריכות להציע את החזון החברתי ככלול בזה המדיני. אסור להיענות לדרישת ראש השב"כ שלא לשנות את האופי של מדינת ישראל. חייבים לשנות את האופי של המדינה. להציע חשיבה רב תרבותית שתכיל את הצרכים של כל האוכלוסיות החברתיות השונות.

החשיבה של השמאל החדש כבר מתחוללת בשוליים. עובדים מתארגנים באקרשטיין, במשפחתונים, בערוץ הספורט, באוניברסיטה הפתוחה ועוד. הכפרים הלא מוכרים בדרום הארץ וכפר דהמש בין רמלה ולוד מציעות תוכניות לשילובם במרקם החברתי והעירוני ועוד דוגמאות חיוביות להתארגנויות חדשות. הבעיה הגדולה של השמאל שהוא מרגיש מובס, אבל הוא צריך להבין שהוא שהוא בנוי לשלוט ויש לו קהל שמבקש זכויות והכרה. מפלגות השמאל ששמו להם חיים משותפים של ערבים ויהודים יכולות להרחיב את מעגליהם. אם ח"כ דב חנין ו"עיר לכולנו" בת"א זכו לארבעים אחוז מהכוח הפוליטי במועצת העיר בחיבור נדיר בין יהודים מת"א וערבים מיפו אפשר להציע מודל זה למדינה כולה. אבל צריך לשבור מסגרות חשיבה קודמות להציע חשיבה מחודשת על החיבור בין החברתי, המעמדי לבין ה(דו) לאומי, ולהביא כוח צעיר למאבק (קחו לדוגמא את הרייב האמנותי העשיר שאירגנו פעילי/ות שייח ג'ארח). אסור שבל"ד תתמוטט בלחץ יובל דיסקין והשב"כ שמבקשים לדחות בכל מחיר הרעיון של מדינה של כל אזרחיה. אסור שחד"ש תסתפק בכוחה הנוכחי. קדימה, הליכוד וישראל ביתינו חלשות בנושאים החברתיים ולא מציעות שום חזון וזכויות חברתיות לבוחריה. התעוררו בשמאל והגדילו את הכוח, לא צריך לחכות לבחירות להציע לאנשים את מה שהם ראויים אליו. אובמה תוך מספר שנים הציע שלטון חברתי של חיים בכבוד לבוחריו והם נענו לו והנה היום כבר הצליח להעביר רפורמה בנושא הבריאות שתעניק באופן אוניברסלי (!) ביטוח בריאות למיליוני אנשים שלא זכו לכך מעולם. אך כפי ששחורים עבדו ביחד עם לבנים להקים את השמאל בארה"ב, כך בישראל צריכים לעבוד ביחד ערבים ויהודים, מזרחים ואשכנזים, עניים ועשירים, פריפריה ומרכז ולשתף פעולה בחזון חדש לחברה בישראל. אסור להיכנע למשטר ההפרדה, האיבה והשינאה בין כל האוכלוסיות השונות.

הדעה נכתבה לפני הטבח במשט. הדעה פורסמה לראשונה ב"עבודה שחורה", 2-6-2010.

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

6 תגובות בנושא “להתחדש בשמאל

 1. מילים נכונות.
  אסור להיכנע למשטר ההפרדה, האיבה והשינאה בין כל האוכלוסיות השונות.

  אהבתי

 2. מממ.. תמשיך ככה ואולי לקראת גיל 40 יהיה לך איזה מושב קטן בכנסת במפלגה בינונית שיתן לך משכורת גדולה ופנסיה ולא תצטרך עוד ללמד בשכר רעב ילדים שההורים שלהם חושבים שהם מחוננים בישובי תיז אל נבי, ותוכל להראות לאמא שהנה אתה סוף סוף מפרנס את עצמך. אולי. אולי לא.

  אהבתי

 3. מתי, מילים טובות וחכמות אבל כמו ברוב המקרים למציאות יש משקל אחר…המנהיגים שאתה מייחל להם אינם בנמצא, המעט שהוכתר כשמאל שפוי אינו בנוי מבחינה מנטלית לנצח, להשיג, ולעמוד על שלו. מבנה אישיות דלוח מגובה בעקרונות הומניים זה במקרה הטוב אופוזיציה עלובה. אבל אולי תיכנס אתה לביצה הזאת ותעשה את השינוי המיוחל?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: