יום שני בבוקר שיחה בגלי צה"ל עם רוני דניאל כתב ערוץ 2 לענייני צבא

סאטירה נוקבת על אמצעי התקשורת בישראל מאת המשורר תאמר מסאלחה. הראיון התפרסם בגירסא מקוצרת באתר "העוקץ".

קריין: וכעת נפנה לרוני דניאל כתב ערוץ 2 לענייני צבא – בוקר טוב רוני

רוני דניאל: (אנחה ) בוקר טוב

קריין: אני מניח ששמעת כעת את הדיווחים על עשרות הנפגעים באחת מספינות המשט, אתה יכול להבהיר לנו את תמונת המצב … מה ארע שם?

רוני דניאל: כן האירוע התרחש באונית מרמרה שהיא האונייה הגדולה ביותר אוניה זו נשאה על סיפונה כשש מאות משתתפים שביקשו להתעמת ולשבור את המצור על עזה. הם הכינו מארב מתוכנן לחיילי השייטת שהופתעו מעוצמת האלימות

קריין : מארב מתוכנן של פעילי שלום?

רוני: אלה לא פעילי שלום!

קריין:הם לא?

רוני: בפירוש לא, אנחנו צריכים להבין שעל סיפון מרמרה לא היה אותו הרכב אוכלוסיה שעל שאר הספינות

קריין:מה זאת אומרת?

רוני: זאת אומרת שרוב הפעילים אינם אותם פעילים מערביים שהורגלנו אליהם ושהיו נמצאים על שאר הספינות הקטנות, רוב הפעילים שעל מרמרה היו טורקים זאת ספינה טורקית!

קריין:טורקים?

רוני : טורקים ואני מבקש להפסיק לקרוא למשט הזה משט של פעילי שלום, אלה הם פעילי שלום כמו שאני עציץ!

קריין : אתה עציץ?

רוני: מדובר במשט שרוב רובו היה מורכב ממוסלמים, היה להם כפיות ! הם קראו לג'יהאד ו"ח'יידר ח'יידר יא יהוד"! וקריאה בדבר זכויות הכורדים והארמנים אלה הם טרוריסטים תומכי טרור?

קריין:מוסלמים?

רוני: כן זה מה שאמרתי טרוריסטים

קריין: למה לטורקים לקרוא קריאות בעד זכויות הכורדים והארמנים?

רוני: אינני יודע אבל אתה מכיר את פעילי השמאל ההזויים האלה, זה פשוט עוד משט של פעילי שמאל הזויים!

קריין: רגע לא הבנתי, זה משט אסלאמיסטי או משט של פעילי שמאל סהרורי או כפי שאתה מכנה אותו ובצדק, הזוי?

רוני: מה זה משנה! העובדות הן שזה משט אסלאמי של שמאלנים הזויים פעילי טרור טורקיים במימון איראני שתומך בהשמדת ישראל ובמלחמה בעלת אידיאולוגיה שואתית אנטישמית של חמאס והם גם בעד זכויות הכורדים והארמנים … מה לא ברור כאן?

קריין: מימון איראני?

רוני: כן מימון איראני, בעצם זאת הייתה תוכנית איראנית שגייסה דרך משמרות המהפכה שלה מוסלמים קיצוניים מכל רחבי טורקיה, חלקם אף היו חברים במועדני אגרוף הידוע שבהם (כך נמסר ממקורות מודיעיניים ערבים שדיברו עם ידידי אהוד יערי) מועדון אגרוף רדיקאלי בשם "בוקס-טאר – יארום – יהודה " שזה בתרגום לעברית "אגרוף המעופף את היהודי באוויר".
קבוצות אלה ואחרות התארגנו בחוליות התקפיות והמתינו לרגע נחיתתם של כוחותינו על הסיפון בכדי לתקוף אותם באגרופים, בנשק חם, קר ופושר, ובעצם הם ביקשו לבצע בחיילנו לינש' על זה שהעזו לעצור את המשט 3000 ק"מ בלב ים שזה כידוע השטח הטריטוריאלי הימי של מדינת ישראל לפי החוק הבינלאומי, זה כתוב שחור על גבי לבן.

קריין:אז הם השתמשו בנשק?

רוני: כן מעדויות החיילים ששרדו אך בקושי את ניסיון הלינש' האכזרי, עולה כי הם השתמשו בכלי נשק רבים כגון: אלות, סכינים, כיסאות פלסטיק מהסוג הקשיח, אבנים, אלות, כיסאות, סכינים וכמה צעיפים ואפילו כפיות

קריין:כפיות?

רוני:כפיות

קריין:ואבנים?

רוני: כן אבנים

קריין: איך הם השיגו אבנים בלב ים? האם הם הצטיידו באבנים בעוד מועד?

רוני: לא … לא … מקורות שלי בצבא מוסרים שהם פשוט משו מקרקעית הים כמות גדולה של אבנים, כלי חרס השייכים לתקופת בית ראשון (אגב שמוכיחה את בעלותנו על עזה) וגם אצות ים. ..והם השתמשו בכל האמצעים האלה נגד חיילנו וזאת במטרה לבצע בהם לינש' הכחדתי ובמטרה גם להעלים את הראיות המוכיחות את זכותנו על עזה, זכות שכאמור הם מתכחשים אליה בתוקף, וזאת כמובן אחת התוצאות הנובעות מהעדר חינוך ציוני באוניברסיטאות בטורקיה.

קריין: כן אני בטוח שאנטי ציונות-התנחלות-מצור-ישראל-שמיות הנה תופעה מסוכנת שיש להילחם בה אבל בחזרה לעובדות המקרה הספציפי ה…

רוני:אתה צודק זוהי תופעה חמורה שהממשלה והדרג המדיני חייבים לתת עליה את הדעת, אך גם הציבור הישראלי חייב לעשות משהו בנידון. ואכן לשמחתי הרבה, הציבור יותר קשוב לצה"ל מאשר ממשלתו, כך למשל כתבתנו לענייני חינוך שרה בק מסרה לי שתנועת אם תרצו כבר שלחה משלחת שהיא עומדת בראשה לאוניברסיטאות בטורקיה, וזאת על מנת לבחון את היקף המסרים האנטי ציוניים המועברים על ידי מרצים בכיתות ובאמצעות הסילבוסים שמחולקים שם, כמו כן הם יבקשו לעמוד כקונטרה נגד המפגינים בגנות חיילנו, כפי שעשו כאן בארץ בניסיונם המוצלח לבער ולטהר את האקדמיה הישראלית מתופעת האי נאמנות והבוגדנות הפושה בקרב חוגי המרצים והאינטלקטואלים "הסמולנים" אוהבי הערבים והטורקים שמתכחשים לזכותנו להמשיך את המצור על עזה. אותם אנשים מתכחשים כך נמסר לי ממקורות צבאיים בצה"ל לזכותנו לחיים, וסביר להניח שהם גם מכחישי שואה ערבים אנטישמים.

קריין: רגע הם ערבים או טורקים?

רוני:ערבי טורקי מה זה משנה כולם מוסלמים פונדמנטליסטים תומכי אל-קאעידה והם נראים ונשמעים אותו דבר

קריין:מי המרצים או הטורקים?

רוני:כולם

קריין:כן ברור … ברור … חזרה לאצות … איך הם השתמשו בהם בדיוק כנגד חיילנו?

רוני: טוב אני יודע שאין לך רקע צבאי מפואר כמו שלי, כולך סתם קריין ברדיו צבאי אז אני אסביר לך ולעם ישראל בשפה של הדיוטות את המשמעות הצבאית החמורה שבשימוש בנשק לא קונבנציונאלי כמו אצות ים!

קריין:נשק לא קונבנציונאלי?

רוני : כן אם היית קורא את ספרו של קרל פון קלאוזוביץ…

קריין: אה זה לא איש הצבא הפרוסי שאמר ש"המלחמה אינה אלא המשך המדיניות בצורות אחרות" או משהו בסגנון הזה?

רוני: (עצבני) מה פתאום את זה אמר צ'ימברליין וכולנו יודעים לאיפה זה לקח אותנו ולאן זה עלול להוביל אותנו היום בעידן שאיראן חיזבאללה וחמאס רוצים להשמידנו בנשק גרעיני. מה גם שקלאוזוביץ לא היה סתם איש צבא אלא גנרל צרפתי ממוצא יהודי בן דודתו של דרייפוס, ואם היית מעיין קצת במשנתו היית מבין שההתקפה באצות הייתה בעצם שימוש אסטרטגי בתורת הלחימה של "הקונטרה – בליץ"…

קריין:"התקפת נגד נגד מתקפת בזק " זה מה שזה אומר?

רוני:לא לא … זה אומר שימוש בגופי_ לוחמה_ ימיים_ צפים הידועים בהגה הצבאית כ "בליץ" או "בליצים" אמצעים אלה יכולים לכלול אצות ים או דגים מתים, שקיות פלסטיק וכו' … ובמקרה הנ"ל כפי שנמסר לנו החליטו הטרוריסטים בצורה צינית להשתמש באצות ולהשליכן אל עבר החיילים שזה בעצם ניסיון להשתמש בנשק ביולוגי.

קריין:ביולוגי?

רוני: כן ביולוגי … התוכנית הייתה להטעות את החיילים לחשוב שמדובר בעלי נורי לסושי ולנצל את עובדת הרעב שלהם, שכן הם היו מספר שעות רב בלב ים בכדי להגיע למשט כי כידוע המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל הם כ 4000 ק"מ והם עשו זאת ללא כל ארוחה מזינה. כך שהם עלו על הספינה רעבים והטרוריסטים ידעו זאת היטב.

קריין: אז מה הייתה התוכנית שלהם?

רוני: התוכנית הייתה שהחיילים יתכופפו בכדי לקחת את האצות וכך יהיה לטרוריסטים הזדמנות פז להפתיע אותם ולהתנפל עליהם כשחיילנו יהיו מרוכזים באצות וכשהם יבינו את המלכודת שאליה הם נפלו אצבעותיהם תהיינה כל כך מחליקות שפשוט יישמט להם הרובה מהידיים, מה שיאפשר לטרוריסטים להעמיד צלפים שירו עליהם באין מפריע בסוג של מטווח ברווזים את המוטות, כיסאות הפלסטיק הסכינים,האבנים ואלפי הגולות שהיו באמתחתו של טרוריסט אחד עם רוגטקה קטלנית

קריין:גולות?

רוני:כן גולות, תראה אין להקל ראש בזה! אם אבן קלע יכלה להרוג את גוליית אז גולות שעשויות מחומר קשה לאין ערוך יכולה אפילו להטביע סטיל!

קריין:פשששש .. תשמע … זה נשמע ממש מפחיד! אינני יכול אפילו לדמיין מה הרגישו לוחמנו באותה שעה ואיך הצליחו להתגבר על המארב המתוכנן הזה שאנחנו מבינים כעת שהוא בוצע על ידי לוחמים טרוריסטים שהיו עדיפים על חיילנו מבחינת ציוד ונשק בנוסף על כך שהם התחפשו לפעילי שמאל ולמערביים מה שהוסיף אני בטוח למצוקת החיילים?

רוני: אין מה לומר אני ככתב אובייקטיבי ולא מטעם הצבא, יכול לומר בוודאות שהחיילים התנהגו בגבורה מופתית, זה היה ממש דויד מול גוליית הם היו בנחיתות משמעותית מבחינת כוח אש שאין לעלותה על הדעת, ובכל זאת הם התגברו בזכות התעוזה שלהם, צדקת דרכם ושאר רוחם.
אתה רק צריך לראות במה הם נלחמו שם בכדי להעריך את הנחישות והגבורה שלהם בסך הכל הם נלחמו בפיינטבול ובאקדח אישי וכמה ספינות סטיל, מסוקים, תותחים, תולרים, וגז מדמיע, ציוד דל זה עמד מול האלות, הגרזנים, האבנים, בקבוקי התבערה, הסכינים, אצות הים הנשק החם שהיה ברשות הטרוריסטים כבר מטורקיה, אותו נשק שהשתמשו בו לאחר שחטפו אותו מחיילנו…

קריין:רגע לא הבנתי! הם עלו על הספינות עם נשק חם כבר מטורקיה או שהם חטפו אותו מהחיילים? התמונה לא ממש ברורה!

רוני: המקורות המודיעיניים בצבא מסרו לי שגם וגם

קריין:מה גם וגם? הם גם עלו עם נשק וגם חטפו נשק מהחיילים? ואיך בכלל השלטונות הטורקיים התירו זאת? ואיך הצליחו בכלל לחטוף נשק מהחיילים?

רוני: ההסבר המלא הוא שהם עלו עם אמלח קונסטרוקטיבי!

קריין:קונסטרו מה?

רוני:אמל"ח קונסטרוקטיבי! קרי עם המוטיבציה שהם הולכים להשתמש בנשק חם ללא שיהיה להם נשק חם באותו רגע, וכשראו את החיילים הם ניסו לממש את העלייה הרעיונית עם נשק חם לתוכנית אופרטיבית. לכן לא ניתן לומר שהם רק ניסו לחטוף את הנשק מהחיילים ולא ניתן לומר שהם רק עלו עם הנשק לספינה בטורקיה הם עשו את שני הדברים גם יחד.

קריין: זה נורא מפחיד ואני לא מבין איך זה נגמר רק בעשרה הרוגים ובעשרות פצועים בלבד … תשמע צה"ל הפגין איפוק על אנושי…

רוני: כן לצערי צה"ל היה צריך להקריב את עצמו שוב על מזבח ההסברה המדינית …אני אוסיף עוד דבר אחד ברשותך

קריין: בבקשה ת…..

רוני: מהמקורות שלי נמסר, כשהצבא השתלט על הספינה הוא ראה שהטרוריסטים בקומות התחתונות כבר הספיקו לבנות מהמלט שהם רצו להעביר לעזה מספר רב של בונקרים… מזל שהמלט לא הספיק להתייבש אחרת זאת הייתה הופכת להיות סאגה אחרת לגמרה עם מאות נפגעים לחיילי צה"ל.

קריין:אה לכן צהל מסרב גם להכניס מלט לרצועה מחשש שמא יבנו שם בונקרים!

רוני: בוודאי והרי מה ערבים ירצו לבנות חוץ מבונקרים! מי שחושב שהמלט הזה נועד בכדי לשמש גם את האוכלוסייה האזרחית בבניית בתיהם שנהרסו, או את בתי הספר שהופצצו או את המסגדים שהוחרבו או סתם בכדי לבנות רמפה המיועדת כשביל גישה לעגלת נכים הרי הוא טועה והוזה..

קריין: (מתבדח) מה גם שאין בכלל עגלות נכים בעזה אז אין להם צורך ברמפות

רוני: חחחחחחחחח לא ממש אין להם צורך ברמפות … הם יודעים לבנות רק בונקרים

קריין: חחחחחחחח

רוני: ברצינות כעת … יש להבין שלצה"ל אין מטרה ללחוץ על החמאס דרך הרעבה ומרמור חייהם של הלא-מעורבים, מטרתו היא למנוע את התעצמותו הצבאית של החמאס

קריין:אתה יכול לתת דוגמה?

רוני: אני יכול לתת עשרות דוגמאות, קח למשל את הכוסברה שצה"ל אסר להכניסה לעזה יש שטוענים שזוהי פגיעה בבלתי מעורבים על ידי כך שאנחנו מונעים מהם לאכול כוסברה עם צלחת החומוס היומית שלהם

קריין:כוסברה עם חומוס? זה נשמע מגעיל!

רוני: חחחחחחח

קריין:אז איך תגיב על טענה זו?

רוני: על ידי כך שאני מסביר למאזיננו שמניעת העברת הכוסברה לרצועה באה למנוע את המשך התעצמותו של החמאס. הרי זהו סוד צבאי גלוי מימי וענונו שלכוסברה יש תכונות אנטי בקטריאליות! הווה אמר, חומר שמחזק את מערכת החיסון בגוף וכך מאפשר לחמאס לשמור על לוחמיו חזקים ובריאים. כך שמניעת הכוסברה על הרצועה נועדה להחליש בראש ובראשונה את חיילי חמאס. וזאת גם המדיניות שנוקט צה"ל עם מוצרים מפירי איזון אחרים כגון: קמח, ספרים, קלמרים, עלי נורי, חרדל, וסאבי וכו'…

קריין: מה לגבי השום למה כן מכניסים שום לרצועה, כידוע לשום יש ערך אנטיביוטי רב שניתן להשתמש בו בעת פציעה מה שיאפשר ללוחמי חמאס לחזור מהר לשדה הקרב ולמעגל הלוחמה לאחר שהם נפצעים מאש כוחותינו? למה את השום לא מונעים?

רוני: טוב כי צה"ל נלחם עם ידיים קשורות והדרג המדיני לא נותן לצערי את מלא הגיבוי בכדי לנצח במלחמה הקיומית הזו.
אני שוב חוזר אנחנו מקריבים את לוחמינו את מיטב בניינו על מזבח ההסברה…

קריין: דברים קשים אתה אומר כאן רוני, אני מקווה שיש מי ששומע אותך כעת בממשלה, אכן אנחנו מתאפקים ומתאפקים מפאת חשש מן המוסר הכפול של הקהילה הבינלאומית, אך האם זה מחיר שראוי לשלמו? והאם ההסברה הישראלית אפקטיבית דיה לצורך כך? אנחנו נפרדים ממך רוני המשך יום נעים

רוני:תודה

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

קריין: ואנו פונים כעת לח"כ מטעם האופוזיציה מר הסברה ח"כ נחמן שי בוקר טוב לך אדוני

נחמן שי : בוקר טוב

קריין:זה נראה כמעט כקרב אבוד מראש! איך ניתן להסביר לעולם את מה שקרה היום? האם אתה חש שזה קרב אבוד גם?

נחמן שי: לא ממש לא, אני חושב שמדינת ישראל לא משקיעה מספיק מאמץ וחדשנות בתחום ההסברה ולכן אנחנו מפסידים בשדה קרב זה לטובת שונאי ישראל.

קריין: (מודאג) אז מה … מה עושים כי מה שאנחנו רואים זה שכל העולם נגדנו … איך מסבירים את מעשינו בצורה טובה יותר שבה כל העולם יבין אותנו … ובעצם אני שואל מה חסר לנו בעצם? האם אנחנו צריכים דוברים יותר רהוטים כדוגמת ראש הממשלה בנימין נתניהו?

נחמנן שי: תראה זה אף פעם לא מזיק , אבל אנחנו צריכים להבין שעידן ההסברה האישית נגמר.

קריין: אה … אתה מתכוון שאנחנו כעת בעידן ריבוי אמצעי התקשורת והרשתות החברתיות?

נחמן שי: כן אבל זה הגל השני של ההסברה אני מתכוון שהראש היהודי חייב לחשוב בצורה חדשנית יותר. ההסברה הרשתית או ההסברה דרך השימוש ברשתות החברתיות הנה חדשות ישנות, וכפי שאמרתי זה הגיל או הגל השני של ההסברה

קריין: אז מה אותו גיל/גל חדשני שעליו אתה מדבר ושאליו אנחנו חייבים להקדים את העולם

נחמן שי: תראה בעבודת הדוקטורט שלי טענתי והוכחתי בהצלחה יתרה, שישנם שני גלים עתידיים של סוגי הסברה שאמורים לרשת הן את ההסברה האישית, והן את ההסברה הרשתית או החברתית או הויראלית

קריין:ויראלית?

נחמן שי:כן זה השם המדעי שאנו רופאי ההסברה נותנים לפרשנות המשתמשת בסוכנים לא מוסדיים בכדי להסביר את עמדתה של ישראל

קריין: סוכנים לא מוסדיים? הכוונה לחברות פרסום?

נחמן שי: לאו דווקא אלא אנשים מהארץ ומהעולם שמרגישים הזדהות עיוורת עם המטרה שלנו ועם כל מעשינו

קריין: אתה יכול לתת דוגמה?

נחמן שי: כן נגיד אותם קבוצות אוונגליסטיות שסובלות מסינדרום יום הדין או מסינדרום ירושלים, נוער נעלה או תגלית,נוער הגבעות, אסלמופובים, ופרקליטו של או.ג'י.סימפסון וכו'

קריין:אה הבנתי

נחמן שי: כפי שאמרתי וכפי שכבר כתבתי בעבודת הדוקטוראט שלי "להסביר עד להתפקע" שהגל הבא של ההסברה הוא "הסברה מולקולארית" והגל שאחריו הוא "הננו הסברה"

קריין: אז…. מה זה הסברה פרטיקולארית ומה זה ההסבר השניה?

נחמן שי: הסברה מולקולארית מלשון מולקולה, וננו הסברה מושג שלקוח מועלם הטכנולוגיה הפיזיקאלית ושבו אנו מרכיבים את המולקולה עצמה והופכים אותה לסוג של רובוט

קריין: את יכול לפרוט את זה למאזינים מה זה אומר בפועל?

נחמן שי: בשמחה, בוא ניקח את ההודעה שיצא בה משרד הביטחון על תפריט השחיתות של מסעדות עזה שאגב אני אומר לך עם כאלה מסעדות גם אני וגם אתה היינו רוצים לחיות שם … איפה תשיג בישראל כזה foie gras וכזה גודל וכ…

קריין: חחחחחחח פה לכל היותר תמצא מעורב ירושלמי

נחמן שי: חחחחחחח

קריין: נו אז איך הופכים את הטענה הזו להסברה מולקולארית?

נחמן שי: ובכן האמת שזה די פשוט! אתה לוקח את התפריט הזה לעומת כמות הסיוע ההומניטארי שנכנסת לעזה מדי יום ביומו.

קריןן:ו

נחמן שי: מדובר כמדומני בכשלושים משאיות יומיות שזה משהו בסביבות שמונים טון מזון

קריין: טוב לא הכל מזון יש ציוד וחומרים ו….

נחמן: אין זה חשוב ואני אסביר למה אם רק תרשה לי

קריין: בבקשה

נחמן שי: בהסברה מולקולארית אנחנו מביטים על העולם מהפריזמה האטומית של האינדיבידואל ושל כל אובייקט בעולם, לכן יש להסתכל על השמונים טון בכללותם ולומר בעצם מה הוא הערך הקלורי הממוצע של כל המשלוח?

קריין:הערך הקלורי?

נחמן שי: כעת בו נניח שאנחנו לא מחשבים את שלושים אלף ליטר של דלק במשוואה הזו כי אחרת יסתבר שתושבי עזה פשוט סובלים מהשמנת יתר עקב צריכה קלורית מוגזמת ואנחנו לא צריכים להגזים בתיאור החיים הטובים שלהם תחת המצור שלנו … המציאות גם כך מספיק טובה רק אם נצליח להראות אותה כהווייתה

קריין: חחחחחח … אוקי אז הורדנו שלושים טון של דלק נשארנו עם חמישים טון של ציוד ומזון איך עובדת ההסברה המולקולארית?

נחמן שי: אז נגיד שהערך הקלורי הממוצע של המשלוח הוא 300 קלוריות לכל מאה גרם! והרי הערך התזונתי שיש למשל בשמיכה שונה מהערך התזונתי שבסטייק אנטריקוט מיושן מרמת הגולן, והערך התזונתי של גרגרי החומוס שונה מהערך התזונתי של מטלית והערך הקלורי של….

קריין: אני חושב שהתמונה ברורה

נחמו שי: אז אם נכפיל את הערך הקלורי הממוצע בחימשים אלף הטונות שיש לנו נקבל משהו בסביבות ה…..

קריין:אוי אני כל כך גרוע במתמטיקה רגע אני אבקש מההפקה להביא מחשבון …..

נחמן שי: זה יוצא בסביבות ה 20,000,000 קלוריות

קריין: (מחשב) זה יוצא בסביבות ה 15,000,000 קלוריות במדוייק

נחמן שי: נו זה מה שאמרתי שזה בסביבות ה 20,000,000 קלוריות כעת אתה מבין מה ההבדל. שאתה מפיץ בכל מקום שאתה מעביר 20,000,000 קלוריות לעזה על אף הסיכונים וכפיות הטובה של הערבים,הקהילה הבינלאומית תהיה בהלם

קריין: כי זה מספר גדול?

נחמן שי:כי זה מספר ענק! תבין עשרים מליון זה מספר יותר גדול משישה מליון

קריין: רגע אבל אם תחלק את מספר הקלוריות (אמרנו יוצא כעשרים מליון על מספר התושבים מליון וחצי) יוצא שכל תושב מקבל מאיתנו 13.3 קלוריות מדי יום ביומו שזה כמות בעייתית אפילו למדינות עולם שלישי, אתה לא יכול לשכנע בה את העולם?

נחמן שי: זה בדיוק היופי של ההסברה המולקולארית אני יכול כעת להציג לך שלושה פתרונות הסברתיים מצטברים ולא רק אחד

קריין:מה הם אותם פתרונות?

נחמן שי: הפתרון הראשון הוא כמובן להוסיף את הערך הקלורי של 30 אלף הליטרים של הדלק שכאמור הערך הקלורי שלו הוא כ 100,00 קלוריות למאה גרם יוצא שלושה בליון קלוריות תוסיף על כך את העשרים מליון קלוריות ואתה מקבל כ……………….. 3200,000,000,000 קלוריות. תחלק על מליון תושבים בערך אתה מקבל כ 3000 קלוריות לאדם! שזה יותר ממה שהאדם הממוצע צורך בהרבה חלקים מהעולם המערבי במיוחד אם האדם המערבי הממוצע נמצא בדייטת אתקינז או דייטת קליפורניה או השד יודע איזה דייטה יש שם בשוק.

קריין:כן אבל בעזה יש מליון וחצי איש ולא מליון

נחמן שי: וזה בדיוק היופי שבהסברה המולקולארית! אתה יכול כשאתה צריך כמובן לחזור להסברה הכוללת ולתת הערכה גסה יותר, כללית יותר.

קריין: לא הבנתי?

נחמן שי: אסביר את הנקודה הזו בעזרת הפתרון ההסברתי השני ובדוגמה היסטורית של שימוש תנודתי או מעגלי או דו סטרי בהסברה כוללת והסברה רשתית יחד עם הסברה מולקולארית

קריין:בבקשה

נחמן שי: אמרת ובצדק שיש בעזה מליון וחצי תושבים כעת מה שאנו אומרים שבהסברה מולקולארית ספרנו כל אדם כפרט אבל אנחנו יכולים לא לעשות כן ולחזור להסברה רשתית או כוללת, קרי לפי חמולתית, ממיליון וחצי אנשים נגיד יש 200,000 חמולות ואני סופר כאן בנדיבות, כי כל חמולה ערבייה מונה לה איזה שהוא 10,000 נפשות….

קריין:שלא לומר כל משפחה ממוצעת!

נחמן שי:חחחחחחחחחח …. טוב ברצינות כעת כי זה נושא רציני

קריין:חחחחחח… לא יכולתי להתאפק בבקשה תמשיך

נחמן שי: טוב לצחוק זה גם טוב לחוסן הלאומי כך היה כתוב בהמלצות כנס הרצליה , יחד עם ההמלצה להגביל ילודה ערבית אבל נעזוב את זה כעת ואני נוטה לתמוך בשתי ההצעות הראויות האלה.

קריין:כן בוא נחזור לחישובים באמת, בכדי לא לבלבל את המאזינים

נחמן שי: חזרה לענייניו אמרנו שיש 200,000 חמולות שמתוכן ניתן לפסול לפחות לפחות כ 50,000 חמולות שמעורבות בצורה כזו או אחרת במעשה טרור או בסיוע או בתמיכה או במחשבה על טרור או בהעדר גינוי ברור או בשל קרבה גיאוגרפית או דמיון שמי או חזותי לאחד מהפרטים מקטגוריות המעורבים לעיל וזאת מבלי לערב את הנזק ההיקפי כמובן שיכול להיגרם לבלתי מעורבים שחיים בקרבה לקטגוריות המעורבים או הטרוריסטים שמניתי לעיל

קריין:איכשהו לא נעים לי אבל אני חייב לומר זאת המספר נראה נמוך מדי,האם אני טועה?

נחמן שי: …. האמת … שלחשוב על זה המספר הוא הרבה יותר גדול מ 50,000 לו הייתי מבית שמאי הייתי פוסל לפחות עוד 150,000 חמולות לפי הקריטריונים האלה, אבל מה לעשות אני באופן טבעי נוטה לבית הלל, אז נאמר שאנחנו מספקים 3,200,000,000 קלוריות ל 150 אלף חמולות לומר אנחנו מספקים כ 21,333,333 קלוריות לכל אדם

קריין: לכל חמולה!

נחמן שי: לא לכל אדם, כי אדם וחמולה זה חד הם! בהסברה מולקולארית ניתן לטעון שהחברה הערבית האסלאמית איננה שמה דגש על האינדיבידואל לכן אנחנו לא נספור אותם בצורה אינדיבידואלית אלא בצורה חמולתית אי ספירתנו לתושבי עזה כאינדיבידואל מציגה אותנו כדוגלים בתפיסת עולם רב תרבותית המכבדת את השונות התרבותית והערכית שיש בינינו לבינם.

קריין:יפה אמרת, אך מה לגבי הדוגמה ההיסטורית שהבטחת לספר עליה! מעניין אותי לדעת מי זה שהשתמש בהסברה מולקולארית לראשונה?

נחמן שי: טוב זה היה שמעון פרס כזכור לך בתקופת אינתיפאדת אל אצה הוא הסתובב לו בעולם והסביר אחרי אירועי אחד עשר בספטמבר שבארה"ב נהרגו כ 3000 אזרחים כשלעומתה בישראל נהרגו כ 1000 אזרחים והוא טען שאם נתרגם את משקלם היחסי לפי גודל המדינה זה שקול ל כ 54,000 אזרחים אמריקאיים שהיו אמורים להיהרג בפעולת טרור כך שבפועל הפלסטינאיים הרגו לנו כ 54,000 אזרחים. היופי בקו ההסברה הזה היא העובדה שהוא מתרגם את הקורבן הישראלי להסברה מולקולארית בשעה שהוא משאיר את הצד הפלסטיני שנהרגו לו כ 3000 איש בתחום ההסברה הכוללת וכך הוא עושה גם עם הקורבנות האמריקאיים שלפתע רואים שלאבד 3000 אמריקאיים הנו כאין וכאפס מלאבד 1000 ישראלים.

קריין: תשמע מדהים! אבל מה לגבי הפתרון השלישי של אפשרות ההסברה המולקולארית ?

נחמן שי: ובכן זו היא ההסברה האחרונה שאמורה לכתר את הצד האנטי ישראלי מכל מקום תוך כדי שהיא נעזרת גם בשני הפתרונות הקודמים שבהם הצבענו על נדיבותה של ישראל לעומת שקרנותה של התעמולה האנטי ישראלית. כעת בפיתרון השלישי שיתווסף לשני הקודמים, אנחנו נחשוף את שחיתותם של אלה העומדים מאחוריה, קרי הפלסטינים.

קריין: ואיך נעשה זאת?

נחמן שי: אם נחזור לתמונות המסעדות בעזה הרי שניתן להעריך שהיה לנו שם כעשרים אורחים מההנהגה הפלסטינית, שכל אחד מהם אכל ארוחה מדושנת של כ 10,000 קלוריות לפחות, הווה אומר, שבשעה שהאזרחים העזתים בקושי מוצאים 13.33333 קלוריות לאכול ביום, הם ההנהגה הפלסטינית, אוכלים בממוצע כ 10,000 קלוריות בארוחות של אלף לילה ולילה, וזאת בשעה שישראל נותנת ללא מעורבים 21,500 קלוריות ביום, ויותר מ 3000 קלוריות לכלל האוכלוסייה אפילו לפעילי הטרור המעורבים והספק מעורבים והאולי מעורבים וכו'… וזה בעצם מצביע על הציניות של ההנהגה הפלסטינית ואת השקר והדמגוגיה שהנהגה זו מטיחה בישראל ביחס למצור ואת ההומניות של מדינת ישראל וצה"ל כצבא הכי מוסרי בעולם.

קריין:תשמע מדהים! אותי שכנעת ואני חושב שגם עוד רבים אחרים, וזאת עוד בלי לדבר על הגל הרביעי של ההסברה גל הננו הסברה כמדומני?

נחמן שי: כן הננו הסברה ואני אסביר בקצרה, בנוי על התרכזות במסר אחד יסודי ופשוט המשקף את כל הטיעונים הפוליטיים, המוסריים, העובדתיים וההיסטוריים האפשריים שיש לנו כעם וכמדינה, המסר הזה פועל כחלקיק אטום אשר מסדר ומכונן את שאר האטומים ההסברתיים שסביבו, לכדי טיעון טאוטולוגי אחד שלא ניתן לנצח אותו ושהתעמולה של הצד השני תישבר תמיד מולו..

קריין: אני מסוקרן מה הוא אותו המסר?

נחמן שי: בכדי לומר מה המסר אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה הוא הטיעון המרכזי ביותר שיש לנו? מה הוא כור מחצבתנו המוסרי, העובדתי, הערכי וההיסטורי?

קריין: לא יודע…. אולי שזו הארץ שלנו?

נחמן שי: זה נכון אבל זה לא זה לא

קריין: שאנחנו כיהודים כתרבות יהודית מוסריים יותר מהתרבות האסלאמית ערבית שהנה תרבות רצחנית שאין לה כבוד לזכויות האדם והאישה?

נחמן שי: זה נכון אבל זה לא זה

קריין: שאלוהים הבטיח לנו את הארץ הזו כנחלה ואנחנו העם הנבחר?

נחמן שי: זה נכון אבל זה לא זה

קריין: שהיינו כאן קודם?

נחמן שי: זה גם נכון אבל זה לא זה

קריין: שצהל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם?

נחמן שי: זה נכון אבל גם לא זה

קריין: שאין עם פלסטיני?

נחמן שי: זה נכון, אבל אנחנו משתדלים לומר את זה בצורה עקיפה

קריין: שאנחנו הקורבן?

נחמן שי: זה אפילו לא צריך הסברה

קריין: אה אני חושב שאני יודע…

נחמן שי:נו מה?

קריין: אולי זה כפי שאמר הפילוסוף היהודי הצרפתי הדגול ברנר אנרי שקטגורית חייל יהודי לא יכול לבצע פשע מלחמה ומי שטוען אחרת הוא אנטישמי ושונא את מדינת ישראל ואת עצמו במקרה שזה גולדסטון?

נחמן שי: זה בוודאי נכון אבל זה לא זה, למרות שהתקרבת… אתה חייב לחשוב מה הוא הדבר הבסיסי שמבדיל אותנו מהם?

קריין: אני לא מצליח להעלות עוד רעיונות אולי תעזור לי?

נחמן שי: foie gras

קריין: foie gras ?

נחמן שי: כן כן foie gras זו הטענה או הדימוי הנאנואי הבסיסי ביותר שמסביר את כל העמדות שלנו ומצדיק את כל הפעולות שלנו?

קריין: אני חייב להודות שלא הבנתי אותך?

נחמן שי: דמיין לעצמך שנצליח להחדיר לתודעת כל העולם את סוגיית foie gras כל פעם שהם ישמעו או יראו פלסטינאי או מי מטעמם, הם יחשוב שאלה הם אוכלי ארוחות שחיתות של foie gras ושאלה הם האנשים הלא מוסריים, לעומתנו שאנו כידוע לך אסרנו את ההתנהגות הלא אנושית הזו של פיטום אווזים במולדתנו כעת אנו רק מייבאים את ה foie gras. והרי לך הסברה ננואית שבעזרת דימוי אחד בסוגיה נאנואית אחת הצלחנו צבענו על ההבדל הערכי ועל הסיבות המוסריות והצידוקים המוסריים, התרבותיים היסטוריים, לכל הפעולות שביצענו וגם נבצע בעתיד.

קריין: ואיך זה מסביר בדיוק?

נחמן שי: ה foie gras מסביר שאנחנו מוסריים יותר, ערכיים יותר, שהאויב שלנו הוא לא ערכי ולא מוסרי והנהגתו מדושנת בתענוגות על חשבון בני עמו, והאווזים המסכנים האלה! אנחנו מבינים ומרחמים אפילו על החיות והם אפילו לא על בני עמם.

קריין: אבל מה לגבי טענות היסטוריות של מי היה כאן קודם איך ה foie gras יפתור את זה?

נחמן שי: פשוט ממי הם למדו על ה foie gras מי לימד אותם איך מפטמים אווזים? איך מכינים אותם בצורה מעודנת ששומרת על הטקסטורה הייחודית של ה foie gras ואיך מאזנים את הפלטה של הטעמים בעזרת תחכום קולינארי ולא סתם לזרוק בצורה פושעת על האש ולמרוח חומוס וסלט טורקי?! התשובה ברורה אנחנו אלה שהנחלנו להם את העידון התרבותי הזה, ואם אנחנו קודמים בזה הרי שזה מתחייב שגם נהיה קודמים בעובדת התנחלותנו בארץ הזו וזכותנו עליה!

קריין: תשמע זה כל כך חזק? אבל איך מבצעים את זה? והאם זה לא כרוך בעליות גבוהות וכידוע לך אנחנו נמצאים בתקופת של מיתון ומשבר כלכלי כלל עולמי?

נחמן שי: וזה בדיוק היופי שבעניין! זה לא כזה יקר, כל מה שעלינו לעשות זה להחדיר מסרים סמויים וגלויים כל פעם שאנחנו מדברים או מתראיינים או משדרים או מקרינים משהוא שיש בו פלסטינים או מי מתומכיהם.
קריין:אז תמיד לעלות את הנושא הזה מולם

נחמן שי: כן כן … יש להעלות את עניין ה foie gras כך שזה ידבק לעצם הדימוי של הפלסטיניים או מי מטעמם ויהי למילה נרדפת ולדימוי נרדף לעצם זהותם ומהותם אנחנו נהנדס מחדש את הזהות שלהם את השיח שלהם כפי שניסה להנדס ראש הממשלה לשעבר שרון את הגיאוגרפיה והמרחב, כך שכל פעם שהם ידברו מה שתקלוט הקהילה הבינלאומית זה שהאנשים האלה שקולים לאותה תופעה בלתי מוסרית חמורה של ה foie gras וכך אנחנו ננצח אותם בשדה ההסברתי.
קריין:יפה יפה, אז מה על כל מסביר לעשות בשורה התחתונה?

נחמן שי: בשורה התחתונה, חשוב שכל מסביר מטעם ישראל כל אזרח כל ידיד כל תומך משולהב או סתם משיחי מטורלל יחדיר את המסר הזה בכל דיון הקשור בסכסוך, ניתן אפילו לדרוש מהמסבירים להיראות כמו foie gras אם על ידי חיקוי ה foie gras ואם על ידי תחפושת (למי שרוצה להשקיע טיפה יותר). הקהילה הבינלאומית והצופה המערבי לא יוכל לחמוק מאותה טענה ניצחת מאותו דימוי שיצטרף לכל דיאלוג ויכונן מבליל התמונות והדיונים והאירועים, את אותו מסר חד וברור של ה foie gras כולנו אם תרצה foie gras

קריין: כולנו foie gras

נחמן שי: כולנו foie gras

קריין: ח"כ ד"ר נחמן שי, אני מודה לך מקרב לב על הראיון ועל הרעיונות האמיצים החדשניים והגאוניים שהעלית כאן על איך לשפר את ההסברה הישראלית. לאחר השיחה הזו אני מרגיש אופטימי יותר כך אני בטוח גם רוב מאזיננו. לא נותר לנו אלא לקוות שהממשלה והדרג הפוליטי והצבאי יאמצו את אסטרטגיות ההסברה האלה כך שנוכל בעתיד להיקלע לסיטואציות כאלה ואף חמורות יותר מבלי הפחד הקמאי הזה מתגובת העולם נגדנו.

נחמן שי: תודה תודה ולהתראות

מאת: תאמר מסאלחה, הראיון התפרסם בגירסא מקוצרת באתר "העוקץ".

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

11 תגובות בנושא “יום שני בבוקר שיחה בגלי צה"ל עם רוני דניאל כתב ערוץ 2 לענייני צבא

 1. אתה הולך והופך ליצן עגום, הנשק היחידי שעוד נותר לך , כנראה, הוא הלעגה. בתור הומניסט דגול מדהים עד כמה אתה מתמוגג מאלימות ודם, אני רק יכול לשער כמה נפלה נפשך שלא נפלו יותר קורבנות לנו ולהם.

  אהבתי

 2. אהבתי את הציניות 🙂
  רוני דניאל הוא באמת כתב 'ימני', אבל כמו שרוב התקשורת שמאלנית, ולא מהססת להפגין את חד הערכיות, גם לו מותר – אני מניחה.
  בכל מקרה – (גם למגיב הקודם) דם לא יעזור לאף אחד מהצדדים… כי מסתתבר שהוא נשפך כבר אלפי שנים – ועובדה, זה לא הסתדר.

  אהבתי

 3. משעמם. וגם די נדוש (לקוראינו הערבים, וכן למזרחיים שלא זכו לחינוך נאות עקב אפלייה, נדוש משמעו צפוי, תדיר, נטחן לעייפה).

  אהבתי

 4. מלבד דובר צה"ל בפועל, רוני דניאל, יש לתת את הדעת לתופעה הכוללת של התגייסות התקשורת. עיתון 'הארץ' – עיתון המכוון לאנשים חושבים, מועל בחובתו העיתונאית והאזרחית. בגידת האינטלקטואלים בזעיר אנפין. גם יואל מרקוס משתף פעולה עם הציונים. תגובתי (שפורסמה) למאמרו, היום ב'הארץ':

  כותב יואל מרקוס: "הבעיה של ישראל היא מצבה המידרדר בתודעה הבינלאומית, בעקבות חולשתה וחוסר יכולתה לעשות וויתורים רציניים", אך הסיבה העיקרית לבעייה זו היא עיתונאים מגוייסים כיואל מרקוס המהווים את שופרו של השלטון בתחפושת עלובה של כותבי מאמרים ביקורתיים.

  אירועי המשט, והטינה שהתעוררה בעקבותיהם בכל קצווי תבל נגד ישראל, לא היו קורים אילו לא היו ערכי התנועה הציונית הגזענית מונחלים למוחותיהם של אזרחי ישראל ע"י מאמרים נבובים המחפשים לאחוז בחבל בשני קצוויו. השאלה שאנו צריכים לשאול בעת הזאת היא איך קרה שהגענו למצב שבו בכל הזדמנות לגיטימי לקפוץ עלינו ולגנותנו. מרקוס שואל, אך אינו עונה. זוהי תקשורת מגוייסת
  .
  יואל מרקוס | ברוך הבא מר ארדואן

  אהבתי

 5. לפעמים אתה כותב דברי טעם,שמעוררים אצלי מחשבה בתור ימני (למרות שאצלכם בסמול נוטים לפקפק בצמד המילים מחשבה וימני).
  הפעם-פשוט שיעממת.מזכיר מאוד את דורון רוזנבלום מהארץ-רק ארוך יותר ומשעמם יותר

  אהבתי

 6. הפסיקו להצמיד את התואר "פעיל שלום, או "אשת שמאל" לכל תומכי הטרור הפלסטיני. פחימה מעולם לא הייתה חברה הארגון שמאל. הייתה חברה בליכוד. טלי פחימה לדוג' תמכה בזביידי כל עוד עסק בטרור – כשהניח את נשקו היא גינתה אותו. היום אפשר לכנות את זביידי שמאל פלסטיני ואפילו תומך שלום – פחימה תומכת בסלאח ובחמאס שהוא ימין קיצוני פלסטיני. לא שלום ולא שמאל.

  גם כל רוב החארות שמגיעים מחו"ל הם תומכי טרור ימני פלסטיני ולא שמאל או שלום. רובם כמו גברת תומס שוללים קיומה של מדינת ישראל גם בגבולות 67 או 47 . חומסקי תומך חיזבאללה וחמאס. . לא הבנתי מדוע יו"ר מרצ גינה את מניעת כניסתו לארץ. חומסקי אינו שונה מנאסראללה.
  שמאל (ישראלי או פלסטיני) זה תמיכה ב2 מדינות לשני עמים. מי שלא תומך ב2 מדינות הוא ימין.

  אהבתי

 7. שום פעילי שלום. מתנגדים אמיצים לטרור הציוני . מתנגדים למצור על עזה ונחושים בפריצתו. רק תיקון קל לתגובתו של ארנון: שוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית, כלומר שוללים את הלגיטימיות של המשטר הציוני. הדבר דומה למשטרו של הרייך השלישי. שוללים את לגיטימיות האידאולוגיה הנאצית ואת המשטר שאימץ אידאולוגיה זו, אך לא שוללים את זכות קיומה של גרמניה.

  ישראל אימצה לעצמה את האידאולוגיה הציונית. משטר שמאמץ אידאולוגיה כזו אינו לגיטימי ויש להחליפו במשטר דמוקרטי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: