מאבק בטייקונים

תארו לעצמכם משחק מונופול שבו שחקן אחד מקבל מראש 30 אחוז מההון בשעה ששאר השחקנים מתחילים מאפס. האם הייתם רוצים לשחק בכזה משחק, והאם בכלל היה לכם סיכוי להתמודד מול אותו שחקן מרכזי. בשנים האחרונות השיח החברתי לא מפסיק מעלה לתודעה הישראלית שאלות חשובות על הריכוזיות של המשק המקומי. מחקר שפירסם לאחרונה בנק ישראל הראה כי 20 המשפחות החזקות במשק שולטות ב־% 30 מהתוצר הישראלי, וכי יחד עם 20 משפחות נוספות – מדובר בשליטה של 40% מהתוצר. האם זו רק שאלה של צורך בפיקוח מחודש ורגולציה, או שאולי השתנה לגמרי אופי המשטר בישראל. אנו מלמדים את ילדינו כי ישראל הינה דמוקרטיה ליברלית. אך מה קורה לחירויות המרכזיות במשטר ריכוזי כזה. למשל איך והאם קיים באמת חופש ביטוי בשדה התקשורת. האם עיתונאים מסוגלים לדווח כיום בערוצים המסחריים על שחיתויות של בעלי ההון ולחשוף בתחקירים נוקבים את האמת. שהרי הערוצים המסחריים לא ירצו להסתבך עם המפרסמים. והאזרחים לא יהנו מקיומו של "שוק חופשי של רעיונות" ומנגישות למגוון הרחב ביותר של מידע ופרשנות כחלק משיח ציבורי פתוח וביקורתי.

תמונה מתוך הסרט "דוגוויל" (לארס פון טרייר, 2003)
תמונה מתוך הסרט "דוגוויל" (לארס פון טרייר, 2003)

רבים מאמינים שישראל עברה עם מהפך 77 ממשק ריכוזי בשליטת מפא"י וההסתדרות למשק מבוזר. הנתונים שמביא לנו בנק ישראל מסבירים שמהלך זה לא הושלם. ההפך, ישראל עדיין נמצאת תחת משק ריכוזי של כמה טייקוני הון שהשתלטו על נכסי הציבור. כיום לבעלי ההון ישנה שליטה עקיפה ולעיתים גם ישירה על הכנסת. אך אנו לא בוחרים את בעלי ההון כמו שאנו בוחרים את הפוליטיקאים באמצעות הדמוקרטיה הייצוגית. אף על פי כן האינטרס של ההון מנהל את סדר היום החברתי, כלכלי ופוליטי של הכנסת. כך שחירות ליברלית נוספת נפגמת. משטר האיזונים והבלמים כבר לא מגן על האזרח מפני הכוח שמוענק ליחידים.

המשטר של אובמה הצליח להעביר את הרפורמה בבריאות למרות הלחץ האדיר שהופעל על התקשורת, הסנאט ודעת הקהל בכדי לשמר את הקיים. חברות ביטוח הבריאות ניסו להפחיד את הציבור באמצעות צבא של לוביסטים. אך הבוחרים של אובמה הניחו בידו מנדט רחב לשינוי רדיקלי של אופי המשטר האמריקאי. שינוי כזה יכול גם להתבצע בישראל. אך הפוליטיקאים לא יוכלו לעשות זאת ללא גיבוי ציבורי רחב.
שכר הבכירים עולה לדיון בועדות השונות וגם בתקשורת אך דווקא שאלה זו היא דוגמא כיצד אפשר לעקוף את השינוי הכולל של ההסדרים הקיימים בכלכלה, תקשורת וכד'. מבלי לבטל את החשיבות של דיון זה, חשוב להזכיר שאסור להתחמק מהשאלה הגדולה. דרך נוספת שמאפשרת לקבור בקלות את שאלת הריכוזיות של המשק הישראלי הינה הקמת ועדות ציבוריות. ועדות שאין להן שום "שיניים", כלומר אין ביכולתן לכפות שינויים משמעותיים.

אחת מההצעות היעילות להלחם בשאלת הריכוזיות היא הצעתו של בנק ישראל להגביל את הפעילות של חברות האחזקה הגדולות. הרגולטור יכול לדרוש את הפרדת חברות האחזקה מהחברות הפיננסיות. כך נוכל להימנע מסיכון נוסף ליציבות המשק בעת משבר עתידי.

המאמר התפרסם בדעות – ישראל היום, 14.6.2010, וגם  בוואלה חדשות

*

דף חדש לספר "אל תגידו בגת" שיצא כחלק מכתב-העת "סדק" והגיע לרשימת רבי המכר ועוסק בהשפעת הנכבה על השירה העברית. כמה הופעות קרובות מעניינות בחיפה, אוגנדה ושייח ג'ארח (לא בסדר הזה). ממליץ לקרוא את אחת הרשימות הטובות שנכתבו לאחרונה, מדויקת, מלאת תשוקה ומתנגדת ביצירתיות "פטי ואני, או: מכיוון שמילאתם לי את הפיד ביבבות על הביטול של דבנדרה" של יוענה גונן: " זוועות בקנה מידה גדול – כיבוש, אפרטהייד, השמדה, פאשיזם – הן לא קורות בגלל מאה הנבלות שמנהיגים את הממשלה ואת הצבא. הן קורות בגלל כל אלה ששותקים ורק רוצים לחיות חיים נורמליים, אלה שאחר כך, כשהכל נגמר, משקרים ומספרים שגם הם היו ברזיסטאנס, כי הם מתביישים להודות שהם פשוט העלימו עין. זו ממש קלישאה, אבל זכרון ההיסטוריה הוא כולו רצף של קלישאות. משטרים אלימים יודעים להפעיל כוח גם בצורה מאוד מתוחכמת – לגרום לנו להרגיש מספיק בסדר, מספיק נורמליים, מספיק כדי לאפשר לנו להמשיך לחיות כרגיל. השילוב הנכון בין דיכוי החיים לבין המשך החיים הוא המתכון להתבססותו ולהמשכיותו של משטר פאשיסטי; יותר מדי דיכוי פירושו יותר מדי התנגדות וזה לא טוב לתוחלת החיים של המשטר. וכשמשהו מערער את האיזון הזה, את קצב החיים הרגוע-מופרע הזה, הם תמיד יוודאו שיהיה את מי להאשים, רק לא אותם."

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

תגובה אחת על “מאבק בטייקונים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: