שפת הגירוש: זריקת משפחות לרחוב בידי עמידר ועמיגור

לפני למעלה משבוע נזרקו מספר משפחות נזרקו מבתיהן בשיכון ד' בבית שאן בשל חוב כספי לחברת עמידר. הקהילה לא שתקה על כך. האזרחים הזדהו עם הכאב ושרפו צמיגים ומחו על הצעד הלא אנושי של הגירוש מהבית. המשפחות עצמן אמרו שאם התקשו לשלם שכר דירה ורצו לשמור אותו לאוכל בכדי להתקיים. חלק מהמשפחות עברו להתגורר ברחוב. חברת עמידר טוענת שחלק מהמשפחות צברו חובות של עשרות אלפי שקלים ולא רצתה להמשיך להגדיל את החוב ולכן פינתה את המשפחות לרחוב. ושוב מגיעים מאבטחים לבתים המפונים ושוב סיפורים קורעי לב על אב אלמן שיוצא לרחוב עם ילדיו.

אלו הן שתי משפחות: האחת של אלמן עם ארבעה ילדים ומשפחה נוספת עם חמישה ילדים. אך מעל 38 משפחות נוספות מרחפים צווי פינויי נוספים. המשפחות רוצות פתרון מלא ולא חלקי. הם מאשימות את המדינה כי היא לא נותנת להם כלים לצאת ממעגל העוני. הן גם מאשימות את מעגל השחיתות במנהל המקומי של בית שאן. מי ששולט בברזים הן של התעסוקה והן של הדיור הציבורי הם קרובי/ות משפחה של ראש העיר ז'קי לוי. בעיר ישנה "מאפיה" ואנשים פוחדים לצאת כנגדו.

לא, אין כאן כיבוש, זה לא בילעין והסיפור לא מקבל את אור הזרקורים. ארה"ב לא מוחה על גירוש המשפחות לרחוב. אף פוליטיקאי בכיר לא יצא לעזרת המשפחות. הקהילה בבית שאן לא יכלה לעמוד בשקט אל מול הצעד הלא אנושי. מה גם שלא מעט מהמשפחות כבר מרגישות את התהום הכלכלית מתקרבת לפתחן. לכן הם יצאו לעזרת המשפחות והעלו את הרחובות באש.

משטרת העמקים הביאה את היס"מ. בישראל אין מקום לפשרה, לדיבור, לפתרון פוליטי. אז כוחות השיטור משתמשים בכוח. למרות שחלקם מכיר את המשפחות וכואב את סיפורן. התושבים ביקשו את ראש העיר ז'קי לוי, אך לא מצאו את תשובתו וגם לא את תשובת אנשי הרווחה.

 

מותו של החוק לדיור הציבורי

כאב המשפחות המפונות בבית שאן מתחיל ונגמר באוזלת היד הפוליטית. חוק הדיור הציבורי שנחקק בשנת 1998 ביוזמת הקשת הדמוקרטית המזרחית ובעזרתו של ח"כ לשעבר רן כהן ממפלגת מרצ היה אמור להעביר את הדירות העלובות של עמידר לתושביהן,  בכדי לייצר צדק חברתי וצדק חלוקתי. מאז נחקק חוק הדיור הציבורי ב-1998, נמכרו בזכותו למעלה מ-34,000 דירות שהפכו בבת אחת את דייריהם – לראשונה בחייהם – לבעלים החוקיים של דירתם.

ישראל היא מדינה שמעניקה מיליארדים לקיבוצים ולמושבים, גם בהסדר פריסת חובות וגם בהעברת האפשרות לבנות באופן פרטי על אדמות מדינה למשל כמו האפשרות להעביר נחלה במסגרת "בן ממשיך". רק לשם ידיעה, בשנת 1989 הגיע החוב של הקיבוצים למערכת הבנקאית לסך של 12 מיליארד שקל. לאחר דיונים שארכו יותר משנה נחתם בסוף אותה שנה הסכם ראשון בין הממשלה והבנקים הנושאים ובין התנועות שייצגו את הקיבוצים. הבנקים מחקו מהחוב 2 מיליארד שקל. הממשלה התחייבה לממן מחיקות נוספות בסך של 1.3 מיליארד ש"ח ו-6.7 מליארד שח נפרסו לתקופה של 25 שנה באמצעות פקדונות של הממשלה בבנקים. אך משפחות אחרות שנולדות בפריפריה לא מקבלות אדמות או פריסת חובות. במקום זה הן נותרות מבודדות, מובטלות ומוחלשות.

חוק הדיור הציבורי הוקפא לחוק ההסדרים בידי ממשלת נתניהו. למרות שעשרות אלפי משפחות השתמשו באפשרות המתקנת שנפתחה להן ורכשו את הדירות העלובות של עמידר. משפחות אלו, אשר במשך שנים רבות גרו במבנים מתפרקים, סוף סוף קיבלו הזדמנות חד פעמית של מוביליות חברתית. אך כאמור אפשרות זו נגנזה בתוך החוק הלא דמוקרטי – הידוע בכינויו "חוק ההסדרים". וכרגע מאיימת על חוק זה סכנת חיסול סופי בידי פקידי משרד האוצר.

לא מדובר כאן באוכלוסיות החזקות של ישראל. הם לא מקבלות כותרות כבר עשרות שנים. הם ששילמו עשרות שנים שכר דירה לחברות עמידר ועמיגור. אבל הפעלת חוק הדיור הציבורי יכלה הייתה לשנות במקצת את יחסי הכוחות המעוותים. אבל במשרד האוצר לא שומעים את זעקת הנגזלים, היתומים והאלמנות. צדקה תציל ממוות. לא. כדאי שימותו קודם. אחרי זה נחשוב על הצדקה.

מגירושלגירוש

בכל זאת עם כתיבת דברים אלו נוצר חיבור בין המשפחות המפונות בבית שאן לבין פעילי שייח' ג'ארח. בהפגנה הגדולה של שישי האחרון (24.7) אפשר היה לראות שלושה פעילים מהמאבק בבית שאן שהגיעו לבדוק אפשרות לשיתוף פעולה עם פעילי שייח' ג'ארח. פעילי שייח' ג'ארח נסעו כבר פעמיים לבדוק את האפשרות לבוא ולהפגין בעד מציאת פתרון מלא לבעית הדיור בבית שאן. זהו יכול להיות זרע של שיתוף פעולה וסולידריות. ואולי רק קרן אור בסיפור הזה היא תנועה אפשרית של אחווה בין קבוצות שונות. שיתוף פעולה שכזה יכול להראות לנו את הדרך מהמנהרה החשוכה של משטר ההפרדה בישראל.

הדעה התפרסמה לראשונה ב29.7.2010 בדעות YNET.

לכנס פעילים בבית שאן לחצו כאן (FACEBOOK).

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

6 תגובות בנושא “שפת הגירוש: זריקת משפחות לרחוב בידי עמידר ועמיגור

 1. החיבור בן פעילי שייח' גראח לבין אלה הסובלים ממצוקת הדיור בבית שאן והמפונים שפונו בכוח הוא חיבור מבורך.חיבור זה דומה לחיבור שבין תושבי עג'מי לתושבי כפר שלם.אלה וגם אלה מאויימים ע"י עמידר ושאר מוסדות המדינה בפינוי ללא פיצוי,ולכן האינטרס המשותף הוא לחבור זה לזה,ולהתעלות מעל השיוך האתני והדתי.
  אני מקווה ששיתוף הפעולה המבורך יביא לשינוי תודעתי ביום הבחירות אצל היהודים דווקא .אנשי הקשת המזרחית בעזרת רן כהן ממר"צ הביאו לחקיקת חוק הדיור הציבורי,ודווקא אלה העומדים ליהנות ממנו בגדו בחוק הזה ביום הבחירות, כאשר הטילו פתקים בעד האישים והמפלגות אשר מקפיאים את חוק הדיור הציבורי ע"י "חוק" ההסדרים הבלתי דמוקרטי. שנה אחר שנה .

  שפת הגירוש…

  ביבנה

  http://www.tv.social.org.il/community/rachel-from-yavne.htm

  אהבתי

 2. די כבר עם ההשוואה לקיבוצים, הדמגוגיה הישנה הזאת, זה בגין לעניים. מה אתה רוצה מהם? הרבה מהם, חיים מהיד לפה אחרי ההפרטה.
  תגיד, בדקת מה אחוז המיזרחיים בקיבוצים? תבדוק, תבדוק, אולי עוד תשנה את דעתך. למה שלא תשווה את זה לכל הערסים ששידרגו את עצמם לב.מ.וו. שחורה ועברו לגור בצפון תל אביב והרצליה פיתוח?
  מה דעתך על מתנחלים? אולי חרדים? ניסית להשוות מה מקבל ילד של מתנחל מהמדינה לעומת ילד בקיבוץ?
  כולכם בקשת המזרחית מדברים על צדק, אבל בפועל אתם בסה"כ מחפשים נקמה. והמשפחות המסכנות שאתה מדבר עליהם, הם וודאי ימשיכו להצביע לליכוד, כי אתה יודע, מישהו שיכנע אותם שהם לא מסודרים כמו הקיבוצניקים. ביבי ימשיך לדפוק אותם, ומרץ זה לא אופציה, הרי היא כל כך מצומקת שלא נשאר שם מזרחי אחד לנחמה.
  (נ.ב.- כן, אני יודע שרן כהן היה קיבוצניק, אבל זה רק מחזק את מה שאני אומר)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: