תשובה לא נוחי

 

ורד ניסים, גלריה קדמה

 

נוחי דנקנר יו"ר קבוצת אי.די.בי שלח מכתב לדירקטורים בחברה, בו הציג מחקר חדש בנושא, לפיו הריכוזיות בישראל נמצאת בתהליך מתמיד של ירידה. ושאין כל בעיה של ריכוזיות במשק. שר התמ"ת בינימין בן אליעזר חולק על דעתו של דנקנר וטוען שיש בעיה רצינית במשק הישראלי. שכן, מספר קטן של משפחות שולטות על הרוב המסיבי של העסקים. בעיה זאת מובילה להיעדר תחרות ולכן הוא דורש מרוה"מ נתניהו להקים ועדה ציבורית לבחינת הריכוזיות במשק.

ד"ר מומי דהן, לשעבר איש אוצר, טוען כי חלוקת הנכסים הכספיים בישראל היא אחד הסודות השמורים ביותר במדינה. דהן עשה שימוש במודל האמריקאי ומצא כי ההון שבידי הציבור עומד על 1140 מיליארד שקלים. העשירון העליון מחזיק בכ- 70% מההון הכספי, שהם 920 מיליארד שקלים (מתוך 1315 מיליארד סה"כ). בחצי מהסכום, 460 מיליארד, מחזיק המאיון העליון. דהן מפרש נתון זה כריכוז מסוכן של הון רב בידי מעטים. האי-שיוויון בישראל, לדבריו, מדכא את הצבר ההון האנושי ופוגע בצמיחה וברווחה החברתית. לא רק זה, אלא שהוא משכפל את האי-שיוויון מדור לדור ואף מסכן את הלכידות השברירית של החברה בישראל.

אחת מהטענות העיקריות שהציג דנקנר במחקר שפורסם נוגעת בשאלת הרגולציה. לטענתו הריכוזיות המשקית אינה מטופלת באף מדינה בעולם על ידי רגולטור כלשהו – זהו מושג חדש שאינו מוגדר היטב ואין כלים מקובלים ואחידים בכדי למדוד אותו.

משבר הסאב-פריים היכה את כלכלת ארה"ב משנת 2006 ואילך. תקופת השבר של השוק גרמה לפשיטת רגל של כמאה חברות ענק שעסקו במתן הלוואות. עשרות בנקים התמוטטו וללא התערבות של הממשל האמריקאי וול-סטריט הייתה גם היא מוצאת את עצמה בפשיטת רגל. המשבר גם גרם לאיום כבד על שוק הדיור האמריקאי ועל כלכלות ארה"ב ולתגובת שרשרת קשה בכלכלות המערב. כלכלנים בכירים הצביעו על המשבר של הסאב פריים כחטא של המערכת הפיננסית והיעדר של רגולציה מתאימה. מדוע עם כך המחקר שהציג דנקנר מבקש מאיתנו להתעלם מהניסיון המר של החברה והמשק האמריקאי? האם אין זה ניסיון להשתמש בכלים אקדמיים, בכדי למסמס את יישום הרגולציה בתוך המשק הישראלי ולטאטא את הבעיות מתחת לשטיח.

המחקר ממנו מצטט דנקנר מצביע על כך כי הריכוזיות בישראל נמצאת בתהליך מתמיד של ירידה – עם התחזקות הסקטור הפרטי בעשורים האחרונים. כך הופך המשק הישראלי ליותר דינמי ומבוזר ומתאפיין בשינוי תדיר של השחקנים המובילים. אך מערכת הקשרים הענפה בין אנשי הון ושלטון הגיעה לממדים מסוכנים בישראל. עו"ד מלי פולישוק-בלוך, לשעבר ח"כ ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה מלמדת אותנו כי בעלי הון חכמים מאתרים את נקודות החוזק בענפי הפיננסים, מקרקעין, תקשורת ואנרגיה. פולישוק-בלוך דורשת בהתאם לכך לאסור על בעלות צולבת בארבעת התחומים האלה.

המחקר שהציג דנקנר משרת את האידיאולוגיה של בעלי ההון שרוצים להמשיך לפעול ללא רגולציה. אך אסור לנו להתפתות למשחק המסוכן של הישענות על מחקרים שרק מאששים את הסטטוס קוו של האי שיוויון וריכוזיות במשק הישראלי.

הדעה התפרסמה לראשונה בדעות ישראל היום, 14.10.2010

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: