תן גז

חברות הגז ונציגי הציבור יצאו לקרב מכריע על חלוקת תמלוגי שדות הגז שהתגלו. בימת הכנסת הפכה לזירת מלחמה ולא מעט מנציגי הציבור "נרכשו" על ידי האינטרסים של חברות הגז. הפיכת ח"כים ללוביסטים של חברות ענק אינה רק בעיה מקומית של החברה הישראלית. גם בארה"ב הבטיח הנשיא אובמה להילחם בלוביסטים היושבים בוושינגטון, בכדי לאפשר את הפעולה התקינה של המשטר האמריקני.

המודל הנוורבגי מוכיח כי אפשר להתנהל אחרת עם ניצול של משאב טבע אדיר כל כך (במידה והנתונים נכונים). המודל הנוורבגי יוכל להרים את החברה הישראלית ולאפשר השקעות חברתיות מחודשות בתקציבי בריאות, חינוך, רווחה ועוד. ברוח המודל הנ"ל דורש נגיד בנק ישראל סטנלי פישר את הקמתה של קרן לאומית. קרן זו תאגד את ההכנסות של המדינה מהגז ותשקיע את הכסף אך ורק מחוץ לגבולות ישראל. רק לשם השוואה טוען ח"כ פלסנר (ממפלגת "קדימה") כי כל שנה מניבה הקרן הנורווגית רווחים שנתיים המוערכים בכארבע אחוזים (שווי הקרן כולה עולה על ארבע מאות וחמישים מיליארד דולר). הרווחים השנתיים של הקרן מושקעים בפרויקטים חברתיים בתוך נורווגיה ומהווים דוגמא ראויה למצוינות ציבורית.

הפורום לפעולה אזרחית דורש מנציגי הציבור (אלו שנשארו נאמנים לאינטרסים החברתיים הרחבים): א. לשנות את חוק הנפט; ב. עשרים אחוז מרווחי הגז יועברו לחברות הגז ושמונים אחוז יועברו לידי הציבור; ג הקמת קרן לאומית מעוגנת בחוק יסוד, אליה יוזרמו הרווחים, והיא תשתמש בהם להשגת יעדים חברתיים ברורים שיעוגנו בחוקי יסוד.

אך השיח הציבורי עמוס באיומים והפחדות מצד נציגי חברות הגז. טובת הציבור רחוקה מהחזון של נציגי חברות אלו. הם דוחים כל שינוי בתמלוגים וקל וחומר הקמת קרן לאומית בדומה למודל הנורווגי. הם משתמשים בלשון של הפחדה ואיום מפני הישענות על גז ערבי או על כלכלה סובייטית, בכדי לשמר את רווחיהם העתידיים הענקיים. אך אסור לנו לשכוח שאין אנו המדינה הראשונה שמגלה משאב לאומי בהיקף גדול. אמנון פורטוגלי מביא את הניתוח של ה"אקונומיסט" כדוגמא ל'מחלה ההולנדית". כמו ישראל הולנד גילתה מצבור גז גדול, אך לא נערכה כראוי למצב החדש. היא השתמשה בכסף בפזרנות ובחוסר אחריות. כתוצאה מההצפה שער המטבע התנפח והביא לעליית מחירים, עלייה בריבית, להרס ביצוא, לפגיעה קשה בתעשייה המקומית, לאובדן מקומות עבודה טובים, לאבטלה גואה, לגידול באי השוויון ובסופו של דבר לשקיעת הכלכלה.

אם ימשיך הסטטוס קוו הנוכחי חברות הגז יקצרו שבעים אחוז מרווחי גילוי הגז ובידי הציבור יישארו רק שלושים אחוז מהרווחים. אחוז כזה של רווח לא יאפשר הקמתה של קרן לאומית בדומה למודל הנוורבגי. אך לא ברור כיצד יהיה אפשר לעמוד בפני חברות הגז והלובי החזק שהם העמידו. כיום הציבור לא מקבל באמת את המידע הנכון ונציגיו כבולים בידי האינטרסים של ההון. הבורסה מתנפחת כתוצאה מגילוי הגז מעבר לגודלה הראוי. אם לא ינקטו הצעדים המתאימים אנו נחזור על טעויות העבר.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

5 תגובות בנושא “תן גז

 1. צריך בהחלט להמשיך ללחוץ על מקבלי ההחלטות לשנות את החוק הישן נושן יש לומר, משנות החמישים כמדומני, ולחלק בצורה שונה את תמלוגי הגז. כך שיהיו שייכים קודם כל לאזרחי מדינת ישראל ולטובתם, מכל הסיבות הטובות שמנית לעיל, ורק באחוזים ספורים לבעלי ההון. כמו שנהוג במדינות אחרות.

  הבנתי שהחשש הגדול של תשובה למשל, שלא יחול החוק הזה רטרואקטיבי גם על שנים עברו.

  אז על מי לוחצים מתי, על שר האוצר? יאללה עצומה מלמטה למעלה: "מה ששלנו שלנו. נקודה סימן קריאה".

  אהבתי

 2. נעמי,
  השימוש של תשובה וחברות האנרגיה בביטוי "רטרואקטיבי" הוא מטעה ושקרי, ונראה שהוא הצליח להטעות גם אותך. אף אחד לא דורש, חלילה, מחברות האנרגיה לשלם יותר מס על רווחים שהיו להם משנים קודמות – שבהן הן שילמו שיעורי מס מגוחכים. מה שהיה היה, ושיהיה להן לבריאות.
  הוויכוח הוא רק על העתיד. חברות האנרגיה טוענות, שאין להעלות את המיסוי על רשיונות קידוח קיימים (שאותן הן קיבלו בחינם בזמנו, כדי לעודד את חיפושי הגז והנפט). זה טיעון אבסורדי, כי לפי אותו היגיון, כל בעל עסק שיש לו רשיון עסק יכול לטעון, שאסור להעלות את הארנונה או את המס על הדלק או את מחיר המים.

  למתי: בימים האחרונים מתקיים מבצע משותף של מעל 30 בלוגרים בעניין תמלוגי הגז. אתה יותר ממוזמן להצטרף. לפרטים:
  http://cafe.themarker.com/post/1846522/

  בהצלחה לכולנו :),
  איתמר כהן (אופנן).

  אהבתי

 3. האתר של פורום פעולה אזרחית:
  http://www.israel-restart.com/
  יש שם את כל המידע שצריך בנושא, עצומה לחתום עליה ולהפיץ כמה שרק אפשר לכל העולם.
  הציבור חייב להיות חלק מהמאבק הזה. זה הכוח היחיד שלנו מול בעלי ההון.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: