לא מלאך ולא אריאל

על זכותם וחובתם של האמנים לסרב להופיע באריאל

הבמאי דורון צברי מחותמי המכתב תמיכה בחרם על אריאל. צילום: אביה בן דוד
הבמאי דורון צברי מחותמי המכתב תמיכה בחרם על אריאל. צילום: אביה בן דוד

סירוב שחקני התיאטרון להופיע בשטחים הכבושים תגיע לשיאה עם פתיחתו של היכל התרבות באריאל. השבוע אנשי תרבות רבים חתמו על מכתב בכדי להעניק רוח גבית לשחקני התיאטרון ולכוונם לידי סירוב להופיע בהיכל התרבות בשומרון. בין החתומים על המכתב: דויד גרוסמן, חנה מרון, יאיר גרבוז, דני קרמן, דורון צברי, ורבים נוספים. נדמה כי השמאל הציוני מצא סוף סוף את עוגן המחאה. אך אין זאת מחאה חד פעמית, אלא התנגדות תרבותית רחבה וממושכת.

המחזאי שמואל הספרי הוא בין הקולות הבולטים במאבק. הוא מאיים לתבוע את תיאטרון הקאמרי במידה והמחזה שלו "הבדלה" יוצג באריאל. לדבריו לא התייעצו איתו בהחלטה לכלול את ההצגה שכתב. לטענתו יש לו סעיף בחוזה שעליו לחתום בחוזה נפרד על כל הצגה שמחוץ לגבולות ישראל. השבוע שורה של אנשי ציבור, אקדמיה ורוח חתמו על מכתב מחאה וחריף (נוסף) שנשלח לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת. המכתב הביעה דעה נחרצת נגד הקריאה שלא למכור בתים לערבים בצפת; נגד חוק וועדות הקבלה ונגד עידוד מעשי אלימות נגד מיעוטים. רבים מחותמי המכתב שייכים גם למחאה הראשונית של יוצרי התיאטרון נגד ההופעה באריאל. כן, זה נדמה קצת למעגל סגור של אנשי תרבות ששייכים לאליטה מסוימת שחושבת ופועלת בצורה דומה. אבל השאלה של הימשכות הכיבוש בישראל חשובה ומשמעותית לכל אזרח בישראל.

זכרו! היכל התרבות באריאל הוקם על שטח כבוש. אסור להמשיך לקיים את התרבות הישראלית באריאל הפורחת והמשגשגת כשבמרחק קילומטרים ספורים מתגוררים הפלסטינים במחנות פליטים בתנאי מחייה קשים מנשוא וללא זכויות אדם בסיסיות. הפלסטינים אינם זוכים להופעות ולאירועי תרבות, חלקם אינם זוכים למים זורמים, שיעורי האבטלה הולכים וגואים והמציאות של מאות המחסומים רק מחמירה את המצב . ישנו הבדל תהומי בין אריאל שזוכה לתקציבי המדינה ולתמיכתה המלאה, לבין הניהול הקלוקל של ישראל את חיי מיליוני הפלסטינים. ישראל צריכה להכיר באחריות המלאה שלה למצב כל עוד הצבא והמינהל האזרחי מנהלים את החיים היומיומיים של האוכלוסיה הכבושה. המחאות השונות של יוצרי התרבות והסירוב להופיע באריאל מקדמות את המודעוּת להפרדה החמורה בין חיי יהודים, לבין חיי ערבים בתוך ומחוץ לישראל. המחאות מבקשות להחזיר את הצו המוסרי לתוך עולם התרבות. אריאל נבחרה כנקודת מבחן לדמוקרטיה, בכדי להזכיר כי היא התנחלות בלתי חוקית וההתיישבות בה מנוגדת לחוק הבינלאומי ולאמנת ז'נבה (שמדינת ישראל חתומה עליה). הקמת אריאל וערים נוספות כחלק ממפעל ההתנחלויות נועדו למנוע מהפלסטינים את האפשרות להקים מדינה עצמאית. מציאות כזאת באופן ישיר תגרום לעימותים נוספים עם הפלסטיני המתוסכל. רעיון שתי המדינות יקרוס לטימיון ונצטרך לחשוב מחדש על האזרחות של מיליוני פלסטינים. פרויקט ההתנחלויות אינו רק פרויקט פוליטי השייך לממשלה. המחאה האזרחית של אנשי התיאטרון, ויוצרי התרבות מחייבת אותנו לחשוב בצורה פוליטית על התרבות והאמנות. לעולם היצירה יש אחריות ציבורית, מוסרית וערכית לסרב להשתתף במפעל ההתנחלויות. אסור לשום מוסד ממלכתי לחייב את עולם היצירה לתרום להמשך הכיבוש.

הדעה התפרסמה בגירסא קצרה וערוכה יותר בדעות "ישראל היום", 8.11.2010

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

4 תגובות בנושא “לא מלאך ולא אריאל

  1. לא רלוונטי. תושבי אריאל הם אזרחים שומרי חוק (ישראלי). התאטראות ציבוריים. מכאן, השחקנים חייבים להופיע באריאל. זכותם כמובן להמנע מכך אך להביא בחשבון שיפוטרו ובצדק.

    אהבתי

  2. אני איתך. הייתי פעם, לפני שנים, באריאל, וראיתי את הדברים שאתה כותב עליהם באופן עקרוני. התביישתי. אריאל – בנייה מסובסדת, רחבת ידיים, ומסביב, התושבים העניים שעל האדמות שעיבדו והוציאו בקושי את מחייתם נבנתה "עיר התרבות" הזאת.
    יותר לא חזרתי לשם, בגלל בחילה וכעס. כמה שאני מבינה את מי שמסרב להופיע שם.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: