ליברמן תעשה לי חקירה

נחקרים בדרך לחקירת שב"כ מתוך האתר 63 Years Occupation is Enough | فلسطين

לכבוד יו"ר האופוזיציה, ח"כ גב' ציפי ליבני שלום,

הנידון: תגובתך בעקבות הקמת ועדת חקירה שתבדוק את פעילותם של ארגוני זכויות ושינוי חברתי.

אני מבקש כאן את תגובתך להחלטה להקים ועדת חקירה שתבדוק את פעילותם של ארגוני זכויות ושינוי חברתי. בתור יו"ר האופוזיציה, וראש מפלגת קדימה תוכלו לשנות ולהחזיר לכנסת את כללי המשחק הדמוקרטיים ולהפיל את עריצות הרוב. אני באמת מאמין שיש לכן כוח מתוך האופוזיציה לסיים לממשלה הקיצונית שזמנה תם.

ההחלטה להקים ועדת חקירה, שתבדוק את פעילותם של ארגוני זכויות ושינוי חברתי, מראה שהכנסת שכחה את כללי המשחק הדמוקרטיים והחליפה אותם בעריצות הרוב.

האם המסר שהכנסת מעבירה לילדינו הוא שזכות הביקורת אינה זכות? האם הדמוקרטיה באמת הסתיימה בישראל ואי אפשר לבקר את מנגוני השלטון בכלל ואת הרשות המבצעת בפרט? כרגע זהו רגע האמת וקריאתך יכולה להכריע לכאן ולכאן. דווקא משום שאלו העשבים השוטים של הממשלה. דווקא בגלל שזהו רגע בתוך שרשרת של רגעים ואפשר להפר אותו במידה שתחליטו ב"קדימה" לשנותו.

אני רוצה לצטט את רונן וודלינגר שכתב את הדברים הללו בפרויקט "דמוקרטיה": "תזכורת משיעורי אזרחות: דמוקרטיה היא שלטון הרוב, תוך שמירה על זכויות המיעוט. שני חלקים למשפט. כשרק החלק הראשון תקף, כשהרוב משתמש בכוחו הפוליטי כדי לפגוע במיעוט, כדי לצמצם את חירות הביטוי, כדי להשתיק ביקורת, זו כבר איננה דמוקרטיה, זו עריצות הרוב. אתמול, כנסת ישראל נכשלה במקצוע האזרחות."

רגע לפני שועדות החקירה יתחילו לזמן אליהם את נציגי החברה האזרחית ונוכל באמת לשכוח מהרעיון הליברלי והדמוקרטי, תגובתך כאן יכולה להבהיר דברים גם בהווה וגם לגבי העתיד. איפה ממקמת את עצמה קדימה, האם היא מתונה ורוצה להכנס לדוברות השיח השמאלי בישראל, או שמא היא נותנת רוח גבית לאובדן הדמוקרטיה בישראל?

אודה לתגובה מהירה.

הנה כמה לינקים לעמודים של חברי כנסת שנמנעו מלהצביע ולהשפיע, חלקם גם מתוייגים מצד שמאל. כנסו ושאלו אותם מה היה כל כך חשוב באותו היום שהם לא טרחו לנכוח בזמן ההצבעה הזו ולהפקיר את קהל בוחריהם, אלו שבזכותם הם שם מלכתחילה?

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

8 תגובות בנושא “ליברמן תעשה לי חקירה

 1. הארץ: "גם סיעת קדימה עסקה בנושא, והודיעה מאוחר יותר כי תתנגד להמשך קידום ההצעה. לדברי יו"ר הסיעה ציפי לבני, "יש רוח רעה ששוטפת את הארץ. מי שמעלה את הלהבות על פי רצונה ובציניות רבה היא ממשלת נתניהו-ליברמן. אני מתקוממת מפעילות הארגונים, אבקר את פעילותם ואפעל נגד מעורבות זרה אבל חובתנו לעמוד מול הגל. לעצור את הרוח הרעה אינו רק תפקיד של השמאל אלא של כל מי שמחויב לישראל ולערכים שלה".

  רק לא הבנתי מה זה "מעורבות זרה" לשיטתה…

  אהבתי

 2. צודק. העתקתי את הלינקים מהפייסבוק של "לא ניסתום". אני לא מאמין שגם הם נעדרו מההצבעה. מה קורה כאן. איך הגענו לכזה ייאוש גדול. אבל אחרי שקראתי את המאמר האחרון של מירב מיכאלי "אל תפנו לבג"ץ", הבנתי מה קרה. הם לא משחקים. נותנים לדבר הזה ליפול מעצמו. או שאני רק מדמיין. נו שויין. מעליש.

  אהבתי

 3. לדעתי פנייתך דווקא אל ציפי לבני מחזקת את טענותיה של חנין זועבי.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4010846,00.html

  אומר יהודה שנהב: "אחת התגובות הפוליטיות האפשריות בעתיד היא התפטרות קולקטיבית של כל חברי הכנסת הפלסטינים והקמת פרלמנט אלטרנטיבי המייצג את את המיעוט הפלסטיני אל מול הרוב היהודי. התפטרות כזו תדגיש את העובדה שהכנסת היא חד אתנית וחד לאומית, ותעמיד את "הדמוקרטיה הישראלית בפני משבר בינלאומי.

  מי שזיהה את "האיום הזה" הם אביגדור ליברמן ותנועתו. ליברמן מוקע כגזען על ידי יהודים-ציונים רבים, אולם ההתקפה עליו צדקנית וצבועה משום שהמודל של מדינה "יהודית ודמוקרטית" מוביל בפרקטיקה הסוציולוגית לעמדותיו של ליברמן שהן עמדות תיאולוגיות פוליטיות המבוססות על האבחנה הגזעית בין "ידיד" (יהודי) ל"אוייב" (פלסטיני)". (עמ' 96).
  הוא מוסיף (הערה 86, עמ' 209): "לכן לא ניתן היום לזהות בקלות בין שמאל וימין בישראל. במקום שמאל וימין, ניתן לחלק את המפה הפוליטית המרכזית לשלוש קבוצות: לאומנים פשיסטיים (למשל האיחוד הלאומי, הבית היהודי), לאומנות פרגמטית (העבודה, קדימה, ישראל ביתנו, הליכוד) ולאומיות ליברלית (למשל מרצ, שלום עכשיו). בנושאים ה"לאומיים" המרכזיים, ההבדלים בין התנועות הם של ניואנסים".
  בתוך: במלכודת הקו הירוק, עם עובד, 2010

  גם זחאלקה, קצת לפני הבחירות האחרונות, אמר כי יותר משבל"ד צריכה את הכנסת, הכנסת צריכה את בל"ד.

  לכן קשה לי להבין את פנייתך דווקא אל ציפי לבני. בתור מי שהביאה במו ידיה – יחד עם אולמרט ועם רוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית – את מה שמכונה ע"י ליברמן "רדיפת חיילי צה"ל" , הרי מניעיה הם להשכיח את אחריותה ולהשליך את האחריות על הפושעים הזוטרים יותר – חיילי ומפקדי צה"ל בדרגות שונות. ליברמן עשה מעשה אברהם פוקסמן ונקב בשמות שמונה ארגונים ספציפיים אשר לדידו רודפים את חיילי צה"ל. זה מה שמעניין אותו כרגע וזה גם מה שמעניין את רוב הציבור היהודי. ה"הסברה" של רוב ארגוני זכויות האדם אינה מכוונת לרדיפה ספציפית זאת אלא דווקא לתפקידים ה"רגילים" שממלאים ארגוני זכויות אדם בחברה ובדמוקרטיה מתוקנת. ציפי לבני, ממש כמו מרידור ובני בגין, מתחזה לשוחרת דמוקרטיה, אך דווקא התנגדותה מסכנת את תהליך הדה לגיטימציה ומרחיקה את היום בו תישפט בהאג.

  מרב מיכאלי (שתמכה בלבני בבחירות האחרונות): "כדאי לפוליטיקאים שלנו להבין שבפועלם המסוכן, המשחית ומחריב כל חלקה טובה, לא יוכלו לסמוך על בית המשפט הגבוה שיציל אותם ואותנו מאבדון". אך בגצ, כמו לבני, מוליך אותנו לאבדון. מי שמוליך אותנו כרגע לגאולה (היחידה שאפשרית עדיין) הם דווקא ליברמן וכנופייתו:

  הוועדה לחקירת מערכת המשפט הישראלית הוקמה במארס על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה, כחלק מהמשך הטיפול בדו"ח גולדסטון על מבצע עופרת יצוקה. בישראל זכתה כבר הוועדה לכינוי: ועדת גולדסטון 2. הוועדה מונתה לחקור את מידת העצמאות, היעילות והרצינות של רשויות החקירה בישראל והתאמתן לסטנדרטים בינלאומיים.
  […]
  בירושלים עוקבים בדאגה רבה אחרי הוועדה, שצפויה להתחיל את עבודתה בשבועות הקרובים ולהגיש דו"ח מסכם באוקטובר. החשש הכבד מהוועדה נובע מכך שתהיה זו הפעם הראשונה שמוסדות האו"ם חוקרים את פעילות מערכת החקירה הצבאית והאזרחית בישראל וכן את מערכת המשפט, כולל בג"ץ.

  בירושלים מודאגים כי דו"ח חריף של הוועדה יטיל כתם על מערכת המשפט הישראלית, כולל על בית המשפט העליון הנחשב בעולם למוסד מכובד, עצמאי ומקצועי. התוצאה של דו"ח כזה תהיה אי-הכרה של מדינות שונות בעולם בפסיקות בתי המשפט בישראל, והרחבה משמעותית של מספר המדינות שבתי המשפט שלהן יפעלו להגשת כתבי אישום נגד קצינים".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1179411.html

  אפשר רק לברך את וועדת החקירה של ישראל ביתנו על תרומתה לדה לגיטימציה של המשטר הישראלי. לבני (יחד עם חבריה הטובים בוושינגטון) תעשה הכל כדי להמשיך להשליט כאן לאומנות פרגמטית במסווה של תהליכי שלום שונים ומשונים (כמו שעשו לפניה אולמרט ורוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית). לבני מסוכנת מנתניהו, מסוכנת אפילו יותר משאול מופז.

  אהבתי

 4. אני מתפלאה עליך מתי,אתה מבין עניין, ואתה יודע הייטב שמה שליברמן מדבר עליו זה לא השתקת הביקורת,מה שליברמן מדבר עליו זה חקירת מקורות המימון של התנועות והעמותות .אולי יש תנועות ועמותות שהבדיקה והחיטוט בקרביים של המימון הכספי שלהן לא נוחות להן במיוחד
  אבל מאידך,את אותה דרישה ניתן להפנות גם כלפי הימין והימין הקיצוני מה המקורות של המימון שלהם,יגידו מקורות יהודים,טוב יחקרו את מקורות המימון של היהודים העשירים שמממנים מפלגות ובחירות ואת מועצת ישע וכל מיני גופים כאלה
  מה לדעתך יגלו?
  בחלק מן המקרים יגלו שמקורות המימון באים מהלבנת הון של יהלומי דמים באפריקה,של הלבנת הון של סחר בנשים וסחר בסמים
  תהייה סבלני ותראה עוד יהיה שמייח,
  אז במקום לעוות את המסר של ליברמן(לרגע אל תחשוב שאני בעדו אבל אם כבר נגזר עלינו הליברמן אז למה לא לנצל את זה גם לטובתנו) שטוען שהוא רוצה חקירת מקורות מימון,אפשר בהחלט להגיד לו אחלה בוא נחקור אבל אם לחקור בוא נחקור את כולם ימין לאומני ושמאל קיצוני.
  נראה לי שאם תהייה תביעה כזו מהצד השמאלי של המפה אנחנו ניוכח שהימין מתקפל מהרעיון ויורד מהסולם,
  כשליברמן רואה שהשמאל עף לו הסכך והוא מתחיל לצרוח לא לא לא לחקירת מקורות מימון וכפרובוקטור מדופלם זו בדיוק המטרה שלו
  להביא משהו פרובוקטיבי שיצית וירגיז את השמאל,שהשמאל יתנגד ואז הוא ישתמש בזה כהוכחה שהנה "לשמאל יש מה להסתיר"
  אז התשובה הכי טובה זה קודם כל לא להיכנס לפאניקה ,ואחר כך לומר כן בטח אבל נבדוק את כולם או שלא בודקים אף אחד
  ותראה איך הם כולם יורדים מהעץ למה?
  מפני שרוב המימון של ישראל בייתנו בא מהאולגרכיה הרוסית
  האוליגרכיה הרוסית לא רוצה שיחטטו לה מקורות מימון
  למה האוליגרכיה הרוסית לא רוצה שיחטטו לה במקורות המימון?
  אתה כבר יודע את התשובה
  יהלומי דמים, סחר בנשים
  סחר לא חוקי בנשק
  וסחר בסמים
  זהו אפשר לנשום עמוק לספור עד עשר
  ולהרגע

  אהבתי

 5. תודה על התגובה ירדנה. אנו לכאורה מסכימים. אבל אני מאוד חרד מדה לגיטימציה והדמוניזציה שמהלכים כאלו מכילים בתוכם.
  כלומר יש כאן סכנה בהיענות להכרה של המהלך הזה שמאיין את בית המשפט. אנחנו כאילו מקבלים את המושגים של הצד השני וזה די לא רצוי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: