מה מתפוצץ בדימונה

http://www.ganan1.com/dimona/water/water_1.jpg

המאבק החברתי וההתפוררות של הממשלה מתחילים לקבל צורה. לפני מספר שבועות כתבתי על ההפגנות של מגזרים שונים כנגד מגזרים אחרים. לפני כשבוע הגיע לשיאו המאבק נגד הפרטת המים, בראשות תאגידי המים שמוביל הפעיל החברתי יצחק ג'קי אדרי בדימונה. המטה החליט לצאת למבצע "המים שלנו". המטרה הראשית להביא לתודעה ציבורית את העובדה כי תאגידי המים הפכו לבעלי המשאב הציבורי כחלק מהפרטת השירותים בישראל.

משהו טוב קורה בדימונה עם תחילת המאבק נגד הפרטת המים. את המאבק מוביל הפעיל החברתי יצחק ג'קי אדרי בדימונה. המטה החליט לצאת למבצע "המים שלנו" כנגד תאגידי המים. המטרה הראשית להביא לתודעה ציבורית את העובדה כי תאגידי המים הפכו לבעלי המשאב הציבורי כחלק מהפרטת השירותים בישראל.

מטה וועד הפעולה בראשות אדרי שלח הודעות לתקשורת, הקים דף פייסבוק ופירסם מאמרי דעה בנושא. אך המאבק עבר לפסים אחרים עם התבצרות של חברי הוועד במתחם בריכות המים הצפוניות של העיר דימונה. הפעילים נגד הפרטת המים הראו כי הם נחושים ומוכנים להשתמש באמצעים סמליים של "השתלטות מחדש" על המרחב הציבורי. הם הבעירו צמיגים במקום ונשארו ללון בו, תוך כדי שהם מאיימים לסגור את אספקת המים של דימונה. כוחות הביטחון הגיעו למקום, וממול הגיעה שיירת מכוניות של וועד נהגי מוניות להביע תמיכת במאבק.

הדרישות המרכזיות של וועד הפעולה נגד הפרטת המים כפי שפורסמו ברבים:  א. דרישה משר הפנים אלי ישי שיורה מיידית לכל תאגידי המים בישראל לחבר את המים לצרכני תאגידי המים שנותקו מהמים. לטענתם עשרות משפחות ברחבי הארץ מנותקות ממים זורמים בניגוד לסעיף 39-א לחוק תאגידי המים והביוב 2001; ב. פנייה לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ולשר האוצר יובל שטייניץ לצרף לוועדת הבדיקה של תאגידי המים נציג של ועד הפעולה הארצי האזרחי, שהחל לפעול בדימונה.

יצחק ג'קי אדרי וההשתלטות האמיצה על בריכות המים בדימונה
יצחק ג'קי אדרי וההשתלטות האמיצה על בריכות המים בדימונה

וועד המאבק הציב אולטימטום למשרד הפנים, אחרי סוף שבוע של הפגנות ומחאות. הפעילים אמרו שבמידה והם לא יחברו את כל המשפחות שנותקו עד כה בידי תאגידי המים, הוועד ינתק את אספקת המים לדימונה. לטענתם המחאה החברתית מוצדקת, כעירעור על המדיניות הכושלת של ממשלת ישראל בתחום המים. כבר באותו יום בו פקע האולטימטום משטרת דימונה עכבה לחקירה מספר מחברי מטה המאבק במחירי המים. אך מטה המאבק לא פוזר והפעילים מבטיחים להמשיך בפעולות שונות ומגוונות בכדי להביא את הצורך בשינוי מחיר המים לציבור הרחב.

ראש עיריית דימונה מאיר כהן הצטרף לנאבקים וטוען כי מחירי המים מוגזמים בישראל. הוא הוסיף כי לא ניתן הסבר מדוע ממשלת ישראל ממשיכה להעלות את המחירים במאות אחוזים. כהן תומך במאבק נגד הפרטת המים עד שהגזרה תתבטל. הוא רואה בפעולת האזרחים נגד העוולות מעשה מבורך. לטענתו שר האוצר הבטיח שתוך 45 יום יהיה שינוי בשאלת המים.

מנהיג המאבק בהפרטת המים הינו יצחק ג'קי אדרי שהתפרסם בעקבות הסרט "זהב לבן עבודה שחורה". בסרט נחשף מצב הנורא של עובדי הקבלן במפעלי ים המלח. אדרי ידוע בנחישותו ומנהיגותו. ולמרות פיטוריו, הוא הצליח לשים על סדר היום החברתי את השאלות של זכויות עובדי קבלן.

המאבק רק בתחילתו. בכל רחבי הארץ התושבים מתלוננים על עליית המחירים, אך רק עכשיו אנחנו רואים פעולה ראשונה בנושא.  אמנם המאבק בדימונה לא זכה לניראות, בגלל וועדות החקירה של ישראל ביתנו, אך הפוטנציאל של מאבק בשאלות אלו הוא רחב. בדימונה נורתה הירייה הראשונה. האם אנו בפתח של מאבקים נוספים?

ב27.1, יום חמישי, בשעה שלוש נצא מתל אביב משוררים/ות בשירת המים – אירוע תמיכה של גרילה תרבות עם מאבק המים בדימונה – נקריא שירה במרכז המסחרי. הצטרפו אלינו!

הדעה התפרסמה לראשונה בישראל היום, 17.1.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “מה מתפוצץ בדימונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: