האמנות מדרדרת את הכלכלה שלנו

אסור לנו לדרדר את הכלכלה שלנו שוב לשנות ה-‎80 ולשנות ה-‎70, למשק סגור, לא תחרותי, שפוגע בראש ובראשונה בצרכנים ובאזרח הישראלי"

[ח"כ אופיר אקוניסהערה: בשיטה הקיימת נתח המדינה בהכנסות הגז הטבעי בישראל – צפוי להפוך לנמוך ביותר בעולם. בבריטניה, אוסטרליה, ארה"ב ועוד חלקה של המדינה בהכנסות גבוה יותר; מדינות אלה שינו פעמים רבות את המיסוי על ההכנסות מאוצרות הטבע שלהן, כולל על קידוחים קיימים].

"אסור לנו לתת לארגוני שמאל פונדמנטליסטיים לנהל את כלכלת ישראל (…) "

[ח"כ אופיר אקוניסהערה: בין התומכים בהעלאת התמלוגים: מועצת יש"ע, והח"כים אלדד (איחוד לאומי), שטייניץ ושאמה (ליכוד), אורלב ואורבך (הבית היהודי) ].

"מספיק עם הדבר הזה של הלוביסטים. שלא יהיו פה אנשים תמימים, שבאים להגיד 'לובי חזק'. הם גם מעבירים לובי חזק כשהם רוצים להעביר משהו. אז מספיק עם השטויות האלה, 'לובי חזק בכנסת, הם עשו לובי חזק', וכשזה טוב להם, להצעת חוק שהם רוצים להעביר ויש לובי חזק, זה לא מפריע להם? אז או שנחליט שהלוביסטים לא יישבו פה, או שנשתוק וניתן להם לעבוד פה."

[ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ', שהיא גם הח"כית החביבה על נחמיה שטרסלר].

"מאז 1952 קדחו במדינת ישראל 513 קידוחים והיו תקוות גדולות לכל המשקיעים וכל הקידוחים האלה היו עקרים. עקרים, המשמעות של הדבר שכולם הפסידו את כל כספם.המשקיעים הפסידו את כספם ואת תקוותם ואף אחד כמובן לא חשב לתת פיצוי לאיש מהמשקיעים וכל הסיכון היה עליהם. "

[יצחק תשובה. הערה: רוב הקידוחים שעליהם מדבר תשובה בוצעו בכלל ע"י המדינה.  גם כיום המדינה משתתפת בפועל בכ-50% מעלות הקידוחים הכושלים, באמצעות ניכויי מס. הטבות המס שקיבלו "נובל אנרג'י" ו"דלק קידוחים", שבבעלותו של תשובה – גבוהות ב-90 מיליון ש"ח מהתמלוגים שהן שילמו עד כה].

(כל הציטוטים מתוך "אופנן" של איתמר כהן)

לרגל יציאת הגיליון השישי של כתב העת מעין, 'תיאטרון מעין' בשיתוף עם 'קולנוע בירוביג'ן' ויונתן לוי מעלים את הצגת הקריאה "ישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת על תמלוגי הגז" (המבוססת על פרוטוקול מספר 320 של הועדה מיום ה5 באוקטובר 2010).

בשנת 2003 העליתי מחזה שנקרא "מה נולד מטקס יום הזיכרון" ומאותו היום לא מצאתי את דרכי בחזרה לתיאטרון. כתבתי שירה ועכשיו אני כותב פרוזה. תיאטרון הינה האמנות הנצחית שכוחה לא ייאבד גם כשהיא שבויה בידי הבימה או הקאמרי שמעלים גירה ולא מביאים מחזאות בועטת. איך יכול להיות שהשירה הגיעה למסרים כל כך רדיקליים והתיאטרון נשאר בין מותו של סוכן לבין בית הבובות. והנה בכל זאת יש יוצרי תיאטרון שלא מוותרים ומחזירים את הבעיטה לחלל האוויר. וכששמעתי על המחזה החדש מיד הסכמתי להשתתף.  הזדמנות חד פעמית לראות אותי  בין השחקנים המגלמים את חברי הכנסת ופמליית היועצים והלוביסטים שהשתתפו בדיון שבמרכזו נסיון לקשר בין הארגונים שניסו להביא יותר תמלוגים למדינה לבין הטרור. יש לא מעט חברים שהצטרפו להצגה:  ליאור ווטרמן, אדם רוטברד, יהושע סימון,  רועי "צ'יקי" ארד, אורטל בן דיין, תמר זנדברג, ירדן ברוך, חכים בשארה, אריאל קליינר, נדב אפל, מורן "מוריס" שריר, כרמל ברנע, נטלי לוין, נועה אבנד, ובנוסף סטודנטים, שחקנים, יוצרים ופעילים חברתיים שונים.

את המחזה מביים יונתן לוי ('מנו מלך אטלנטיס', 'מר עולם', יחד עם ליאור ווטרמן). ההצגה תעלה ביום שבת הזה, ה-22 בינואר, בקולנוע בירוביג'ן, הגדוד העברי 5, בשכונת צ'לנוב, ליד הצימר וסמוך לתחנה המרכזית הישנה של תל אביב-יפו בשעה 21:00. הכניסה חופשית. השאלה מי ישחק את אופיר אקוניס, יו"ר הועדה, תיחשף מיד עם פתיחת המחזה. אירוע הפייסבוק

גיליון 6 של כתב העת לשירה וספרות מעין מופץ בימים אלה יחד עם כתב העת לאמנות 'החדש והרע','שירה מפרקת חומה" שירון ערבי-עברי של גרילה תרבות וספרה של המשוררת מיכל דר, 'גלשן'. פרטים נוספים על כתב העת בלינק. ההשקה לכתב העת תתיים ב11 בפברואר במקום מיוחד. השירון של גרילה תרבות הוא חלק מהחזון שלי לייצר תרבות בעברית ובערבית עם ייצוג רב תרבותי. תרבות פוליטית בלתי מתפשרת! היחיד בקרב כתבי העת שמפרסם יוצרים פלסטינים ויצירה ערבית הוא "מטען" של יוסי גרנובסקי וכתבתי עליו בפוסטים קודמים. מעין וגרילה תרבות חברו ביחד בכדי להראות שהגבולות הלאומיים של השירה העברית הינן בדיחה ויש חזון הרבה יותר גדול בין הירדן לבין הים. כנסו לכתיבה הלא מתפשרת ותחוו את ההרגשה של גבולות חדשים שלא סומנו עדיין על ידי המשטר הפוליטי.

ההשקה ל'גלשן', ספרה של המשוררת מיכל דר תתקיים ביום שלישי, ה25 בינואר, ב21:00,במועדון האוגנדה, רח' אריסטובולוס 4, ירושלים. יופיעו, מלבד הכלה: אלעד רוזן וליאור אופיר, נועם פרתום, אנה ויילד, אמיר בולצמן ויבין בן רשף. (אירוע פייסבוק). הנה דברים שכתבתי על טיוטה קודמת של הספר של דר שבהתחלה

נקרא: "הנקמה המתוקה של האצבע": "נפגשתי לראשונה עם שירתה המיוחדת של מיכל דר בגיליונות כתב-העת "מעיין" וכבר ברגע ההתגלות עלה מולי סגנון חדש של כתיבה. אפשר היה להבחין בביטוי של דור של שירה נשית צעירה עם מאפיינים ייחודיים משלה. מהצד האחד מיכל דר ממשיכה מסורת של כתיבה פמיניסטית מצד אחד ומהצד האחר מחדירה לשפה של השירה מרכיבים חדשים של מוסיקה, צורה וסדר-יום מגדרי צעיר. הקובץ "הנקמה המתוקה של האצבע" הוא גם רמז לאצבעוני שלבשו התופרות, אותה ספֵירה ביתית שהוגדרה לנשים בלבד, בעוד שהמרחב הפוליטי יועד לגברים. והוא גם רמז לשימוש בכלים גבריים (אצבע – משולשת) בכדי לענות להם. אך ההתנגדות אינה באמצעים אלימים, אלא דווקא בצורה מתוקה וחצופה. כך נוצר מרחב שלישי בין המדוכאת לבין המדכא שאינו מתמסר לקבלת האפיסטמולוגיה של המדכא. בתוך הספר ישנו תהליך מורגש של פרידה, שהיא גם נוכחת מתוך המעבר משירי אהבה לשירי כעס ומרות נפש על המצב החדש שנפער כפצע בנפשה של הדוברת. בו בזמן הפרידה הזו הופכת למטפורה של פרידה מנעורים, מרוח של מהפכה מדומיינת והתפכחות ממושגים שנכחו דווקא בחלק הראשון של הספר."

אירוע נוסף  הוא "שירת המים", הפגנת משוררי ויוצרי גרילה תרבות נגד הפרטת המים ותאגידי המים החדשים שהעלו את מחירה, כתמיכה במטה המאבק שמארגן ג'קי אדרי שכותב כאן על המאבק. האירוע יתקיים ביום חמישי הבא, ה27 בינואר, במרכז המסחרי של דימונה בשעה 17:00. באירוע ישתתפו: אוסנת סקובלינסקי, דניאל עוז, השחקן אוהד קנולר, המשורר הדימונאי משה אוחיון, ערן צלגוב, מתי שמואלוף, איתן קלינסקי, אלישיב רייכנר, נטלי ברוך, רועי צ'יקי ארד ורותם מלנקי. האירוע בחסות העיתונים מעין, דקה, כביש 40 והשבוע החדש. (אירוע הפייסבוק). תוכלו גם לקרוא את הדעה שכתבתי בישראל היום על המאבק הזה. כמובן שאלו ממכם/ן העסוקים בברק, ליברמן לא ייראו לנכון להצטרף למאבקים חברתיים. אבל החשיבות נשארה ונותרה תמיד בשולי השיח המדיני הלא פוסק. לא פשוט להיות בדימונה וקל יותר להפגין מול המוזיאון בת"א. אבל בדימונה השמאל צריך להימצא.

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: