סדק בבאר שבע

עמותת זוכרות ומוציאים לאור זוכרות, פרהסיה ופרדס הוצאה לאור בשיתוף עם הפורום לדו קיום בבאר-שבע שמחים להזמינכם/ן לערב באר שבעי מיוחד בעקבות צאתם לאור של שני גליונות מיוחדים של כתב-העת סדק:
א.אל תגידו בגת: הנכבה הפלסטינית בשירה העברית, 1958-1948. עורך: חנן חבר. עורכים שותפים: מורן בנית, מתי שמואלוף, איימן סיכסק, תומר גרדי (ז2010, גיליון 5). גיליון זה הינו אסופה של שירה עברית שנכתבה בין החודשים ינואר 1948 ודצמבר 1958, ואשר בשירים המופיעים בה נוכחות עקבות הנכבה הפלסטינית. אל תגידו בגת היא פרי מחקר ארכיוני ארוך ומקיף, אשר במהלכו נבדקו ספרי שירה ועיתונות עברית מיום ה-30 בנובמבר 1947 ועד סוף שנת 1958. עוד באסופה עדויות של פלסטינים ופלסטיניות שחיו בפלסטין של לפני 1948, המספרים בגוף ראשון אודות חייהם בפלסטין, אודות הגירוש ממנה, ואודות חייהם שאחרי הגירוש.
ב. הקשר של הנכבה בין צילום ובין היסטוריה – תיעוד של סדרת מפגשים שנערכה במסגרת התערוכה "אלימות מכוננת" שאצרה אריאלה אזולאי בגלריה זוכרות. (2010, גיליון 6). באביב 2009 הציגה אריאלה אזולאי בגלריית עמותת זוכרות את התערוכה אלימות מכוננת, 1950-1947: גנאלוגיה חזותית של משטר והפיכת האסון ל"אסון מנקודת מבטם". 213 תצלומים מתוך ארכיונים שונים במדינה הוצגו כארכיון פתוח בחלל התצוגה, ולצדם כיתובים מפורטים, כחלק מן המאמץ לשחזר מתוך התצלומים את התהוותם של מנגנוני המדינה היהודית, את הרס החברה הפלסטינית ואת יצירתו של קו מפריד בין אסונם של הפלסטינים לבין נראותו בעיני תושבי הארץ היהודים. מערכת כתב העת סדק החליטה כבר עם הצגת התערוכה להצטרף לפרויקט הארכיוני זה ולהרחיב את הדיון בחומרים הכלולים בו. גיליון מספר 5 מהווה אפוא המשך של אותה תערוכה. את ערבי העיון שבמסגרת התערוכה הקלטנו, תמללנו וערכנו. קטעים מהם מתפרסמים בגיליון הזה לצדן של התמונות. את הקריאות השונות בתמונות שמרנו על פי רוב בשפתן המדוברת, על מנת לתת ביטוי לאופי השיחתי, הגולמי והפחות פורמלי שהיה למפגשים אלה, אשר בהם ראינו כיצד חומרי ארכיון חזותיים משמשים בסיס לכתיבה היסטוריה.
משתתפים/ות:
  • אמיר בנג'בי
  • ספא אבורביעה
  • פנינה מוצאפי האלר
  • מנחה: רמון זיו-אב
יום שלישי, 15.2. בשעה 20:00 .  מועדון "מולקתא" מולקתא-מפגש, רח' שלמה המלך 7 (מקלט).

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

3 תגובות בנושא “סדק בבאר שבע

  1. ממש לא גולדה היא לא כוס התה שלי ומעולם לא הכירה שיש כיבוש ערבי בארץ ישראל, האם אתה מכחיש את הכיבוש הערבי או לא? כי אם כן אתה בוודאי לא איש שמאל

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: