נתניהו עירום

מספרים סיפור ידוע על רופא שנסע לנפוש לצד נהר יפה. הרופא ישב על גדות הזרם העז שהגיע עד לכפות רגליו וקרא ספר. אחרי זמן מה הוא הרים את ראשו וראה אדם שנאנק נסחף אל החוף. הוא טיפל בו במהירות. הוא הצליח להחזיר לאדם את נשימתו והנה נסחף אל רגליו אדם נוסף. הרופא עבד קשה בחופשתו והנשים אדם אחר אדם. מתישהוא התייאש הרופא ממבול הטובעים שנסחפו אל החוף. הוא ניגש אל מקור הנהר לחפש מי זורק את האנשים לנהר.

הגשתי את הסיפור משום שראש הממשלה הוא זה שזורק את הציבור לתוך הנהר המסוכן והוא גם זה ששוכח מהעובדה הזאת. כלומר הוא אינו מטפל בעוני שהמשק "הצומח" שלו יוצר ומתפלא על הקושי של אנשים לרכוש מוצרים בסיסיים. עלינו לטפל קודם כל באיש שזורק את האנשים לנהר. ללמוד איך ומדוע נוצר עוני וכיצד מדינת רווחה מתוקנת והעברת קצבאות מציבור חזק לציבור מוחלש יכולה לעזור. אסור לנו להישאר על גדת הנהר ולחשוב שאנו נוכל לטפל בכל האנשים האלו, כי הם רק ימשיכו להגיע גוססים אל גדות הנהר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הוא יקיים ישיבת חירום בנוגע לגל ההתייקרויות במחירי מוצרי יסוד כגון: דלק, מים ועוד. הממשלה הנוכחית מתמחה במצגי שווא. הבעיה הגדולה במשק הישראלי היא העוני. העוני מדיר אוכלוסיות שלמות לשולי החברה. בעוני לא מטפלים. אבל בהתייקרויות כן. מדוע? קודם כל כי קל לטפל בלחץ הציבורי כשהוא משאיר אוכלוסיות שלמות בבורות לגבי מצבן האמיתי. ואולי גם משום שלראש הממשלה קל לזרוק כמה סיסמאות על הורדת מחירי המים או הדלק אבל לא לטפל באמת באופן מקיף במימוש התביעה של חיים בכבוד. להזכירכם בשנת 2005 דחה בג"ץ (רוב של שישה שופטים, נגד דעתו החולקת של השופט אדמונד לוי) את עתירות הארגונים החברתיים נגד הקיצוץ בקצבאות הבטחת הכנסה. הארגונים דרשו את זכות "החיים בכבוד" לאזרחים שכבודם נפגע, רק מפני שידם איננה משגת לקיים רמת חיים נסבלת. הם טענו שלמדינה אחריות למיגור התופעה בדרך חוקית. טענתם התבססה על דברי השופט העליון אהרון ברק כי : "אם תימצא המדינה מפירה, למרות מכלול אמצעי התמיכה שהיא מפעילה, את חובתה זו – זכאי האדם אף לציווי מבית-המשפט שיורה למדינה לעמוד בחובתה ולספק לו את האמצעים הדרושים לצורך קיומו בכבוד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו היה אחראי על קיצוץ הקצבאות בשנת 2003, שהוביל לבגץ "החיים בכבוד" שנדחה, כאמור. ונתניהו הוא גם זה שאחראי כרגע על ציקצוק השפתיים שבו הכריז על ישיבת חירום לעצירת גל ההתייקרויות. הדרישה הציבורית צריכה להעמיד את נתניהו מול מיגור העוני, בהקשר של "חיים בכבוד". עלינו להזכיר לנתניהו כי אי אפשר לייצר משק של צמיחה, כשהפערים כל כך גדולים, והניכור עצום. החברה הישראלית עומד על סף שבירה ותרופות שווא לא יעזרו. במקום זאת צריך לשנות את המדיניות מצד לצד וכך כותבת עו"ד טלי ניר בתגובה לדו"ח החוסן הכלכלי שהוצג בכנס הרצליה: " היסטוריה מלמדת שמדינות שנפלו משלטון ליברלי נבחר לשלטון דכאני עברו בדרך משבר כלכלי והתרחבות של פערים חברתיים, ואין זה פלא. אי שוויון כלכלי פוגע בסולידריות החברתית וגורם לניכור בין החלקים השונים בחברה. עוני – מלבד הקשר הברור בינו לבין פשיעה, מחלות ותמותה – גם הופך את ההשתתפות הדמוקרטית לפריבילגיה ומרחיק אנשים ממעורבות אמיתית במשחק הפוליטי."

מלחמה אמיתית בעוני ובגורמים שיוצרים את המחסור היא זאת גם שתחזיר את היכולת להשתתף במשחק הפוליטי ולממש אותו. במידה ונאמין לראש הממשלה נתניהו ולהבטחות שלו, אנו רק נישאר באותו מצב עם דימוי שיש טיפוס "אחראי" שמייצר ישיבות חירום. איננו צריכים ישיבות חירום. אנחנו צריכים מחשבה לטווח ארוך כיצד להעביר יותר כסף מהכנסות המדינה אל האוכלוסיות המוחלשות באמצעות הקיצבאות. רק שעל שאלת צימצום העוני עדיין אין דיון ציבורי מתאים.

בנימין נתניהו תפסיק לעשות לנו קמפיינים של "רצינות" תהומית, כשכל מה שהיא מסתכמת זה עוד כסף לצה"ל ופחות כסף לחברה. תחזיר את התקציבים למערכת החינוך, הבריאות והרווחה. תמנה את ח"כ עמיר פרץ לשר האוצר ותפטר את שטייניץ. תפסיק להיכנע לדירוג האשראי וסלק את נציגי הבנק העולמי מישראל וטפל בבעיות הרציניות באמצעות מדיניות סוציאל דמוקרטית. אנו זקוקים לפקידי אוצר שרואים אנשים ולא רואים רק רווחים. אנו זקוקים לאמת. ותאמין לי, אחרי שתתחיל לטפל בסיבות העוני, לא יבוא אליך גל של לחץ ציבורי לטפל בהתייקרויות.

זוהי הגירסא המורחבת של מאמר הדעה שפירסמתי ב"מאקו", 9.2.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

10 תגובות בנושא “נתניהו עירום

 1. מתי היקר, דבריך נופלים על אוזניים ערלות ,ועיניים עצומות.
  ראש המכשלה הוא איש דתי. הדת שהוא עובד אותה נקראת דת הקלקלה. מה שכן, כעת,לאחר שמשטר ההפרטה הניאו-ליברלי השתלט על מערכות השלטון, ראש המכשלה יכול להיות נדיב ורחום ,ולחלק כמה פירורים.זה נראה טוב,זה כנראה גם יעבוד פוליטית.

  http://194.90.130.106/video/8_27/

  מושב שני .
  בין ריבונות האזרחים, לעוצמת בעלי ההון.

  דאבל-קליק על :

  פרופ' דני גוטויין, אוניברסיטת חיפה
  הפרטת הדמוקרטיה: החברה האזרחית כהגיון הפוליטי של שלטון ההון,

  והוידאו נפתח בקצה השמאלי העליון של העמוד.

  אהבתי

 2. המאמר מנוסח היטב אך הוא בכל זאת רק אחד מתוך שלל מאמרים דומים שנכתבו בשבוע האחרון בנושא זה. המאמר פונה אל קוראי ערוץ 2, כלומר אל ההמונים, ולמרות שחשוב גם להציף את הנושא בתקשורת מכל כיוון אפשרי, עדיין לא נמצאה בשלל המאמרים התייחסות לאדם הזורק את האנשים אל הנהר. גם כאן, רק בשורה אחת, החשובה מילארדי מונים משאר השורות, ישנה התייחסות מוצנעת, שאינה יכולה להיות מורגשת ע"י הציבור המכונה קהל הקוראים הרחב:
  "בנימין נתניהו תפסיק לעשות לנו קמפיינים של "רצינות" תהומית, כשכל מה שהיא מסתכמת זה עוד כסף לצה"ל ופחות כסף לחברה".

  היום ברשת ב' בתכנית סדר יום, 9 פבר', ישבו עודד שחר ויגאל רביד וראיינו את חיים אורון. הנה תקציר השיחה:
  חיים אורון: אתמול אושר בוועדה מסתורית עוד 700 מליון ש"ח לתקציב הבטחון. כשאישרו את תקציב המדינה, תקציב הבטחון לא היה סגור. יש הסכמה בין רה"מ ובין שר הבטחון שהתקציב יגדל, וזה מה שקרה אתמול. כל מה שמציגים לנו הוא בלוף, ובמהלך השנה הקרובה, בדיוק כמו שקרה בשנה שעברה, תקציב הבטחון יגדל בעוד כמה מיליארדי שקלים, לא כחלק מהתקציב, לא כחלק מהדיון על התקציב הדו-שנתי, המקבע תכנון ארוך טווח, אלא כהסכמים פוליטיים בין שני המובילים הקטסטרופלים של הממשלה, ברק וביבי.
  ש: אתה אומר כמה מיליארדי שקלים?
  ת: תסתכל על תקציב הבטחון ב2010 ותראה את התקציב המקורי, ותראה את התקציב בסוף התקופה, ותראה גידול בכמה מיליארדי שקלים. ואני אומר שכך יקרה גם בעתיד בתקציב הבטחון.
  ש: כמה מיליארדים?
  ת: לא יודע להגיד לך, אני לא מכיר את השיחות הפנימיות בין ברק וביבי, אבל אני יודע שהוא יגדל, הוא לא יישאר. אני יודע שהרמטכ"ל תבע חמישה מילארד, ז"א שאנחנו נימצא באיזורים הללו. ויגידו לנו מצרים, וגדר, ועוד כל מיני דברים.
  ש: למה התנגדת לשבע מאות מליון?
  ת: התנגדתי כי לא באו ואמרו לנו מאיפה הביאו אותם, זה מופיע בשורה אחת – עודפים מ2010, תגידו לנו על מה היו העודפים. אם העודפים היו בבריאות, אני רוצה שיבנו מיטות לחולים, אם העודפים היו בחינוך, אני רוצה שיורידו את תשלומי ההורים, אם העודפים היו ברווחה, שיגדילו את קצבאות ההכנסה. לא יכולים לבוא אלינו בסעיף סל, מאיפה הביאו את הכסף? הביאו אותו מרזרוות של 2010, מעבירים אותו לרזרוות של 2011, ומעבירים לוועדה חשאית בוועדת החוץ והבטחון למה משתמשים בכסף. זו אחת הדוגמאות מיני רבות מאד איך מתנהל תקציב המדינה בסכומים הגדולים שלו.
  השבע מאות מליון שקל האלה עברו בלי שיהיה כתוב בעיתונים, ברוב של שניים נגד אחד ושני נמנעים.
  ש לעודד שחר: איך אנחנו שמתעצבנים ומתרגזים וזועקים על 10 אג' בלחם האחיד, עוברים ככה לסדר היום על שבע מאות מליון שקל בבטחון?
  ע.ש: אין לי הסבר. זו בעיני שערורייה, חה"כ אורון צודק בכל מה שהוא אומר. 700 מאות מליון עוברים בוועדת כספים בנוכחות של חמישה ח"כ, אף אחד לא יודע לאן הולך הכסף. מתווכחים ועושים כותרות ענק על חמישה או עשרה מליון, כמעט משביתים את המשק, ופה שבע מאות מליון שאתה לא יודע לאן הם הלכו.
  מה שיותר מקומם זו שיטת הישראבלוף. מעבירים תקציב דו שנתי, לא ידעתי שזה יהיה תקציב של מתחת לדו חודשי. וזאת הטעות. מעבירים תקציב שהוא ישראבלוף ואז רצים לתקן את הבית.
  ש: המטרות שלשמן נועדו הכספים האלו הן אמנם חשאיות? וועדות החוץ? אולי וועדות המשנה של וועדות החוץ? לא נוכל לדעת על מה מדובר באמת?
  ע.ש: הבעייה אינה המטרות. הבעייה היא שכיש מטרות, תבוא ותגיד: תקציב הבטחון צריך לגדול בחמישה מיליארד. אפשר להתווכח על זה. אבל אל תעביר תקציב, ואחרי חודש או חודש וחצי אתה בא ומתחיל להזרים לשם מאות מליונים, בשקט. תאר לך שהיה קרב על שבע מאות מליון לפני התקציב, זה היה כותרות ראשיות. היום זה אולי בעמ' הפנימיים וזה עובר בקלות. זו הבעייה של כל ניהול התקציב היום.
  http://www.iba.org.il/media/
  דקה 34 ואילך.

  יושב פושע המלחמה אהוד ברק וזורק ילדים עניים לנהר לצלילי מוסיקה קלאסית, והתקשורת כולה עסוקה בהבלים. זה עסוק במגדלי האיש, שני מיילל כתן שהרסו לו את המפלגה, שלישי מכנה אותו אהבל בעוד ידידתו הטובה מוערכת ע"י חוגים מסויימים כלוחמת חברתית. הגדיל לעשות חמישי אשר הצטרף לממשלת הדמים למען הרווחה (ולא למען הבטחון, כמו השישי – לימים פושע מלחמה שאינו ראוי להיות שר ולא שום דבר אחר) וממלמל אף הוא מלמולים בגנות אי הצדק החברתי.

  כולם ידעו ושתקו, ועדיין יודעים ושותקים. כולם, כולל התקשורת, אשמים בהסחת הדעת ובזריית חול בעיני הציבור. מאלצים אותו לבחור בין דלק לבין מים, בין בריאות ובין חינוך. משסים אותו (כולל ניצן הורביץ) בחרדים שלא עובדים ולא מתגייסים וחיים על חשבון הציבור. טוחנים את מוחו ביחסי הון שלטון. אף מילה על סדרי גודל אחרים לגמרי של כספים שהיו עשויים להספיק למימון ריפוי כל חליי החברה, מיליארדים אותם שודד פושע המלחמה אהוד ברק וכנופיית משרד הבטחון למען רווחתם האישית.

  אהבתי

 3. לידיעת המכונה אזרח.
  אתה משתתף בדיון לא לגיטימי אצל חנה בית הלחמי בנושא ציפי לבני. כשהודעתי לאותה בית הלחמי שציפי לבני הינה פושעת מלחמה ולכן פנייה אליה לצורך ענייניה הפרטיים והציבוריים אינה לגיטימית, ובוודאי שקר הוא עצם הצגתה את עצמה כשמאל, אולי אפילו קיצוני, וכפמיניסטית, מצאה לנכון אולטרה בהמה זו למחוק את תגובותיי ולהמשיך את הדיון לצלילי מוסיקה קלאסית, בלי האג ובלי בצלם.

  אין להרפות מעניין זה ויש להמשיך להזכיר לה ולכשכמותה (למשל לידידתה הטובה נעמה כרמי) כי כשהיא מכשירה פשעי מלחמה אל לה להלין אלא על עצמה בהתנהלותה הפושעת של החברה הישראלית בעניינים אחרים (למשל פמיניסטיים) הנובעים ישירות ממתן הכשר לפשעי מלחמה.

  אהבתי

 4. ידיעה אקראית מהיום על פושע המלחמה עמיר פרץ:
  "ש להציב את שתי הסוללות הראשונות של מערכת "כיפת ברזל" בדרום הארץ ובאופן מיידי – כך קבע צוות של חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בראשותו של ח"כ עמיר פרץ, שהתבקש לבחון את תהליכי ההצטיידות במערכת "כיפת ברזל" ולגבש המלצות בעניין זה. בחמש השנים הקרובות צריך צה"ל, על-פי חברי הכנסת, להצטייד ב-13 סוללות, שעלותן כ-9 מיליארד שקלים.
  הצוות, שבו חברים גם ח"כ עותניאל שנלר וח"כ משה (מוץ) מטלון, הגיש היום (ד') את המלצותיו ליו"ר ועדת החוץ. והביטחון, ח"כ [פושע המלחמה] שאול מופז, וליו"ר ועדת המשנה לתפישת הביטחון ולבניין הכוח, ח"כ [פושע המלחמה] אבי דיכטר.

  מנגד טען ח"כ [פושע המלחמה] עמיר פרץ, שלחץ לפתח את "כיפת ברזל" ואישר את ביצועה בתקופת כהונתו כשר ביטחון, כי צריך להאיץ את ההצטיידות במערכת משיקולים כלכליים ומבצעיים. הוא וחברי הצוות האחרים משוכנעים כי הפעלת מערך צפוף של סוללות "כיפת ברזל" בסיטואציה של מלחמה כוללת או מלחמת התשה, תביא לקיצור ימי הלחימה. על-פי ההערכות, יום לחימה עולה כמיליארד שקלים".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4026036,00.html

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: