אתה לא יכול להרוג מהפכה: על מסורת הפעולה של הפנתרים השחורים

panther-1705220_640

הקשיבו לתוכנית "חיים של אחרים" שבה ערן סבג ואנוכי דיברנו על הפנתרים השחורים.


You can kill the revolutionary, but you can't kill the revolution / Fred Hampton

 • 1956 – Counter Intelligence Program – קונטרפילו  הייתה תוכנית של של האף.בי.איי שביצעה סידרה של פעולות לא חוקיות בחלקן, שכללו מעקב, הסתננות וחדירה לארגוני שמאל. הפעולות הכלימו, ביישו והפריעו לארגונים פוליטיים מקומיים. התוכנית כוונה בהתחלה כנגד המפלגה הקומוניסטית בארה"ב. אף מהר מאוד היא הגדילה את יריביה וביניהם: התנועה הסוציאלית (1961), הקו-קלאס-קן (1964), אומת האיסלם (1964), הפנתרים השחורים (1967). בשיאה התוכנית של האף.בי.איי הפריעה, סיכלה, הכשילה והעבירה דיסאינפורמציה לכל תנועות השמאל האנטי-מלחמה, הדתיות, הקהילתניות, תנועות סטודנטים, אלו שקראו לעמידה על לאומיות שחורה, זכויות אדם, אינדיאנים, פורטוריקנים ועוד. אדגר הובר ראש האף.בי.איי הכריז כי: הפנתרים השחורים הם האיום הגדול לביטחון המדינה
 • 1966 – קמה תנועת הפנתרים השחורים בשיתוף פעולה בין יואי ניוטון ובובי סיל שהיו פעילים חברתיים. יואי ניוטון כתב את מסמך עשרת הנקודות של מפלגת הפנתרים השחורים להגנה עצמית באוקלנד קליפורניה. בובי סיל הכיר את יואי ניוטון באגודה האפריקאית-אמריקאית (AAA). סיל היה היו"ר של המפלגה.
 • 1957- 1966– אלדריג' קליבר השתחרר מהכלא על אונס ופשע שכוון לרצח.
 • 1967 – אלדריג' קליבר מתחתן עם קתלין ניל קליבר. נולדו להם שני ילדים: אחמד מקאו אלדריג קליבר ובתו ג'וג'ו יונגי קליבר.
 • 1968 –אלדריג' מורץ לנשיאות, במפלגת מפלגת החופש והשלום ומציע לג'רי רובין את הסגנות.
 • 1968 –אלדריג' נעצר באמבוש משטרתי, חברו הפנתר בובי האטון נרצח. אלדריג' מואשם בניסיון לרצח. באירוע שני שוטרים ממשטרת אוקלנד נפצעים. הוא בורח לקובה ומשם לצרפת ולאלג'יר (מחתרת הווטר ריפורט וטימותי לירי עוזרים בהברחתו).
 • 1968 – ההיסטוריון קליבורן קארסון (Clayborne Carson) מצא עדות זכרון של ה–F.B.I (memorandum)  שהעידה על עוצמת האיום שדמותו של מלקולם איקס יצרה כשלוש שנים אחרי הירצחו (1965):

For maximum effectiveness of the counterintelligence Program, and to prevent wasted effort, long–range goals are being set.

1. Prevent the coalition of militant Black Nationalist groups. In unity there is strength; a truism that is no less for all its triteness. An effective coalition of Black Nationalist groups might be the first step toward a real “Mau” in America, the beginning of a true black revolution.

2. Prevent the rise of a “messiah” who could unify, and electrify the militant Black Nationalist movement. Malcolm X might have been such a ‘messiah’; he is the martyr of the movement today.

 • 1968 סטוקלי קרמיקל הופך לחבר בפנתרים השחורים ועוזב את תנועת הסטודנטים הלא אלימה. ומתנגד להכניס לבנים. אין להם את החוויה הלבנה, הוא טוען. אך מתנהל על כך ויכוח סוער בתוך הפנתרים.
 • 1968 (9.68) יואי ניוטון – מואשם ברצח של שוטר ג'והן פריי. יואי טוען שהוא נורה ואיבד את הזיכרון. העונש המוצע בין 2-15 שנים. אך בשנת 1970 בית המשפט מזכה אותו.
 • 4.4.1968 מרטין לותר קינג נרצח, על ידי ג'יימס ארל ריי, בדיוק רגע לפני שהוא עצמו סיים תהליך ארוך של רדיקליזציה שבו הוא גם התנגד למלחמת ויאטנם וגם עמד על זכויות עובדים זאת בנוסף למלחמתו למימוש זכויות אזרח לשחורים.
 • 6.6.1968 – רוברט קנדי מת ב-6 ביוני 1968- קצת לאחר חצות ב-5 ביוני, לאחר שנשא דברים במסיבת עיתונאים במלון אמבסדור בלוס-אנג'לס, קנדי פנה עם פמלייתו לצאת מן האולם. בעוברו במטבח המלון מוקף באנשיו ובתומכים, מתנקש צעיר בשם סירחאן סירחאן, בן למשפחה פלסטינית-נוצרית שהיגרה לארצות הברית מירושלים, ירה בו באקדח. המתנקש נתפס מיד, אולם היה זה כבר לאחר שפגע אנושות ברוברט קנדי ופצע חמישה אחרים.
 • 1968 בובי סיל היה אחד משבעת המופלאים (שיקגו שבן) שהואשמו בקונספירציה לייצר מהומה אל מול כינוס המפלגה הדמוקרטית בשיקגו. הוא נעצר במשפט ראווה. סיל לא הורשה לדבר ואילו לפעילים ניתנה זכות הדיבור. וזאת למרות דרישתו לייצג את עצמו, לפי אחד מעקרונות החוקה האמריקאית. הוא הוכה באלימות ואף חסמו את פיו בכדי שלא יישמעו דברו במהלך המשפט.
 • 1968 – השחורים מוכרים ספרי מאו בקמפוסים בכדי לקנות כלי  נשק.

ב-4.12.1969  פרד האמפטון אחד ממנהיגי הפנתרים השחורים בארה"ב נרצח על ידי משטרת אילינוי. האמפטון נרצח כשהוא בן 21 בלבד. באותו אירוע נרצח גם הפנתר מארק קלארק.

האמפטון הצטרף לסניף של אילינוי שנוצר על ידי SNCC. האמפטון הצליח לחתום, בשם הפנתרים על הסכם שלום עם הכנופיות בשיקגו. הוא תבע את המושג של "ריינבו קואליציון" (קואליציית הקשת) מושג שיעשה בו שימוש שנים אחרי הכומר ג'סי ג'קסון כחלק מריצתו לראשות המפלגה הדמוקרטית (הפסיד לדוקאקיס, במועמדות ב1988). האמפטון' מנהיג צעיר, כריזמטי, עלה מהר מאוד בדרגות של הפנתרים השחורים. חילק ארוחות בוקר, עשה שיטור קהילתי. כיום כשאני צופה בו אני רואה בו את מוס דף מופיע בסרט  "מרומה" (Bamboozled). הדמיון כה מפתיע שקשה שלא לשמוע את ספייק לי אומר לעצמו, אני רוצה את כל הפאנק של האמפטון לתוך הדמות של הרפאר של היום.

leopard-1147989_1280

כמה מהאמירות המפורסמות של האמפטון:

–         כל הכוח לכל האנשים / הכוח הלבן ללבנים / הכוח הצהוב לצהובים / הכוח השחור לשחורים.

–         אנחנו רוצים להגן על עצמנו, ונעשה זאת יום אחר יום, כי רק על ידי הגנה עצמית, ותגובה, אנו מחזירים למדכא את התמונה. וברגע שהמדכאים יילכו, גם אנחנו נלך. כי צריך שניים לטנגו.

–         אתה יכול להרוג את המהפכן, אך אתה לא יכול להרוג את המהפכה,

You can kill the revolutionary, but you can't kill the revolution

במקום הרצח של האמפטון נורו תשעים כדורים, ורק אחד מידו של הפנתר השחור. אף שוטר לא נעצר. חמשת אלפים אנשים באו להלוויה, ג'סי ג'קסון וגם המנהיג שתפס את מקומות של לותר קינג ג'וניור בתנועת זכויות האזרח – ראלף אברנטי. עשור אחרי המדינה פיצתה את המשפחות של ההרוגים בכמעט שני מיליון דולר, אחרי שורה של משפטים אזרחים.

 • 1969– בשיאם: הפנתרים השחורים מאכילים 10,000 ילדים ברחבי ארה"ב, כחלק מהמחשבה הסוציאליסטית של יואי ניוטון. הפנתרים מעניקים לא רק אוכל, אלא גם שירותי רפואה, אמבולנסים, שיטור קהילתי ועוד. מאות אלפים מנויים על העיתון של התנועה, שעורך אלדריג' קליבר.
 • 1969– החיבור עם תנועת הסטודנטים הלא אלימה (SNCC) נכשל.
 • 1969 – סטוקלי קרמיקל פורש וגולה לגניאה עם אשתו הזמרת הידועה מרים מקבה. בגלל המחלוקת על הכנסת לבנים לתנועת הפנתרים.
 • 1970 – בובי סיל נעצר כחלק מהלשנה שהיה מעורב ברצח אדם. אך ההאשמות נופלות. וישנן הפגנות גדולות סביב בית הכלא.
 • 1973 – בובי סיל רץ להיות ראש העיר באוקלנד, קליפורניה. אך לא מצליח.
 • 1974 –יואי ניוטון מואשם ברצח של זונה מקומית צעירה קתלין סמית. הוא לא יכול לעמוד ולשלם ערבות של שמונים אלף שח והוא וחברתו בורחים לקובה.  מקבל תואר ראשון באוניברסיטת סנטה קרוז.
 • 1975 – אלדריג' קליבר חוזר כנוצרי מאמין מחדש. נמחקו האשמות ומקבל שנה על תנאי. מספר על הכסף שקיבל מצפון קוריאנים ועל סחר במכוניות גנובות באירופה.
 • 1978 יואי ניוטון מזוכה.
 • 1980 יואי ניוטון עושה דוקטורט בהיסטוריה חברתית באוניברסיטת סנטה קרוז. התזה שלו: המלחמה נגד הפנתרים השחורים: מחקר על הדיכוי בארה"ב.
 • 1983 אלדריג קליבר עובר לכנסיה הבפטיסית והופך רפובליקני.
 • 1989 – יואי ניוטון נרצח במזרח אוקלנד, כשהוא בא לקנות קראק וקוקאין. בשנת 1991 טיירון רובינסון, שהרגה אותו, קיבלה 32 שנה מאסר.

1996 –  A Huey P. Newton Story עולה לאקרנים סרטו של ספייק לי.

 • 1.5.1998 – אלדריג' קליבר מת מסרטן.
 • 2002 בובי סיל לימד באוניברסיטה טמפה לימודים שחורים.

נקודות חשובות ביחס לפנתרים השחורים:

1.    גזע ומעמד – הם חיברו בין מרקסיזם לשאלה הגזעית בארה"ב וברחבי עולם. הפתרון שלהם היה מרחיק לכת: קהילתניות. קהילה שדואגת לעצמה לכל המשאבים, לכל האזרחים ומגינה על עצמה אל מול המדינה. הם ביקשו שינוי במדינה, אבל קודם כל חשבו שהשינוי יבוא מהרעיון המאאוסטי : serve the people. השינוי יבוא מתוך האנשים אל תוך האנשים עצמם. הם רק החזית האוונגרדית התרבותית של המהפכה.

2.    ממשיכי מלקולם אקס – אי אפשר לחשוב על דמות שיותר השפיעה על הפנתרים השחורים ממלקולם אקס. גם בתזוזה הלא פוסקת שלו וגם בהתפתחות ובאבולוציה של הרעיונות. ערכים שלו שנגעו לכבוד העצמי, כנות, דאגה לקהילה השחורה כולה הפכו לחלק מדגמי הפעולה של הפנתרים. קריאתו לעמידה איתנה והגנה עצמית שחורה בוצעה בפועל. התנועה בעצם קמה עם הירצחו 21.2.1965 בהארלם.

3.    אלימות נגדית – התנועה לקחה את הרעיון של הגנה עצמית ממלקולם אקס וגילמה אותה בגופה. הם ניצלו את האישור החוקי ללכת עם נשקים בקליפורניה כל עוד הנשקים היו גלויים. הנשקים לא רק הגנו עליהם, אלא ביצעו אקט סימבולי של "שיטור על השוטרים" שרובם היו לבנים ותוקפניים לשחורים. הם התנגדו למדיניות הלחי השנייה ולא רצו להתכופף בפני המדכא שלהם.

4.    מדוכאים – הפנתרים ראו את הדיכוי שלהם כעולמי ולא רק מקומי. אנחנו, חשבו הפנתרים, עוברים קולוניזציה בתוך ארה"ב. לכן הם השתמשו ברטוריקה של השחרור האנטי-קולוניאלי, בכדי להגדיר מחדש את המצב של השחורים מול שלטון הלבנים בארה"ב.

5.    שוויון – הם דרשו שוויון עם אנושיות, מוסר, ביטחון ושירותים חברתיים.

6.    אחדות שחורה – הם אמנם השתמשו בשיתוף פעולה עם ארגונים לבנים, אך פעלו ליצור חזית אחת של ארגונים שחורים.

7.    ההבדל בין ניצול וקולוניאליזם – הם טענו שהלבנים מנצלים את בני גזעם אבל כשהלבנים הביאו אותם לאמריקה הם התנהגו אליהם בכיבוש / קולוניאליות. ויש הבדל גדול בין ניצול לבין קולוניאליות. בניצול אתה לא צריך למחוק את הזהות של המדוכא. אבל בקולוניאליזם אתה מוחק את הזהות של הגזע האחר בכדי שיישאר מנוצל.

8.    שינאה – השחורים פוחדים לומר שהם שונאים  את הלבנים. הפנתרים דרשו מהשחורים להוציא את זה החוצה.  לומר: אנחנו שונאים אותכם על מה שעשיתם לנו.


[1] העדות נכתבה בתאריך ה–04.03.1968.

Clayborne Carson, Malcolm X: The F.B.I File, New York: Arrol&Graf History, 1991, p.17.

לתוכניות קודמות בהן התארחתי:

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

4 תגובות בנושא “אתה לא יכול להרוג מהפכה: על מסורת הפעולה של הפנתרים השחורים

 1. צריך לרשום למעלה מתי גם את תאריך התכנית אחרת הולכים לאיבוד..4.12.11
  שמעתי גם ראיתי בוידיאו מהאולפן. מעניין ביותר. לא ידעתי שאתה כל כך בקיא בהתרחשויות האלה גם בארה"ב.
  האם אתה יודע לערוך בויקיפדיה? …שווה להכניס לשם אם לא נמצא בסדר הזה.

  אני ראיתי השבוע את הפרק האחרון של המיני סדרה על הסוכנת האמריקאית ג'ני מיי שנרצחה בישראל ב-94. שמעת על זה? מאד מומלץ לראות איך פועלות המדינות בשביל אינטרסים כלכליים במקומות של אוצרות טבע מרובים. בשותפות של כולם. מי שעולה או מתריע על שחיתות מסתכן או מחוסל.
  מה שאנחנו מתעסקים פה בצדק חברתי נראה חיוור לצד כל זה. אולי יש משהו ביוטיוב. בדוקו של הערוץ הראשון אין הקלטה אבל יש פרטים . מאד ממליצה לך אם טרם ראית.
  http://www.iba.org.il/ibadoc/Teuda.aspx?entity=803031&type=1&topic=167&mediaCd=undefined&lang=hebrew

  גוט שבאס:-)

  אהבתי

 2. כתות משיחים מנצלות את המצב בכלכלי בישראל מבריחות ומעלימות ישראלים שבוי כמו כת דויד כורש בחסות כלב מאיירס מנו קלישר ועוד מפיונרים זהירות רמאים נוכלים סוחרי אדם נשלח ל בחור זהירות tomer kol tampa fl זהירות דיון בכנסת וכול הנוגע בדבר על כתות הרסניות ניצול אנשים תמימים בוכים בדמעית תנין אנחנו קהילה קטנה ונחמדה. אז לא לא סחר מכר בחיי אדם אנשים רמאים מניפולטיבים זהירות רק לנכנס פנימה יודע בית סוהר ללא סורגים אנשים קשים זהירות!!!!!!!!!!!!!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: