שכר הבכירים: כן לשבור

דווקא בימים שבהם העוני גדל והפערים מתרחבים, שכר המנכ"לים הוכפל (מאז שנת 2009) ועומד בממוצע על 2.9 מיליון ש"ח. לשר המשפטים יעקב נאמן ניתנה האפשרות, בתור יו"ר הוועדה לבחינת שכר הבכירים, להחזיר ולרסן את תאוות הבצע, אך הוא נרתע מפעולה ישירה וחדשנית.

טוב עשתה הממשלה שלפחות דחתה בשבוע את ההצבעה על ההצעה להגבלת שכר הבכירים (אחת הסיבות לדחייה היא העובדה שנאמן לא מצא רוב להצבעה). השרים המתנגדים להצעה סבורים, ובצדק, כי ישראל לא צריכה להיות חברה שבה שכר הבכירים יהיה פרוע וחסר מידתיות. רבים טוענים כי אנו חיים בחברה חופשית ואין להגביל את השכר למי שיש המוכנים לשלם לו עבור עבודתו. לכאורה זה נכון, אבל למעשה אפשר גם להציע פיתרון ביניים של מבנה כלכלי ייחודי שבו תוביל ישראל את המחשבה הסוציאל-דמוקרטית. נאמן טוען כי ההחלטה שאין להתערב באופן ישי בגובה השכר בחברות הציבוריות נובעת מהחשש כי פעולה של התערבות ישירה עלולה לגרום לנזק שיעיב על התועלת שבריסון השכר.

אלא שהממשלה צריכה, וראויה, לרסן את המערכת הכלכלית. ועדת נאמן הציעה פתרונות עוקפים בלבד: לפתור את בעיית שכר הבכירים באמצעות הגברת עצמאות הדירקטורים, הגברת פיקוח הדירקטוריון, שיפור מגנוני האישור והסדרת מבנה השכר בחברות הציבוריות. ההצעה מעניקה לדירקטוריונים של החברות הציבוריות ולאסיפה הכללית שלהן להחליט על הקביעת השכר כחלק מהיחס בין תרומתו של נושא המשרה לשיפור בביצועי החברה. אך אנו כבר מכירים כיצד המערכת פועלת כשאין עליה לחץ לרסן את עצמה. מדוע שנשאיר לחברות לקבוע את היחס בין השכר הגבוה לשכר הממוצע בחברה?

הממשלה צריכה להראות לחברות הציבוריות את צירי הפעולה ואת האופקים החברתיים הרצויים. פעולה כזאת של התערבות ישירה בריסון השכר יכולה לקבוע נקודת ייצוב מחודשת להשתוללות.

בימים שבהם מדינות רוכשות את הבנקים כדי להגן על האינטרסים של הציבור, בישראל עדיין פוחדים להיות חדשניים. ועדת נאמן יכולה היתה להציב ערך חברתי ומוסרי מחודש ליחסים ולהסדרים שבין השור הפרטי לבין האינטרסים של הציבור. היא יכולה היתה להציב מחסום אמיתי למשכורות העתק שמקבלים המנכ"לים של החברות הבורסאיות, הבנקאיות, הביטוח.

כאמור, טוב עשתה הממשלה כשדחתה את ההצבעה על הצעת נאמן, אך הדחייה חייבת להיות שלב לפני קבלת הצעה אחרת. על הממשלה לפעול משיקולים של תועלת חברתית גם לטווח ארוך. פערים חברתיים וסכומי עתק למנכ"לים בשירות הציבורי יפוררו את המרקם החברתי בישראל, שגם כך הולך ומתערער. אפשר למצוא מנכ"לים טובים שיסתפקו גם בפחות ממיליוני שקלים בשנה, ואם הממשלה תיאלץ להתערב במנגנון קביעת השכר באופן ישיר ודרך חקיקה – זאת חובתה.

זה הזמן לחשוב מחדש על צניעות ועל מידתיות בקביעת השכר בציבורי במשק.

הדעה התפרסמה לראשונה בדעות ישראל היום, 1.3.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

3 תגובות בנושא “שכר הבכירים: כן לשבור

 1. אל תשלה את עצמך. מדובר בממשלת הליכוד- ההמונים ימשיכו לשים מח"ל בגלל איזה קיפוח עדתי שחלף מן העולם, והליכוד ימשיך לדפוק אותם בהרחבת הפערים הכלכליים והחברתיים. החלטות שכאלו הן עניין של תיזמון. הממשלה אומנם דחתה את ההצבעה- אני יכול רק לנחש שהן יעברו כאשר העיתונים יעסקו בנושאים מדיניים צבאיים למשל.

  אהבתי

 2. יעקב נאמן עורך דין
  משרתם של בעלי ממון
  בעלי ההון החמודים
  אוהבים אותך המון
  ואפילו אם לבני
  תגיעה רכובה על אתון
  לא יעזור לנו כלום –
  אבו מתי לשלטון!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: