קדאפי טובח, אנחנו צוחקים

בזמן שהקהילה הבינלאומית מתלבטת כיצד לפעול נגד שליט לוב מועמר קדאפי, לפי הדיווחים שפיכות הדמים ממשיכה. אמנם עדיין אין יכולת לקבל מספרים מדויקים, אבל ברור שנהרגו ונפצעו אלפים, והיד על הרובה עוד נטויה. הנתונים המזוויעים הם חלק ממסע קטל של כוחות הביטחון המשתמשים באמצעים קשים כמו התקפות ממסוקים ומטנקים. רבים מההרוגים נורו ישירות בחזה ובראש. השלטון בלוב חסר בושה ומפר את החוק הבין לאומי ויורה ישירות במפגינים בלתי אלימים. ומה בישראל?למרות שהמהפכה בלוב גובה מחיר כבד של חיי אדם, התרבות הישראלית לא מסוגלת להכיל את הכאב ועוצמות הרגש. קדאפי, שהחליט להיות האלים ביותר במנהיגי מדינות ערב, מקבל בישראל התייחסות מיוחדת. בטלוויזיה ובאינטרנט מתעסקים בסגנון הלבוש המיוחד שלו, באוסף משקפי השמש, בשומרות הראש – אבל אין כמעט הזדהות עם האבל. הקורבנות לא מיוצגים. קדאפי, למרות אלימותו, מוצב במרכז התוכניות כאדם נלעג, טיפש ואקסצנטרי, אך אין שום אזכור למחיר האנושי הכבד של המדיניות שלו.

אולי אחת הסיבות לחוסר היכולת להביט בקורבנות היא שנים של עימות. ההתנגדות הפעילה של הפלסטינים לכיבוש הולידה מום בתפקוד הרגשי הישראלי. אנחנו כבר לא מסוגלים לראות את הפלסטיני בפרט ואת הערבי בכלל כקורבן, אלא מחפשים להשאירו כאויב מר, שלא ניתן לדבר או להגיע אליו.

סיבה נוספת לחוסר ההזדהות עם ההרוגים בלוב היא התמוטטות האקסיומה לפיה ישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. ישראל רואה שהתהליך הדמוקרטי העובר על העמים הערביים הוא בלתי נמנע, והופך אותה לעוד אחת מהניסיונות הדמוקרטיים במזרח התיכון – ולא הגדול או המרשים מביניהם. ההתעלמות מההרג והתמקדות בדמותו הנלעגת של קדאפי היא היאחזות אחרונה בדיקטטור. ישראל צריכה את אחרון הדיקטטורים הערביים כדי להישאר "נקייה", "דמוקרטית". התרבות הישראלית מגחיכה את קדאפי כדי להרגיש בפעם האחרונה כשונה, טובה יותר. כנראה שבקרוב כבר לא נוכל לעשות זאת.וכן, סיבה נוספת היא הסגידה הישראלית לכוח. אנחנו נהנים להתבונן בצבעוניות של קדאפי, בדיוק כפי שאנחנו מעריצים את בעלי ההון. משהו בבעלי האון הבלתי פוסק מאפשר לדמיון שלנו להשתולל. מדינת ישראל לא יכולה להביט בקורבנות של המערכת הכלכלית שלה, כמו העניים, המוחלשים, העובדים הסוציאליים, ולכן היא מעדיפה להתענג על החזק.

אין ספק, קדאפי הוא רודן, ויש מקום ללעוג לו. אבל חייבים לזכור שהמחיר האנושי שהוא גבה מבני עמו עצום, וצריך להתייחס לכך בהתאם. בדיוק כמו שאנו דורשים מעמי העולם להתייחס ברצינות הראויה לשואת היהודים ולא להסתפק בחיקוי של צ'אפלין בסרטו "הדיקטטור הגדול". על התרבות הישראלית לשמוע את הקורבנות ולא רק ללעוג למנהיג הקטלני. רק כך נוכל להיות חלק פעיל במזרח התיכון ולא נטע זר.

הדעה התפרסמה לראשונה בבלוג שלי במאקו. 9.3.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

9 תגובות בנושא “קדאפי טובח, אנחנו צוחקים

 1. דברים כדורבנות. אכן, ישראלים מעריצים כוח, ומערכת הביטחון מתפרנסת ממנו לא רע בכל מיני עסקאות שעדיין לא הגיעה שעה לדבר עליהן.
  וחוץ מזה דיקטטורות תמיד תמכו בדיקטטורות, למרות שכאן יש לנו דיקטטורה מוזרה, שלטון צבאי ושלטון הון במסווה של דמוקרטיה. ומרבית האזרחים אפילו לא יודעים שיש על מה להתקומם, כל זמן שהקניונים קיימים והומים.
  המונים ברחובות – לא אצלנו, כשתנועות המחאה היחידות הן בעד שחרור שבויים, קונצנזוס מהפכני של ממש.

  אהבתי

 2. מה למלחמת שבטים ולדמוקרטיה? האם חשבת לרגע מה הטבח שייערך בשיבטו של קדאפי אם הוא יפסיד-מישהו הציע לו ערבויות? מדוע ההתעקשות המטופשת הזאת להחיל על כל זירה את עולם הערכים של השבט השמאלי ליברלי בישראל?
  חוץ מזה האם כבר קמה דמוקרטיה נוספת במזרח התיכון? האם ניתנו לנו ערבויות שתקום כזאת? אולי קצת מוקדם לקבוע שהאקסיומה שישראל היא הדימוקרטיה היחידה באזור התמוטטה

  אהבתי

 3. אני מבין שאתה לא יודע נפשך מרוב צער וביטלת את כל ההשקות עד שיתבהר המצב?
  אתה נודניק מתי.

  אהבתי

 4. אנו לא מסוגלים לראות את הערבי כקורבן? אולי אתה וחבריך לא מסוגלים לראות את הערבי כמקרבן, כרוצח, כצבוע? אולי בעצם אתה לעולם תטיל את האחריות לעוולות שעושים ערבים על יהודים וישראלים? בעצם למה אולי? בטוח.

  אהבתי

 5. נדמה לי שהמעצמות אחרי מלחמת העולם ה-2 טעו טעות גדולה כשנתנו שליטה מלאה על אותם מדינות במזה"ת.
  מצרים,טוניסיה,אלג'יר,לוב,מרוקו,וכ"ו הם לא היו מוכנים אז, ובוודאי לא היום.המנהיגים בכול המדינות הנ"ל השאירו את עמם מאחור, אחרי שאר העולם,בורות(מצרים) ורעב,
  כשיגמר הנפט 15 שנה לא יותר יהיו באירופה 30 מיליון פליטים.
  על העולם לדאוג שכסף הנפט יושקע בחינוך ובמפעלים מתקדמים בכדי לעשות צדק עם האומללים האלה שלא יהיו פליטים ברחבי העולם
  צר לכולם על אנשים חפים מפשע, הנהרגים במלחמות הנפט (וכסף) לא להם.

  אהבתי

 6. ועוד משהו אף אחד לא צוחק,מלבד התוכנית העלובה המשודרת בליל שישי בערוץ- הפח הגדול2לא שמעתי אף מנהיג ישראלי צוחק על מה שמתרחש בלוב

  אהבתי

 7. נו באמת – גם זו הזדמנות עבורך להתקיף את עמדתה של ישראל..
  מה תרצה שנתערב לטובת המפגינים נגד קדפי אשר בכל הזדמנות
  מקללים אותו וקוראים לו "יהודי" ו"ציוני"?
  מה גם שהם מחזיקים נשק ומשתמשים בו תדיר
  הרי עמדתם לישראל היא כמו עמדתו…
  אף אחד לא שמח בישראל על שיש מלחמת אזרחים בלוב..
  ואנחנו באמת מרחמים על הנפגעים,
  אבל גדולים מאיתנו אינם יודעים כיצד להגיב..
  ואגב:
  מותר לצחוק על קדפי על שכן הוא אדם אכזרי ומוזר
  ואתה – תן קצת אשראי למולדתך

  אהבתי

 8. קדאפי צודק ב 100% הוא חלאת אדם שליט רצחני אוטוקראטור, מעורב בטרור בין לאומי, שיחק בעשיית נשק גרעיני ומה לא עוד. אבל אין לאף מדינה זכות מוקניית לפלוש ללוב או להפציץ אותה ולשנות שם את המשטר. כמו שלארצות הברית אין זכות להתערב במה שקורה בקובה ובמה שקאסטרו עושה או לא עושה לאזרחיו. כמו שאף אחד לא צפצף ולא חשב לצפצף או להפציץ כאשר תורכיה ביצעה ניקוי אתני מוחלט של היונים מצפון קפריסין, כמו שאיש לא הפגיז או הפציץ את רוסיה כשזו עשה מה שעשתה או לא עשתה בצצניה ובגרוזיה ואיש לא חשב על כך בנאטו או בארה"ב. כמו שלא זכור לי בדיוק מי הפציץ את הוטו כשטבחו בטוטסי או את הטוטסי שטבחו בהוטו וכמו שאיש לא הציל את העשרות אלפים שנטבחו על ידי הממשלה בסודן כך אין לשום מדינה זכות להתערב במלחמת האזרחים בלוב. זה בודאי לא העסק של צרפת, או איטליה או ארה"ב או נאטו. יש את הליגה הערבית, יש את ארגון מדינות אפריקה, יש את המדינות הלא מזדהות, יש את האו"ם. אין בין התערבות כזו ודימוקראטיה או לא דימוקרטיה או תיאוקרטיה, או קלפטוקראטיה, או פלוטוקרטיה או כל צורת ממשל אחרת ולא כלום זכותם של אזרחי כל מדינה שלא יתערבו להם בצורת השלטון שלהם.

  אהבתי

 9. שאפו מתי,
  אתה הראשון מאנשי השמאל שפגשתי שבכלל מתייחס בבלוג שלו לעובדה שאזרחים לובים נרצחים ונהרגים על ידי צבא – נאמר בלי ציניות.

  ממך הייתי מצפה למקד את האצבע המאשימה לא בשיח 'התרבותי' הכללי אלא בגוש השמאל וארגוני זכויות האדם והאזרח שמחרישים בעוד שהדם שם זורם בכמויות. גם כרגע.

  האם מתוך סכנה לנראטיב או שבאמת לא הבחנת בנקודה ?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: