מוסיקה מזרחית זה זבל שהשטן לא ברא

 

גאון במזרחית

"מוסיקה מזרחית זה זבל שהשטן לא ברא", כך התבטא הזמר המפורסם יהורם גאון בראיון בעיתון סטודנטים של שלוחת האוניברסיטה באריאל, ועורר סערה ציבורית. גאון תקף את הזמר המזרחי וכינה אותו "אסון טבע". הוא יצא נגד העברית העילגת, השגיאות והחזרתיות במוטיבים המוסיקליים. אמנם גאון סייג את דבריו וציין לטובה את שירי אביהו מדינה ושלמה בר, אך עם זאת הדגיש כי "הרוב זה בושה לאינטליגנציה. אני מייחל לרגע שכבר יעבור הגל העכור הזה ויפנה את מקומו לאיכות".

גאון מצטרף בדבריו אלה לשורה של יוצרים שיוצאים בפומבי נגד המוסיקה והתרבות המזרחית, ובהם חוה אלברשטיין, שלום חנוך, המשורר נתן זך (הגבתי לכך ב"הארץ" וגם ברדיו 103FM), מנחם בן ועוד. לכאורה לא צריכה להיות בעיה עם ההעדפות האישיות של אמנים ואישי ציבור שכאלה, אבל קשה להתעלם מהשאלה המזרחית העולה ומבצבצת בינות לשורות.

הניסיון לחסל את היוקרה של המוסיקה המזרחית קורה בזמן שהיא מגיעה, סוף סוף, אל מעמדה השוויוני בתרבות. אחרי שנים של הדרה והתכחשות לאחד מהזרמים המרכזיים בתרבות הישראלית – מגיעה המוסיקה המזרחית בשנים האחרונות קרוב מאוד למרכז הקאנון. אמנם עדיין אין ייצוג שוויוני של זמרים בכל המחלקות, ועדיין קיימת מחלקה מיוחדת ל"מוסיקה מזרחית", שעומדת לעיתים מול "המוסיקה הישראלית", אבל באופן כללי אפשר להאזין לרב-תרבותיות כאשר היא מבצבצת.

הייצוג של המוסיקה המזרחית מאיים

הייצוג של המוסיקה המזרחית כנראה מאיים על יהורם גאון. מדוע דווקא גאון, שבא ממשפחה ספרדית, יוצא נגד המוסיקה העממית והכה אהובה, מגוונת ואהודה? אולי כי אחת מהדרכים לצייר את עצמך כאליטה היא ההתנערות מהעמך ומטעמו המוסיקלי. והרי דווקא גאון קיבל את משבצת ה"מזרחי" בתוכנית הטלוויזיה המצליחה "קרובים קרובים" שכתבו ב. מיכאל ואפרים סידון.

אחרי ההתבטאות של גאון חזינו בגל של ראיונות בתקשורת שחזרו על אותן עמדות. אבל המוסיקה המזרחית היא רק חיל החלוץ לשוויון. הייצוג הנפלא של הזמר הים-תיכוני בתרבות לא קרוב לייצוג של מזרחים באקדמיה. על פי מחקר שנערך בשנים האחרונות בסגל האוניברסיטאי, רק תשעה אחוזים מהמרצים הם מזרחים ומזרחיות (המחקר נכון לאוקטובר 2007). לכן, במקום שגאון יבין את החשיבות בשילוב רב-תרבותי, הוא שוב מחזיר אותנו אחורה. איני מבין מדוע הוא יוצא נגד אותם המונים שנגזלה מהם האפשרות להיכנס לאוניברסיטה, אבל נשארה בידם היכולת להחליט על הזמר האהוב עליהם. נראה שיצטרך לעבור עוד דור שלם בחברה הישראלית עד שנראה שינוי.

הדעה התפרסמה לראשונה בישראל היום. 10.3.2011ויהורם גאון מופיע עוד פעם בהקשר של תרבות המזרחית לתוך הממסד, קראו את הפוסט המעולה של אופיר טובול בקפה גיברלטר (26.11.2011)

תגובתו המלאה של יהורם גאון – הלוואי וידעתם מאיזו אהבה אני בא לזמרת המזרח


פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

25 תגובות בנושא “מוסיקה מזרחית זה זבל שהשטן לא ברא

 1. אבל מה לעשות שהוא אומר את האמת? כולם חייבים לדבר פי.סית? בלי קשר לפוליטיקות שעומדות מאחור, המוזיקה הזאת באמת ירודה. ואת זה אני אומרת בתור חובבת של מוזיקה ערבית קלאסית. זה לא שבמוזיקה " הרגילה" אין זבל, יש ויש, אבל יש גם הרבה דברים טובים. ואילו בזמר המזרחי העממי, אני טרם שמעתי משהו שאהבתי. וזה לא עניין של טעם אישי. זה פשוט לא טוב. מדוע להמשיך עם בגדי המלך החדשים האלה? אומרים את האמת וזהו. וזה לא קשור לשום פוליטיקה.

  אהבתי

 2. רוב המוזיקה הישראלית היום הן המזרחית והן הישראלית אשכנזית זה זבל שלא ברא השטן.

  אהבתי

 3. היי מתי, , הרבה לפני שהמוסיקה המזרחית התבססה, שוחחתי עם יהורם גאון על 'המוסיקה' הישראלית בכלל, והוא אמר את אותם דברים על המוסיקה החדשה שצומחת במקומותינו. 'זבל' הוא אמר. אפשר למתוח ביקורת על המוסיקה המזרחית ואפשר לשאול אם הגנה אוטומטית אינה דומה לשיריון מקום במפלגות לנשים, וליתר המגזרים המודרים בחברה. לפעמים, דווקא הגנה אוטומטית כזו עלולה להזיק כי היא מתייגת את המוסיקה, מלכתחילה, כנחותה. אולי רצוי לשפוט מוסיקה לגופה ולא מגזרית? לכן אני גם לא מתחברת להגדרה של מוסיקה מזרחית. יש מוסיקה של 'עושים שמייח' והיא מככבת בחתונות של אשכנזים, בדיוק כמו אצל המזרחים, וחוץ מזה יש מוסיקה טובה ויש מוסיקה רעה.

  אהבתי

 4. אחרי ההתבטאות המאוד נכונה של גאון, הגיע תור הזהב של הבכיינים המקצועיים להשמיע את קולם. יהורם גאון לא "יצא נגד המוסיקה והתרבות המזרחית" כפי שמצויין כאן. זאת משום שקובי פרץ וחבריו, אינם עושים מוסיקה מזרחית. אלו מנגינות סן-רמו שהלבישו עליהם דרבוקות, ובחוצפה עזה קוראים לזה "מוזיקה מזרחית".
  העברית, אוי לדור, אכן עילגת ומביישת. הטקסטים, ירודים- כל מילה של גאון זהב.
  דבר נוסף- מקובל להגיד בש"ס אחרי כל שטות שמר עובדיה יוסף פולט ממוחו הקודח גיזענות ש"לא ירדו לסוף דעתו" או "לא הבנו את הדברים" וכו'. הדברים של יורם גאון אינם זקוקים להגנה שכזו, אבל הבוקר קראתי על איש ישר אחד, אביהו מדינה שמו, שנותן גיבוי לגאון (http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/220/521.html?hp=1&loc=6). אותו אי אפשר להאשים בדיעה מעוותת בגלל מוצאו האשכנזי.

  אהבתי

 5. לאזרח, הרי תגובה שכזו אפשר להגיד על כל דבר, לא רק על המיץ של הזבל.
  מדוע לקיים דיון בנושא בכלל?- זפזפ הלאה!

  אהבתי

 6. יהורם גאון, הספרדי במוצאו, הגיעה לגדולה על ברכי שלטון מפא"י האשכנזי.
  הוא מתבונן בזעם של מי שלקחו לו צעצוע על ההצלחה של הזמרים המזרחיים,
  ומקנא. חלפו ימי האיצטדיונים שלו, של חוה אלברשטיין, של צוותא החמימה
  ושירי משוררים ונתן זך והאירופאיות הגאה, מול הלבנט ה"פרימיטיבי".
  מה שלא אומר שהמוזיקה המזרחית טובה. היא על הפנים ברובה, פרט לקלאסיקות
  כמו זוהר ארגוב, כמו שהמוזיקה הישראלית בכללותה היא על הפנים, בלדות
  בכייניות ושירי רוק חורקים עם נגינה עלובה שמהווה חיקוי חרש אילם
  למוזיקת רוק מערבית, שגם היא כבר עיוורת למדי.
  מעניין יותר מלהגן באופן עיוור על המוזיקה הים תיכונית – מזרחית, להצביע
  על תהליכי "התאשכנזות" כמו אלה שעברו על זהבה בן למשל, או מבצעים מזרחיים
  השרים שלמה ארצי בכדי להתקבל על ידי הממסד.

  אהבתי

 7. הרפלקס העדתי עומד הפעם בעוכריך. להגן על אייל גולן והפרץים למיניהם בתור "היוקרה של המוזיקה המזרחית"? זה נשמע לי הרבה יותר מעליב מאשר ההתבטאות המקורית של גאון.

  אהבתי

 8. לי.ג. הדיון בנושא מתקיים בעקבות ההערות הגזעניות של יהורם "גאון" ,ובעקבות הכינויים הנילווים שעולים מתגובות כשלך.
  מי מינה אותך לקומיסר תרבות ?מה זה עניינך קובי פרץ ,דרבוקות, סן רמו ו"בכיינים" מקצועיים ? מישהו מונע ממך לשמוע את המיץ של הזבל שאתה שומע ?
  זפזף הלאה.

  אהבתי

 9. לאזרח. אין ולו שמץ של גזענות בהערות של גאון. לא בכל פעם שמבקרים את מה שאתה קורה לו בטעות "מוסיקה מזרחית", אפשר לנופף בקיפוח. אבל מי אני שאגיד דבר כזה? קומיסרים אחרים בזמר המזרחי יעידו שהגל הנוכחי הוא עלבון לאינטליגציה ולשפה העברית (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4038922,00.html).
  ובקשר להערה האחרונה שלך- אינני יודע במה אדוני עוסק, אך אם מדובר בתחום אומנותי ו/או תרבותי, עליך לקחת בחשבון שמרגע שזמר מוציא לאור שיר, הוא נתון לביקורת הקהל. אלו חוקי המשחק, כך בכל ביטוי תרבותי. אתה יכול לזפזפ את המבקרים הלאה אם לא מוצא חן בעיניך, זכות לסתום להם את הפה- אין לך.

  אהבתי

 10. נ.ב.- קצת פואטיקה ברשותכם (רמז: זה לא טקסט של ארז ביטון)

  "בלבלי אותו אל תעשי לו חשבון,
  בלבלי אותו עד שלא יוכל לישון,
  בלבלי אותו כמו שבילבלת אותי,
  בלבלי אותו בלבלי."

  ועוד אחד לדרך,
  "כמה התאמצת, עד שהצלחת
  קו אל האושר לסלול
  עד הסוף הלכת, וכמו שהבטחת
  מותק, יצאת גדול

  אתה תותח
  אין אין עליך
  מתה עליך
  אתה הגדול מכולם"

  ולמען הסר ספק השד העדתי- גם הטקסטים של קרן פלס, חלקם בעיני זה תת רמה. מה לעשות והמינון אצלה נמוך יותר.

  אהבתי

 11. עבודת צוות הינה הוויה הנוצרת כשקבוצת אנשים עובדת בשיתוף פעולה כשהם תלויים זה בזה ופועלים למען מטרה משותפת.
  בסדנאות אנו מאפשרים למשתתפים לחוות עבודת צוות סינרגטית (השלם גדול מסכום החלקים המרכיבים אותו) באופן שיוכלו לשחזרה בעתיד.
  http://www.insideoutside.co.il/SiteSearch.asp?keyword=%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%AA%20%D7%A6%D7%95%D7%95%D7%AA

  אהבתי

 12. קידום אתרים לעסקים
  מטרתנו העיקרית היא לבנות אתר יעיל. אם האתר שלכם לא מגשים את ייעודו, אם הוא לא רשום במנועי חיפוש מובילים (גוגל, יאהו וכד') או שהוא אכן רשום אך דירוגו בשאילתות חיפוש נמוך – אין טעם להשקיע כספים ומאמצים באתר כזה. כאשר התוכן המועלה הוא רלוונטי, כתוב היטב ושופע במלות מפתח נכונות, כאשר לאתר עיצוב צבעוני ובעל אלמנטים מתוחכמים וכאשר האתר רשום במנועי חיפוש מובילים, מובטחת לכם הצלחה בעסקים.

  אהבתי

 13. מה שמטריד בכל סיפור התבטאותו של יהורם גאון הוא לא ההתבטאות, כמו העובדה שהקלטה נשכחת, לעיתון סטודנטים של מכללה, מכה גלים ומייצרת דיון ציבורי. גאון עצמו אמר שאיננו זוכר אפילו שהוקלט, אך עמד מאחורי הדברים הנשמעים בהקלטה, וטוב שכך.
  הגל "המזרחי" הנוכחי יותר מאשר הוא עכור, הוא בעיקר חלול. אפשר לאהוב או לא לאהוב את המוזיקה הזו, אך קשה להכחיש שהטקסטים בה ברמה נמוכה ובעיקר, זו מוזיקה שמטרתה "לעשות שמח" אך יותר מכך "לעשות כסף". הטיעון שזה מה שמוכר ושאלו הצלצולים שאחר כך מורידים לטלפונים הסלולאריים הוא הטיעון המרכזי בהגנה על הקו המוזיקלי הזה. זו מוזיקת פופ, ולהפוך אותה למייצגת המזרחיות חוטא למזרחיות. יש כל כך הרבה זמרים שהיו יכולים לדור תחת ההגדרה המזרחית והגל המוזיקלי הזה משכיח אותם. אחד הזמרים הללו הוא יהורם גאון. אך ישנם עוד רבים, וותיקים וצעירים.
  פורטיס, סחרוף, כנסיית השכל, גבריאל בלחסן, אהוד בנאי, מוש בן-ארי ומרגלית צנעני היו יכולים להחשב כראש הץ המזרחי במוזיקה הישראלי, אלו זמרים מצויינים ולפחות לא זמרים שנכנעו כניעה מוחלטת למסחריות ביצירה המוזיקלית שלהם. למעשה, אפשר לומר שעצם העובדה שהזמרים הללו לא מוכללים ברשימת הזמרים המזרחיים, למרות שעל פי מוצאם וההשפעות המוזיקליות שלהם היו יכולים להיות שם, ואילו משה פרץ וליאור נרקיס כן נמצאים ברשימה זו, היא עדות להתנשאות על המושג "מזרחי". אבל קשה לי להאמין שאחד מהנזכרים כאן יתנגד להגדרתו כזמר מזרחי. אך דווקא מצד הזמר המזרחי הם לא מתקבלים כמזרחיים.
  כל מי שיצא נגד הגל המוזיקלי הנ"ל נחשד מיידית בגזענות, ואפילו גאון עצמו, בהקלטה שלא אמורה הייתה להתפרסם, ודאי שלא בכלי תקשורתי משמעותי, נזהר והקפיד לציין את מוצאו המזרחי ואת הזמרים אותם הוא עצמו מעריך. כאילו כל מי שמעביר ביקורת על קובי פרץ, דודו אהרון או אליקו הוא בהכרח מייצג של הגמוניה אשכנזית דכאנית.
  מדהים שאפשר להגיד על תיאטרון היידיש שהוא משמים ולא רלוונטי, שאפשר לראות במורשת השטעטל מורשת שיש לבטלה, שמאכלי יהדות מזרח אירופה מקבלים כינוי גנאי ושאלי ישי יכול לקרוא לרשימת מפלגת העבודה (בבחירות 2006) רשימת גפילטע פיש, וכל אלו עוברים בשקט מדהים. אבל ראיון אחד, לעיתון של מכללה אחת הופך לדיון ציבורי ער.
  מבחינתי, אני רואה בכך הוכחה לכך שאנשי גל הפופ המזרחי המדובר יודעים שהעשייה המוזיקלית שלהם היא באמת זבל, ואיכותה לא עולה על ההמבורגר של מקדונלד'ס או על האח הגדול. עם ובלי קשר, נראה שהגל הזה הגיע לשיאו המסחרי, ומכאן יש רק ירידה בהופעות ובהכנסות, ובלי נדר, גם עלייה באיכות.

  ואגב, איך אפשר להגן על שיר כמו "תפוס" ששר מושיק עפיה, ותרגם יוסי גיספן, כשהוא מתחיל במילים האלה: תפוס תפוס תפוס, תסובב לה את הראש / תנסה אותה לכבוש, קח אותה לזרועותיך ותראה לה מי הבוס. / תפוס אותה חזק, כמו שהיא אוהבת, ככה היא נגנבת,
  ותיראה שהיא נותנת את הנשמה…

  אהבתי

 14. שאמרתי המיץ של הזבל, התכוונתי בין השאר למלל של יוסי גיספן. שמעתי שהנ"ל קיבל לאחרונה את פרס אקו"ם ליצירה או פרס ממסדי דומה. אז כבר הובאו כאן דוגמאות לאותה רמה ירודה, וגם לא פחות, שיר המעודד אונס.
  צר על אותם מקבלי החלטות במשרד התרבות, שנכנעים לסחטנות הפוליטית של אי אילו "בעלי הריפלקס העדתי" (תודה למרגוליס על הניתוח).
  רבותי, זבל זה זבל, בלי שום קשר למוצאו העדתי. קצת ביקורת עצמית מתי? אישית הייתי מעדיף לראות את הטקסטים שלך מולחנים למוזיקה, או טקסטים ברמה דומה שראויים יותר לתואר "מזרחי". האנטיגוניזם לתרבות הישראלית יכולה להעביר את בעלי הריפלקס על דעתם. אולי נזכה גם לחרם על גאון, בכל זאת, ספרדי שהעיז לא להראות ריגשי נחיתות (שהרי אין לו), או גרוע מזה- משתכנז שלא מתכוון להתנצל על כך.

  אהבתי

 15. בתור אחת שאוהבת מוסיקה מיזרחית טובה ומוסיקה אתנית. (דוגמא נתת בצילום של הפוסט שלך, למשל) יהורם התכוון למוסיקת הזבל שלצערי השתלטה על חתונות וכו'. נראה שהצעקה שעלתה על הגנתה רק מביאה נזק למוסיקה הטובה. להרחבה בבלוג שלי

  אהבתי

 16. י.ג. וכל שאר המלעיזים.אני מאמין שרובכם או כמעט כולכם מאמינים באמת ובתמים שהנכם ליברלים שאינם דוחפים את אפם למה שאין זה מעיניינם.
  הכסות הליברלית הדקה הזו שרבים מתעטפים בה ,נקרעת מהר כאשר מגיעים לנושאים עדתיים, "מזרחיים" ותרבות ה"שוליים".
  או אז יוצאת הביקורת על זה וההוא.
  לפי התגובות של רבים אני מבין שרבים אינם צורכים את המוזיקה ה"מזרחית" שמדובר בה. לכן אני חוזר ושואל. מי מינה אתכם לקומיסרי תרבות? מי אתם שתבקרו את אלה המעוניינים באותו ה"זבל" ?
  זפזפו הלאה לערוץ המתאים לכם.

  אהבתי

 17. אזרח- תודה שאתה מנכס לי סטריאוטיפ. אני רוצה רק להזכיר לך שהדיון נסוב סביב איכות השירים המזרחיים של הדור הנוכחי. אף אחד לא אמר שאין זכות להוציא זבל, רק שיהיו פתוחים לביקורת.

  אהבתי

 18. פיליפ לינארד חתן פרס נובל של תחילת המאה הקודמת,אסף את חתימותיהם של 100 פיזקאים ידועי שם,אשר התנגדו נחרצות לתורת היחסות של איינשטיין
  על כך השיב איינשטיין…אילו לא הייתי צודק אחד היה מספיק
  100 יהורמים ועוד מאה חוות לא יפחיתו מאיכותו של הזמר המזרחי

  אהבתי

 19. יש איזה קטע כזה ששואלים כל איש מוסיקה בראיון מה הוא אומר על מוסיקה מזרחית, לא שואלים מה הוא חושב על המוסיקה האשכנזית, רק על המוסיקה המזרחית. יכול להיות באמת שיהורם גאון או זך חושבים אותו דבר על כל מיני זמרים אשכנזים אבל את זה לא שואלים. יש לציין דחקו הן את שלום חנוך והן את שלמה ארצי בראיונות לפינה הזאת והם יצאו בכבוד, אפילו בכבוד רב בשני המקרים ולא נכנסו למשחק הזה. כן, יש דרך אחרת. ויש כאן פוליטיקה של זהויות. השאלה הזו מצד העיתונות אינה תמימה, היא באה במכוון להלעיט את הרוחות.

  מה שנקרא מוסיקה מזרחית היא מוסיקה עממית פופולארית, היא לא שונה מביטלס או מהטרמלוס, יש טובים יותר וטובים פחות. זו מוסיקה שמקיפה את מחצית שוק המוסיקה המסחרית בישראל. להשוות אותה למוסיקה ערבית קלאסית זה כמו להשוות אלטון ג'ון לבאך. אין שום קשר בין שני הדברים.

  כל הדיון הזה בתקשורת הוא בעצמו גזעני. השאלה מה אתה חושב על מוסיקה מזרחית ולא התשובה עליה היא הגזענות. לתשומת לב העיתונאים. לא פלא שבעיתונות הישראלית יש 90% אשכנזים, בין טורי הדיעה יש 99% אשכנזים. ההתקפות על המזרחים, במוסיקה ובכלל, נובעים בעיקר משבטיות אשכנזית ורגשי נחיתות כלפי המוסיקה המזרחית שכל כך מצליחה ולאשכנזים אין מישהו להעמיד מולם והם לוקחים את כל הכסף של השוק הזה. אכן האשכנזים בשוק, אז מה? שיפסיקו להתבכיין, זה מה שמוכר וזה מה שרוב העם רוצה לשמוע ביומיום.

  אהבתי

 20. כל הכבוד לו…. הלוואי ולעוד ישראלים היו ביצים להגיד את האמת… בואו נודה בזה על המדינה שלנו השתלטו ערבים והם חושבים שאם הם יקראול עצמם מזרחים זה איכשהו ישנה את הגזע שלהם.
  המזרחים האלה בגדו בגזע שלהם וזאתי הבגידה הכי גרוע שבנאדם יכול לעשות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: