תקיפת המערב בלוב – מעט מדי, מאוחר מדי


כוחות המערב פתחו אמש במתקפה על כוחותיו של שליט לוב, מועמר קדאפי. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הכריז כי היציאה למבצע הצבאי היא "הכרחית, חוקית וצודקת". לטענתו, החיילים הבריטיים מסכנים את חייהם כדי להציל את אלה של הלובים. אבל מלחמות הן תמיד נושא מסובך, ונושא הצדק בהן הרבה יותר מורכב מהדרך בה הוא מתואר בחדשות. כשאנו מביטים בארה"ב ובקואליציה המתקיפה עלינו לשאול שאלות מורכבות מאלו שמציעים לנו אמצעי התקשורת.אחת מהתהיות הכבדות היא: מדוע דווקא אתמול בלילה החליטו לתקוף את לוב? הרי המהומות בלוב, ואיתן התגובה האלימה של קדאפי, נמשכות כבר חודש. עד כה אין מידע מדויק לגבי מספר הקורבנות במלחמת האזרחים המבקשת להביא את מסר המהפכה בלוב. כנראה מדובר באלפי הרוגים ופצועים, ואיתם מאות אלפים שהפכו פליטים ממולדתם. דובר הליגה לזכויות אדם בלוב אלי זאיידן טוען כי ניתן להניח שהמספר המדויק גדול יותר מהמדווח. צבא שכירי החרב של קדאפי מכה באזרחים כבר מה-15 בפברואר, ובכל זאת רק עכשיו אושר באו"ם סגר אווירי, וניתן האות להשבית את מערכות הנ"מ ומעוזי הדיקטטור.


מדוע המערב נחלץ לעזרה רק אחרי שכל כך הרבה דם נשפך? התשובות לא כל כך פשוטות. בשבועות האחרונים סין ורוסיה עשו את כל המאמצים למנוע צעדים נחרצים נגד קדאפי. הן כנראה פוחדות מתקדים שישחק נגדן כשאזרחיהן יתחילו לקרוא לדמוקרטיה. המערב זוכר גם שההתערבות בעיראק ואפגניסטן דווקא הביאה לעלייתן של תנועות אנטי קולוניאליסטיות שמתנגדות ל"עזרה" שהגיעה מהכוחות הנוצרים-לבנים מהמערב.


לפי השמועות, אובמה בכלל לא רצה שום מעורבות צבאית בלוב. ב"ניו-יורק טיימס" טוענים שהוא נגרר לכך תחת לחץ של הילרי קלינטון. אובמה אומר שארצות הברית ושאר העמיתות לקואליציה לא רצו להגיע לכך, אבל אי אפשר לעמוד מנגד כשרודן אומר לאזרחים שלו שלא יהיו לו רחמים כלפיהם. אם ככה, כמה חללים מיותרים נהרגו בשבועות הארוכים שבהם אובמה כן עמד מנגד?לירות באזרחי בחריין דווקא מותר


אבל בעוד כוחות נאט"ו חגים מעל לוב, נראה שהדרישה לזכויות אזרח ודמוקרטיזציה בבחריין דווקא מה לא מתקבלת במערב כלגיטימית. גם בבחריין העם יוצא נגד המשטר, והשליטים הורגים בו באלימות רבה. אמנם בבחריין נהרגו ונפצעו עד כה הרבה פחות אנשים, אבל המשטרה יורה במפגינים אש חיה והמספרים רק עולים. מלך בחריין הכריז על מצב חירום והעניק לצבא סמכויות גדולות יותר להילחם במפגינים השיעים. יתרה מכך, צבא בחריין אישר אישר את כניסת הכוח הצבאי של "מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ", שבה חברות בין היתר כוויית, איחוד נסיכויות המפרץ וסעודיה.


אז איפה ארה"ב ושאר מדינות המערב? מדוע הן אינן מגנות על המפגינים, או לפחות מוחות על כניסת הכוחות הצבאיים הזרים שמסייעים למשטר המלך להשקיט את המהומות? מדוע קלינטון אמרה (בראיון לבי.בי.סי.) כי היא מצטערת על השימוש בכוח נגד המפגינים, אבל לא עשתה כלום בנידון? כנראה שחיי אדם לחוד ושיקולים פוליטיים לחוד. לארה"ב בסיסי צבא בבחריין, והרוב השיעי שדורש את זכותו לדמוקרטיה נתפס כאיום על המערב.


ארה"ב והמערב איחרו להיכנס ללוב ולעצור את פשע המלחמה של קדאפי, מה שהופך אותם במובן מסוים שותפים לפשע הזה. במדינות אחרות המערב בוחר לשבת בצד. כנראה שהדם צריך להישפך במקום הנכון, עם המוצא הנכון, ובכמויות הנכונות כדי שהעולם ה"נאור" יבצע את חובתו.


פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

21 תגובות בנושא “תקיפת המערב בלוב – מעט מדי, מאוחר מדי

 1. צריך לחזק את הצדדים הדמוקרטיים באיראן. לכן צריך לתמוך בבחריין דמוקרטית, באיראן דמוקרטית ולבנון דמוקרטית הכוללת גם את חיזבאללה.

  אהבתי

 2. אם היו תוקפים כבר לפני שבוע היית כותב משהו על הקולוניאליזם שלא יכול להתאפק ומנצל את ההזדמנות.

  אהבתי

 3. אין מקום להשוואה, בשום תחום. כשיהיה שקט, סע וראה בעצמך ותעמוד על ההבדל ובאותה הזדמנות שא תפילה על מזלך הטוב שאתה כאן ולא שם
  פורים שמח

  אהבתי

 4. חבל שרוב מדינות ערב, לא אימצו סוג שלטון מתאים לזמנים האלו
  לא חזרה לקולוניאליזם אלא ללמוד שיטת שלטון מתאימה, בכדי שהקולוניאליזם לא יחזור כפי שהוא כנראה יחזור בלוב, ובעוד כמה מקומות ששם מצוי נפט

  אהבתי

 5. ההנחות שלך מקובלות עלי, המסקנות פחות.
  1. המערב אחראי להרג משום שלא התערב מוקדם יותר.
  כן, אבל אם ההתערבות כעת תציל (הרבה) חיים, היא מוצדקת.
  2. המערב מפעיל אמת-מדיה כפולה ונמנע מהתערבות בבחריין.
  כן, אבל אם ההתערבות כעת תציל (הרבה) חיים, היא מוצדקת.
  3. המניעים להתערבות הם מניעים זרים וציניים לפחות בחלקם.
  כן, אבל….
  לשון אחר: הפחד מטבח רחב היקף מצדיק התערבות גם אם היה צריך להתערב קודם, צריך להתערב בעוד מקומות, מי שמתערב הוא חרא לא קטן, ההתערבות נעשיית ממניעים זרים. כמובן, כל ההנחות צריכות להתקיים. אבל בניגוד לבדרך כלל, נראה שכאן ככל הנראה אכן זהו המצב – ההתערבות אולי תצליח למנוע טבח רחב-היקף בבנגאזי לפחות. זה לא הופך את המעתרבים לצדיקים מכל הטעמים שמנית, אבל אם כך אז ההעתרבות מוצדקת.

  אהבתי

 6. מי שאשם בכך הוא השמאל הרדיקלי ששנים הילל את משטרו של קדאפי כסוציאליזם מוסלמי אותנטי, לא המערב אשם בזה אלא השמאל המערבי רדיקלי אשם בזה

  אהבתי

 7. מראי מקום יש לך?
  "השמאל הרדקלי" (ארגון ידוע שמושבו ליד שקני ציון משמאל לאילומנטי) אני מבין רכש נפט ותיחזק את קדאפי וכרת איתו ברית? הברלוסקוני הסמולן הזה למשל ימ"ש….
  חחח

  אהבתי

 8. לשמאל הרדיקלי מעולם לא הפריע שארצם(לא משנה עם זה השילטון השמאלני או הימני במדינה) הייתה ביחסים טובים עם קדאפי או מפלצות אחרות, הניסיון הזול שלכם לנקות את מצפונכם על חשבון אחרים שקוף מאוד ומיותר לציין שלא משכנע אף אחד זולת אתכם.

  אהבתי

 9. מתי היקר,שואל את השאלות שהעלת.
  הצביעות של הנוגעים בדבר,כולל של חלק מהמגיבים כאן ובמקומות אחרים ,ברורה ושקופה.

  אהבתי

 10. "מצפונכם"?
  כותב הבלוג תמך במחדל או במעשה בקדאפי? אני? מישהו שאתה מכיר?

  אהבתי

 11. בוא רק נגיד רוזנברג המיתמם שלונדון סקול אוף אקונומיקס האוניברסיטה לאנשים נאורים בעיני עצמם נהנו מאוד מתרומות קדאפי ולא ממש הפריע להם האיש מדכא את עמו, גם היום יש המון עמותות שמאל אירופיות שנהנות מכסף טמא ומזוהם, אני לא משלה את עצמי שהימין הישראלי או האירופי לא נהנה מכסף מזוהם אבל היומרה של השמאל לשקיפות ונאורות מעוררת צחוק רועם ומזלזל בו זמנית.

  אהבתי

 12. לאזרח: אני כבר חשפתי אותך כשוטה ושקרן בוויכוח הקודם שהיה לנו על יהודי תימן ועל מצבם בתימן, האפלוגטיקה שלך מטופשת להחריד עלובה ונסתרת על ידי המאורעות פעם אחר פעם.

  אהבתי

 13. יהודי תימן? אתה מבלבל אותי עם מישהו אחר
  חוצמזה, הנימוק שלך מופלא. אתה גאון מבוזבז.

  אהבתי

 14. רוזנברג האוויל: כתבתי לאזרח לא אליך צריך להיות די מטומטמם כדי לחשוב שבילבלתי ביניכם.

  אהבתי

 15. ובקשר לטיעון שלי: צריך להיות מטומטם ושקרן(מאפיין הכרחי לשמאל רדיקלי מטופש) כדי לנסות להכחיש שעמותות השמאל נגועות בכסף מזוהם, אתה בהחלט עושה עליי רושם של בחור תם וקצת מטומטמם שמנסה לשכנע אותי שאפשר להרים חרא מהצד הנקי שלו.

  אהבתי

 16. הטבח בלוב כבר נעשה, והמערב נזכר להתערב אחריו, כשכבר דובר על הפסקת אש. סגירת השמיים היתה צריכה להיעשות הרבה קודם, כשהמורדים היו בתנופה. באשר להתערבות העכשווית – עם טילי טומהוק – הטילים האלה לא ממש מכווני צבא, וברור שאזרחים רבים נהרגו ויהרגו. וכנראה שלשווא.
  בעלות הברית מעדיפות, כמו בורא עולם, להתערב מלמעלה ולא לסכן חיילים.

  אבל הסוגייה מורכבת – צריך להתערב במקרה של טבח, אבל מיידית, ולא כשמחירי הנפט עולים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: