ארומה של גזענות

מנהלי ארומה אוסרים על העובדים לדבר מול הלקוחות בערבית. ברשת טוענים שמדובר בנימוס כלפי לקוחות הרשת, אבל את ההוראה הגזענית הזו לא תצליחו להטביע בקפה


נראה שבארומה, רשת בתי הקפה שהשתלטה לא מכבר על ישראל, לא חזקים באהבת האחר. בשבוע שעבר פורסם שהנהלת "ארומה תל אביב" הורתה לזכייניות הרשת כי על העובדים לדבר מול הלקוחות בעברית בלבד. לפי עדויות עובדים, נראה שההוראה מכוונת במיוחד נגד העובדים הערבים של הרשת. ערבית, כזכור, היא אחת השפות הרשמיות של ישראל.


האם היחס הזה של הרשת נשמע לכם מוכר? אם כן, זה לא מקרי. בשנת 2006 אמר אחד מבעלי הרשת, סהר שפע, לאישה בשם מלי שלו: "את רואה את צבע עורי? אני לבן ואת שחורה. אני אזיין אותך. הלבן הזה ילמד אותך לקח. את כתם שחור. את אשה שחורה ונחותה, את מטומטמת. את אפס, ואני מרוויח 800 דולר לדקה". כשנודע דבר התקרית, כתבתי מאמר דעה שקרא לחרם צרכנים על הרשת, ולאחר מכן קבוצות שונות אכן החרימו את "ארומה". לבסוף, שפע הורשע על ידי בית המשפט בלשון הרע, התנצל בפני שלו ופיצה אותה בסכום של מאה אלף שקלים (אגב, לפי הנתונים שהוא עצמו זרק, מדובר בכשלושים ומשהו דקות עבודה).


רשת ארומה ישראל התנערה משפע ומארומה תל אביב, בטענה שאין קשר בינה לבין התנהלותו. אבל בניגוד להצהרות הציבוריות, בשנת 2007 ארומה ישראל לא הגישה תביעה נגד סהר שפע בפרשיית לשון הרע. בחלוף החודשים נראה היה שמדובר בספין שנועד להוריד מהמוניטין השלילי שצברה ארומה בפרשה.
מה רע בקפה ערבי?


והנה, חמש שנים מאוחר יותר, דומה שארומה תל אביב ממשיכה בקו הגזעני. הרשת כבר לא יכולה להסתתר מאחורי אותה "טעות" שקרתה לאחד מבעלי הרשת. למעשה, נראה שההפך הוא הנכון, כשהרשת אף הפכה את הגזענות לממסדית – האיסור על דיבור בערבית הופיע בספר ההנהלה לזכיינים תחת הסעיף "כללי התנהגות בזמן המשמרת".


בעקבות המקרה, סגן יו"ר הכנסת ח"כ ראלב מג'אדלה ומשרד התמ"ת פנו לרשת ודרשו כי תחזור בה מההוראה. "הקואליציה נגד האפרטהייד הישראלי", גוף המאגד ארגונים ערביים וקנדיים, פתחה בקמפיין נגד סניף ארומה הצפוי להיפתח בקנדה במארס.


הרשת טענה כי האיסור נובע "מתוך הרצון להיות מנומסים כלפי לקוחות הרשת". אבל זה לא באמת מגיע מתוך התחשבות בלקוחות שלא מבינים ערבית. האיסור מגיע ממקום גזעני. ארומה, כמו כל ישראל, מנסה בכל דרך להתנער מערביותה, להגיע אל איזו אירופה מדומיינת, שבתוכה הוקם החזון הציוני. אבל מה לעשות, ישראל ותושביה חיים במזרח התיכון.


אבל האשם הוא לא רק בארומה ומנהליה. אי אפשר לנתק את ספר ההוראות של הרשת מהמציאות הישראלית. החוקים הגזעניים, הכנסת המתלהמת, המשך הכיבוש, קריאות ה"מוות לערבים", הלינצ'ים באזרחים הערבים, הדרישה לטרנספר והתחזקות הימין הקיצוני – רק עיוור לא יראה שהניסיון להוציא את הערביות מתוך המרחביים הפרטיים שלנו הוא חלק מהפאשיזם המתפשט בקרבנו. לכן אני מודיע ברבים, כי לא אכנס לרשת ארומה ולא אקנה את הקפה שלי שם. אני לא מוכן להשתתף בחברה שהבעלים שלה מנסה להנכיח חזון גזעני – פעם נגד מזרחים, פעם נגד ערבים, פעם נגד נשים ופעם כדי להאדיר את הקפיטליזם חסר הגבולות של סהר שפע והרשת שלו.המאמר פורסם ב28.3.2011 בבלוג שלי במאקו.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

14 תגובות בנושא “ארומה של גזענות

 1. "אני לא מוכן להשתתף בחברה שהבעלים שלה מנסה להנכיח חזון גזעני – פעם נגד מזרחים, פעם נגד ערבים, פעם נגד נשים ופעם כדי להאדיר את הקפיטליזם חסר הגבולות של סהר שפע והרשת שלו"

  אבל הבלוג במאקו, לעומת זאת, הוא צד אקטיביסטי חבללזמן.

  אם יש משהו שמאפיין את הזמן הזה הוא שכל הילדים שצורחים "המלך עירום", הולכים לישון איתו מחובקים בלילה.

  אהבתי

 2. צור הקפיטל מתקתק ופוצע.

  קיקה : מייקל מור אמר בסרט "התאגידים" שהוא התליין של הקפיטליזם. הוא מועסק על ידו. מקבל משכורת ממנו. אבל הוא מכין את חבל התלייה. יום אחד האולפנים שמממנים את סרטיו יבינו שהוא הניח את חבל התלייה ובזמן שהם עשו רווחים, החבל התהדק על צווארם.

  אהבתי

 3. לא הבנתי, אתה מצדיק דרך מייקל מור (המלך של ילדי "המלך הוא עירום" המחובקים) את העובדה שאתה נהנה ממעמד חמים ונוח של אקטיביסט בקופסא של משי?

  אולי משהו בתפיסה שלי מעוות, אבל בעיניי מלחמה אמיתית בעוולות חברתיות ומוסריות לא יכולה להיעשות ממקום של נוחות ממסדית.
  העובודת הן, מתי, שבחרת פלטפורמה תעשייתית, נשכנית, שתלטנית, בנוסף לזו שיש לך כאן בוורדפרס ושהייתה לך לפני כן ב"רשימות". הרי הסיבה לכך שאתר נדיר ונקי מכוונות כלכליות כמו "רשימות" קרס היא העובדה שאתרים כמו מאקו התחילו לתחזק בלוגרים.

  מצחיקה אותי הבחירה שלך במייקל מור. הוא הרי אלוף לוחמי הצדק המזויפים.
  המחאה שלך מוכתמת ופגומה בעיניי. וזה כולל כל אקט מחאתי שאתה עושה. בלי יוצא מן הכלל.

  התירוץ הזה (שאני שומעת אותו לא מעט) של לפעול נגד המערכת מתוך המערכת נראה לי כמו שכנוע עצמי לשם נוחות. לא קונה את זה. לא ממייקל מור (סוג של גורו-צדק עם כיסים נפוחים) ולא ממך.

  אהבתי

 4. @קיקה: גם אני כמוך מחכה לחייזר שיבוא מחוץ למערכת (מאדים זה נוח? 3000 מעלות בצל זה חמים? שמונה ירחים זה יקיר האליטה?) כדי שנראה פה קצת שינויי לטובה.
  סבלנות!

  אהבתי

 5. ישראל צריכה להיות חולקת לקנטונים אין שום סיבה שההתנהלות הכלכלית של המועצות האזוריות הערביות ישפיע על המצב הכלכלי בתל אביב, יתרה על כך, אין שום סיבה שיהיו שלטי רחובות במשולש יהיו בעברית ואין שום סיבה שיהיה רשום בערבית על שלטי הרחובות בתל אביב

  אהבתי

 6. מתי, האינטרנט הוא מזימה של בעלי הון אשכנזים. אנחנו רוצה מחאה כתובה על בריסטול שתתלה מהחלון שלך בבית. בעצם גם בריסטול הוא מזימה וכולי. פשוט תעמוד במרפסת ותצעק. אבל חלש, בסדר?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: