מזמן לא "הקבוצה של המדינה"

CC Wikipedia: Maccabi_T.A_Cups
CC Wikipedia: Maccabi_T.A_Cups

מכבי תל אביב עומדת לפני שאלה גדולה: במידה ותעלה לפיינל פור, האם היא תוכל לשחק בשמונה במאי – ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה. בתאריך זה נקבעו משחקי הפיינל פור. הנהלת היורוליג כבר הודיעה למכבי כי המועד לא ישתנה גם אם הקבוצה תגיע לגמר. הנהלת מכבי תל אביב אמנם פתרה לכאורה את הקונפליקט בהודיעה כי במידה ותצליח, הקבוצה לא תשחק בשום אופן בתאריך זה.

מכבי תל אביב צריכה לההיפך לקבוצה מקצוענית וככזו היא צריכה להתרחק מסימני הלאום וחגיו. היא לא קבוצה לאומית ורחוקה מלהוות סמל לאומי. היא קבוצה שמתנהלת בתוך הספורט ובתוכו היא צריכה להתנהל על פיו כלליו. צריך להפריד בין הספורט ובין הפוליטיקה.

אנו זוכרים את הרגעים שבהם מכבי התנהלה על פי הפוליטיקה הכוחנית וההירכית הישראלית. מכבי דרסה כל קבוצה בליגה. לא הבינה מהי תחרות, מעכה את כל מתחרותיה ויצרה מונופול שאין שני לו. במשך שנים היא קנתה את כל הכוכבים של מתחרותיה. היא עשתה שימוש פרטי בתקציבים ציבוריים כדי להגדיל את ההון של הספונסרים שלה. לא רק זה אלא שהיא נהנתה מתקציבים ציבוריים נדיבים שהגדילו את כוחה העודף ממילא בענף הכדורסל המקומי. למשל "הקבוצה של המדינה" קיבלה מערוץ 1 סכום של 33.5 מיליון דולר תמורת הזכות לשדר את משחקיה באירופה. מדובר בסכום גבוה ממה שהשוק הפרטי היה מוכן להעביר לקבוצה באותן שנים של מיתון עמוק. גם מוסדות אחרים עם אחריות ציבורית נרתמו לביסוס כוחה. ב-2005 דווח שכל הבנקים הגדולים רכשו את הזכות לאכלס את תאי האח"מים של מכבי בסכומים ענקיים.

מדינה תקינה היא כזאת שמאפשרת זכות בחירה לכל אזרח בכל תחום לחגוג את חגיה. היא לא צריכה לכפות את ימי הזיכרון שלה על האזרחים. היא מספיק בטוחה שהאזרחים נאמנים לה ולא בודקת האם השתתפו ביום זיכרון כזה או אחר.

מכבי תל אביב היא סמל לאוהדיה ולא לכל האזרחים. שאין קשר בין מכבי ובין הנופלים במלחמות המוצדקות והמיותרות של מדינת ישראל. מה לכל השחקנים הזרים המשחקים בשורותיה לבין הישראליות. ובכל זאת יו"ר "יד לבנים" אלי בן שם רואה במכבי תל אביב כסמל לאומי ולא רוצה לאפשר לאוהדים לשמוח ביום הזכרון. מדוע הוא זקוק לאישור אוהדי תל אביב בחיזוק הזהות הלאומית.

עו"ד שמעון מזרחי יו"ר מכבי ת"א מיד נחלץ לעזרת הפוליטיקה השבעה והרחוקה מבירור אמיתי של המצב. מזרחי הבטיח לאלי בן שם כי הוא יפעיל את כל הפוליטיקאים כדי למנוע את המשחק. מזרחי, כן זה אותו שמעון מזרחי, שהתנועה לאיכות השלטון פנתה למבקר המדינה בדרישה שיחקור חשד לניגוד אינטרסים בפרס ישראל בספורט שקיבל מטל ברודי (בתיווך של גדעון סער שר החינוך). אז עזבו אותנו מפוליטיקה עכשיו, תנו ספורט איכותי.

ויקיפדיה: שמעון מזרחי מתראיין לרדיו אחרי זכיית מכבי תל אביב בגביע-המדינה של 2005/2006
ויקיפדיה: שמעון מזרחי מתראיין לרדיו אחרי זכיית מכבי תל אביב בגביע-המדינה של 2005/2006

התנועה לאיכות השלטון פנתה למבקר המדינה בדרישה שיחקור חשד לניגוד אינטרסים בהענקת פרס ישראל בספורט לעו"ד שמעון מזרחי, יושב ראש מכבי תל אביב. בראש הוועדה שהחליטה על מתן הפרס לשמעון מזרחי עמד, לא פחות מכוכב העבר וסמל המועדון טל ברודי. טל ברודי היה צריך לפסול את עצמו מעמידה בראש וועדה שכזאת. ברודי הגיב לטענות ואמר כי הוא לא חבר דירקטוריון אלא מוזמן לישיבות כנציג ציבור ומביע דעה. גם שר החינוך גדעון סער היה צריך שלא למנות אותו לוועדה שכזאת. שוב אנו רואים התנהלות ממשלתית לא עניינית, ובטוח שלא חינוכית.

זכרון הילדות החיפאית שלי היא ישיבה ממושכת, לצד עם אבי ז"ל כשצפינו במכבי תל אביב משחקת באירופה. כשרציתי לריב ולמרוד עם אבי, הייתי דורש את הפסדה של מכבי תל אביב. אך היום השתנו הדברים ישנן קבוצות נוספות, ואין יותר מונופול ל"מכבי" בכדורסל או בכדורגל. בבגרותי הבנתי שהאינטואיציות שלי היו נכונות לגבי מכבי. היא הייתה המפא"י של הכדורסל שלא הותירה מקום לקבוצות לצמוח ולהתחרות בה. שמעון מזרחי היה הבן גוריון שלה.

זכייתו של מזרחי בפרס ישראל היא דוגמא נוספת לכיוון הקודר אליו שואפת האליטה הישראלית. פעילותו של שמעון מזרחי יצרה קבוצת כדורסל מונופולית, חד קולית, כוחנית ולא דמוקרטית. האם זהו האופק הרצוי למדינת ישראל? האם היה חשוב להעניק פרס יוקרתי כזה לדמות כל כך שנוייה במחלוקת? עדיין לא התבררה האחריות הציבורית, מנהלית וספורטיבית של שמעון מזרחי בפרשת מוטי פאנן (וה"בנק" של שחקני מכבי תל אביב). שמעון מזרחי טוען כי לא ידע דבר.

דרכו המקצועית של שמעון מזרחי לוותה בדורסנות כלפי קבוצות אחרות. הוא יצר מנגנון לא ספורטיבי סביב קבוצת כדורסל, כמו שתאגיד קונה את כל מתחריו ויוצר מונופול. עקרון התחרות שעומד במרכז המחשבה הספורטיבית, הדמוקרטית והליברלית נעלם לו. מכבי ת"א דאגה לקנות את כל הכוכבים של מתחרותיה. תוך כדי שימוש בתקציבים ציבוריים, היא רק הגדילה את ההון של הספונסרים שלה.

מכבי נהנתה מתקציב ציבורי נדיב שהגדיל את כוחה העודף ממילא בענף הכדורסל המקומי. כך למשל נחשף לפני מספר שנים, כי "הקבוצה של המדינה" קיבלה מערוץ 1 סכום של 33.5 מיליון דולר תמורת הזכות לשדר את משחקיה באירופה. מדובר בסכום גבוה ממה שהשוק הפרטי היה מוכן להעביר לקבוצה באותן שנים, שבחלקן המשק היה במיתון עמוק. עוד נחשף אז, כי בשנים מסויימות מכבי קיבלה מהערוץ הציבורי 100% מהכנסות תשדירי השירות בזמן המשחקים. לצד הערוץ הציבורי, גם מוסדות אחרים עם אחריות ציבורית נרתמו למאמצי ביסוס הכוח של מכבי. ב-2005 דווח שכל הבנקים הגדולים במדינה רכשו את הזכות לאכלס את תאי האח"מים של מכבי בסכומים של 100 אלף דולר לשנה, רק כדי שיוכלו לארח שם את מקורבי הנהלותיהם. מכבי של שמעון מזרחי טישטשה את הגבול בין האינטרס הציבורי לאינטרס של ההון, שהאליטות שלו פקדו את היציעים בהמוניהם בימי חמישי.

זה אינו רק סיפורה של מכבי תל אביב שהפכה את הליגה לסמרטוט, אלא סוג של התנהלות פוליטית לאומית. אך התנהלות זאת לא הצליחה לשרוד בספורט. יחד עם זאת אסור לחגוג אותה. התנהלות זאת מעלה על נס את רשימת מאה המצליחים והופכת את כולנו ללוזרים. ואף אחד לא נותר לכתוב את האמת האלימה, הברברית של אותו תהליך הצלחה. לכן אין פלא ששר החינוך מעורב בפרס המפוקפק שהוענק למזרחי. הרצון לחיזוק זהות לאומית לא חברתית, אליטיסטית וכוחנית היא סמל מדינתנו.

החלק הראשון של הדעה התפרסם לראשונה במאקו, 3.4.2011

 • על העתירה לבג"ץ נגד שמעון מזרחי + גלצ, וואלה, ONE
 • דייויד פדרמן, מבעלי מכבי תל-אביב, אף תרם כ-10,000 שקל לקמפיין הבחירות של טל ברודי לליכוד לפני כשנתיים וחצי. גלובס
 • מזרחי אינו ראוי לפרס | עולם הפוך (עופר מתן), הארץ
 • 25.4.2011 – ואינט – המדינה לבג"ץ: פרס ישראל מגיע לשמעון מזרחי: בתגובה לעתירה נגד הענקת הפרס ליו"ר מכבי ת"א, המדינה השיבה וטענה כי "קשה לחלוק על תרומתו המשמעותית של מזרחי לספורט הישראלי". מזרחי: "העתירה הוגשה ע"י הפועל ת"א וירושלים. אין ביני לבין ברודי קשר של חברות קרובה"

  המדינה לבג"ץ: פרס ישראל מגיע לשמעון מזרחיבתגובה לעתירה נגד הענקת הפרס ליו"ר מכבי ת"א, המדינה השיבה וטענה כי "קשה לחלוק על תרומתו המשמעותית של מזרחי לספורט הישראלי". מזרחי: "העתירה הוגשה ע"י הפועל ת"א וירושלים. אין ביני לבין ברודי קשר של חברות קרובה"

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 תגובות בנושא “מזמן לא "הקבוצה של המדינה"

 1. שלומי חברי כתב: מתי שלום בדרך כלל אינני מטקבטק אך בגלל שמדובר בך, אדם אותו אני מעריך ורק היינו יחדיו בבית אביחי, ראיתי לנכון לתת תגובה קצרה. לספורט יש מימד פוליטי רחב מאוד. ישנן שבטים וקבוצות באפריקה למשל שאת הזהות הלאומית שלהן, הן מבטאות אך ורק על מגרשי הספורט. לגבי ישראל, מאז קום המדינה ניתן להצביע על פרקטיקות שונות של זהות לאומית אשר חזקו את המימד בלאומי היומיומי. ללא ספק קבוצות הכדורגל וגם הכדורסל ממלאות פונקציה משמעותית בתחום זה. בין אם נרצה ובין אם לא, מכבי תל אביב הינה קבוצה שמייצגת גם את מדינת ישראל. מכבי מגיעה על תקן אלופת ישראל לתחרות הזו ולא אלופת ת"א. ככזו, קיום משחק שלה ביום הזיכרון אכן פוגע גם בפרקטיקה של הזהות הלאומית הקיימת בקרב לא מעט מין האוהדים (והם אינם מעטים וגם אני בניהם). אגב ממליץ לך לקרוא את ספרו המרתק של אמיר בן פורת "כדורגל ולאומיות" .

  תגובתי: אני מקבל את טענתך. אך יוצא כל מה שנדבק במכבי הוא מלאכותי, מה גם שבכל מקרה יש כזה ריחוק בין הלאומי לבין הפרטי, וחשבתי שכדאי להצביע עליו. במיוחד כשאתה רואה שעושים בו שימוש כל כך קלוקל. גם שימוש מושחת כלפי הספורט (הרס הליגה בידי מכבי, קבלת פרסים בדרך לא דרך) וגם שימוש קלוקל כלפי הפוליטיקה (חיזוק זהות לאומית כדי להסיט את ענייני מפשעי ממשלת ישראל החברתיים והלאומיים).

  אגב קראתי את הספר של אמיר וערכתי ביחד איתו הכיוון מזרח 13. ביום שבת הקרוב אדבר על כדורגל ואמנות פלסטית ביריד צבע טרי בתל-אביב.

  אהבתי

 2. מסכים איתך במאה אחוז לגבי הדורסנות של מכבי, רק לא מובנת לי ההשוואה למפא"י ובן גוריון. בן גוריון, עם כל הטעויות בדרך, בן גוריון הקים מדינה. ומפא"י לא שונה ממרכז ליכוד. אלא מה? מפא"י זה אשכנזים, הבון טון מאפשר להגיד: "ימי מפא"י העליזים". אבל ליכוד? זה כנראה לא עומד במבחן בוזגלו לצביעות פוליטית. ממש כמו הפואטיקה של קובי פרץ.
  אין דבר כזה "הקבוצה של המדינה". קבוצות בספורט אמורות להיות בבואה לחברה, וסמל לאוהדים בלבד. ערסים-לבית"ר ירושליים, הנובורישים למכבי ת"א, ואשכנזים עממיים זה הפועל, וכו'.אם מכב"י, על אף היותה קבוצה פרטית, מתוקצבת ע"י משלם המיסים הישראלי, אז אין מן הראוי שתשחק בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: