מדגר אברס וה-NAACP

CC: Wikipedia Bertman medgarevers.jpg 450px-Bertman_medgarevers

מדגר אברס נולד בעיר גקטור במיסיסיפי. הוא בנו של ג'יימס אברס שהיה חקלאי והחזיק חווה ותחנת רוח. אימו הייתה ג'ייסי אברס. הוא היה הבן השלישי מתוך חמישה ילדים. אברס היה נחוש לקבל חינוך ראוי ולכן צעד בכל יום 12 מייל הלוך ושוב לבית ספר.

בשנת 1943 הוא גויס עם אחיו לצבא. בשנת 1948 הוא נרשם לקולג' של אלקורן – אוניברסיטה שחורה במיסיסיפי. סיים תואר ראשון בעסקים וניהול. השתתף בקבוצת הדיבייטים, שיחק פוטבול ושר במקהלה. הוא שירת כנשיא של הכיתה שלו והצטיין בלימודיו.

הוא התחתן ב-24.121951 עם בת כיתתו מירלי ביסלי (Myrlie Beasley). קיבל BA. היו להם שלושה ילדים. שני בנים ובת. הזוג עבר למונד ביו (Mound Bayou) היכן שת.ר.מ הווארד [T.R.M HOWARD] שכר אותו לעבוד בחברת הביטוח שלו. הווארד היה גם גם המנהל של המועצה האיזורית למנהיגות שחורה (Regional Council of Negro Leadership) לוחם לזכויות אזרח ובעד ארגונים לעזרה עצמית.

אברס למד בתנועה את סודות הפעילות החברתית ואף עזר לארגן את החרם של התנועה על מקומות ציבוריים שלא הסכימו לתת לשחורים להכנס לבתי השימוש שלהם. "אל תקנה דלק היכן שאתה לא יכול להכנס לשירותים" (Don’t but gas where you cant use the restroom) – ביחד עם אחיו צ'ארלס אברס הוא השתתף בועידות מ1952-1954 – בהם השתתפו למעלה מעשרת אלפים איש.

אוניברסיטה לבנה מדי
בפברואר 1952 אברס נרשם לבית למשפטים באוניברסיטת מיסיסיפי. וכשנדחה הוא תבע אותם והפך לפוקוס של הקמפיין של האיגוד הלאומי לקידום של אנשים צבעוניים (NAACP) לפירוק ההפרדה הגזעית בבית ספר. התביעה הוסיפה את עתירתו לתיק המפורסם של בראון נגד מנהל החינוך (Brown v. Board of Education) שקבע שהפרדה גזעית נוגדת את החוקה. אברס הפך לנציג הרשמי של NAACP במיסיסיפי – איש השטח הראשון של הארגון –  (4.11.1954). ובנוסף גם מונה כנשיא של הכנס של ה-NACCP במיסיסיפי. הוא יזם חרם על סוחרים לבנים והיה שחקן מרכזי בפירוק ההפרדה הגזענית של אוניברסיטת מיסיסיפי והאוניברסיטה. בעקבות הפעילות החברתית שלו אוניברסיטת מיסיסיפי העניקה לג'יימס מרידת' כניסה לקמפוס.

הכניסה של מרידת' לקמפוס ב-1962 גרמה להתנגדות לבנה. במהומה שפרצה המרשלים של חיל המשמר הלאומי ירו בשני אנשים למוות ביניהם העיתונאי פול גרהרד. 160 חיילים נפצעו ו-28 קצינים נפצעו מיריות. בוב דילן שר על זה בשירו (Oxford town). מרדית סיים ללמוד ואף המשיך ללימודים מתקדמים. אך הרגע היה חשוב ביותר, גם בגלל שהוא צולם וגם בגלל התערבות הפדרלית ומשטרו של קנדי שהוכיח את נאמנותו ליישום פרקטי של החוק. המעורבות של אברט בכניסה של מרדית' וביטול ההפרדה הגזעית הביאה לשינאה גדולה בקרב חברי העליונות הלבנה. אברס הפך למנהיג שחור וידוע ולכן למטרה נוחה להרג. הוא חקר את הרצח של אמט טיל (Emmett Till) – בחור שהתחיל עם בחורה נשואה לבנה ונרצח בידי בעלה וחברו במיסיסיפי. וגם היה מעורב בניסיון שהצליח להפריך את התיק שהפילו על קלייד קנר (Clyde Kennard) שרצה להיכנס לקולג הדרומי של מיסיסיפי (שהיה שמור ללבנים בלבד) ונדחה.

cc: Wikipedia President John Fitzgerald Kennedy, 1961-1963. Portrait distributed by the White House. Please credit "John Fitzgerald Kennedy Library, Boston" for the image.מוות קרוב מדי

ב-28.5.1963 נזרק בקבוק מולוטוב על החניון של הבית שלו. חמישה ימים לפני ההתנקשות אברס כמעט נדרס בידי מכונית, אחרי שיצא מהמשרד של האיגוד הלאומי לקידום של אנשים צבעוניים בג'קסון. ב- 12.6.1963 יום אחרי הנאום המפורסם של קנדי בעד זכויות האזרח, הוא חזר מפגישה עם עו"ד שלהאיגוד הלאומי לקידום של אנשים צבעוניים שנערכה בכניסה ניו גרוז'לם של הבפטיסטים (בזמן שאשתו וילדיו ראו את הנאום של קנדי בטלוויזיה). במכונית שלו היו טי שירטים שקראו להסרת ההפרדה הגזעית וחוקי ג'ים-קרו "Jim Crow Must Go". אברס נפל אחורה אחרי שנורה בידי רובה אנפילד 1917 ליד ביתו. קצת אחרי חצות הלילה הוא התנדנד תשעה מטרים לפני התמוטטות. הוא מת כחמישים דקות לאחר מכן בבית החולים. האבל היה כללי. ב-19.6.1963 הוא נקבר בבית הקברות הלאומי בארלינגטון ושם הוא קיבל כבוד צבאי מלא מול למעלה משלושת אלפים איש.

ב-23.6.1963 ביירון דה לה בקויט, מוכר דשנים, חבר מועצת האזרחים הלבנים נעצר בחשד לרצח. במשפט שלו בשנת 1964 קיבל ביקור ממושל מיסיסיפי רוס ברנט ומייג'ור גנרל אדוין וולקר. המושבעים לא הגיעו להחלטה ולכן הוא שוחרר. רק בשנת 1994 – שלושים שנה אחרי הוא שוב הובא למשפט וכתוצאה מעדות חדשה. הגופה של אברס הוצאה והתגלתה במצב טוב, הודות לשימור. וב-5.2.1994 הוא הורשע ברצח לאחר שחי כאדם חופשי במשך כשלוש עשורים אחרי הרצח. הוא ניסה לעתור לעליון ומת בגיל שמונים בתוך הכלא בינואר 2001

הקשיבו לתוכנית "חיים של אחרים" שהוקדשה לזכרו של מדגר אברס (2012)

סמל לשינוי

דמותו של מדגר אברס הביאה אמנים שונים לכתוב שירים על פועלו הייחודי והנה מספר מהיצירות שנכתבו בעקבות הירצחו:
הביצוע של דילן, 1963 Only a pawn in their Game – the time are a changing (בתרגום חופשי: "רק רגלי – פיון במשחק שלהם"). דווקא השיר של דילן היה היחיד שהעמיד את הרצח כחלק מהפיכת המעמד הלבן הנמוך לזה שמושלך על המעמד השחור הנמוך. דילן שר אותו במצעד המפורסם של 1963 לוושינגטון היכן שמרטין לותר קינג נתן את נאומו  המפורסם"יש לי חלום".


נינה סימון – מיסיסיפי גודאם (Mississippi Goddam) – כתגובה לרצח של מדגר אברס וגם להפצצה בכנסיה בבירמינגהאם אלבמה  הקליטה והופיעה עם השיר בשנת 1964. היא השתמשה בשיר ככלי פוליטי במצעדי זכויות אדם והשיר אף הוחרם בשל הקללה בכותרתו.

• "Ballad of Medgar Evers" – Phil Ochs


Wu Tang Clan Ft Isaac Hayes-I Can't Go To Sleep – 2007

1996 הרוח של מיסיסיפי– רוב ריינר (תסריטאי: לואיס קוליק)– הוא סרט של רוב ריינר עם וופי גולדברג ששיחקה את אשתו. ג'יימס וודס הוא הרוצח, ואלק בולדווין הוא התובע במשפט השני של 1994. ג'יימס פיקנס ג'וניור שיחק את אברס. ויליאם דאפו וג'ין הקמן. וודס קיבל מועמדות לאוסקר על שחקן משנה.

NAACP – National Association for the Advancement of Colored People | האיגוד הלאומי לקידום של אנשים צבעוניים

האיגוד הלאומי לקידום של אנשים צבעוניים הינו ארגון זכויות אזרח שהחל לפעול בשנת 1909 בארה"ב. מטרתו:

 • לדאוג לזכויות הפוליטיות
 • הזכות לחינוך
 • זכויות חברתיות
 • שיוויון כלכלי של כל האנשים
 • למחוק את השינאה הגזעית והאפליה הגזעית
 • לדאוג לזכויות הצבעה שיוויוניות
 • להגדיל את האפשרויות של האזרחים
 • לשמור על זכויותיהם בתוך מערכת המשפט
 • לדאוג לחינוך עבור ילדים
 • תעסוקה לפי יכולתם וכישרונותיהם
 • שיוויון מלא בפני החוק

בשם של "האיגוד הלאומי לקידום של אנשים צבעוניים" נותר אחד מהתארים היחידים של "צבעוני". התנועה מרוכזת בבולטימור – מרילנד (חבריה מונים היום כשלוש מאות אלף חברים, ותקציב של למעלה מעשרים ושבעה מיליוני דולר). סניפיה פזורים בעוד מספר ערים מרכזיות בארה"ב. עבודתה העיקרית הינה משפטית והתנגדות לגזענות ממסדית. אך היא גם עושה עבודת לובי בוושינגטון במטרה לשפר את קידום מערכת החינוך ומערכת הבריאות ברמה הפדרלית והחינוכית.

הארגון החל לפעול בשנת 1905 בעקבות הכנס הגדול של תנועת הניאגרה שעשו ליד מפלי הניאגרה (אונטריו) עם ויליאם מונרו טרוטר, ודו-בויס (כנגד המדיניות של בוקר טי וושינגטון – של פיוס, השלמה והתאמה UP FROM SLAVERY [1901] שהודה שלשחורים יש בעיה מהותית בלהשתלב ולא העמיד את כל הבעיה בממסד ובמערכותיו)- ואחרים והחליטו להילחם בשלילת הזכות לבחור שהיתה נהוגה ב1890-1908 (המדינות הדרומיות הערימו קשיים על בוחרים שחורים). הרעיון היה להיאבק בשביל כל מי שאינו לבן (צבעוני). בארגון של הכנס שחבריו נשארו עד 1910 היו רק שחורים, אך ב-NAACP כבר היו שלושה חברים לבנים בהקמתו והוא דגל גם בשיתוף פעולה.

בהקמה היו הרוב שחורים ורק דו-בויס היה לבן. היו המון יהודים שגם ניהלו את התנועה וגם תרמו לה כסף. כמעט חצי מהעורכי דין היו יהודים. אינשטיין טען שהגזענות בארה"ב היא המחלה הגדולה. בשנת 1914 היו כבר חמישים סניפים וכששת אלפים חברים. הם דאגו לקצינים שחורים שיוכלו לשרת בצבא וכתוצאה מכך כשבע מאות אלף שחורים התגייסו למלחמת העולם השנייה. האיגוד הלאומי לקידום של אנשים צבעוניים נלחם נגד ביטויי תרבות גזענית כמו הסרט "עלייתה של אומה" (BIRTH OF A NATION) סרטו הגזעני של ד.ו. גריפין.

לתוכניות קודמות של "חיים של אחרים" בהן התארחתי:

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

תגובה אחת על “מדגר אברס וה-NAACP

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: