לא שם עליך

 Ehud - NOT. cc: flicker by zivpu

שר הביטחון אהוד ברק פיטר את יצחק טוניק מפקד תחנת הרדיו הצבאית של גלי צה"ל. פרשת הפיטורים הזו, מתחברת לפרשות מכוערות אחרות שבהן נקשר שמו של ברק. שר הביטחון מתגלה כאישיות פוליטית דורסנית, חסרת אנושיות ורגישות.

רק לפני כשבוע, בחוות דעת חמורה קבע מיכה לינדנשטראוס, כי התנהלותו של שר הביטחון סביב החברות שהיו בשליטתו מעלה חשש לניגוד עניינים. ברק העביר את מניותיו לבנותיו עם כניסתו לתפקיד, אבל לא מסר את מלוא המידע למבקר ואף נמנע מלהעמיד את החברות לביקורת. "פעולותיו של ברק לא עלו בקנה אחד עם נורמות ציבוריות שמצופות משר", קבע מבקר המדינה וקרא לברק לנתק את קשריו עם החברות לאלתר. ובשל הדוח אהוד ברק התבקש להופיע בדיון מיוחד של הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת.

יצחק טוניק התבשר על סיום העסקתו במהלך אירוע פרידה חגיגי מדובר צה"ל הפורש, אבי בניהו. במהלך האירוע המתוקשר, שבו שהו מאות אורחים, הגיעה הודעת סמס מתקשורת שר הביטחון. בהודעה נמסר על הקמת ועדת לאיתור ומציאת מפקד חדש לגלי צה"ל. משמעות ההודעה היתה הדחתו של טוניק. אהוד ברק חשב שהוא מאוד מעודכן ועדכני בעולם הרשתות החברתיות. אך בתוך העולם הווירטואלי, נשכח האדם ונעדרה ההתנהלות המקצועית הנדרשת.

לפי הסברה, ברק לא אהב את הסיקור של התנהלותו כשר ביטחון בפרשת גלנט ובסלון האווירי בפריז. לפני כחצי שנה כינס טוניק ישיבה של המגישים הבכירים ואמר להם כי הוא מתקשה להגן עליהם מפני הלחצים של משרד הביטחון. בעקבות הפיטורים של טוניק פנתה התנועה לאיכות השלטון למבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, ולרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בבקשה לבחון מחדש את החלטתו של שר הביטחון. התנועה העלתה שאלות ביחס לאופן קבלת ההחלטה וביחס לשיקולים אשר עמדו בבסיסה. בנוגע לאופן קבלת ההחלטות מעלה התנועה שתי טענות מרכזיות: ראשית, לא נמסרה לכאורה לטוניק הודעה על העברתו מהתפקיד בטרם פורסמה ברבים, ובכך נמנעה ממנו זכות הטיעון. שנית, לפי חוות דעת משפטית של אגף כוח אדם בצה"ל, שר הביטחון כלל אינו הגורם המוסמך להעביר מתפקיד את מפקד גלי צה"ל. מדובר באזרח עובד צה"ל שהליך פיטוריו הינו ארוך ומצריך ועדה פרטית.

עשרות עיתונאים ומגישים בכירים חתמו על מכתב תמיכה בטוניק: "טוניק מילא את תפקידו בצורה טובה וראויה, שיקוליו היו תמיד מקצועיים, תוך שימת דגש על שידורים בעלי אופי מיוחד לתחנות גל"צ וגלגלצ." אנשי התקשורת הופתעו מהתנהלות ברק והביעו: "כעס על האופן המוזר, מעכשיו לעכשיו, שבו נמסרה ההודעה, תוך הפגנת חוסר רגישות משווע." הם מסרו כי התנהלות ברק נועדה: "לפגוע בעצמאות העיתונאית של שידורי התחנה ושל העיתונאים העובדים בה".
כרגע אהוד ברק עובד במרץ כדי לבחור עיתונאי לתפקיד. במידה והמינוי יעבוד אנו נקבל תחנה ללא אפשרות לביקורת. המידע שיזרום ממנה לא יהיה מגוון, או בלתי תלוי וגם לא אמין. ואנו, האזרחים, לא נהנה מקיומו של שוק חופשי של רעיונות ותצטמם נגישתינו למידע ופרשנות רחבה.

הדעה התפרסמה לראשונה בישראל היום, 25.5.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

14 תגובות בנושא “לא שם עליך

 1. אני שונא את ברק ממליון סיבות.
  אבל אוהב אותו מסיבה אחת: שהוא העיף את הטוניק הזה (וזה לא קשור לגל"צ, אלא לימים אחרים שבהם טוניק היה עורך בטאון לשכת עורכי הדין).

  אהבתי

 2. לא אשתתף בחגיגה – מי שרוצה ללמוד קצת את מלחמות האלופים , והספינים שיקרא את הספר של ברגמן מרגלית – הבור – העליהום על ברק מגוחך ומניפולטיבי כמו כל ההתנהלות התקשורתית –מי שקורא עתונים באופן תמים – אז הוא באמת תמים – ורוב האנשים הם כאלה

  ובאותה הזדמנות של גלץ – האם לא היגיע הזמן להפריט את התחנה הזאת ?- תחנה שנוגסת אומנם מעט כסף אבל היא עוד דוגמא לפרה הקדושת הבאמת מושחתת ביותר בישראל – והיא הביטחון – וכמובן תקציבו — מופנים לספר של עופר שלח – המגש והכסף ….- למה אנחנו צריכים לממן את הקרירה של הילדים שיהיו הדבר הבא בתקשורת — זה יכול להיות גוף פרטי ומובחר לא בכספי הבטחון —

  אהבתי

 3. ראשית, גילוי נאות: לדעתי, גלי צה"ל מיותרים. התחנה היתה חשובה כשרק קול ישראל שירת את הציבור. היום יש תחנות רדיו אזוריות למיניהן. יש ערוצי טלוויזיה למיניהם. לכן, עוד תחנת רדיו ממשלתית (וצבאית) הינה מיותרת לחלוטין.
  אחרי ההקדמה הזאת, צריך להדגיש שהתנהגותו של אהוד ברק בלתי נסבלת, בלתי ראויה ולא נכונה מכל בחינה שהיא. אני מקווה שיצחק טוניק לא יפוטר, אלא יעמוד בכבוד בהליך הפיטורים המביש של אהוד ברק.
  זה היה מעשה חסר אנושיות, שאסור לשום גורם לעשותו ועל אחת כמה וכמה – גורם ממשלתי!
  ולבסוף, ציבור גדול רואה באהוד ברק את "מר בטחון". לדעתי, זאת טעות. האיש הצליח ליצור רושם שהוא מומחה לבטחון. שגיאות ושגיאות גסות שעשה, אינן מעידות על הצטיינותו בתפקיד שר הבטחון. זה, בלי קשר לתחנת גלי צה"ל.

  אהבתי

 4. לפני כעשר שנים פירסמתי ספר שלא בדיוק מחמיא למערכת המשפט ובמיוחד לאהרן ברק (בתקופה שהוא היה בשיא כוחו כנשיא ביהמ"ש העליון).
  מבקר הספרים של בטאון הלשכה, שפירסם בבטאון באופן קבוע מאמרי ביקורת על ספרים מקצועיים, התקשר אליי ביוזמתו ואמר לי שהוא התרשם מאד מהספר – עד כדי כך שהוא הניח הכל בצד והתיישב לכתוב מאמר ביקורת ושיגר אותו בדחיפות למערכת כדי שיספיק להיכנס למהדורה הקרובה (הכל כאמור ביוזמתו ובלא שפניתי אליו בכלל).
  סוף דבר שהמאמר נחסם לפירסום בבטאון הלשכה (שטוניק היה עורכו באותם ימים), ולא פורסם לא במהדורה הקרובה ולא בשום מהדורה אחרת (מבקר הספרים, שכאמור פירסם במשך שנים מאמרי ביקורת בביטאון, כעס מאד על חסימת המאמר, ודאג לפרסמו באחד העיתונים).
  עכשיו, כשאני רואה שמנסים לגונן על טוניק בשם חופש הביטוי – אני מגחך.

  אהבתי

 5. ברק היה סוס טרוייאני בשמאל. כעת שהשמאל הקיא אותו מתוכו, כולי תקווה שכך יעשה הבוחר.

  אהבתי

 6. יאיר. אני מסכים לחלוטין עם דבריך. אני לא יצאתי נגד ביטול התחנה. כי אם הדגשתי את הצדדים הלא מקצועיים בעבודה המקצועית של משרד הביטחון והשר ברדק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: