עבודת הגזענות

cc: wikipedia
פוסטר של קמפיין פוליטי גזעני מהריצה לנשיאות בפנסילבניה, 1866. cc:wikipedia. A racist political campaign poster from the 1866 Pennsylvania gubernatorial election

בחברה הישראלית יותר קל לתייג מאשר להתמודד מול הצלחה. מצנע נכנע לפוליטיקה הנמוכה ביותר, שמתייגת את המנהיג המוכשר ומנסה להפוך אותו ללא לגיטימי בפני מצביעיו. המועמדים להנהגת מפלגת העבודה טובים מאוד בחשיפה של הגזענות האשכנזית. אני עוד זוכר את הדברים שאמר גיגי פרס אח של שמעון פרס כשעמיר פרץ זכה בבחירות להנהגת העבודה "הפלנגות של צפון אפריקה השתלטו על המפלגה." אחר כך שמענו את דבריו של בוז'י הרצוג שהצמיד שלושה תארים לעמיר פרץ: בלתי מנוסה, אגרסיבי ומרוקאי. והנה הגיע עמרם מצנע, המועמד חסר הסיכוי והכריזמה שרצה גם הוא להצטרף להתנחפות למצביעיו הגזעניים. על פי הפרסומים התייחס מצנע לעמיר פרץ ביחס למועמדים האחרים לראשות המפלגה: "יש להרצוג וגם ליחימוביץ' ערך מוסף ענק. הם לא עמיר פרץ. הוא בא מארץ אחרת. אפשר לבנות איתם צוות עבודה יעיל אחרי הבחירות. זה לא היה קיים בתקופה הקודמת שלי, אז כולם ראו רק את האינטרס האישי. הפעם זה יכול להיות שונה". עמיר פרץ, שהצליח ביכולתו הפוליטית המצויינת להביא מתפקדים רבים למפלגה מואשם ב"חייזרות". הפוליטיקאי המוכשר, זה שהצליח לתרום למפלגה את כישוריו המצויינים ואת היכולות הגבוהות הופך לעב"מ מ"פלנטה אחרת". מצנע כמו פרס, בוז'י ושאר מנהיגים כושלים של העבודה לא מביטים במראה. הם אינם יכולים לקלוט שהשתנו הזמנים. חלק ארי מאוכלוסיית ישראל ענייה, רעבה ולא מסוגלת לרכוש אפילו מוצרי יסוד כמו קוטג'. בהיעדר רגולציה ישראל הפכה למזרח הפרוע של ה-OCED הפערים רק הולכים ומתגברים. הביטחון התעסוקתי מתנדף לרוח. בחיפה כימיקלים שובתים כבר קרוב לחודשיים מבלי שהציבור יישמע את קול המדוכאים. ובקריית שמונה נסגרים כל המוסדות התרבותיים בגלל חוב. עיר שלמה צריכה להישאר ללא מוסדות תרבותיים. עמיר פרץ מציע לאוכלוסיות בפריפריה, לעובדים, לחסרי הביטחון התעסוקתי פתרון. הוא ער לבעיות החברתיות האדירות, והוא דורש בפתרונן. יש לו ניסיון כלכלי וחברתי כמנהיג ההסתדרות ויש לו חזון סוציאל דמוקרטי. והוא לא מפלנטה אחרת. הוא פשוט יושב במישור אידיאולוגי אחר. על פי הפרסומים מצנע אמר על המפקד במפלגת העבודה כי: "עמיר פרץ מביא אנשים שבכלל לא שייכים למפלגת העבודה. הוא מביא את החמולות. הוא בונה לו מחנה, כך שגם אם יפסיד בפריימריס, יוכל לכפות את עצמו על המנצח. אני שומע דברים נוראיים על המפקד". כן, מצנע לא מבין פוליטיקה. הוא לא יודע כנראה לבנות מחנה מצליח. ושוב הוא חוזר על המנטרה שמזרחים הולכים עם חמולות. יותר קל לומר חמולות ולשכוח את העבודה הפוליטית הבסיסית שמתרחשת בכל מפקד של כל מפלגה. כי ישראל חלוקה על פי הקווים של מזרח ומערב. ואם שמים מישהו בצד של המזרח, אז הוא לא בסדר, הוא חייזר, פלנגה, לא מקצועי, אגרסיבי ומרוקאי. עמרם מצנע אתה צריך כישרון, יכולת, כריזמה וכוח בכדי לפקוד את מספר המתפקדים שהביא עמיר פרץ לעבודה. אבל במקום לתייג, לך תלמד ותשתפר בתפקידך. אם ברצונך להנהיג תתייחס אלינו בהוגנות וכבוד.

פורסם בקצרה בדעות ישראל היום

בכל תהליך של זוגיות ישנו מהלך בלתי נמנע של התקרבות כמו בובות של חתן וכלה והתרחקות כמו אותה סכין שבאה לחתוך את העוגה. רוני סומק מצליח להראות את המשחק הבלתי אפשרי בין התקרבות והתרחקות בטקס הנודע של חתונה. הנה תרגום חדש ל"שיר אושר":

"אנחנו מֻנָּחים על העוגה
כמו בֻּבוֹת חתן כלה.
גם אם תבוא הסכין
ננסה להִשָּאֵר בְּאותה הפרוסה."
תרגום חדש לשיר אושר של רוני סומק: אנחנו מֻנָּחים על העוגה / כמו בֻּבוֹת חתן כלה. / גם אם תבוא הסכין / ננסה להִשָּאֵר בְּאותה הפרוסה.//

*

האסופה "לא נעזוב" בהוצאת סולידריות שייח ג'ארח ואקטיבסטילס מוצעת למכירה ב"תולעת ספרים" בכיכר רבין (ת"א) בעשרה שקלים בלבד. נצלו עוד היום את האפשרות לקבל חוברת דו לשונית עם תצלומים יפיפיים. התמורה תעבור לסולידריות שייח ג'ארח.

שבוע טוב.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

6 תגובות בנושא “עבודת הגזענות

 1. "עמיר פרץ הצליח ביכולתו הפוליטית המצויינת להביא מתפקדים רבים למפלגה".
  "פוליטיקאי מוכשר, הצליח לתרום למפלגה את כישוריו המצויינים ואת יכולותיו הגבוהות ".
  "עמיר פרץ מציע לאוכלוסיות בפריפריה, לעובדים, לחסרי הביטחון התעסוקתי פתרון".
  "הוא ער לבעיות החברתיות האדירות, והוא דורש בפתרונן. יש לו ניסיון כלכלי וחברתי כמנהיג ההסתדרות ויש לו חזון סוציאל דמוקרטי".
  "והוא לא מפלנטה אחרת".

  פרט לציטוט האחרון, אין שום קשר בין המתואר לבין המציאות. אילולי הייתי מכבד את מתי שמואלוף, את פעליו ואת דעותיו, אילו מגיב אלמוני היה כותב דברים אלו, לא הייתי מהסס לטעון כי מדובר בהבלים. כמנהיג ההסתדרות הוא התנהל בצורה כוחנית, אגרסיבית, מינה מקורבים לא מקצועיים לתפקידים בכירים, היה ידוע ביחסי אנוש גרועים במיוחד ועוד ועוד. כל מה שנאמר על התנהלותו הפוליטית של פושע המלחמה אהוד ברק נכון באותה מידה לגבי פושע המלחמה עמיר פרץ.

  ומדוע פושע המלחמה עמיר פרץ? משום שלא השכיל להציע לאוכלוסיות בפריפריה, לעובדים, לחסרי הביטחון התעסוקתי פתרון. במקום זאת החליט להתמנות לשר הממונה על פשעי מלחמה. הוא ער לבעיות החברתיות האדירות, אך אינו דורש בפתרונן אלא בהחרפתן – מעשה ציונים אשכנזים. יש לו נסיון כלכלי וחברתי כמנהיג ההסתדרות היות וזו התנהלה בשיטת החמולות. יש לו יכולת להביא ארגזים ובהם שמות של מתפקדים, ממש כפי שעשה גם הציוני האשכנזי שישב בממשלת הזדון וטען להגנתו כי גם הוא ער לבעיות החברתיות האדירות ודורש בפתרונן.

  הביקורת היחידה הראוייה להשמע נגד דבריו של מצנע היא כי לא רק אנשים אגרסיביים ומרוקאים המגייסים פלנגות מצפון אפריקה כדי להשתלט על המפלגה באים ממקום אחר. גם הרצוג פקד כל מיני ערבים וגם כלפיו הועלו תלונות מפי "אחד מבכירי המפלגה" (נראה לי כי גם כאן מדובר בבלעם – כינוי שהודבק למצנע בשום-שכל ע"י הני זובידה): "מפקד של ערבים יקבע לנו את הרכב מפלגת העבודה, למרות שאחוז המצביעים לעבודה בבחירות לכנסת הוא נמוך מאוד יחסית", אמר אתמול אחד מבכירי המפלגה על הטענות למפקדים המוניים במגזר הערבי".
  haaretz.co.il/hasite/spages/1232251.html

  בתוכניתו של ירון דקל (רשת ב') נשאל מג'אדלה – משת"פ ציוני – על תמיכתו בעמיר פרץ. ואם עמיר פרץ לא ייבחר? תהה דקל ונענה: אם עמיר לא ייבחר אז לא נצביע למפלגת העבודה. (מי זה נצביע???)

  הטענה כטענה נכונה לכשלעצמה. הדבר הראוי לגינוי הוא כי מצנע ניסה לייצר קואליציה אשכנזית נגד עמיר פרץ. הגזענות היא הטענה כי רק אנשים שבאים מארץ אחרת נוהגים כך, ואילו האנשים שבאים מאירופה האחרת נוהגים בצורה הוגנת יותר. כדי לטעון זאת אין צורך לפאר את פושע המלחמה עמיר פרץ. להיפך, השמטת עובדות אלו (בגידתו במזרחים ופשעי המלחמה שנלוו אליה) מחללת את כבודם של השאהידים הפלסטינים, את כבודם של חיילי הצבא הציוני שנפלו לשווא, ואת כבודם של כל האוכלוסיות בפריפריה, העובדים, חסרי הביטחון התעסוקתי, אותם זנח.

  הדברים שכתב זובידה על מצנע נכונים באותה מידה לגבי פרץ: "אנחנו שבאנו מארץ אחרת, [כמו גם הפלסטינים שהיו פה לפני הציונים וישארו כאן גם אחריהם], אנחנו החמולתיים שבאים בקבוצות לא נשכח ולא נסלח! לגזענים [ולפושעי מלחמה] כמוך אין מקום בינינו, ולא יעזור בכמה סבון או אקונומיקה תשתמש בניסיון לשטוף את החרפה, אתה גזען [ופושע מלחמה] וסופך בפח האשפה של ההיסטוריה [או בבית המשפט בהאג].
  http://hanizu.wordpress.com/2011/06/25/%D7%9C%D7%90-%D7%90%D7%9E%D7%90-%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%9C%D7%90-%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%AA%D7%99-%D7%90%D7%99%D7%9B%D7%A1%D7%94-%D7%96%D7%94-%D7%94%D7%95%D7%90/

  אהבתי

 2. הכל נכון לגבי מפלגת העבודה ומצנע, מה שלא נכון, זה לגבי אמיר פרץ, דווקא הניסיון שלו צריך להזהיר אותנו שלא נקבל ממנו כלום, כמו שהוא היה בהסתדרות ובממשלה.

  אהבתי

 3. לא אתווכח בטענות על גזענות. אין לי את הידע. איכות שאר המידע בפוסט מאוד מטרידה. עמיר פרץ אינו "פוליטיקאי מוכשר". הוא זה שנבחר כדי להביא צדק חברתי ובמקום זה סידר לנו מלחמה מיותרת. הנזק שגרם נראה בכל מקום: בישראל, בלבנון, ובשרידיה המדולדלים של מפלגת העבודה. לעומת זאת, אם אתה רוצה לראות את פועלו של מצנע, לך לירוחם. השינוי מדהים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: