עליית ברוני הפשע

קולאז' של שני העטיפות של האלבום. העטיפה המקורית של רוברט וילאמס נפסלה בשל האלימות הכלולה בה. cc: wikipedia
קולאז' של שני העטיפות של האלבום. העטיפה המקורית של רוברט וילאמס נפסלה בשל האלימות הכלולה בה. cc: wikipedia

המשטרה עצרה את אדם איטח, בן 28 מנהריה, בחשד שפגע באלדד חדד, אחד מה"שוטרים הנוקמים". במשטרה טוענים כי החשוד קרוב לעבריין מיכאל מור, בו ביקשו "השוטרים הנוקמים" לפגוע לפני מספר שנים. בעקבות הירי תוגברה האבטחה סביבם. בינתיים אלדד חדד שוכב במצב בינוני בבית החולים והפחד ברחובות נהרייה רק הולך וגדל.

"ברוך בואכם לג'ונגל", זה היה שם השיר הראשון של להקת "רובים ושושנים" שפורסם באלבום "תיאבון להרס" בשנת 1987. אותה תחושה של מערב פרוע יובאה מתוך רחובות הוליווד בלוס אנג'לס, אל תוך רחובות נהריה בישראל. זאת התוצאה של המדיניות של הפרטת השירותים החברתיים. בארה"ב הנשיא לשעבר רונלד רייגן פיתח ושכלל את המדיניות הזאת במשך עשור משנות השמונים אל שנות התשעים. והתרבות האמריקאית הגיבה בצידה כשתיארה את הרחובות כ"ג'ונגל". חברה שבה "כל דאלים גבר". חברה אלימה שבה ההכרעה נעשית רק על פי כוח ואין שום הסתמכות על מוסר או על צדק. אותה מדיניות חברתית-כלכלית יובאה לישראל כעשרים שנה לאחר מכן, בתחילת שנות האלפיים. המדינה תוארה כגוף מסורבל, איטי ומושחת שיש לקצצו. רק כך יתאפשר לשוק הפרטי לפעול בייעול. התוצאה הפערים התרחבו. רק לאחרונה התבשרנו כי ההכנסה החודשית ברוטו בעשירון העליון הסתכמה בשנה שעברה ב-40,867 שקל, לעומת 3,052 שקל בעשירון התחתון. דולדל כוחן של מערכות החינוך, הרווחה והבריאות. ואירגוני פשע ענקיים קמו כנגטיב לריכוזיות של בעלי ההון. בעלי ההון לקחו את השליטה על העסקים הלגיטימיים וארגוני הפשע לקחו את האחריות על הרחוב.

נהריה היא עוד דוגמא להזנחה של הפריפריה של ישראל. ארבעת השוטרים "הנוקמים" ראו שאי אפשר להילחם בשיטות חוקיות בכוחו העולה של העבריין מיכאל מור. המציאות המעוותת הגיע לשיא שבו ג'קי סבג ראש עיריית נהרייה הולך לשירותים עם מאבטח, מרוב שהוא פוחד על חייו. באחד הראיונות סיפר סבג שאיימו לפגוע גם בבנו. שוטרים התראיינו בעילום שם ותיארו משטר של פחד. ההרתעה העבריינית הצליחה. וכתוצאה מכך בתי השוטרים מנוטרים על ידי מכוניות סיור, מצלמות ואף בדיקות של חבלנים בכדי לבטל אפשרות של הנחת מטענים מתחת למכונותיהם.

שני המתנקשים בשוטר אלדד חדד, מראים לנו את אוזלת היד של הממסד לטפל בחברה הישראלית. למשטרה אין כוח מספיק למגר את אירגוני הפשע. למערכת החינוך אין מספיק תשתית להכיל את צעירי העיר. למערכת הרווחה אין יכולת לתת עתיד למשפחות מוחלשות. ובהיעדר שלטון דמוקרטי, ליברלי ומוסרי, עולה כוחו של עולם הפשע. עולם זה מעניק אלטרנטיבה לצעירים, סיכוי התקדמות, ומערכת מקבילה של חוקים.

מפקד משטרת מרחב הגליל תת-ניצב מנחם חבר רואה בירי בשוטר אלדד חדד כניסיון לרצח והוא הציב את החקירה בראש סדר העדיפויות. כאמור המשטרה גם הודיעה על החלטתה להגביר את האבטחה סביב "השוטרים הנוקמים", ונשקלת האפשרות גם להחזרתם המלאה לשורות המשטרה. אך האבטחה המוגברת או תפיסת הרוצחים לא תחסל את הפשע. למיגור האלימות המשתוללת אנו זקוקים לחברה יציבה ולהשקעה ממשלתית רחבה בכל השירותים החברתיים. אסור להפקיר את נהריה.

הפוסט התפרסם לראשונה בבלוג שלי במאקו.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: