סודה של סינדי | מרקוס גרדנר | Marcus Gardner | Cindy's Secret

סודה של סינדי | מרקוס גרדנר
סודה של סינדי | מרקוס גרדנר

"בעולם של רמאות אוניברסאלית, אמירת האמת היא מהפכנית" (ג'ורג' אורוול)

דיאגרמה של חלק מהכור הגרעיני בדימונה, עפ"י המידע והצילומים שסיפק מרדכי ואנונו לעיתון ה'סאנדי טיימס' הבריטי בשנת 1986
דיאגרמה של חלק מהכור הגרעיני בדימונה, עפ"י המידע והצילומים שסיפק מרדכי ואנונו לעיתון ה'סאנדי טיימס' הבריטי בשנת 1986

כשמרקוס גרדנר הראה לי לראשונה את 'סודה של סינדי', פרצתי בצחוק. ומייד התביישתי, מחשש שפגעתי באמן הצעיר והמוכשר הזה, שפגשתי לראשונה באותו מעמד. אני עדיין תוהה מי חש יותר הקלה באותו ערב: מרקוס, שחשש שאנשים, במיוחד יהודים ישראלים, ייפגעו מהשימוש שעשה באייקון דתי חשוב; או אני, שפחדתי שלא הבנתי היטב את העבודה ושהוא יחשוב שאני צוחקת עליו. למרבה המזל, שנינו טעינו. למעשה, שנינו צדקנו.

יותר מדי קלישאות מתאימות לתכנית הנשק הגרעיני הסודית של ישראל. אחת מהן היא: אם זה לא היה כל כך עצוב, זה היה מצחיק. האמונה העיוורת ב"ממסד הבטחוני" אשר נכשל אינספור פעמים בהגנה על אזרחי ישראל; המחשבה שיש עדיין סודות המוסתרים מן העולם בעידן זה; הרעיון שמפעל המוות וההרס הוא אשר מגן עלינו מפני השמדה; התפיסה לפיה אנו יכולים להמשיך לקיים כיבוש בפלסטין, לבצע טיהור אתני, לאיים על האיזור כולו ואף לנהל מלחמה נגד מבקרי ישראל בעולם, אך נישאר בטוחים תודות לכור עתיק ומתבלה שהוא צ'רנוביל המחכה להתרחש – אלה הם יסודות האמונה של הדת הרשמית האמיתית של ישראל. זוהי דת הדורשת ממאמיניה אמונה בבלתי אפשרי, נטישה של שכל ישר ואנושיות, התעלמות מסכנה ברורה ומיידית ודבקות ברעיון של שחרור אלימות קטלנית במימדים תנ"כיים נגד אויביה. ודימונה היא המקדש שלה, הלב שלה ועגל הזהב שלה.

זוהי התמצית של עבודתו של מרקוס גרדנר. הסוד של הכור בדימונה נחשף. הוא תועבה. הוא המוות בהתגלמותו. והוא מגוחך לחלוטין.

רינה מוס

When Marcus Gardner first showed me 'Cindy's Secret', I burst out laughing. And was instantly ashamed, concerned that I had insulted this talented young artist, whom I had just met. I still wonder who was more relieved that evening: Marcus, who had been worried that people, especially Jewish Israelis, would be insulted by his use of a major religious icon; or myself, fearing that I had misunderstood the work and that he would think I was laughing at him. Luckily, we had both got it wrong. Actually, we both got it right.

Too many clichés apply to Israel's secret nuclear weapons program. One is: If it wasn't so tragic, it would be funny. The blind faith in the "security establishment" that has failed Israel's citizens countless times; the belief that there are still secrets hidden from the world in this age; the idea that this factory of death and destruction is what keeps us safe from annihilation; the concept that we can continue to occupy Palestine, carry out ethnic cleansing, threaten the entire region and even wage war against Israel's critics in the world, yet remain safe thanks to the aging and decaying reactor that is a Chernobyl waiting to happen – these are the tenets of Israel's true official religion. It is a religion that demands of its followers faith in the impossible, forsaking common sense and one's humanity, turning a blind eye to clear and immediate danger and adherence to a concept of unleashing lethal violence of biblical proportions against its enemies. And Dimona is its shrine, its heart and its Golden Calf.

This is the essence of Marcus Gardner's work. The secret of the Dimona reactor is out. It is an abomination. It is death incarnate. And it is utterly ridiculous.

Rayna Moss

Marcus Gardner: childishpropaganda@gmail.com

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

3 תגובות בנושא “סודה של סינדי | מרקוס גרדנר | Marcus Gardner | Cindy's Secret

 1. לפיני כהן ולעביר עראמין המתנגדים ינקמו דמה

  פגשתי פנתר שחור
  באמצע משפט בבית הדין הציוני-אשכנזי
  הוא לא חיכה ארבע מאות שנה
  אלא זרק נעל על השופטת הארורה ימ"ש שרצא"י
  (פרפראזה על שירו של מתי שמואלוף – הבעייה האשכנזית, המוקדש לראובן אברג'יל)

  מתוך ידיעה שלא עלתה לאתר הארץ ופורסמה אי שם בעמ' הפנימיים של העיתון המודפס (תומר זרחין, עמ' 8 , 11יולי 2011): "המדינה לא תעמיד לדין את שני שוטרי מגב שנחשדו בהרג הילדה עביר עראמין. שופטי בג"צ קבעו אתמול כי הטיפול בפרשה מראשיתה היה לקוי. עם זאת, בהיעדר חקירה הולמת של האירוע, ההחלטה הסופית שלא להעמיד לדין את השוטרים לא מותירה התערבות בית המשפט
  […]
  נשיאת בית המשפט העליון, השופטת [הציונית אשכנזית ימ"ש] דורית בייניש, השופטת עדנה ארבל [כנ"ל] והשופטת איילה פרוקצ'יה [כנ"ל] קבעו כי…היום לא ניתן להעמיד לדין את שוטרי מג"ב המעורבים".

  ארורות ומקוללות תהיינה לדראון עולם. מי יתן ותעבורנה שבעת מדורי גהינום, שתנים חולי כלבת ישסעו אתכן לגזרים ושעורבים יינקרו את עיניכן.

  אהבתי

 2. כפיר לב סיני אתה יודע שהתגובה מתלהמת. אני לא רוצה להשתיק את הנדחים… אני מכבד את השוליים וחופש הביטוי. וסומך על הקוראות וקוראים של האתר כמוך שיודעים לקרוא את הדברים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: