שתקנו יותר מדי זמן

 כל כך הרבה שנים אנחנו מפולגים בין ימין לשמאל, במקום לצעוק על מה שמטריד את כולנו. ערי האוהלים הן רק ההתחלה
 השבוע בשדרות רוטשילד. צילומים: פלאש 90
 

עשרות אלפי האנשים שצעדו במוצ"ש מאוהל המחאה בשדרות רוטשילד אל רחבת מוזיאון תל אביב הוכיחו שהשמאל החברתי התעורר. לאחר שנים שבהן הוא היה קבור מתחת לשמאל המדיני – התהפך המעגל. עשור מאז עלייתה של המדיניות הניאו-ליברלית, עשרות הפגנות וערי אוהלים ברחבי הארץ מוכיחות כי למאבק החברתי יש קהל המונים.

בהפגנה במוזיאון תל אביב שמעתי את הסיסמה "דור שלם דורש צדק חברתי", המזכירה את הסיסמה "דור שלם דורש שלום". המהפך ברור: הציבור דורש לדבר על צדק חברתי, לאחר עשור שלם שבו הופרטו השירותים החברתיים וחלה הידרדרות חדה בזכויות העובדים שלנו.
חלק מהמפגינים זעקו "גם שמאל וגם ימין דורשים דיור זמין". הקריאה הזאת ביטאה דרישה לקפוץ מעל ה"סתימה" בפוליטיקה הישראלית.

השמאל והימין בארץ מחולקים באופן היסטורי לשאלות מדיניות, אלה שבעד החזרת שטחים תמורת הסכם שלום ואלה שנגד. אבל אנשים רבים לא רוצים לחבר בין המדיני והחברתי: הם רוצים לקפוץ מעל המשוכה ההיסטורית הזאת ולהתחבר לקולקטיב שלם שדורש מהמדינה צדק חברתי, שוויון, כבוד והוגנות. כדי לעשות זאת עלינו להתעלם מימין ומשמאל. כולנו סובלים מהתרחבות הפערים ומהאי שוויון ואנחנו מסרבים להיות מתויגים.

ההפגנה האדירה של שבת וערי האוהלים ברחבי הארץ מחזירים את המרחב הציבורי לבמה. העם דורש צדק חברתי באמצעות השתלטות על מרכזים ציבוריים שבהם יוכל להתקהל ולהידיין על זכויותיו. השמאל המדיני, שניסה בכל כוחו להביא את המחאה לרוב העם, לא הצליח להגיע למרחב הציבורי. הרגע היחיד שבו הצליח לעורר מחאה גדולה התרחש ברחבת המוזיאון, כשאלפים התגודדו לומר "כן  להכרה במדינה פלסטינית".

 

מדהים לראות כיצד השתנה השיח הציבורי ברגע אחד, ושוב אפשר לדבר על דיור, רווחה, בריאות וחינוך. הפוליטיקאים שמדברים כעת על הנושאים האלה צריכים לערוך חשבון נפש נוקב: היכן הם היו לפני שבועיים? איפה החזון החברתי?

דווקא בשל אופיין העממי של ערי האוהלים קשה להאמין שייעלמו. האופי הקולקטיבי של המפגינים יהפוך אותם לקבוצות מסודרות עם סדר יום ברור ונהיר. רק טוב יצמח ממחנה חברתי ברור שחושב על הצרכים הבסיסיים של האדם, כמו קורת גג. כשעם ישראל יתאחד מחדש סביב סוגיות חברתיות, הוא יוכל להבין את האחר. מתוך המחנה האחד יצמח קול ברור שישבור את מחנה הסירוב, ואז יתחברו מחדש המחנה החברתי והמדיני – ושלום וצדק ישתררו בישראל. זה לא יהיה תהליך קצר. המחנה החברתי שתק זמן רב מדי, ועכשיו הוא צריך לדבר ולזעוק את צעקתו. ארוכה הדרך ליציאה ממצרים.

הדעה התפרסמה לראשונה בבית אביחי

מחאה שעשינו בדף של חולדאי במחאה על ההרס של עיר האוהלים בלוינסקי

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

14 תגובות בנושא “שתקנו יותר מדי זמן

 1. יפה, רק שאיך בדיוק מדברים על "שמאל חברתי" ו"צדק" ו"שיוויון" וקופצים מעל משוכת השלושה וחצי מיליון פלסטינים בגדה ובעזה? כרגע, נראה שהדרך לעשות את היא פשוט להגדיר מחדש את כל מושגי השמאל הפוזיטיביסטים, ולהפוך אותם לפוסט מודרניסטים… וכך: הפרטת אדמות מדינה, הטבות לסטודנטים, ושאר צעדים ימניים לעילא ולעילא הופכים בן-רגע להישגי "מהפכה חברתית", וקידום פוליטיקת ביבים מגובה תקשורת מסחרית סנסציונית, הופכת מאיום על המשטר ל"דמוקרטיה במיטבה".

  אהבתי

 2. במקרה הטוב, אתה מציע שותפות על תנאי. אבל מילא, נסתפק בזה. האם אתה קורא לאנשי ימין מובהקים להצטרף בתור שכאלה, או להתגנב בחושך להפגנה בה יספרו להם שהכל בגללם בעצם?

  אהבתי

 3. כהרגלכם בקודש רעש וצילצולים, זהו ניצול ציני של מחאה צודקת לצרכים פוליטיים בהחלט, ההצטרפות של יו"ר ההסתדרות והתנהלותו של הנ"ל כלפי החלשים מעידה יותר מכול על המצב עיני מייצג את הוועדים הגדולים של חברת חשמל בזק וכ"ו ,השנאה לבנימין נתניהו רק לנתניהו אומרת דרשני, אין כאן מחאה נגד אלה שגוזלים את כספי הפנסיה שלנו כמו תשובה וחבריו, רק ביבי
  אתה וחבריך מלאים כ"כ "בשנאה" כלפי איש אחד
  זה מעיד עליכם וזה בולט כ"כ.

  אהבתי

 4. הצחקת אותי. ניצול ציני? זאת מחאה עממית. עיני הוא מושחת אבל חשוב שההסתדרות תצטרף לשביתה ונפיל את הממשלה. מהפכה עכשיו!

  עכשיו סגרון היקר, אני עוקב אחריך ב"רשימות" ונדמה לי שאתה משליך עלי את דעותיך. לא הבעתי שינאה או שליליות. אם כבר הפוסטים שלך מלאים בזאת. אני מעדיף שתצייר ולא תכתוב.

  אהבתי

 5. תודה לך חן חן ,אני מצייר בכול יום, אני לא שונא אף אחד גם לא את אלה שרוצים ברעת המדינה, ריבוי המחלוקות והשמחה לאיד, העליצות של כמה מהכותבים כאן,(רשימות) איננה מוסיפה, אינני מכוון אליך אני קורא את מה שאתה כותב גם בישראל היום, לעיתים אתה כותב דברי טעם תוך התחשבות באוכלוסיות המוחלשות באמת ,יש ורצוי למחות תמיד ,נגד כול שלטון ,אבל לא נגד המדינה, אסור שמאבקים יהיו נגד המדינה

  אהבתי

 6. תודה. שמח לשמוע. מה לעשות שהמדינה היא כלי בידי ההון וצורות דיכוי אחרות לשלטון במוחלשים? אז צריך להילחם במדינה – תוך שאיפה לזמן ומציאות שבה המציאות לא תהיה שחקן במשחק האכזרי הזה…

  אהבתי

 7. מי מאפשר לטייקונים לעשות תספורות על הפנסיה של מר סגרון ? מי היה מעוניין להגדיל את שוק ההון ע"י השימוש בפנסיה של מר סגרון ? מר סגרון ,הידעת ששדדו לרבים רבים 30% מהפנסיה ? מי שיתף פעולה עם השודדים ? מי מסר לשודדים את הכסף ?

  http://www.haokets.org/2005/06/09/%D7%94%D7%99%D7%93%D7%A2%D7%AA%D7%9D-%D7%A9%D7%A9%D7%93%D7%93%D7%95-%D7%9C%D7%A0%D7%95-30-%D7%9E%D7%94%D7%A4%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%94/

  אהבתי

 8. שלום לך אזרח, מעט אנפורמציה:2005-6 כשביבי היה שר האוצר הצגתי תערוכה בתיאטרון ירושלים בשם: צלחות ריקות נגד מדיניות ביבי והגזירות הכלכליות של אותם ימים,בפתיחת התערוכה השתתף רן כהן ממרץ
  יש קטלוג מהתערוכה וכתבות בעיתונים וכ"ו
  לשייך אותי לימין או לביבי רק משום שאינני מסכים איתך זו טעות אופיינית לך ולחבריך כדאי שתשקלו שוב את התיוג או השיוך האוטומטי לימין לאנשים שיש להם דעות אחרות וגישה אחרת מעט מנומנסת
  ולא חצופה.
  ההנחה שלך שמישהו משחק עם כספי הפנסיה שלי מקורה באותה טעות אינני מה שאתה חושב שאני,אין לך מושג ירוק עד כמה אתה לא בעניינים
  לילה טוב

  אהבתי

 9. אתה כתבת את:" השנאה לבנימין נתניהו רק לנתניהו אומרת דרשני",והקשת לעניין הפנסיה. ומי שדחף בכל הכח להקמת ועדת בכר היה ביבי.
  היכן ראית ששייכתי אותך לימין?
  לפי מה שכתבת בעבר,אמרת שאתה אוהב את המקורות .במקורות כתוב:" עם רשע, תתרשע", ו "עם נבל,תתנבל".מי שרשע ונבל איתי,ויהיה זה ביבי,רמון,בייגלה שוחט,ברק,או כל אחד אחר,לא יזכה ממני לתגובה מנומסת ולא חצופה.
  מזלך שלא משחקים עם כספי הפנסיה שלך.אבל כן משחקים עם כספי הפנסיה שלי ושל רבים אחרים.

  וועדת בכר דאגה לקשור את הציבור ברצועת חנק.

  http://cafe.themarker.com/topic/1963772/

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: