תוכנית ויסקונסין: יש ליצור אופק תעסוקתי חדש

העם דורש צדק חברתי, והממשלה ממשיכה לנסות ולהעביר את אותן תוכניות ישנות ודכאניות. יש לעבור ממלחמה בויסקונסין ליצירת אופק תעסוקתי חדש.

בשבוע האחרון ראינו הצלחה גדולה למחאת הגדולה של מאות האלפים שהתאספו בככרות הערים מתבטאת כבר בשולחנות הכנסת. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת החליטה להמליץ לממשלה שלא להשיב את תוכנית ויסקונסין (תוכנית ההשמה שהיא בעצם הפרטה של שירות התעסוקה). הוועדה גם נזפה בממשלה על כך שהסירה את אחריותה עם ריקון התקציבים החברתיים ממשרדי התעסוקה והשארתם במצב בלתי אפשרי.

אמנם תוכנית ויסקונסין נקברה כבר לפני מספר חודשים, אך הצליחה לחזור למרכז השיח הציבורי, בדרך לא דרך. חרדה גדולה עברה וחלפי מעל ראשי קואליצית האירגונים. אלו נלחמו בחוק במשך שנים ושכנעו את נציגי הממשלה, הציבור והתקשורת בעקרותה של התוכנית ויסקונסין.

העם רוצה צדק חברתי והפוליטיקאים מתחילים להכיר בכך. אך עוד ארוכה הדרך. שבוע שעבר עבר חוק הודלים, פגרת הקיץ לא בוטלה בידי הממשלה ושורה של חוקים אנטי-חברתיים עוד מצפים לנו בהמשך הדרך. הרופאים עדיין שובתים והתקציבים שקוצצו מתוך מערכות החינוך (שבגינם הייתה שביתת מורים), הבריאות (המתמחים עדיין שובתים), הרווחה (העובדות הסוציאליות שבתו וקיבלו הסכם מחפיר) לא חוזרים. הממשלה בינתיים רק ממשיכה לדרוש קיצוץ רוחבי ש"יעזור" לה להתמודד עם דרישות הציבור. במקום להגדיל את הגירעון התקציבי ולפתוח את קופת האוצר, אנו מקבלים את אותם פתרונות שחוקים.

בפעם הראשונה במשך תקופה כה ארוכה העם דורש מדינת רווחה וקיום בכבוד. עלינו לזכור כי קיום בכבוד כולל גם את הזכות לעבוד. אסור שהמדינה תשסה חברות כוח אדם חסרות אנושיות במובטלים. על הממשלה ליצור הזדמנויות עיסקיות עבור שוק העבודה באמצעות הכשרה ולא לחפש כיצד להיפטר מהאחריות לאבטלה. המדינה היא שחקן ביצירת עבודות, היא יכולה להשקיע בחינוך ובכך להכשיר כוח עבודה מיומן. אסור למדינה להיות קטנה ולתת ל"שוק החופשי" להתנהל בחופשיות.

לפני מספר שנים עבדתי במשרדי "הקשת הדמוקרטית המזרחית". ד"ר חסן ג'בארין מאירגון "עדאלה" הציע לקשת לצאת בבג"ץ משותף בנושא המובטלים ויכולתם לשלם עבור תחבורה ציבורית. התברר לי שמובטלים רבים אינם יכולים לשלם עבור תחבורה ציבורית בכדי לחתום בלשכה. בשל כך רבים מהם נותרים מחוץ לסטטיסטיקות של שוק העבודה. ג'בארין רצה לחייב את המדינה לממש את חופש התנועה של המובטלים שרובם ערבים ומזרחים (בידקו את טבלאות האבטלה של הלמ"ס כפי שמונחות באתר מרכז אדווה וראו את היכן נמצאות עיירות הפיתוח והכפרים הערבים).

אנחנו צריכים לעבור מלחימה נגד תוכנית ויסקונסין ליצירה של אופק תעסוקתי חדש. לחשוב ביחד על צורות אחרות לטיפול במעגל התעסוקה. הכוח האנושי של ישראל לא צריך לעבור לידי שליטת חברות כוח אדם שרק רוצות למקסם את הרווח. למדינת ישראל הייתה פעם שיטה נכונה לטיפול בחברה וקראו למערכת "מדינת רווחה". המדינה הכשירה את אזרחיה, דאגה להם וראתה אותם כבני אדם. אסור לקצץ בתקציבי הרווחה, החינוך והבריאות – כל אלו הם רשתות ביטחון לתנאים לחיים בכבוד. אבל השינויים במדיניות הממשלתית יהיו קשורים באופן בסיסי למחאה ברחוב. עלינו להמשיך את הקצב, שלא רק נעצור תוכניות הפרטה, אלא גם נקדם סדר יום סוציאל-דמוקרטי ישראלי חדש. מאות האלפים שהתגודדו ביחד אתמול בכיכר ממלאים את האופק הפוליטי בתקווה חברתית מסוג חדש.

הפוסט התפרסם לראשונה בעבודה שחורה

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 תגובות בנושא “תוכנית ויסקונסין: יש ליצור אופק תעסוקתי חדש

  1. אול כדאי שנעבור לבניית פירמידות, שתילת עצים ועקירתם לסירוגין והכל במימון גרעוני תוך לקיחת הלוואות רבות . ככה נבטיח את שגשוגם של כל אזרחי המדינה והשגשוג רק יגבר ויגבר עד שנגיע למצבה של יוון בעזרת השם!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: