מס ירושה יאזן את קופת המדינה

נוחי תלמד מביל גייטס
נוחי תלמד מביל גייטס
נוחי תלמד מביל גייטס

"של מי האדמה, האויר והים? / של מי העולם? / של מי הזהב והיהלומים? / למה התן מיילל בכרמים?"

("מי אוהב אותך יותר ממני", מאת מיכה שיטרית)

צוות רוטשילד ועם ישראל המוחה מחפשים דרך לצמצם את הפערים החברתיים. הכלי הכי יעיל הוא מס ירושה, שיגביר את השוויון במדינה ויכניס הון דרוש לקופה. אם זה טוב לאמריקנים, זה טוב גם לנו.

עכשיו שדם ההפגנה האדירה זורם בגופינו ודורש צדק חברתי מתקן, צריך לרדת לשאלות הפרקטיות. דרישות רבות יש, וכולם תוהים מאיפה יבוא הכסף. זה הזמן להכיר כלי מרכזי לצמצום הפערים. מס ירושה (או מס עיזבון) הוא מקור הכנסה משמעותי למדינה, ויש לדרוש אותו כתנאי פתיחה בכל מו"מ. מס עיזבון על נכסים שעוברים בירושה קיים ברוב מדינות המערב, ועד שנת 1981 הוא גם היה נהוג בישראל. ב-2000 אפילו מנכ"ל משרד האוצר דאז המליץ להטיל מס עיזבון, בגובה 10% על עיזבון נטו של יותר מ-2 מיליון שקל.

פרופ' אריאל רובינשטיין הסביר השבוע את חשיבות המס: "זה המס הצודק ביותר שאני מכיר… חשיבותו של המס איננה רק בכך שהוא מסדר העברות בין דוריות, אלא גם בכך שהיא בולמת את ריכוז ההון בידי משפחות מועטות, מטרה חשובה לכל שוחר צדק ודמוקרטיה".

אחד מהעקרונות החשובים שעומדים במרכז הרעיון של מס ירושה הוא יצירת שיוויון הזדמנויות. בני משפחה שמקבלים את הונם באמצעות ירושה, בעצם עומדים בנקודת התחלה טובה יותר מאחרים. אבל מס ירושה יוצר הוגנות חברתית.

כאמור, המס הזה הוא לא המצאה ישראלית. רק לשם השוואה, בארה"ב מס עיזבון מגיע עד 35%, ותקרת הפטור מגיעה ל-5 מיליון ליחיד ו-10 מיליון לזוג נשוי; בבריטניה המס הוא 40% על כל סכום מעל 325,000 ליש"ט; ואילו בגרמניה מס העיזבון נע בין 7% לבין 50%.

שלט שפרח בהפגנת השלוש מאות אלף מפגינות/ים
שלט שפרח בהפגנת השלוש מאות אלף מפגינות/ים

זה יעודד את העשירים לתרום

אחד המאפיינים של המחאה שמתגלגלת עכשיו ברחובות, היא התחושה שלנו האזרחים שאנחנו לא באמת מקבלים חלק שווה בטריטוריה הלאומית. אבל מס ירושה יקדם את הזכות הטבעית שלנו להשתתף במשאבים ובקניין של המדינה. לא רק זה, אלא שהוא גם מוריד את רמת יחסי הכוח המולדים בחברה. גם אם נולדתי במעמד נמוך, אני לא צריך להשתייך במשך דורות שלמים לאותה הקסטה, כמו שהיה נהוג בהודו במשך שנים ארוכות. לכן מס עיזבון יגדיל את השוויוניות בחברה, כמו גם את החירות של תושביה, משום שתהיה תנועה ממעמד למעמד.

וכמובן, את הכסף הרב שייכנס לקופת המדינה מהמס נוכל לנצל לשפר את הבריאות, החינוך והרווחה – כולם שירותים חברתיים שנפגעו באופן עמוק בעשרות השנים האחרונות. נכון, יתכן שמס ירושה יעודד עשירים לתרום חלק מהונם לעמותות או לצדקה. אדרבה, גם זו דרך להיטיב עם החברה.

לפני כשנה, באחד מהרגעים המרגשים בהיסטוריה האמריקאית, הודיעו שלושים וארבעה מיליארדרים אמריקנים על כוונתם לתרום לצדקה לפחות חמישים אחוז מהונם. הבשורה המדהימה הייתה חלק מקמפיין שהובילו וורן באפט וביל גייטס. צעד זה כמובן משאיר את האחריות של הירושה על היחיד ולא הופך את זה לצעד ממסדי. אך אסור לנו להשאיר את הכסף לצדקה או לעמותות. עלינו לדרוש מהמדינה את האחריות לחלוקה הוגנת, שיוויונית וצודקת של המשאבים והכוח.

הדעה התפרסמה לראשונה במאקו, 10.8.2011

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

5 תגובות בנושא “מס ירושה יאזן את קופת המדינה

 1. כן, הרי עדיף שההון ירוכז בידי משפחה אחת, מאוד לא יעילה בשם "המדינה". ומי זה בכלל אריאל רובינשטיין? מדובר בתאורטיקן מבית היוצר של תורת המשחקים ו"מיקסום תועלת" שבחייו לא עשה דבר מלבד לכתוב מאמרים מתמטיים סוג ג' (שזה רוב העבודות במיקרו כלכלה) ומעיד בעצמו שצריך להתעלם מעצותיהם של כלכלנים.

  מס ירושה הוא מס מפגר. בכל מקום בו הוא מונהג בעולם מצאו העשירים דרכים להתחמק מתשלומו (בארה"ב, למשל, פותחים לילדים קרנות שמנוהלות במקלט מס כלשהו וכספיהן מושקעים במדינות אחרות שאליהן עובר הכסף. התוצאה היא השקעה בנכסים בחו"ל במקום בנכסים מקומיים. איזה יופי!). אם המליארדרים רוצים לתרום את כספן שיבושם להם. אבל זה לא סיבה לכך שצריך להיות חוק. מעבר לכך מס ירושה גם מהווה תמריץ שלילי לעבודה נוספת וחיסכון לשכירים ולבעלי עסקים קטנים בינוניים שכן חלק מההשקעה נובע מהרצון להעניק לילדיך חיים טובים יותר. מס ירושה שיהפוך אחרים ל"עשירים פחות" (המרכאות הן משום ש"עושר" הוא עניין לא מאוד מוגדר) לא ישפר במאומה את מצבם של כלל האזרחים. מס שקשה לאכוף אותו ובעיקר מייצר עוד בירוקרטיה יקרה ולא משפר את מצבם של האזרחים הוא מס מטופש. הנזק שייגרם בגללו יהיה אדיר וכמות הכסף שתגבה, אם בכלל, תתגמד לעומת הנזקים. את הכסף צריך למצוא במקומות אחרים (והוא שוכב במקומות רבים מאוד בתקציב המדינה המנופח שלנו).

  אהבתי

 2. צעד ראשון: העלאת שכר המינימום ל-4,800 ש'. אמנם הטייקונים יגידו שזה בלתי אפשרי, שהם יקרסו, שיהיו פיטורי ענק. הכל בולשיט, כך גם אמרו כשאמיר פרץ דרש להעלות את שכר המינימום ל-1000 דולר. מה שאמנם קרה. שום דבר מהתחזיות של המתנגדים לא קרה. לא רק שלא היו פיטורים, אלא להפך המשק צמח ושיעור התעסוקה עלה. וזה גם הגיוני: אם לשכבות החלשות (כ-40 אחוז מהציבור), שחיות משכר מינימום, יש קצת יותר, אז הן מוציאות יותר, וגלגלי המשק נעים. אז פיטורים לא יהיו בעקבות זה, מה שכן, עולי המעסיקים הגדולים ייאלצו קצת לספוג את זה, ורווחיהם טיפונת יצטמצמו. זה מה שנקרא צמצום פערים.

  אהבתי

 3. אילו שכר המינימום היה 1000 דולר… מצבם של משתכרי מינימום היה גרוע יותר. רק להבהיר כמה טיפש הוא האיש הזה פרץ. העובדה שהעלו את שכר המינימום בכמה מאות שקלים לא אומרת דבר לגבי שיעורי ההעסקה, בעיקר משום שלא ברור מה חלקיות המשרה של המועסקים (למעשה דווקא ידוע שמה שנוסף זה המון משרות חלקיות. מעניין למה…) וגם מה אופי המשרות שנוספו (לא כל המשרות הן משרות בשכר מינימום). כך שהחלק הזה בדברייך רחוק מלהיות מבוסס. מעבר לכך קשה לשפוט מה ההשפעות של עלייה בשכר מינימום במקום אחד בתקופה קצרה בעת של שגשוג כלכלי. הערכה כזו צריך לעשות לאורך זמן במקומות רבים ושונים ובתקופות שונות. כל המחקרים השונים שנעשו שהם בעלי מאפיינים כאלה הראו חד משמעית שעליה בשכר מינימום תמיד פוגעת באנשים, בעיקר בעובדים החלשים ביותר שיש ובמובטלים; גם הטענה ש"יש קצת יותר אז הן מוציאות יותר" הן הבל ורעות רוח. מה שאת טוענת זה שיש בכלכלה פרפטום מובילה. את שוכחת שלהן יש קצת יותר אבל למעסיק יש קצת פחות והוא לא יכול להעסיק עובדים חדשים. למה המצב הזה עדיף? לא ברור ומנימוקיך לא עולה תשובה.

  לגבי המעסיקים הגדולים – אל תדאגי להם. הם לא יצמצמו את רווחיהם בעיקר משום שאם כן הם פשוט יעברו לעסק אחר. הרווח של שופרסל, לדוגמא, הוא בערך 3 אחוזים. בקניית אג"ח חברות אפשר לקבל יותר תשואה על ההון. גם בתחומי תעשייה אחרים הרווחים לא גדולים בהרבה והסיכון גדול יותר בתעשיה מאשר בקמעונאות, כך שירידה בתשואה משמעה עליה בסיכון והפיכת אפיקים אחרים לכדאיים יותר. אבל זה לא יהיה המצב משום שבישראל אין תחרות ולכן שופרסל ואחרים יכולים לגלגל את העליה בשכר אל הקונים. אז מה יהיה לנו? עוד עליית מחירים. כיצד זה מסייע לאותן שכבות חלשות? זה לא!

  אהבתי

 4. מס ירושה הוא עוול !
  הורי חסכו במשך שנים כדי להשאיר לי ולילדי דירה – כדי שאנחנו לא נצטרך לשלם משכנתה.
  הם לא נסעו לחו"ל, לא פיזרו כספים בצורה ראוותנית, ושילמו מס כחוק על כל אגורה שהושקעה בדירות שקנו בזיעת אפם.
  מדוע הם צריכים לשלם מס פעמיים ?
  מדוע המדינה רוצה לעשוק שוב את מעמד הביניים שמנסה לתת לילדיו חיים קצת יותר קלים מאשר היו להם בשנות החמישים והששים ?
  המיליארדרים שתורמים חצי מהונם – שיבושם להם. ילדיהם לא יצטרכו לחשוב ולחשב כמה עולה זוג נעליים ואיזו גבינה לקנות בסופר. אבל אני, שגרה בדירה שהורי נתנו לי במתנה – עדיין צריכה לעשות זאת, ומאושרת שלפחות אין לי משכנתה, וגם דאגת הדירה לילדי אינה נמצאת בראש מעייני, משום שהורי דאגו לדירה נוספת שתתחלק בין הנכדים.
  אנחנו לא מעבירים את הדירות על שמנו, משום שאפילו לשלם את מס הרכישה (המופחת בשל העברה של דירה במתנה מבן משפחה) קשה לנו.
  קשה פה, קשה מאד – וממי רוצים לקחת שוב ? מאלה שקל לקחת מהם!
  אני ממש רועדת מהמחשבה שאם יחקק חוק מס ירושה, ניאלץ להוציא עשרות אלפי שקלים להעביר את הדירה "במתנה" – כסף שיילקח ישירות מהחוגים, מההעשרה בבית הספר, שלא לדבר על חופשה שאנחנו מרשים לעצמנו אחת לכמה שנים.
  אולי ביחס לאנשים אחרים מצבנו טוב יותר, אבל השוויון שהטייקונים והפרופסורים המכובדים מדברים עליו הוא שבאמת ניעשה כולנו שווים – כולנו נהיה עניים….
  מפחיד////

  אהבתי

 5. למיכל, את צודקת מאוד מס עזבון שיחול בעיקר על גימלאים שהיו שכירים שכל חייהם עבדו וכמעט לא נהנו ולא כייפו במטרה לחסוך עבר הבנים והצאצאים, כך שלאחרונים יאפשרו לימודים וקבלת מקדמה צנועה לקבל משכנתא לקניית דירה, ןזאץ אם מדובר לדוגמא בעשרה נכדים אזי לא בטוח שכולם יוכלו להנות מאותו עזבון וזאת עוד לפני המס הבלתי מוצדק הזה באם יקום!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: