אזרחי ישראל עירומים | הדס רשף ויאיר קדר

אריאל קליינר, גיליוטינה, 2007 By RonAlmog Ariel Kleiner, Guillotine, 2007 cc: flickr
אריאל קליינר, גיליוטינה, 2007 By RonAlmog  Ariel Kleiner, Guillotine, 2007  cc: flickr
אריאל קליינר, גיליוטינה, 2007 By RonAlmog Ariel Kleiner, Guillotine, 2007 cc: flickr

במקביל לפעילות מאבק האמנים, התחלנו בקשר עם יוצרים מתחומי תרבות נוספים על מנת שנדרוש חזרה את הכבוד האבוד של התרבות הישראלית.  הערב, בשעה 21:00, אמנים ואנשי תרבות, נעלה את התרבות לראש סדר היום. חשוב שנגיע כעוסקים בתחום האמנות הפלסטית על שלל צבעיה. פייסבוק

מאבק האוהלים קם ורקם לו חיים עצמאיים משלו, פערים חברתיים עצומים כמו נחשפו במשיכת וילון קלה, ואזרחי המדינה, נחשפו, כעירומים במשך שנים רבות. חברה מתוקנת, היא כזאת שאזרחיה יכולים לחיות בה בכבוד. לחיות בכבוד משמעו קורת גג, מזון, עבודה, וגם – ובאותה נשימה ולא פחות מכך – חיי רוח. ביום ראשון בתשע בערב נתכנס מתחת לפסל "התרוממות" של קדישמן (שלושת העיגולים) ברחבת הבימה, לדיון של נציגי האמנויות והאמנים שבו נתחיל לגבש נייר עמדה שבראשה ססמתנו "תרבות, היא לא מותרות!"חיי הרוח הישראלים, כמו נדחקו לשולי החברה, תמיד בסוף סדר העדיפויות אחרי ביטחון ובידור.
תרבות איננה בידור – היא הבסיס השורשי של הדמוקרטיה, של האפשרות לשמוע מגוון דעות שונות ולהעמיק בסוגיות שהן מציפות. זאת הדרך להתמודד עם בעיות אישיות, חברתיות ופוליטיות, ללא אלימות ובאופן יצירתי.
התרבות היא לא מותרות! וברוח הזמן – הגיע הזמן להיאבק על מיקום היוצרים בחברה, הן מבחינה תקציבית, שכן תקציב התרבות הינו שישית מהמקובל במדינות מפותחות, הן בשינוי אופן חלוקת המשאבים, אבל אולי חשוב לא פחות – מאבק להחזיר את התרבות לחברה כולה ולמערכת החינוך. בתרבות אין ספינים, יש עבודה קשה. עבודה שדורשת זמן, מקום, חומרים, ותקציב רב. היוצרים הצעירים של המדינה, תורמים למדינה את הונה הסימבולי, אך לא מצליחים להתמודד עם הון כלכלי. למעשה, הרבה מתקציב התרבות של המדינה, מגיע מההורים של היוצרים הצעירים אשר תומכים בהם. הדרך עוד רבה, אבל עכשיו אנו שמים את כף רגלינו הימנית על הירח שהינו מדינת ישראל החדשה.

אנו, אמנים ויוצרים מתחומי הקולנוע, ספרות, שירה, מחול, אמנות פלסטית, תאטרון, איור, מוזיקה וטלוויזיה- מזכירים שתרבות היא לא עדיפות משנית! היא הסיבה לחיים! העדר תשתית תרבותית בפריפריה היא אחת הסיבות שמי שגר שם מצהיר ש"אין לו חיים". כי אין שום דבר לעשות מלבד עבודה וצפייה בטלוויזיה, אפילו את רוב בתי הקולנוע כבר סגרו. בעבודה האמנותית שלנו אנחנו נתקלים בבעיות של אי שוויון בשכר (ואף העדר שכר), העדר זכויות, תקנות לא מעודכנות להגנה על היצירות, חוקי תמלוגים שלא פועלים וחוסר הגנה פנסיונית, שחיתות מנהלתית ויחסי הון-שלטון, ובעיקר: אי עמידה בחובה המוסרית של חברה בחינוך לאמנות של הדור הבא, במתן מקום לצריכת תרבות נאותה לתושבי הארץ ובהזנחת האמנים. אנו לא מבקשים תוספת תקציב ריקנית וחלולה, ולא מבקשים טובות, או צדקה, אלא פועלים למימוש צעדים חיוביים ובונים, אשר באמצעותם ניצור חברה טובה ואיכותית יותר. אנו רוצים להגדיר מחדש את המושג תרבות – ואת המושג מרכז ואת המושג פריפריה. אנו רוצים לשתף את אחינו היוצרים בהגדרה המחודשת הזו, וליצור דיון ציבורי וחלוקה מעודכנת של האמצעים שהמדינה מעמידה לרשותנו.

הדס רשף ויאיר קדר

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

תגובה אחת על “אזרחי ישראל עירומים | הדס רשף ויאיר קדר

  1. "אנו רוצים להגדיר מחדש את המושג תרבות – ואת המושג מרכז ואת המושג פריפריה…"
    אם אתם אומרים שנפגשים מתחת לפסל של קדישמן, וזה אפילו מיותר לציין באיזו עיר בארץ הפסל נמצא, אז אני מחכה בכליון עיניים להגדרה החדשה שלכם של מרכז ופריפריה. בינתיים אני הולך לחפש את הפסל המדובר..

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: