עולה מוצלחת היום באגף החדש של מוזיאון תל אביב, גם הקראנו שירה נגד ניצול עובדים בידי חברת כוח האדם או אר אס וגם נתנו לנציגי האמנים ואמניות לדבר וגם לארגון העובדים – כוח לעובדים. ובסוף תלינו יצירות על קירות המקום, למרות התעקשות המאבטחים שחיכו לנו מהצהרים. המאבטחים החרימו את האמנות שמחאה נגד המכירה של השטח הציבורי למאפיונרים ופושעים שחיים על ניצול עובדים. הלאה חברת כוח האדם – לסגור את העבדות המודרנית.

תמונות יפות וגם תמונות נפלאות של רביד רובנר מהאירוע

מאמרו של יובל בן עמי "לסגור את העבדות המודרנית" התפרסם באתר המחאה הראשי

 מוזיאון תל אביב: פעולות המחאה נמשכות  מאת: שני גורקביץ', מערכת וואלה!

כ-40 משוררים ואמנים הפגינו למרגלות הגלריה על שם דורון סבג באגף החדש של המוזיאון. כוח אבטחה מיוחד שהיה במקום התמודד עם הקראת שירה וניסיון לתלות תמונות פיראטיות

 

936

"באנו כדי לסמן את האתר הזה כזירת פשע, הפשע של חברות כוח האדם", כך אמר אמש (שלישי) האמן והמשורר יהושע סיימון במהלך תערוכה ואירוע שירה פיראטיים באגף החדש של מוזיאון תל אביב לאמנות. את האירוע, שהתמקד בגלריית הצילום על שם דורון סבג – ORS, ארגנה קבוצת גרילה תרבות יחד עם ארגון כוח לעובדים וגופים נוספים במחאה על מה שהוגדר כ"עבדות החדשה" או "ניצול העובדים על ידי חברות הקבלן". הפעולה מצטרפת לאירועי מחאה רבים נוספים שארגנו לאחרונה קבוצות אמנים סביב ובתוך האגף החדש של המוזיאון.

במסגרת האירוע נאספו ברחבה שלמרגלות הגלריה כ-40 משוררים ואמנים כמו רועי צ'יקי ארד, מרחב ישורון, מתי שמואלוף, תהל פרוש, ערן הדס, יובל בן עמי ועוד. למודי לקחים מהפגנות אמנים קודמות, אנשי הביטחון של המוזיאון נערכו מראש, ובאזור התמקם קב"ט המוזיאון ועמו חמישה אנשי אבטחה של משרד הביטחון – כולם בלבוש אזרחי. למרות החשדנות הראשונית והמתיחות מצד אנשי הביטחון, אירוע השירה החל בצורה נינוחה כשמסביב ממשיכים לטייל זוגות שניצלו את הכניסה החופשית לאגף החדש, כדי להסתובב בו עם עגלות הילדים שלהם.

ראשון הדוברים היה המשורר מרחב ישורון, ונראה כי דבריו הרגיעו את אחראי האבטחה בדבר כוונות הקבוצה, ואף שיעשעו אותו. "בוז לחברות כוח האדם ושיעופו מחיינו כמה שיותר מהר", קראה פרוש שהתייצבה על מדרגות הגלריה והקדישה את השיר שהקריאה לדורון סבג, בעל חברת כוח האדם, שעל שמו נקראת הגלריה. המשוררים עלו בזה אחר זה כדי להקריא מיצירותיהם, או מיצירות אחרות שבחרו. "אני לא יודע אם מדויק לקרוא לאנשים האלה פושעים, אבל הם מנהלים את המדינה", אמר הדס והקריא את תרגומו לשיר "הזונות עוד שולטים במדינה" שכתב ג'רוויס קוקר.

 

ממש כמו "הסנדק"

"אנחנו רוצים להראות לו שעולם האמנות מקיא אותו", אמר יוזם האירוע, צ'יקי ארד. "המון אמנים סירבו להשתתף באירוע הזה ואני מבין אותם, כי הם צריכים להתפרנס. גם אני לא הייתי רוצה לצאת נגד הבוס שלי". המשורר שמואלוף התייחס לסבג ואמר כי "הוא מקבל לגיטימציה על ידי הלבנת הכסף – הוא הופך את הכסף מניצול, ליוקרה וללגיטימיות בכך שהוא מפעיל את הגלריה. כמו בסרטים של 'הסנדק' שאשתו תורמת לצדקה, אז כאן הסנדק פשוט מפעיל חברת כוח אדם, שזו מילה אחרת לעבדות". אחרי הרבה קריאות למען שיפור תעסוקה, זכויות עובדים וחיסול חברות כח האדם הסתיים פרק השירה של האירוע ואז החלו האמנים לנסות ולתלות על קירות המוזיאון יצירות קטנות שהביאו עמם. בנקודה הזו התערבו המאבטחים: "בואו נסיים את זה בטוב", ביקשו מהאמנים שהתעקשו לתלות את הציורים למרות שאלו הוסרו כעבור שניות

.

אחרי כמה דקות של ויכוח מנומס למדי הסתיימו כל ניסיונות התליה, והיצירות נותרו בידיהם של המאבטחים. "תחזיר לנו את העבודות או אפילו קח אותן הביתה, רק שלא יגיעו לאוסף של המוזיאון", אמר סיימון לאחראי האבטחה, תוך שהוא מתייחס לטענות האמנים על כך שרוב היצרות המוצגות בגלריה התקבלו מאמנים שאולצו למסור אותן למוזיאון ללא תמורה. משתמה הפעולה לחצו האמנים ידיים עם אנשי האבטחה והמשיכו לדבר איתם על תנאי עבודה, עבדות ויצירה גם מחוץ לשטח המוזיאון. "יש פה אנשים נחמדים ועם רצון טוב, וגם אנשים שבאו ממקום פחות טוב", סיכם אחראי האבטחה בשיחה עם וואלה! תרבות. למרות שציין כי המוזיאון לא נערך במיוחד לאירוע, לוואלה! תרבות נודע כי המאבטחים שליוו את האמנים הוזעקו במיוחד משעות הצהריים ואף קיבלו תשלום נוסף על עבודתם.

***

 

מערכת ערב רב – סיכום אירוע – שירה נגד העבדות החדשה

המחאות נגד חברות כוח האדם ונגד מוזיאון תל אביב התאחדו אמש לאירוע שירה ואמנות. כ-40 משוררים ואמנים נפגשו באגף החדש של המוזיאון, הקריאו שירה ונאמו נגד ניצול עובדים בידי חברת כוח האדם או אר אס. האמנים ניסו לתלות את התערוכה "העבדות החדשה" בצורה פיראטית בכניסה לגלריה לצילום ע"ש דורון סבג וחברת כח האדם או.אר.אס בע"מ המתמחה בהוזלת העבודה, אך שומרים חמושים שנשכרו במיוחד וניצבו במקום משעות הצהריים מנעו את תליית התערוכה.

"באנו כדי לסמן את האתר הזה כזירת פשע, הפשע של חברות כוח האדם" אמר האוצר יהושע סימון בתחילת האירוע. תהל פרוש קראה בוז גדול נגד חברות כוח האדם ודרשה שיעופו מחייה. עוד נאמו והקריאו שירה ערן הדס, מרחב ישורון, מתי שמואלוף ויובל בן עמי. נציג איגוד העובדים "כוח לעובדים" סיפר על תנאי ההעסקה המחפירים של עובדים בכל הארץ. רונן אידלמן ציין שגם במוזיאון רבים מן העובדים מועסקים ללא תנאים סוציאליים נאותים והזכיר את מאבק מורי האמנות במרכז החינוך המוזיאון, הפועל בבית מאירהוף שברחוב דובנוב, והצביע על המאבטחים שכנראה מועסקים גם הם בתנאים דומים. בסוף האירוע התקיימו שיחות עם מאבטחי הקבלן, שהביעו תמיכה במאבק ואף הציעו למוחים דרכי מחאה נוספות. בין השאר הסבירו המאבטחים שבפעם הבאה במקום לנסות להיכנס לגלריה מוטב פשוט לחסום את הכניסה למוזיאון.

אחרון הדוברים היה רועי צ'יקי ארד, הנמנה עם יוזמי האירוע, שאמר ש"אנחנו רוצים להראות לו שעולם האמנות מקיא אותו" (את דורון סבג). ארד הוסיף כי אמנים רבים סירבו להשתתף באירוע מחשש לפגיעה בפרנסתם.

אמניות ואמנים הגיעו עם עבודות במדיות שונות וניסו לתלות את התערוכה הזמנית באמצעות סלוטייפ. מספר אמנים שהגיעו עם עבודות גדולות נאלצו להישאר בחוץ בטענה שאסור להכניס אמנות למוזיאון ללא אישור.

האירוע התקיים בשיתוף פעולה של גרילה תרבות, כוח לעובדים, כתבי העת לאמנות 'החדש והרע' ו'ערב רב', ארכיון אדריכלות ישראל ועיתון השירה מעין.

2012 האגף על שם רביד רובנר – מאמר מתוך עיתון הפילוסופיה 0618