למה אסור לדבר עם ועדת טרכטנברג

מכתב המינוי של ועדת טרכטנברג קל לראות שאין לה סמכות אמיתית. זה ברור – נתניהו לא רוצה לאפשר שינוי, הוא רק רוצה שנוציא קיטור, כמו מאזינים שעולים לשידור ברדיו.

ועדת טרכטנברג היא לא יותר מאשר ספין נוסף של נתניהו. על מנהיגי המחאה להימנע מלהיכנס לדיאלוג עם הוועדה – זאת מלכודת מסוכנת שאסור לנו ליפול אליה. לא צריך לנחש כלום, מספיק להסתכל בכתב המינוי של הוועדה.

לפי כתב המינוי, אין לוועדה יכולת להביא להרחבה של מסגרת התקציב. הרי תקציב המדינה הוא הדרך שבה המדינה יכולה להילחם בפערים ובעוני שהמשק והכלכלה מייצרים. מערכות החינוך, הרווחה והבריאות נמצאות במשבר עמוק, כיוון שהוצאות המדינה בתחומים אלה קוצצו בממשלות האחרונות בצורה ניכרת. כדי להפוך את המצב, אין ברירה אלא להגדיל את ההוצאות, או ליתר דיוק לחזור לרמת התקצוב שהייתה נהוגה לפני שנתניהו נכנס לתפקיד בשנת 2001. וכדי להגדיל את התקציב ואת הכנסות המדינה, אפשר וצריך לחזור לקחת כסף מהעשירים, שזכו להפחתות מיסים ניכרות בממשלות האחרונות.

כתב המינוי גם מצהיר שוועדת טרכטנברג לא באה לשאת ולתת. להיפך – היא קיבלה מנדט רק לשמוע רעיונות. ההתייחסות המתנשאת הזאת, שכל כך אופיינית לנתניהו, היא בדיוק מה שאנו יוצאים נגדו. מה זאת אומרת שוועדת טרכטנברג באה לשמוע רעיונות ואת ההחלטות היא תקבל בעצמה? אם אנו רוצים להביא את הקול של האוכלוסיות המוחלשות, עלינו להיות שותפים מלאים בהנהגה של השינוי. אבל נתניהו רק רוצה שנוציא קיטור, כמו מאזינים שעולים לשידור ברדיו. כשיגיע הרגע לקבל הכרעה, הוא כבר ידאג לקחת מההמלצות מה שמתאים לו ולמסמס כל שינוי עמוק בהסדר שבין המדינה לבין החברה.

דפני ליף והרב קובי וייס אתמול בהפגנת המאות בבית שאן
דפני ליף והרב קובי וייס אתמול בהפגנת המאות בבית שאן

נתניהו סוגד לאלוהי ההון

נתניהו רק מנסה למרוח אותנו באמצעות ועדת טרכטנברג. זאת האמת. הוא מנסה ליצור את הרושם שהוא מדבר עם נציגי מחאת האוהלים, אבל אין לו שום כוונה לשנות את המדיניות שלו, וברוח מוגבלת זו הוא עיצב את תפקידה של הוועדה. השינוי היחיד שיקרה מחד-שיח החרשים של נתניהו הוא שנשקע בבירוקרטיה של השיחות.

ועדת טרכטנברג עומדת מול חברה עם הפערים הגדולים במערב, עם מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני ולמעלה ממיליון וחצי של עניים. כדי להצדיק את קיומה, ולתת מענה אמיתי למחאה, היא צריכה להיות מחויבת לשינוי טוטאלי של השיטה, ולא שינוי קוסמטי. כמו שדברים נראים כרגע, אין לנו שום סיבה לייצר דיאלוג עם אותו שלטון שהביא אותנו לידי החלשה, דיכוי, ניכור ושנאה תהומית בין הקבוצות השונות בחברה בישראל.

כדי שלתהליך תהיה משמעות, על ועדת טרכטנברג לבוא לדיאלוג ללא תנאים מוקדמים. אבל כפי שאנו יודעים, משרד האוצר עומד מעל לנתניהו, שעומד מעל ועדת טרכטנברג. אם נתניהו ממשיך לסגוד לאלוהי ההון ומציב לנו את חוקי ההון בתוך הוועדה, אזי אסור לנו לדבר עימו.

לכן כל פעיל ופעילה צריכים להמשיך במאבק, במחאה ובהתנגדות. עלינו לסרב להתדיין עם הוועדה הזו, ולדרוש לקבל את ההחלטות ביחד עם נציגי השלטון תוך התחייבות אמיתית לשינוי סוציאל-דמוקרטי.

הטור פורסם בבלוג שלי ב"מאקו" 17.8.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “למה אסור לדבר עם ועדת טרכטנברג

  1. אנחנו עדיין מחכים להורדה הדרגתית של שכר הלימוד תוך 5 שנים. נתניהו הבטיח. בינתיים קיבלנו רק פיצות. מה נקבל הפעם?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: