למה אסור לדבר עם ועדת טרכטנברג

מכתב המינוי של ועדת טרכטנברג קל לראות שאין לה סמכות אמיתית. זה ברור – נתניהו לא רוצה לאפשר שינוי, הוא רק רוצה שנוציא קיטור, כמו מאזינים שעולים לשידור ברדיו.

ועדת טרכטנברג היא לא יותר מאשר ספין נוסף של נתניהו. על מנהיגי המחאה להימנע מלהיכנס לדיאלוג עם הוועדה – זאת מלכודת מסוכנת שאסור לנו ליפול אליה. לא צריך לנחש כלום, מספיק להסתכל בכתב המינוי של הוועדה.

לפי כתב המינוי, אין לוועדה יכולת להביא להרחבה של מסגרת התקציב. הרי תקציב המדינה הוא הדרך שבה המדינה יכולה להילחם בפערים ובעוני שהמשק והכלכלה מייצרים. מערכות החינוך, הרווחה והבריאות נמצאות במשבר עמוק, כיוון שהוצאות המדינה בתחומים אלה קוצצו בממשלות האחרונות בצורה ניכרת. כדי להפוך את המצב, אין ברירה אלא להגדיל את ההוצאות, או ליתר דיוק לחזור לרמת התקצוב שהייתה נהוגה לפני שנתניהו נכנס לתפקיד בשנת 2001. וכדי להגדיל את התקציב ואת הכנסות המדינה, אפשר וצריך לחזור לקחת כסף מהעשירים, שזכו להפחתות מיסים ניכרות בממשלות האחרונות.

כתב המינוי גם מצהיר שוועדת טרכטנברג לא באה לשאת ולתת. להיפך – היא קיבלה מנדט רק לשמוע רעיונות. ההתייחסות המתנשאת הזאת, שכל כך אופיינית לנתניהו, היא בדיוק מה שאנו יוצאים נגדו. מה זאת אומרת שוועדת טרכטנברג באה לשמוע רעיונות ואת ההחלטות היא תקבל בעצמה? אם אנו רוצים להביא את הקול של האוכלוסיות המוחלשות, עלינו להיות שותפים מלאים בהנהגה של השינוי. אבל נתניהו רק רוצה שנוציא קיטור, כמו מאזינים שעולים לשידור ברדיו. כשיגיע הרגע לקבל הכרעה, הוא כבר ידאג לקחת מההמלצות מה שמתאים לו ולמסמס כל שינוי עמוק בהסדר שבין המדינה לבין החברה.

דפני ליף והרב קובי וייס אתמול בהפגנת המאות בבית שאן
דפני ליף והרב קובי וייס אתמול בהפגנת המאות בבית שאן

נתניהו סוגד לאלוהי ההון

נתניהו רק מנסה למרוח אותנו באמצעות ועדת טרכטנברג. זאת האמת. הוא מנסה ליצור את הרושם שהוא מדבר עם נציגי מחאת האוהלים, אבל אין לו שום כוונה לשנות את המדיניות שלו, וברוח מוגבלת זו הוא עיצב את תפקידה של הוועדה. השינוי היחיד שיקרה מחד-שיח החרשים של נתניהו הוא שנשקע בבירוקרטיה של השיחות.

ועדת טרכטנברג עומדת מול חברה עם הפערים הגדולים במערב, עם מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני ולמעלה ממיליון וחצי של עניים. כדי להצדיק את קיומה, ולתת מענה אמיתי למחאה, היא צריכה להיות מחויבת לשינוי טוטאלי של השיטה, ולא שינוי קוסמטי. כמו שדברים נראים כרגע, אין לנו שום סיבה לייצר דיאלוג עם אותו שלטון שהביא אותנו לידי החלשה, דיכוי, ניכור ושנאה תהומית בין הקבוצות השונות בחברה בישראל.

כדי שלתהליך תהיה משמעות, על ועדת טרכטנברג לבוא לדיאלוג ללא תנאים מוקדמים. אבל כפי שאנו יודעים, משרד האוצר עומד מעל לנתניהו, שעומד מעל ועדת טרכטנברג. אם נתניהו ממשיך לסגוד לאלוהי ההון ומציב לנו את חוקי ההון בתוך הוועדה, אזי אסור לנו לדבר עימו.

לכן כל פעיל ופעילה צריכים להמשיך במאבק, במחאה ובהתנגדות. עלינו לסרב להתדיין עם הוועדה הזו, ולדרוש לקבל את ההחלטות ביחד עם נציגי השלטון תוך התחייבות אמיתית לשינוי סוציאל-דמוקרטי.

הטור פורסם בבלוג שלי ב”מאקו” 17.8.2011

Published by מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

2 thoughts on “למה אסור לדבר עם ועדת טרכטנברג

  1. אנחנו עדיין מחכים להורדה הדרגתית של שכר הלימוד תוך 5 שנים. נתניהו הבטיח. בינתיים קיבלנו רק פיצות. מה נקבל הפעם?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: