המחאה חייבת להמשיך הלאה עד להפלת הממשלה


המחאה חייבת להמשיך הלאה עד להפלת הממשלה. זאת משום שהממשלה הנוכחית בראשות נתניהו אחראית לצעדי הפרטה והחלשה שהביאו למצב הקיים. נתניהו כשר אוצר החל את הנגיסה הקשה בתקציבי הממשלה עוד בשנת 2001. המחאה חייבת להביא את ההישג הגדול מכל והוא קבירת האידיאולוגיה של "כלכלת השוק". הפוטנציאל הגדול הטמון במחאה לא מומש עדיין. בערי הפריפריה ובמרכז עדיין לא הוציאו את מיליון האיש לרחובות (בשבת הקרובה). הפגנת מחאה אדירה שכזאת תתמוך ביצירת הסדרים כלכליים, חברתיים ופוליטיים חדשים בחברה הישראלית.

בוא נבחן את כתב המינוי של ועדת טרכטנברג. ראשית אין לוועדה יכולת להביא להרחבה של מסגרת התקציב. אך תקציב המדינה הוא הדרך שבה המדינה יכולה להילחם בפערים ובעוני שהמשק והכלכלה מייצרים. מערכות החינוך, הרווחה והבריאות נמצאות במשבר עמוק, כיוון שהוצאות המדינה בתחומים אלה קוצצו בממשלות האחרונות בצורה ניכרת. אפשר וצריך לחזור למסות העשירים והמגזר העיסקי (ראו את הצעות המיליארד וורן באפט בארה"ב ו-16 אילי הון מקומיים בצרפת שהציעו להגדיל את המיסים על העשירים בארצותיהם). ולכן על הממשלה לסגת משלוש העקרונות שלה: הורדת מיסים, תקציב 2012 והקטנת משקל הממשלה במשק.

שנית כתב המינוי של טרכטנברג מצהיר שהוועדה לא באה לשאת ולתת. להיפך – היא קיבלה מנדט רק לשמוע רעיונות. משרד האוצר בבוא הזמן ידאג לקחת מההמלצות מה שמתאים לו ולמסמס כל שינוי רציני בסטטוס-קוו. כדי שלתהליך תהיה משמעות, על ועדת טרכטנברג היה לבוא לדיאלוג ללא תנאים מוקדמים. לכן טרכטנברג קיבל מנדט מצומצם מדי.

שלישית ועדת טרכטנברג יכולה להביא מסקנות מצויינות. הצעות מצויינות כאלו שידהדו את רצון העם התלוי בין המעמד הבינוני והמעמד הנמוך. אך כשהועדה תבוא ותעמוד בפני הממשלה אף אחד לא מבטיח לנו שההמלצות יושמו בשטח. לא רק זה, אלא שאחרי פירסום ההמלצות הממשלה יכולה לפעול לפי דו"ח מטעמה. המחאה תבטיח את את המעקב רגע אחר רגע עד שנדע שלא קרו פאשלות בדרך לשינוי חברתי.
רביעית ועדת טרטכנברג, ציין נכונה, העיתונאי נועם שיזף, חסרה סמכות ויעדים. אין לה מבט היסטורי על השאלה כיצד הפערים התרחבו בישראל, ומה אחריות ממשלות ישראל, פקידי הציבור, והמדיניות הכלכלית ופוליטית לעוני, ולהחלשה ולהפקרת הציבור בידי כוחות "השוק".

אנו חיים בעולם של ספינים, תקשורת קנוייה בידי אינטרסים מסחריים וממשלתיים וציבור שנע בחוסר אמון משווע לפוליטיקה. כדי להחזיר את התהום שנפערה בין הממשלה לבין העם, חייבים להחזיק חזק במחאה. כרגע עם פרסום דרישות ההנהגה של המחאה אפשר לראות רעיונות מעולים שנוסו בעולם ויכולים לצמצם את הפערים החברתיים. אך יישומם המלא על ידי המערכת הפוליטית, תוך גיבוי הנציגים בכנסת מחייבת הפגנות בלתי פוסקות.

המחאה היא הכלי שבזכותו אנו נפקח על המניפולציות והמילים הריקות של הפוליטיקה. כרגע למשל אנו שומעים מראש הממשלה נתניהו על הצורך בתיקון חברתי. אם היה אכפת לו הוא לא היה יוצא לפגרה. הפגנת המיליון הקרובה היא ההיסטוריה האמיתית של ישראל ובמוצ"ש נפגין אחדות שתדרוש פוליטיקה חדשה.

הדברים התפרסמו בשינויים בדעות ישראל היום, 1.9.2011

*

ביקורת ראשונה לשירון המהפכה בואינט.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

3 תגובות בנושא “המחאה חייבת להמשיך הלאה עד להפלת הממשלה

 1. נגיד שאתה צודק ובאמת ממשלת נתניהו תיפול…
  מי אתה חושב שיהיה ראש הממשלה הבא לאחר הבחירות..?
  ואיני מתכוון למי שצריך להיות לדעתך , אלה למי שיהיה דפקטו…
  כמובן שהסיכוי שיבחר שוב בינימין תניהו הוא גבוהה , או שציפי ליבני , שתומכת באותה אידאולוגיה קפיטליסטית תזכה…
  לכן מה שצריך זה לשאוף לשינוי השיטה ולא להפלת הממשלה…
  אלה אם כן המניעים שלך שונים , כמו רבים אחרים ממובילי המחאה בתיקשורת, כדוגמת הקמת מדינה פלסטינאית וכו'…
  שאינה קשורה למחאה…..

  אהבתי

 2. הממשלה צריכה ליפול משום שהיא אחראית על המדיניות בכלל ונתניהו אחראי בפרט עם יישום השיטה שלו. ועדת טרטכנברג היא הונאה של הציבור ועוד דרך לעשות ספין על גב השיטה.
  מסכים לגמרי שצריך לשאוף לשינוי השיטה, אך בדמוקרטיה של נציגים צריך להחליפם כדי להביא לשינוי כזה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: