חייו של מהפכן: הדרקון הגיע

cc: wikipedia
cc: wikipedia
cc: wikipedia
ג'ורג' גקסון היה פושע אמריקאי שהפך לפעיל שמאל, מרקסיסט, סופר  – מייסד משפחת הגרילה השחורה ( The Black Guerrilla Family). הוא זכה בתהילה כאחד מהאחים סולדד והומת בידי סוהרי הכלא בסן קוונטין כשניסה לברוח.

ג'ורג' ג'קסון נולד בתאריך ה-23.9.1941 בשיקגו למשפחה של חמש נפשות. הוא בילה זמן רב במוסדות לעבריינים צעירים. כבר בצעירותו היו לו מספר הרשעות עבריינות של גניבה באיום של כלי נשק, תקיפה, ושוד. בגיל 18 הוא זכה לשבת שנה בכלא. בשנת 1961 הוא הואשם בשוד עם נשק בתחנת דלק. בשנים הראשונות בבית כלא של סן-קוונטין הוא היה מעורב בפעילות של כנופיות ושל תקיפת סוהרים וחברים לתא ומשפטו המקורי הוארך. הוא תואר כאנטי סוציאלי על ידי הסוהרים.

הכלא בסן קוונטין - San Quentin State Prison
הכלא בסן קוונטין - San Quentin State Prison. cc: wikipedia

יוצא לחופשי

בשנת 1966 ג'קסון פגש את נולן, שהכיר לו את הפוליטיקה והאידיאולוגיה של המרקסיזם והמאואיזם. ביחד עם הקימו את תנועת "המשפחה של הגרילה השחורה". ג'קסון בילה יותר זמן בבידוד, שם הוא למד כלכלה פוליטית ותיאוריה רדיקלית. הוא כתב הרבה מכתבים לחבריו ומעריציו והוא ערך אותם לספרים שהפכו לרב מכר (גלגלו למעלה וראו את אחד עטיפת אחד מספריו). הספרים קיבלו תשומת לב רבה מהשמאל האמריקאי. הטרנספורמציה של ג'קסון לא הובנה על ידי הסוהרים – הם טענו שהוא סוציאפט גננסטרי, ושלא איכפת לו מהמהפכה. אבל ג'קסון הצליח לסחוף גם לבנים וגם היספנים לתנועת ההתעוררות שהוא הקים בכלא.

משפחת הגרילה השחורה נוסדה כאמור בשנת 1966 בידי ג'קסון ונולן בבית הסוהר של סן קוונטין, בקליפורניה, בצפון סן פרנסיסקו. בהשראת מרקוס גארבי התנועה השתיתה אידיאולוגיה מרקסיסטית וחיברה אותה לזהות אפריקאית- אמריקאית. התנועה של האסירים קראה לחסל את הגזענות, לשמור על מוסר בבית הכלא, ולהפיל את הממשלה האמריקאית. התנועה התחברה לקבוצות שונות שפעלו בכדי להפיל את הממשלה כמו הצבא השחור לשחרר ומחתרת מזג האוויר ועוד. הם התארגנו גם במזרח וגם במערב ועבדו עם כל כנופיות הפשע. הם גם רכשו לעצמם יריבים כמו האחווה הארית והאחווה המקסיקנית. בשנת 2010 עשרה אנשים שהשתייכו לכאורה למשפחת הגרילה השחורה הואשמו במספר פשעים. לתנועה יש קהילות באוקלנד קליפורניה ובבולטימור מרילנד. בין סימני ההיכר שלהם הם הצבעים האפורים והשחורים.

לפי עדות הוא הצטרף למפלגה של הפנתרים השחורים אחרי פגישה עם מייסד מפלגת הפנתרים השחורים יואי פץ ניוטון בכלא. בינואר שנת 1969, יואי ניוטון ונולן הועברו מסן קוונטין לבית הכלא של סולדד. בינואר 1970 נולן ועוד שני אסירים נורו למוות בידי או. ג'י מילר בקטטה בחצר עם האחווה האָרִית (קבוצה של אסירים ניאו-נאצים). עם מותו של נולן, ג'קסון התנגש יותר עם השלטונות. ג'קסון דיבר רבות על הצורך להגן על חבריו בבית כלא ולקחת נקמה בסוהרים על מותו של נולן – כתגובה סלקטיבית לאלימות המשטרתית.

קטע מתוך הסרט הדוקומנטרי שנוצר על ג'ורג' גקסון

מרצח לרצח

בתאריך ה-16.1.1970 ג'קסון הורשע ביחד עם פליטה גרמגו וג'והן קלאקצי ברצח השומר ג'והן מילס אחרי שהוכה ונזרק מהקומה השלישית בידי אסירי החלק הימני של אותה קומה. במידה וג'קסון היה מורשע ברצח הוא יכול היה לקבל עונש מוות. כשישה חודשים לאחר מכן (7.8.1970), יונתן, אחיו הצעיר של ג'קסון פרץ לבית המשפט עם נשק אוטומאטי בכדי לשחרר אותו. יונתן היה מלווה בג'יימס מקליין, וויליאם כריסטמס ורייצ'ל מגי, ושבה את השופט הרולד הייל, וגם את התובע ושלוש מושבעים, בכדי לשחרר את האחים סולדד. היילי, מקליין,  נהרגו כשניסו לברוח מבית המשפט. גם התובע ששבו נהרג. הסופרת והפעילה אנג'לה דיוויס הואשמה שקנתה את הנשק והואשמה בקנונייה, חטיפה ורצח. מגי היחידה ששרדה הודתה באשמה ונשפטה למאסר עולם ב1975 והיא נמצאת בכלא בקולורדו עד היום.

כחודשיים לאחר מכן (21.8.1970) ג'קסון נפגש עם עו"ד סטפן בינגהם לדבר על התביעה האזרחית שג'קסון העמיד נגד רשות בית הסוהר של קולורדו. אחרי הפגישה הוא לווה בידי הסוהר אורבנו רביאנקו החוצה. רביאנקו שם לב שיש לו חלק מטאלי בתוך השיער.  ג'קסון שלף אקדח תשעה מילימטר מתחת לפאה ואמר "ג'נטלמנס הדרקון הגיע" (The Dragon has Comes) כמו הו צ'י מין. ג'קסון הורה לרביאנקו לפתוח את התאים של האסירים והוא התגבר עם חבריו על הסוהרים האחרים. ג'קסון ברח לחצר ושם הוא נורה למוות וחברו נכנע. המקרה התרחש שלושה ימים לפני שנפתח המשפט שלו על הרצח של מילס.

ביצוע לשירו הידוע של דילן שהוקדש לג'ורג' ג'קסון

התנקשות פוליטית

היו שטענו שמותו של ג'קסון היה קונספירציה והוא הופלל בידי רוביאנקו. מישל פוקו, הפילוסוף הצרפתי הידוע ואחרים טענו שמותו היה סוג של התנקשות פוליטית. באוטוביוגרפיה שלו יואי ניוטון אמר שג'קסון ביקש להציל את האסירים האחרים. הסופר, המחזאי הידוע ג'יימס בולדווין אמר שאף אחד לא יאמין שג'קסון נפטר בדרך שעליה למדנו מאמצעי התקשורת.

בוב דין יצר את אחד משיריו הידועים ביותר שהגיע עד המקום 33 בדירוג האמריקאי בינואר 1972. אך אחרי שלמד על ג'קסון הוא לא ביצע יותר את השיר עד היום. ובכל זאת השיר נשאר איתנו כאחד מהשירים הרומנטיים ביותר של דילן שבהם הוא יצר מיתוס אמריקאי שחור והילל אותו.

בינואר 1972. ג'ה רול שאב את ההשראה לאלבום שלו "דם בעיניים שלי" [blood in my eyes] שם האלבום שלו בשנת 2003 . על חייו של ג'ורג' גקסון נערך סרט דוקומנטרי בשם אוגוסט השחור.

משפחת הגרילה השחורה נגד הפנתרים השחורים

בשנת 22.8.1989 יואי ניוטון (מייסד ומנהיג מפלגת הפנתרים השחורים) נורה למוות במערב אוקלנד על ידי טיירון רובינסון חבר במשפחת הגרילה השחורה, בן ה-24 . רובינסון הואשם ברצח באוגוסט 1991 ונשפט ל-32 שנים בכלא. המשטרה טוענת שרובינסון היה סוחר סמים באוקלנד. אך לא מצאו עדות שניוטון היה חמוש. הרצח נעשה בשכונה שלפני שנים ניוטון עזר לפתח ולהעצים אותה. המילים האחרונות של ניוטון, "אתה יכול להרוג את הגוף שלי, אבל אתה לא יכול לקחת לי את הנשמה, נשמתי תחיה לנצח". הוא נורה שלוש פעמים בפניו. יואי ניוטון בתקופה האחרונה שלפני מותו היה מכור לקראק וקוקאין.

המידע על ג'ורג' ג'קסון עלה בתוכנית חיים של אחרים בגל"צ, פייסבוק. בין התוכניות בהן השתתפתי והעליתי חומר לאתר:

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

תגובה אחת על “חייו של מהפכן: הדרקון הגיע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: