או עכשיו או לעולם לא: על המאבק האמיץ של המתמחים

מערכת הבריאות התאוששה ודורשת צדק חברתי כפתרון למחלת הקיצוצים הממשלתיים. גם אם יש הסכם "על פי חוק"

מחאתם המוצדקת של המתמחים מלמדת אותנו רבות על הדרך בה מפעילים את מדיניות ההפרד ומשול בשוק העבודה, למשל בדרך שבה ניסתה הממשלה לקנות את ציבור הרופאים ולהתעלם מהמתמחים; האחרונים לא הסכימו לשתוק ולהפסיד, ומאבקם אף עומד לפרום את הסכם הרופאים של יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן. בית הדין חייב את המתמחים לחזור לעבודה, אך כ-300 מהם ממספר בתי החולים התפטרו בצדק בשנית כדי למחות על ההסכם המשפיל, וכרגע אף ישנה עלייה במספרם של מי שהגישו מחדש מכתבי התפטרות לבתי החולים הכלליים.

לעומתם ד"ר איתן בן-עמי, שפתח בשביתת רעב בלילה שבין ראשון לשני, לא התפטר וממשיך לעבוד כרגיל כמתמחה באונקולוגיה. אתמול הוא סיפר לווינט: "אני לא מצפה שאנשים נוספים יצטרפו אליי ואני לא בא בדרישות לאף אחד. אני שובת כדי שאנשים יראו שאם ההוא שם, איתן, מוכן כל כך לסבול, הם יגידו 'מה אני יכול לעשות למען המאבק הזה?'". סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הביע נכונות לסייע לרופאים הצעירים, אך שב והבהיר כי לא ניתן לפתוח מחדש את ההסכם.

לא פלא שקולה של ההסתדרות כמעט ולא נשמע במחאה ההמונית של החודשים האחרונים. העובדים המוחלשים לא מצליחים להגיע לוועדים החזקים, אולי בגלל שעופר עיני לוטש עיניו לעולם העסקים. ההסתדרות הרפואית מתנהגת כחלק מהמטרייה של ההסתדרות, ושוכחת שהאינטרסים של הרופאים שונים מהאינטרסים של המתמחים. יתרה מכך, המתמחים הם דור חדש וצעיר שלא מוכנים להעסקה בתנאי עבדות, רק כדי שיום אחד יגיעו למעמד של רופאים חסרי זכויות. הם רוצים שינוי חריף במערכת הבריאות הציבורית, שיהדהד למחאה החברתית המתרחשת בכל תחומי החיים בישראל.

כן, ההסתדרות הרפואית תבוא ותבקש מכולם לקבל את פסיקת בית הדין לעבודה, הם יטענו שיש כאן הסכם קיבוצי שחייבים לקיים. אך כנראה שתהליכי עומק בחברה הישראלית הביאו למודעות והכרה שאי אפשר למלא את החוק ולהישאר חסר זכויות. החוק חייב לעמוד לצד החלש ולהעניק לו זכויות וחיים בכבוד. הצעירים לא מוכנים לשכוח מעתידם וביטחונם התעסוקתי בשביל פרוטות, והם למדו כבר מהעיסקה הגרועה שנחתמה עם העובדות הסוציאליות. הם מודעים להיותם חלק מקבוצה גדולה שזועקת זה או עכשיו או לעולם לא.

לא כל הרופאים שמרנים ומתיישרים עם ההסכם החדש. ישנם כמה – ביניהם ועדי הרופאים של בתי החולים איכילוב בתל אביב, מאיר בכפר סבא, רמב"ם בחיפה ואברבנאל בבת-ים – שכבר קוראים לד"ר אידלמן לבטל את ההסכם. ויש גם רופאים שעומלים על הקמת ארגון יציג חדש לעובדים. ההסתדרות הרפואית, כמו אחותה הגדולה ההסתדרות החדשה, חייבות להבין כי השתנתה המציאות. לעובדים יש כוח בתקופה שבה למעלה מ-400 אלף אזרחים צועדים ברחובות וזועקים לצדק חברתי. הממשלה אינה זאת שצריכה לייצר את האופק התעסוקתי, כי אם העובדים – ואם אפשר אלו שהכי פחות מיוצגים. העובדים השקופים חייבים להשמיע את קולם.

אחת מהאמירות שנשמעו על ידי המתמחים היא שזכויות אדם ועבודה בכבוד גוברות על כל חוק. התפקיד שדורשת מערכת הבריאות הציבורית צריך לקבל אופי אנושי במלוא המובן של המילה. הרופאים מאסו במרמור, בהתשה, בכפייה. הם רוצים לעבוד במקצוע מכובד, ועלינו להעניק להם את התנאים לכך. שכן אם הרופאים שלנו יהיו אדישים, אנו לא נירפא. ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו חייב להתעורר, כי מערכת הבריאות התאוששה ודורשת צדק חברתי כפתרון למחלת הקיצוצים הממשלתיים.

המתמחים במאבקם (שהוא גם דורי באופיו) שוברים את ההתקפלות המבישה של הדור הקודם שלהם. צריך ללמוד איך לסגור את ההסכמים עם האוצר, צריך לשמור על סולידריות של עובדים ותיקים ובו בזמן של המתמחים. צריך לדעת במה מערכת הבריאות לא עוסקת. אם רוצים עסקים כרגיל, אסור לנו להתפשר ולחזור חסרי זכויות למקום עבודה דיקטטורי. הדמוקרטיה מקומה גם בתוך מקום העבודה.

הדעה התפרסמה לראשונה באתר "העוקץ", 7.9.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: