להדרדר אל האושר

Fake By pippaandpom_Blythe cc: flickr
Fake By pippaandpom_Blythe cc: flickr

מסע אל האושר: הפילוסופיה, הפסיכולוגיה והמתמטיקה של האושר, עם עובד, אפקים, מדע, 2011

הספר "מסע אל האושר" של יורם קירש מדגים מה קורה לאקדמיה כשהיא פוגשת את הניו אייג'. הספר מגדיר את התגלגלות המושג של האושר בהיסטוריה התרבותית, רוחנית ופילוסופית בסקירה אקדמית. אך לקראת סיומו אנו מקבלים המלצות כיצד להעלות את רמת האושר (הפרופסור הופך גורו) וגם ניתנות לנו עשרים וחמש עצות לחיי אושר. כנראה שבהוצאה רצו ליהנות מכל העולמות.בהוצאה פגשו בד"ר נלהב חבר סגל באונבירסיטה הפתוחה שפרסם מחקרים, מאמרים וספרים בתחומי הפיזיקה והסוציולוגיה. אמרו לעצמם מדוע שלא נצרף ליוקרה האקדמית שלו גם מדריך ל"חיים טובים" בדיוק כמו ערוץ "לייף סטייל" בטלוויזיה. נכרוך את הספר בעטיפה יפה ומלכותית: שביל אדום, ספק מלכותי שמוביל לטירה עם צריחים גותים, כשצידי הדרך מכוסחים היטב כגני ורסאי. אסור לשפוט ספר על פי העטיפה שלו. אך במקרה הזה העטיפה אומרת לנו הרבה על התודעה של המחבר וההוצאה והנמען שאליו מיועד הספר.

ניתן ללמוד מהסקירה המושג "אושר" בדיסיפלינות השונות. אך גם בתוך עולם האקדמיה הספר הזה נותר קצת חיה מוזרה. אמרטיה סן כלכלן הודי זוכה פרס נובל מקבל כמה שורות בספר: ""גישת היכולות" (capabilities approach) של אמרטיה סן ומרתה נוסבאום מחליפה את רשימת הצרכים הבסיסיים ברשימה של יכולות תפקודיות בסיסיות. לדוגמא אם לאדם צעיר יש יכולת להשתכר משכורת גבוה, יכולת זו חשובה יותר מהנכסים שיש לו בהווה, משום שבכוחה ליצור נכסים בעתיד" (עמ' 120). אנו יודעים עד כמה במערב בכלל ובישראל בפרט השאלות החברתיות הללו הפכו לחשובות. משום שסן דורש מאיתנו לדרג רמת חיים (כסוג של אושר) ולכמת אותם ולהוכיח ששכר אינו הכלי היחידי לצבור נכסים. למשל גם אם אתה מרוויח שכר מינימום, עדיין אך לא תהיה לך יכולת לצאת מתוך המעמד שלך ולהרגיש שווה. לא בכדי העצות בסוף הספר אינן כוללת מחאה פוליטית, עמידה על זכויות חברתיות כמסלול אל העושר. "המסע אל האושר" לא באמת נכתב לאלו שאין להם, אלא הוא עוד ספר למעמד בינוני שבע שרוצה להרגיש משכיל, מבלי להשכיל.

הדברים התפרסמו בקצרה במגזין ישראל היום, 16.9.2011

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ will be published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: