ימי ביניים אלקטרוניים | יובל גלעד

פאלקו סטאר, מיוצרי הגרפיטי הדרום אפריקאיים בעבודה.

מותו של סטיב ג'ובס, מייסד "אפל", עורר בקהילה הגלובלית רגשות אבל וצער שמותם של אלפים נטבחים בסומליה, סוריה או בוסניה לא עוררו. הוא הוכתר כגאון של התקופה, ואכן היה כזה. אבל באיזה גאונות מדובר? האם היה באמת לאונרדו דה וינצ'י של ימינו? האם צייר ציורי מופת, תרם המצאות שקידמו את האנושות, וחקר את גוף האדם כמו צייר המונה ליזה?

לא, כמובן. ג'ובס היה גאון שיווקי, בימים ששיווק וצריכה הם האלוהים החדשים. הוא אפילו לא היה מהנדס כמו ביל גייטס, שלפחות היה מעורב ביצירת מוצריו. הוא רק הלהיב אנשים להמציא צעצועים לשעות הפנאי, שעשועים אלקטרוניים שלא קידמו את המין האנושי בכלום. הוא ידע לעצב את מוצריו ולהלהיב את ההמונים. מחשב מעוצב יפה יותר, נוח יותר, אייפד, אייפון, טלפון מחשב.

שם המשחק של ג'ובס היה נוחות, להיות ידידותי למשתמש, למקסם את תרבות הפנאי, אבל לא למלא אותה בתוכן. גם סרטי פיקסאר שלו נועדו לאותה מטרה, ונעדרו את התמימות שהיו בדיסני המקורי. מחשב כף יד, טלפון מחשב, כולם מוצרים של מה שאני מכנה ימי ביניים אלקטרוניים, ימים בהם אנשים רתומים לרצועות אלקטרוניות ככלבים, נאלצים להתעדכן כל העת, ובכך להיות מוסחי דעת, נשלטים על ידי תאגידים ממוחשבים. מוצרי פנאי העוזרים להמית רוחנית את האדם בעידן נעדר אמונה.

האמונה היחידה כיום היא במדע, באלים עם החלוקים שאמורים להצילנו ממחלה ומוות. ובחזית המדע – הביוטכנולוגיה, ההתחקות אחר פלאי הבריאה בעזרת טכנולוגיה. וג'ובס היה טכנולוגיה, אז איך ייתכן שנקטף על ידי המוות? הוא – שהיה בראש מסדר המדע, נקטף כבשר ודם?

ג'ובס לא המציא את המחשב, הוא רק הפך אותו יפה יותר והכניס לו צעצועים. הוא גם לא המציא את האפשרות לשמוע מוזיקה מחוץ לבית, הוא רק הפך אותה לנוחה יותר, הווקמן קשישא היה לפניו. ובעצם למה לשמוע מוזיקה מחוץ לבית? מה רע בלהתבונן בבני אדם, בנופים? והוא דחף לקיום של טלפון מחשב, שהופך את האנשים לרדופים עוד יותר להתעדכן ב"חדשות", במיילים וכו'. והכול ריק.

כולם רעשים מחרישי נשמה, רעשים המבודדים אדם מחברתו, מסיחים את דעתו מעולם גלובלי קפיטליסטי דורסני. המחשב הוא האלוהים, אפל היא שליח האלוהים, אבל האלוהים ריק, צורות ריקות של תווים אמריקניים המכתיבים את חיינו. שליטה תאגידית דרך סוכנים אלקטרוניים, המוצצים את דמנו בעבודה, שולטים על שעות הפנאי, משעשעים אותנו למוות.

סטיב ג'ובס היה רוח התקופה, ורוח התקופה היא מכירות ושיווק. המפעלים עברו לעולם השלישי שם מרוויחים כמה דולרים ליום, ולעולם המערבי לא נשאר צורך לעבוד, אלא רק לצרוך ולמכור. וג'ובס סיפק צעצועים לצרוך ולמכור. זה הכול. יהי זכרו ברוך.

נכתב על ידי יובל גלעד

לקריאה נוספת:

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

13 תגובות בנושא “ימי ביניים אלקטרוניים | יובל גלעד

 1. תודה על הלינק, עומר.
  והתגובה של ג'ובס ש"אינו מאמין" שההתאבדויות קשורות לניצול,
  מעידה שהאיש היה שרוי בהזייתו הוירטואלית על קדמה מערבית נפלאה.

  אהבתי

 2. סטיב ג'ובס היה אדם שעשה את מה שהוא אוהב, התפרנס מזה, ואף נחשב (ובצדק) לטוב ביותר בתחומו (רמז – לא קשור למכירות או לשיווק). . שלושה דברים חיוביים, שקשה לומר על רב האנשים, בוודאי לא על הכותב הבור.

  אהבתי

 3. הבעיה איננה סטיב ג'ובס, אלא ההערצה הגלובלית לחדשנות טכנולוגית במקום דאגה לבני אדם.
  כנס ללינק על "סדנאות היזע" בסין ותראה. כאן נהנים, שם מתאבדים. וזה עולם אחד,
  העולם בו ג'ובס ממציא סמארטפונים ומאפשר לנו להתעדכן כל שנייה, העולם בו האמריקנים
  מוכרים לנו אותו אחרי ייצורו בסין, והעולם בו טובחים
  במפגינים בסוריה, שאינם מעניינים איש כי אין שם נפט שפגיעה בו עלולה להעלות את מחיר
  הסמארטפונים שאנחנו כל כך אוהבים.

  אהבתי

 4. בקריאה ראשונה חשבתי שמדובר ללא ספק בפוסט הכי ריאקציונרי שהתפרסם בבלוג שלך, מתי, עד שהגעתי לשורה התוהה איך יתכן שג'ובס המאמין במדע לא הצליח למנוע את מותו שלו. ואז הבנתי שמדובר כנראה בפרודיה. בתור כזאת היא אכן מוצלחת. הולכת לשמוע שיר של ג'ון לנון, עוד אחד שנחשב לגאון, אבל בעצם, היי, בשביל מה לשמוע מוסיקה – תרבות פנאי קפיטליסטית ומיותרת.

  אהבתי

 5. אם ג'ון לנון היה חי, הוא היה נלחם בכל כוחו נגד התרבות האמריקנית הדורסנית
  של ימינו. ג'ון לנון היה נשמה, ג'ובס היה משכפל נשמות.

  אהבתי

 6. "הערצה גלובלית לחדשנות טכנולוגית במקום דאגה לבני אדם" זו נקודה מעניינת אבל לא קשורה להצהרות המצחיקות בפתיח ובהמשכו: ליתר דיוק, סטיב ג'ובס מעולם לא היה ולא נחשב לגורו שיווקי אלא מוצרי (המצאתי), הוא גם היה מעורב ביצירות שלו הרבה יותר מכל יו"ר ומנכ"ל בקרב חברות הטכנולוגיה הגדולות, ובוודאי יותר מביל גייטס, שעזב את הטכנולוגיה לטובת בניית אסטרטגיות התעשרות מצליחות לפני עשרות שנים, ואגב – כלל אינו מהנדס בהכשרתו.

  במלים אחרות, את הכאב האמיתי על המוות בסין ואת הביקורת החברתית המעניינת ניתן להעביר בלי קשקושים פסוודו-טכנולוגיים עאלק תרבותיים כה שגויים. זה לא יעיל וזה לא יפה, וזה תומך בהפצת בינוניות ובורות. בקיצור – כל מה שסטיב ג'ובס נלחם בו, והצליח!

  אהבתי

 7. ומה הוא תרם בהמצאות שלו, מר דני? נוחות, פנאי, לחם ושעשועים.
  ומה הוא עשה עם המליארדים שלו, אם יורשה לשאול? אני למד
  שהוא לא תרם גרוש. כלומר – ואני נאלץ להעלות את הווליום –
  הוא היה רוצח המונים. מיליונים עבדו והוא הרוויח את הכסף של זיעת אפם,
  ובכסף הזה יכל להציל מתים מרעב וממחלות באפריקה, למשל.
  וזה לא רק הוא – כל מליארדר הוא רוצח המונים.
  הטכנולוגיה הסמארטפונית משעבדת בני אדם לתקשורת וירטואלית
  במקום לדאוג זה לזה. פשוט וחלק. כמובן שישנם גם שימושים חיוביים
  לטכנולוגיה סמארטפונית לסוגיה, אבל בעיקרן אלה המצאות המבודדות
  את האדם עם צעצועיו, עם הויברטורים שלו, ומר ג'ובס אני מבין
  בהחלט היה ממציא ויברטורים משובח.

  אהבתי

 8. מממ.. קנאה היא לא יועץ טוב. אני מקווה שגם אתה תרוויח מיליארדי דולרים מעבודה שתאהב, וגם מחכה בקוצר רוח לראות כמה טוב תעשה איתם, ומעל לכל – אני מאחל לך שבעוד 120 שנה לא יימצאו עיתונאים שינסו לקדם אג'נדה חברתית או אחרת על חשבון הגופה המתקררת שלך בלי לדעת אפילו מה עשית ולמה נחשבת לגדול מכולם למרות שביל גייטס (המהנדס) מעורב הרבה יותר ביצירות שלו….

  אהבתי

 9. כשארוויח מיליארדים אעדכן אותך, בינתיים אני משורר
  מובטל, אבל נהנה למדי מהים, שהוא אגב נהדר באוקטובר,
  והייתי מגדיר דווקא אותו כגדול מכולם, ולא את החבר ג'ובס,
  או אם מתעקשים על אדם, אפשר לקחת את שייקספיר.
  לא הייתי רוצה כמויות כאלה של כסף, זה דבר נורא.
  כמובן שהחבר ג'ובס לא אשם בכל חוליי העולם,
  וטכנולוגיה היא כלי, אבל צריך להבין את המערכות
  המנהלות את חיינו: הערצה לכסף, אינדיבידואליזם על חשבון
  סולידריות, אדישות לזולת, החלפת האדם במכונה,
  בוז לחלשים ה"בינוניים" שג'ובס העל אדם התעלה עליהם, וכו'

  אהבתי

 10. לא משורר אבל מובטל גם ומובטל וטריפל-לייק להערה על הים בסתיו: פלאטה, לא חם, לא קר ולפי היום בבוקר – גם צלול מאוד ולא מזוהם! מומלץ!

  ועוד הערה אחת, בהמשך לתנאי העסקה במיקור החוץ של אפל בסין:

  במזרח קונגו יש איזה מינרל שחיוני לייצור של כל מכשיר אקלטרוני בעולם. ממש כך – כל סלולר או פלייסטיישן שמגיע אלינו כולל מינרל שנכרה שם. מזרח קונגו היא גם המקום הארור ביותר בעולם עבור נשים. לא מזמן ארה"ב מצאה לנכון להפעיל סנקציה משפטית/חוקית או וואטאבר, שתאסור על רכישת המינרל מהאזור הזה, (בנוסח יהלומי דמים). תוך זמן קצר האמריקאים ירדו מזה, לא בגלל האונס ההמוני של הנשים, כמו בגלל שאיסור הסחר הזה היה גזר דין מוות – פשוטו כמשמעו – על תושבי (וממילא גם תושבות) האזור.

  לעניות דעתי, את האחריות לעניינים האלה צריך לתבוע 1) מהתאגידים ו-2) מהממשלות. ממש לא מהצרכנים – כמעט כולם שבויים של המוצרים, קשה לחזור אחורה.

  אהבתי

 11. כנראה שג'ובס הבין את העולם קצת יותר טוב ממך אדוני המשורר,בתור התחלה הוא הבין מה העולם רוצה ואיך לספק לו את זה.

  ג'ובס אף פעם לא טען שהוא "על אדם",מי שכן טענו שהם "על אדם, עשו את זה הרבה לפני עידן הסמראטפונים.

  הביטוי "החלפת האדם במכונה" תמוה במיוחד ומקומו אי שם בתחילת המהפכה התעשייתית,לא באינטרנט.

  לכתוב כמה פוסטים או בכלל לכתוב זה הרבה יותר קל והרבה פחות תובעני מליצור משהו חדש,בין אם זה סגנון חיים,טכנולוגיה או חברה מצליחה,הניר סובל הכל,המציאות לא.

  אהבתי

 12. …ותודה לאיש הנדיר, סטיב ג'ובס, זכרו לברכה, שבזכותו נאמרו פה דברים על טכנולוגיה וים, סמארטפונים ודם, קונגו, וגם – שירה וחברה צודקת לכולם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: