גם הילדים הסינים במפעלים זוכרים את סטיב ג'ובס

סטיב ג'ובס היה אמון על המצאות טכנולוגיות מרהיבות, אך כחסיד המערכת הקפיטליסטית הוא לא התעניין במחיר שהן תובעות מן העולם האחר. גם מעריציו האדוקים הרבים הקפידו לא לשאול שאלות אלא להמשיך ללטף את האייפון שלהם

סטיב ג'ובס מת, אבל הקדמה ממשיכה. היא תמצא גאון אחר שיחזיר לה את הכוח. הקדמה אומרת לנו שהעתיד יביא מזור לכל בני האדם, באמצעות ההמצאות הטכנולוגיות שלו, שהעתיד מכיל את הפתרון לכל בעיותינו. אבל היום, אחרי שלוש מאות שנה של קדמה, אנחנו מבינים שלעתיד אין פתרון ושאין חדש תחת השמש: העניים עניים והעשירים עשירים.

סטיב ג'ובס היה אמון על המצאות טכנולוגיות מרהיבות, אך כחסיד המערכת הקפיטליסטית הוא לא התעניין במחיר שהן תובעות מן העולם האחר, ומעריציו האדוקים הרבים הקפידו לא לשאול שאלות. למה לספר את הסיפור של הילדים הסיניים שאיבדו את חייהם בשביל מוצרי אפל, סיפור שעשוי להטריד את מנוחתנו בזמן שאנחנו מלטפים את האייפון, כשאפשר להתמוגג מסיפורי ההצלחה של בעלי ההון, ללא הקשר מוסרי של הפעולות שלהם בעולם שלנו?

גם לחברה הישראלית סטיב ג'ובס סיפק עוד דרך לחגוג הצלחה, ווינריות, עוצמה, אמריקניזציה ומערביות, בלי שנצטרך להביט לעצמנו במראה. למרות המהפכה החברתית של הקיץ האחרון, אצו להם כל העיתונאים רק כדי להיפרד מג'ובס ולחשוב שהוא הקוסם של השיטה. אני מסכים איתם. ג'ובס הוא הקוסם, אבל במקרה שלו, כמו בסיפור של אתגר קרת, הארנבת מתה והילדים מוחאים כפיים ושוב מזמינים את הקוסם האומלל.

ג'ובס מייצג את הקפיטליזם, התחרות, והשעבוד שמתחייב מהם. קל יותר לאמץ את האתיקה של חברות כמו אפל. קל יותר להלל את המנצח, בעל ההון, מאשר להקשיב שוב ושוב לסיפורי העובדים המנוצלים. הרי אפילו המדוכאים רוצים להיות חלק מהסיפור של הניצחון, ולשכוח מהצד האפל של העולם התחרותי. אותו צד שמחייב מפסידים במקום שבו יושבים מנצחים, אותו צד של מקסום הרווח, שבו תאגידים בינלאומיים ינועו משוק לשוק וינצלו עובדים היכן שיוכלו.

סטיב ג'ובס לא הקים קול צעקה, לא מסגר את אשמתו בהרצאה המפורסמת בסטנפורד, לא התפטר (כמו רבין כשגילו חשבון דולרים סודי ב-1977) וגם לא הסתגר בביתו (כמו מנחם בגין שהולך שולל אחרי שרון) כשהבין שהחברה שלו טעתה. שהרי האנשים המצליחים, המוכשרים, תקועים עמוק בתוך התחת של האתיקה של ההצלחה שלהם, עד שהם שוכחים את קול המצפון. ג'ובס פשוט המשיך הלאה להצלחה הבאה.הרי לא הילדים שלו נוצלו במפעלים בסין. לא העתיד של ילדיו נהרס תחת קול המשטר המדכא וחסר זכויות האדם. לא העתיד של האומה שלו שקרס תחת זרועות הקפיטליזם. לא. אלו הם אנשים מעולם אחר לגמרי, ולכאורה אין לסטיב ג'ובס שום אחריות על חייהם, זכויותיהם ורצונותיהם. הוא רק עשה מה שהצרכנים מצפים ממנו, והם בתמורה עשו מה שהוא ציפה מהם: נהנו מההמצאות שלו ושכחו מהמחיר החברתי והאנושי.

הקדמה לא תזכור את שמות הילדים הסיניים שאיבדו את עתידם. לקדמה אין רצון לבית דין בינלאומי לניצול עובדים, ותאגידים כמו אפל, המנהלים שלהם ובעלי המניות לא יישפטו. ההיסטוריה שייכת למנצחים. הקדמה תזכור רק את סטיב ג'ובס. גם הילדים הסיניים לא ישכחו אותו, אבל מסיבות אחרות לחלוטין.

הטור התפרסם לראשונה ב9-10-2011 בבלוג שלי במאקו

 

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

5 תגובות בנושא “גם הילדים הסינים במפעלים זוכרים את סטיב ג'ובס

 1. יפה, רק שתי הערות: ראשית – ג'ובס מעולם לא פעל בשם קדמה טכנולוגיות ולא היה שום חסיד של קפיטליזם או ניאו-ליברליזם. אם כבר, החזון שלו היה אסתטי וסוציאליסטי ברוח הסיקסטיז בקליפורניה. שנית – מדובר בהחלט באיש מצליח כלכלית- אבל זה לא פשע (?!) והוא וודאי לא היחידי בעולם… למעשה, בתור אקטיביסט חברתי הייתי אומר שלך יש הרבה יותר אחריות למצב החברה מאשר לג'ובס היתה אי פעם !

  אהבתי

 2. עולם המחשבים כולו פועל בשם המדע והמדע פועל בשם הקידמה.

  ג'ובס סוציאליסטי. בדיחה טובה לא יותר.

  אם אני הייתי במקומו הייתי מבכה את העובדה כי הוא נתן עבודה למפעלים שכאלו תחת אאוטסורסינג כזה או אחר.

  תשאל את עצמך מה מאיים כל כך להביט בקפיטליזם ובחשכתו?

  אהבתי

 3. לגופו של עניין:

  [1] עולם המחשבים לא פועל בשם המדע

  [2] ג'ובס, למרות הדימוי הידוע של היזם-הקפיטליסטי הגדיר את עצמו בסוציאליסט ודמוקרט, כולל תמיכה מאד לא פופולרית באנשים כמו ברק אובאמה וברפורמות הסוציאליסטיות שלהם. הוא אולי לא קיבל אישור מהרב עובדיה, וזה אולי מצחיק, אך כך העיד על עצמו… מבחינה טכנולוגית, אגב, הוא נחשב לנביא של הגישה הגורסת כי יש לשים את האדם וצרכיו במרכז ולא את הטכנולוגיה שתפקידה לשמש בבניית חברה טובה יותר.

  [3] סין מייצרת עבור רב חברות המערביות מזה כשלושים שנה, וזה לא מעיד דבר וחצי דבר על האישיות או הדעה הפוליטית או החזון של מנכ"ל כלשהו, בין אם זה עבור רשת עדן טבע לאוכל אורגני, בפוקס-קידס לבגדי ילדים או בדגמי השרתים של אתר וורד-פרס שאתה מפרסם בו. עד שתגיע למקומו אני שמח להציע לך כבר היום, כשותף ותיק בהתנגדות לסין, וכדוגמא אישית, עזרה בהסרה של כל האתרים שלך מכל הפלטרפורמות המשת"פוית הקפיטליסטיות, ולבנותם מחדש במחשב שנבנה בעצמנו ממתכת בייצור ביתי!

  לגופו של אדם:

  כשאני מביט בג'ובס אני לא רואה קפיטליזם חשוך, כך שאני לא חווה שום איום כלל וכלל! למעשה, הפחד העיקרי שאני חש אל מול מפלצות כמו השוד הפיאודליסטי המודרני / ניאו-ליברליזם או הכוח העצום של עולם האקדמיה והמדע, הוא החשש שאינדיבידואליסטים חופשיים כמו סטיב ג'ובס ירמסו ולא יוכלו לבטא את עצמם.

  אהבתי

 4. יפה מאד, מתי. הקידמה היא חיה מסוכנת שבשמה נעשים פשעים בכל רחבי העולם, המצאה של המערב כדי להצדיק את פשעיו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: