ותודה לצהל על האנתרקס שהזריק לחייליו

בג"צ לא מפזר את ענן החשדות סביב ניסוי בחיסון אנתרקס בכ- 800 חיילים וחיילות

ברופאים למען זכויות אדם מברכים על כך שהצבא אימץ תקנות חדשות ומחמירות לניסויים בחיילים, אולם מצרים על כך שהכנסת לא פועלת לקידום הצעת חקיקה שתעגן את הגנה על חיילים כאוכלוסיה רגישה.

הבוקר התפרסם פסק הדין בעתירת רופאים לזכויות אדם בעקבות החשיפה כי צה"ל ערך ניסויים בחיילים לצורך מציאת חיסון לאנתרקס. בית המשפט דחה את בקשת העותרים להורות על פתיחת ועדת בדיקה ממשלתית לחקירת יוזמת וניהול הניסוי. כזכור, לפני ארבע שנים נחשף כי צה"ל ערך ניסויים בחיילים לצורך מציאת חיסון לאנתרקס. בעקבות החשיפה הגיש ארגון רופאים לזכויות אדם עתירה לבג"צ (2007) באמצעות עו"ד מיכאל ספרד בדרישה:

  1. לאסור ביצוע ניסויים רפואיים בבני-אדם בצה"ל כל עוד הנושא אינו מוסדר בחקיקה ראשית.
  2. ששר הבטחון יורה על הקמת ועדת בדיקה אשר תבדוק את הליכי האישור, הביצוע והבקרה של הניסוי הרפואי בבני-אדם שבוצע בלמעלה משבע-מאות חיילים, שעניינו היה פיתוח חיסון למחלת הגחלת ("אנתרקס") ושכינויו "עומר 2";

 בעקבות ההליכים שקדמו לעתירה והעתירה, קיבלו המשתתפים בניסוי מידע אודות החיסון שקיבלו, נחשפו חלקים ניכרים מתיקי הניסוי, והקרפ"ר פנה להסתדרות הרפואית בבקשה כי יחקרו את הנושא. בנוסף, פורסמה בחודש ספטמבר 2011 פקודת מטכ"ל חדשה שגיבש צה"ל אשר מגבילה את השתתפותם של חיילים במחקרים רפואיים. אולם היום פסק בית המשפט כי לא יחייב את שר הביטחון בהקמת ועדת בדיקה ממשלתית וזאת למרות החששות הכבדים שהעלה דו"ח הועדה שמינתה ההסתדרות הרפואית:

  • ענן כבד רובץ על עצם הצורך בעריכת הניסוי לאור העובדה כי "במועד תחילת הניסוי היה כבר בידי מדינת ישראל מלאי מספיק של מנות חיסון לצורך מענה על מתקפה על האוכלוסייה האזרחית" (עמ' 84 לדו"ח ועדת הר"י)
  • ביחס להליכי היזום ואישור הניסוי: "…הועדה ניסתה לבדוק האם הופעל  על מקבלי ההחלטות בדרג המדיני-בטחוני לחץ מחוקרים או מגוף מחקרי בעל אינטרסים הקשורים במחקר באנתרקס, באופן שהביא ליצירת החיסון ללא קשר עם האיום האסטרטגי… הועדה לא שוכנעה שהצורך בחיסון עצמו נידון או נשקל כראוי על ידי מקבלי ההחלטות, שזהותם לא הובהרה, לגבי הצורך בחיסון… לפיכך, לא ברורה הסיבה לביצוע הניסוי והאם הייתה הצדקה מדעית לקיומו." (עמ' 50 לדו"ח ועדת הר"י)

 הדס זיו, מנהלת המחלקה הציבורית בארגון רופאים לזכויות אדם: "מאכזב כי השופטים סירבו לבקשתנו להורות על ועדת בדיקה ממשלתית לצורך חקירת יוזמי הניסוי. השופטים טוענים כי "אין מחלקות על כך שועדת הר"י ביצעה בירור יסודי של היבטי הניסוי השונים" ומתעלמים מכך שאותה ועדה כתבה בדו"ח עצמו ש"היה קושי מסוים לזמן חלק מהעדים" וכי למרות מרכזיותו של דר' שפרמן וחששות לגבי התנהלותו וניגוד אינטרסים מסוים הרי ש"לא נעתר דר' שפרמן להעיד בפני הועדה." ההחלטה שלא למנות ועדת בדיקה ממשלתית חמורה בעיקר משום הועדה מציינת במודגש כי "לא ברורה הסיבה לביצועה ניסוי והאם הייתה הצדקה מדעית לקיומו" ממילא לא ברורה אם כן הסיבה לסיכון המיותר של בריאותם של החיילים שהשתתפו בניסוי. אנו מברכים על כך שבעקבות עתירתנו אכן שופרו עד מאד הנהלים הצבאיים באשר לניסויים בבני אדם אבל חרדים מכך שהדבר עדיין נתון להכרעה של הצבא – שאינו גוף רפואי – בעוד המחוקק מתמהמה ואינו מקדם חקיקה ראשית ומחייבת בנושא. הנה כי כן, בעוד הצבא – גם אם באיחור –  מנסה להגן על חייליו מפני ניסויים בבני אדם שיש חשש כבד שהונחו על ידי אופורטוניזם אישי ומדיני, הרי המדינה מפקירה אותם. מסתבר שגם החיילים הם "הילדים שלנו" על תנאי, עד שנעדיף הון, שלטון, או סתם כיסוי מחדלים מזעזעים"

 עו"ד מיכאל ספרד מסר בתגובה: "עתירת רופאים לזכויות אדם הביאה למהפכה באופן שבו ניסויים יתבצעו מעתה בחיילים בצה"ל ובזכותה נוצרו מנגנוני הגנה על גופם ובריאותם של חיילות וחיילים. עם-זאת הציבור הישראלי צריך להיות מוטרד מאוד מכך שנסיבות אישור הניסוי בחיסון האנתרקס, לא נחקרו עד תום על-אף החשדות הכבדים שאופפים אותו. אנחנו נמשיך להיאבק לחשיפת כל האמת על הסיבות לאישור הניסוי".

 לפרטים נוספים: יעל מרום דוברת רופאים לזכויות אדם: media.phr@gmail.com

 ואי אפשר בלי אנתרקס האגדית

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: