תל-אבסורד

ביקורת על ספר שירה ראשון של מתן-ארז קולנשר שזכה בפרס "רחל נגב לשירה" לשנת תש"ע ועוד השקות, הודעות …

תל-אבסורד, מתן-ארז קולנשר, הוצאת גוונים, 2011, 110 עמודים + דיסק של 12 שירים וקטע בונוס.

 ספר השירים של מתן-ארז מלווה בדיסק שבו הוא שר, מלחין ומנגן גיטרה אקוסטית. חלק נכבד מקובץ השירה זיכה את מתן-ארז בפרס "רחל נגב לשירה" לשנת תש"ע (פרס שמעניקה האוניברסיטה העברית). הספר מחולק לשערים שונים המנסים לתת לנו תמות שונות בכתיבתו: "חושך", "תשוקה ובכלל", "עבודת נמלים", "ישראל", "טור", "בבל" ו"אור". הכתיבה המחורזת של מתן-ארז עדיין לא מבשרת על אופי ייחודי משלה. כששמעתי את הדיסק שהתלווה לספר מצאו השירים יותר חן בעיניי, כשהם ישבו לצד הלחנים של מתן-ארז. לעיתים נדמה שהוא מתמכר למוסיקליות ולמבנה הפואטי ושוכח את העצמאות של המילים.

ההשפעה של יהונתן גפן מצוייה בספר הזה, אך ללא האירוניה. מבטים על ניוון אורבני בשיר "בוקר עירוני": "חנויות, נטושות, מדרכות חרושות / העיר התוססת ריקה / מצעד מלכים, אורות הפוכים / על מזח של עיר שכבתה" (עמוד 10).  רגעים של אהבה נכזבת בשיר "יורה":  "כל הדברים שהתחלתי אתך נגמרים עכשיו / מראה ובקבוק לוחשים שהגיע הזמן. / רוח קרה שורקת, הקיץ עזב / גשם ראשון מטפטף, גם הבית מוכן" (עמוד 20).

אחד הרגעים החזקים בשיר מסתתר בתוך אחד משירי השער "ישראל". בשיר "סורה לאום" אפשר לשמוע רגע מכונן שמלמד אותנו על הריקנות של תל אביב. וכך הוא כותב בבית הראשון: "דיסקוטק במחוז גוש דן / אלכוהול זורם בדם / בדרום, טיף-טף טיף-טף / עוד קסאם ילדה הדף". מתן-ארז משווה בין הריקודים הנהנתיים בגוש דן, לבין המציאות של מלחמה בשדרות על גבול עזה. בין ריקוד של נערה בכרך הגדול, לבין ילדה נפגעת בפריפריה. המבנה הוא של זה מול זה, כאותם אופיזציות פוליטיות הנשמעות בססמאות מבוקר עד ערב. אך המציאות הזאת הופכת להתרסה לא פשוטה של מתן-ארז בבית האחרון: "סורה לאום, תחי הפקרה! / אולי גברתי מספיק שיכורה? למה לדאוג? אצלי מצוין. / אני מוגן – – / אני בגוש דן." (עמוד 63) זהו רגע שבו הוא מתריס אל הלאום. מתן-ארז מראה את כוחה של השירה להכות ביסודות החברתיים של ישראל ולדרוש שינוי.

הביקורת התפרסמה בגירסא קצרה יותר במגזין ישראל היום, 2.12.2011

*

*

שבת שלום

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: