מחתרת מזג האוויר והפלת המשטר האמריקאי

"Our signature was...letters of explanation.... Each letter had a logo hand-drawn across the page...." — BILL AYERS["אתה לא צריך חזאי בכדי לדעת לאיזה כיוון הרוח נושבת" (בוב דילן)

להאזין לתוכנית "חיים של אחרים" עם ערן סבאג שבה דיברנו על המחתרת

ב"המקוללים עלי אדמות" מציג פאנון את הכובש והנכבש משני צדי המתרס, ללא כל מרחב של דיפלומטיה ביניהם: "הקולוניאליזם אינו מנגנון חושב ולא גוף שניחן באמצעי חשיבה והיגיון. הוא אלים מעצם טבעו וייכנע רק בהתמודדות עם אלימות גדולה משלו". לאלימות יש תפקיד פוליטי של איחוד השורות וקידום השחרור מן הכיבוש, אבל יש לה גם תפקיד מטהר: "היא משחררת את היליד מתסביך הנחיתות שלו, מן הייאוש ומן האימפוטנטיות. היא הופכת אותו לחסר פחד ומחזירה לו את כבודו האבוד". (יהודה שנהב "דמוקרטיה במצב חירום")

המהפכה בארה"ב הביאה את הלבנים להתפכח אל מול המשטר שבו הם חיים. אחת מהתנועות המעניינות ביותר שחלקו את מרחב הפעילות היו "מחתרת מזג האויר", שפעלו לצד השחורים להפלת המשטר האמריקאי. רק שבניגוד לפעולות לא אלימות, מחתרת מזג האויר החליטה לפעול באלימות ממוקדת כדי לנער את המעמד הבינוני. לדעתם המשך החיים הרגילים, היומיומיים, הוא סוג של תמיכה שקטה באלימות שהשתוללה בויאטנם ובמשטר הגזעני הקפיטליסטי והלבן בתוך ארה"ב. הססמא של הידועה שלהם הייתה "להחזיר את המלחמה הביתה" והם הצליחו בכך. כמה מילים וסרט מעורר מחשבה על הדרך לשינוי חברתי והקו המפריד בינה ובין טרור.

בשנת 1969 קמה לה "מחתרת מזג האויר" (Weather Underground) כתוצאה מתסכול הולך וגובר של סטודנטים וסטודנטיות לבנים ממעמד בינוני-עליון בארה"ב ממחאה לא אלימה. תנועת הסטודנטים רצתה שהמחאה תביא תוצאות והתוצאות יפילו את המשטר האמריקאי של ניקסון. מלחמת ויטאנם עם מיליוני הרוגים ועשרות אלפי חיילים שחזרו הביתה בארונות, המצב הכלכלי-חברתי הירוד של השחורים בתוך ארה"ב, רצח מנהיגיהם השונים, וסיבות אחרות היו בין אלו שהניעו אותם לפעולה מסוג אחר. הם עזבו את תנועת הסטודנטים הלא אלימה והחליטו על פעולה ראשונה. הם יחברו את בין המעמד העובד הלבן לתכנים מהפכניים. הם התיישבו בשכונות של מעמד בינוני לבן וניסו לחבר אותם לרוח של שינוי חברתי. הם הודיעו שהם יצעדו ברחבי הערים הגדולות בארה"ב וחלמו שהחיבור שלהם יביא מאות אלפים לרחובות. אך בשיקגו לבדה הם הביאו רק מאה חמישים מפגינים שהתנגשו עם המשטרה. ההחלטה עברה לצעדי טרור כדי להמם את המשטר ולהפילו. אך פצצה שהכינו בבניין בגריניץ וילג' התפוצצה בטעות והרגה שלוש חברים מרכזיים. פעולה כושלת זאת הביאה אותם להבנה כי צריך פעולה מסוג אחר כדי לא לעשות פשוט טרור חסר תקנה. הם החליטו לעבור לפעולות ממוקדות נגד סמלים של השיטה הקפיטליסטית הלבנה בארה"ב. לפני כל אירוע שכזה הם הודיעו ברבים שישנה פצצה וצריך להתפנות מהבניין.

מחתרת מזג האויר האמינו שלשבת בבית ללא פעולה הינה אלימות. כשמעמד בינוני עליון ממשיך לחיות, כשהמשטר משתמש בשתיקתו והורג מיליוני אנשים במדינה אחרת ומדכא אחרים בתוך המדינה, אסור לשבת בשקט. ישיבה בשקט היאהסכמה עם האלימות של המשטר. זאת הייתה התובנה שהניעה אותם לפעולה. תובנה נוספת הייתה שאסור לתת לשחורים להילחם על חייהם לצדק ולשיוויון. צריך להעניק רוח גבית לתנועות השחורות. הם רצו להיות התנועה הלבנה המקבילה לפנתרים השחורים. למרות שפרד המאפטון המנוח התנגד לכך והותיר אותם כתנועה הזוייה קצת.  (נזכרתי גם בתנועת הפנתרים הלבנים שפתח ג'והן סינקלייר ורשם את המניפסט שלהם על האלבום של ה-MC5 אחת מלהקות הרוק שנגעו בפאנק והשפיעו רבות על המוזיקה בימינו ובמיוחד על רייג' אגיינסט דה מאשין). כשפעיל הפנתרים השחורים ג'ורג' גקסון נרצח בניסיון לברוח מבית הכלא הם נקמו את מותו בפעולה של פיצוץ מתקן. בדיעבד רצח פרד המאפטון בידי משטרת שיקגו ב-4.12.1969 הניעה אותם לאחת מפעולות התגמול הראשונות שלהם.

אחת מהפעולות המפורסמות של מחתרת מזג האוויר הייתה להביא לשחרור של טימותי לירי, המהפכן הפסיכדלי, מהכלא בארה"ב ולהביאו לאלג'יריה שם הוא ישב עם אלדריג' קליבר, מנהיג הפנתרים השחורים שגם ברח מארה"ב. מחתרת המזג אויר קיבלה כסף עבור הפעולה. טימותי לירי נכלא לעשר שנים בעקבות עישון של מספר ג'וינטים. ג'והן לנון כתב לו את השיר "Come Together" כדי להביא לשחרורו וכך השיר הגיע מאוחר יותר לתוך ABBIE ROAD.

מחתרת מזג האויר דמו לבאדר מיינהוף בגרמניה, לחוגי המהפכה הצעירים בצרפת שנעו סביב דני האדום, לבריגדות האדומות באיטליה, הם שאבו את הדימויים שלהם מתנועות הדה-קולוניזציה בעולם השלישי: המשטר של פידל קסטרו בקובה, המהפכות של צ'ה גאוורה, המהפכה בקונגו, אלג'יריה, מקסיקו ועוד. הם התנסו בסמים, הם היו יפים, הם חפשו את דרכם גם מחוץ למערכת המונוגמית ומין בקבוצה היה דרך לחתור נגד הסדר חברתי הקיים. הם האמינו באלימות, הם התאמנו כדי להגיע לאלימות הזאת.

האלימות של הFBI הובילה לאלימות נגדית

Counter Intelligence Program – ה"קונטרפילו " הייתה תוכנית של של האף.בי.איי שביצעה סידרה של פעולות לא חוקיות בחלקן, שכללו מעקב, הסתננות וחדירה לארגוני שמאל. הפעולות הכלימו, ביישו והפריעו לארגונים פוליטיים מקומיים. התוכנית כוונה בהתחלה כנגד המפלגה הקומוניסטית בארה"ב. אך מהר מאוד היא הגדילה את יריביה וביניהם: התנועה הסוציאלית (1961), הקו-קלאס-קן (1964), אומת האיסלם (1964), הפנתרים השחורים (1967). בשיאה התוכנית של האף.בי.איי הפריעה, סיכלה, הכשילה והעבירה דיסאינפורמציה לכל תנועות השמאל האנטי-מלחמה, הדתיות, הקהילתניות, תנועות סטודנטים, אלו שקראו לעמידה על לאומיות שחורה, זכויות אדם, אינדיאנים, פורטוריקנים ועוד. אדגר הובר ראש האף.בי.איי הכריז כי: הפנתרים השחורים הם האיום הגדול לביטחון המדינה. מחתרת מזג האויר הבינה את הדרך הממיתה של המשטר והחליטה להחזיר מלחמה בדרכם האלימה. ה-FBI עשה ככל שביכולתו להגיע אל תוך התנועה ולהעמיד אותה לדין. אחרי הפיצוץ הראשון שהרס את הבית בגריניץ' וילג' בניו יורק כוחות הביטחון הפדרליים הבינו שמדובר בתנועה רצינית ולא זלזלו בכוונותיהם להפיל את המשטר האמריקאי.

התנועה המשיכה את דרכה לתוך שנות השמונים.

הסרט התיעודי (2002) בהשתתפות חברות וחברי התנועה מלמד רבות על הרומנטיקה, התמימות, של הצעירים והצעירות שהחזיקו את התשוקה ביד והלכו איתה כמה צעדים קדימה. הפרצופים המבוגרים לעומת אלו הצעירים, חלק עדיין מלאי עזוז ומאמינים ברעיונות המהפכניים וחושבים שהם רלבנטיים לתקופה שלנו. חלק אחר מלא חרטה על הקורבנות של הדרך. אחד מהמרואיינים עדיין במאסר עולם אך רובם השתחררו. המוזיקה בסרט מכניסה דווקא את הרעיון המהפכני לתוך פרספקטיבה אנושי של צער, חרטה ועומק.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

3 תגובות בנושא “מחתרת מזג האוויר והפלת המשטר האמריקאי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: