סגירת ערוץ עשר: סתימת פיות

Open Source = Communism By DavidErickson cc: flickr
Open Source = Communism By DavidErickson cc: flickr

ערוץ עשר ייסגר, בשל אי דחיית חובות. לכאורה אין שום היגיון שהממשלה תממן או תפרוס את חובות הערוץ. הממשלה לא אחראית לסגירת מפעלים בכל רחבי הארץ או לאנשים שנזרקים לרחוב, כי לא שילמו את חובות המשכנתא שלהם לבנקים. הממשלה כנציגה הנבחרת של העם לא צריכה לכסות על הטעויות שבצעו מנהלי הערוץ. אתה רוצה לנהל ערוץ מצליח, כדי שתדע לנהל את עסקיך באופן מוצלח, יעיל ותייצר רווחים.

הטיעון העיסקי, הכלכלי יישמע מאלו הקוראים לסגירת ערוץ עשר בשל חובותיו המצטברים. כדאי לשמוע אותם ולחשוב עליהם בצורה מעמיקה. אסור לבטל אותם. במידה והדברים היו נכונים, היו רואים את אי התערבות הממשלה בנפילת גופים גדולים יותר מערוץ עשר. מדוע למשל, המדינה רכשה את הבנקים לאחר התרסקות הבורסה בשנת 1983? מדוע המדינה עוזרת למפעלים שפושטים את הרגל?  המדינה לעיתים מתערבת בשוק הפרטי ומצילה גופים גדולים משקיעה. לא רק בישראל המדינה מתערבת. אפילו בארה"ב, המדינה הקפיטליסטית בעולם, שבה עקרונות השוק הם מעל לכל, השקיעה טריליונים והתערבה להציל חברות ובנקים כושלים במשבר הסאב-פריים.

אנו מבינים כי הממשלה מתערבת במקומות החשובים לה. אם בנק ייפול ולא תצא לעזרתו, ציבור רחב ייפגע, השקעות רבות יימחקו ועובדים רבים יימצאו את עצמם מובטלים. אף מדינה לא רוצה לתת לבנקים שלה להתמוטט ולכן במשבר הסאבפריים ראינו התערבות ממשלתית רחבה בכל המערב.

אז מדוע הממשלה בוחרת לתת לערוץ עשר לשקוע כספינת פאר ולא מושיטה את ידה להצלה. האם יש כן רק טיעון כלכלי, או עיסקי גרידא. טעיתם בניהול הערוץ, אין לנו מה להתערב בכשלון שלכם. אך כשאנו מקשיבים לטענות הנגדיות אנו מגלים שהזכיינים מבקשים לדחות את חובותיהם לסוף 2012. לטענתם רק כך תקציב גדול המיועד ליצירה לא יופנה רק להחזרי מיסים למדינה. הם מציינים שכרגע אנו בשעת משבר (כידוע הכנסות מהפרסום יורדות בכל המשק בשל המחאה החברתית). אם כך המנהלים של הערוץ לא מתחמקים ודורשים מחיקה של חובות, הם רוצים פריסה שלהם.

במקרה של ערוץ תקשורת שנופל הנזק לחברה אינו כמו עוד חברה שנסגרת בהיסטוריה הכלכלית ועיסקית בישראל. ערוץ תקשורת הינו עורק חשוב בחברה דמוקרטית. סגירת ערוץ תקשורת תביא לצמצום השיח הציבורי. באופן הפשוט ביותר תחרות של ערוצי התקשורת, מביאה לשכלול הדעות, הרעיונות והערכים המובאים בפני הציבור. הציבור מביט בכל השפע והגיוון של התחקירים, התוכניות, של הערוצים השונים והמגוונים ובוחר לפי התוכן את בחירותיו. נפילת ערוץ עשר, מבלי שהממשלה תתערב תביא לצמצום היכולת שלנו להחליט החלטות רציונליות ומושכלות.

המדינה יכולה אם כך להתערב. היא מתערבת במוסדות אחרים שכשלו כבנקים וחברות ובעלי הון ועוזרת לפרוס את חובותיהם. הנזק של ערוץ תקשורתי הינו בלתי הפיך ביכולת שלנו להבין את החברה הישראלית ולקבל בתוכה החלטות. אך כפי שהתבשרנו, ערוץ עשר ייסגר. מדוע? הטענות שלנו על החשיבות בהתערבות ממשלתית לא התקבלו. האם באמת מדובר רק באירגון כושל שאנו צריכים להשאיר אותו בתוך כשלונותיו ולחכות שיבוא ערוץ אחר ורווחי יותר? התשובה היא לא.

סגירת ערוץ עשר, ואי פריסת חובותיו היא מעשה קודם כל פוליטי ולא כלכלי. ישנם כוחות פוליטיים שלא רוצים לשמוע את הביקורת הנשמעת מתוך תוכניותיו. תוכנית התחקירים למשל של רביב דרוקר הביאה לתרעומת במשרד ראש הממשלה. במידה וערוץ עשר היה ערוץ בידורי, ללא תכנים ביקורתיים שיגרמו לנו לחשוב אף אחד לא היה פוסק לסגירת הערוץ. אפשר להמר אפילו שהממשלה היתה מתגאה שבאה לקראת ציבור הצופים בערוץ הבידורי ומצילה אותו.

זה התחיל בזרם דקיק של שמועות על רדיפת עיתונאים בשל דעותיהם החברתיות: קרן נויבך הודחה מ"מבט שני" כי היא "לא עוברת מסך", מירית הושמנד, עורכת התוכנית היומית ברדיו "סדר יום" קיבלה הזמנה לשימוע לפני פיטורים, פיטוריו של הפרשן הבכיר לענייני איכות סביבה אביב לביא ועוד. היום ערוץ שלם עומד בפני סגירה. אפילו המתנגדים החמורים ביותר לדעות המובעות בערוץ, כחנוך דאום רואים בכך סתימת פיות. החדשה הרעה היא שהשיח הציבורי בישראל יצטמצם ומגוון הרעיונות שהובעו בערוץ ייעלמו ולא יגיעו אלינו. בהיעדר אופק רחב של רעיונות, אנו לא נוכל לבחור את הבחירות הנכונות והדמוקרטיה בישראל תחלש.

הדברים התפרסמו בקצרה בישראל היום

*

יום חמישי הקרוב 15.12 אשתתף ואנחה את כנס החירום של השירה בבית העם בשעה 17:00 – בואו והשתתפו – הנה דברים שאמרתי במגמה הספרותית בעיתון "הארץ"

*

בשורה משמחת למאזינותיי : כרגע ראסטה בלוז הבלאק מאן הודיעני כי הוסרה ההשעייה שלי מהשתתפות בהגשת " חיים של אחרים עם ערן סבאגבגל"צ ❤ אם תרצו להאזין לתוכנית האחרונה שהוקדשה לפועלה של רוזה פארקס האמיצה – שבה הושעיתי ולגלות את סיבת ההשעייה אז בבקשה | | התוכנית של ה-7 לחודש דצמבר

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: