"אצא מאוהל שביתת הרעב עטוף בתכריכים או כאזרח עם גב זקוף": ראיון עם יצחק ג'קי אדרי על מאבק בתאגידי המים

ג'קי אדרי בהפגנה נגד הפרטת משק המים
"כל עוד נשמה באפי, אאבק עד טיפת המים האחרונה". אדרי בהפגנת מחאה נגד הפרטת משק המים

אחרי שעמד בראש מאבק עובדי הקבלן, יצחק ג'קי אדרי כבר לא מפחד מדבר. "זהו לא מאבק סקטוריאלי, אלא מאבק של כל עם ישראל", הוא אומר על מאבקו נגד הפרטת משק המים שעתידה להביא לזינוק המחירים ומדגיש כי עוד לא מיצה את כל האפשרויות: "כל עוד נשמה באפי, אאבק עד טיפת המים האחרונה"

כבר מעל שבועיים עברו מאז פצח יצחק ג'קי אדרי, פעיל חברתי וותיק, בשביתת הרעב שלו באוהל המחאה בדימונה כמחאה על תהליך הפרטת משק המים במדינה. אדרי (53), שכבר פוטר בעבר מעבודתו במפעלי ים המלח כשעמד בראש המאבק להכרה בזכויות הקבלן, הוחרם במשך תקופה ארוכה ולא הועסק בשום מקום אחר, אך כלוחם חברתי נחוש סירב להניח בצד את עקרונותיו.

ג'קי אדרי במאבק עובדי הקבלן
"ההבדל בין המאבקים הוא שאת הפרטת המים עדיין אפשר לעצור". ג'קי אדרי במאבקו למען עובדי הקבלן

באוקטובר 2010, כשהבין אדרי שהעירייה העבירה את הוראת הקבע שלו לתאגיד המים בדרום ללא כל הודעה מוקדמת, הוא הפך לסרבן תשלום של חשבון המים והחל בפעילות המחאה, שהגיעה לשיאה עם שביתת הרעב הנוכחית.

הפקעת הטיפול במשק המים מידי הרשויות המקומיות והעברתו לידי תאגידי מים פרטיים, עתידה להוביל להתייקרות מחירי המים והוספת מע"מ על השימוש בהם. מאבקו של אדרי הוא למעשה המאבק לרווחה של כולנו, התעקשות על הזכות הבסיסית של כל אזרח להנות מהמשאב הלאומי החשוב ביותר ומהזכות הבסיסית למים, למענם הוא מוכן להשאיר את אשתו, שלושת ילדיו ושני נכדיו בבית ומעמיד את עצמו בסכנת חיים.

מדוע החלטת דווקא לאחרונה לשבות רעב? הרי התחלת את המאבק כבר לפני יותר משנה.

"על המאבק וההכרזה על מרי תשלומי מים לתאגידי המים הכרזתי בחודש אוקטובר 2010 בדימונה, מאז ההכרזה פעלתי באקטיביזם חברתי רחב: הפגנו מול רשות המים ברחוב המסגר, הפגנו בצומת עזריאלי בתל-אביב, השתלטתי על ברכות המים בדימונה, הבערתי צמיגים ברחובות העיר, צעדתי צעדת יחיד מדימונה למצדה, צנחתי מעל ים המלח צניחה חופשית מגובה 12,000 רגל כסמל לצניחת מחיר המים וכתבתי מאמרים. גם אלפי בתי אב הצטרפו למרד.

בחודש נובמבר 2012 החליטו בתאגיד המים לעקל מאות חשבונות בנק של צרכנים חייבים, העיקולים הוצאו בצורה שרירותית שגרמה לעשרות עוולות קשות, בעיקר לנכים ולבעלי הצרכים המיוחדים. כמנהיג המאבק לא יכולתי להפקיר את הצרכנים שנענו לקראתי והבנתי שכבר מיציתי את כל האפשרויות הדמוקרטיות לאקטיביזם חברתי שעומדות לרשותי כאזרח. החלטתי לנקוט עמדה קיצונית כדי לא הפקיר את הצרכנים, ובחרתי בהכרזה על שביתת רעב נגד הפרטת משק המים ותאגידי המים".

אתה מאמין ששביתת הרעב תוביל לתוצאות בפועל?

 "כן, אחרת לא הייתי יוצא לשבות. יש בי תובנה אידיאולוגית מאוד עמוקה שהמאבק הוא צודק ולא רק שהוא צודק, הוא עוטף ישראל. זהו לא מאבק מקומי של דימונה בלבד, המאבק הוא של כל צרכני המים במדינת ישראל, זיהיתי לכל אורך המאבק שהנושא מדבר לכל אזרחי מדינת ישראל ולכל רבדיה החברתיים, למדתי שהמאבק אינו סקטוריאלי, הוא מאבק של כל צרכני המים בישראל: יהודים וערבים, עניים ועשירים, אקדמאיים ועם הארץ, שמאל וימין".

אולי צריך לנקוט בצעד חריף יותר? הרי המחאה למשל בעולם הערבי למשל, החל כשהטוניסאי מוחמד בועזיזי הצית את עצמו כאקט של מחאה.

"גם בתוך שביתת הרעב בניתי לי תוכנית מובנת ומסודרת, כרגע אני שותה רק נוזלים והרבה נוזלים, ברגע שארגיש שאני נחלש גופנית ומנטלית אנקוט עמדה בתוך שביתת הרעב ואפתח בשביתת רעב מוחלטת, דבר שיקצין את נחישותי. היום פיזרתי צמיגים בנקודות אסטרטגיות ברחבי דימונה, עטפתי גם את אוהל שביתת הרעב בצמיגים במטרה לאותת לכולם שעדיין נמצאים ברשותי עוד כלים. יצאתי למלחמה על המים עם ארגז כלים אקטיבי, יצאתי על מנת לנצח ואני אנצח. כל עוד נשמה באפי אאבק עד טיפת המים האחרונה".

האם המאבק של עובדי הקבלן, שבו נחשפת לראשונה עם הדברים בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" של "עובדה"  דומה למאבק נגד הפרטת המים?

"בוודאי שיש דמיון, גם מאבק עובדי הקבלן וגם המאבק בתאגידי המים הם תולדה של הפרטה מתורה כלכלית של 'קניבליזם-קפיטליזם', עובדי הקבלן במפעלי ים המלח הם פירות הבאושים של הפרטת ים המלח, תאגידי המים והעוולות סביבם גם הם פרי הבאושים של פרטת משק המים. ההבדל בין עובדי הקבלן לתאגידי המים הוא שהיום ניתן עדיין לעצור את הפרטת משק המים לפני שנגיע למצב בו בעלי ההון ישלטו על הברז בבית הפרטי שלנו ונשתעבד אליהם כאחרוני העבדים המודרניים".

מה הוא יחסן של הרשויות השונות לנושא תאגידי המים, מהרמה המקומית של העיריות, דרך הרמה הארצית, עד לממשלה?

"אני כרגע נמצא בצעד קיצון של שביתת רעב. לא מעניין אותי מה הממשלה חושבת, לא מעניין אותי לדעת מה חושבים במרכז השלטון המקומי, הם ודעותיהם נמצאות מחוץ לרזולוציות שלי במאבק. אם הם יקבלו החלטה למען מטרות המאבק – אסיים מיידית את שביתת הרעב, אם הם לא יקבלו החלטות -אאבק עד הסוף.

יש שתי אפשרויות, או שאצא מאוהל שביתת הרעב כגופה עטופה בתכריכים של דגל ישראל מפויח וקרוע משרידי המאבק, או שאצא כאזרח עם גב זקוף שמניף את הדגל בגאון למען הכלל".

מהו הרגע שהכי ריגש אותך במסגרת מאבקך נגד הפרטת המים?

"תעצומת הנפש שהציבור הרחב והתומך בונה בתוכי, התחושה שהתמיכה הציבורית הגורפת גוברת על הכאב הפיסי, אין דבר יותר מרגש לפעיל חברתית-אידיאולוגית מההבנה שהוא מנצח בעזרת העוצמה הציבורית התומכת במאבק ואשר מובילה אותו לניצחון. יש תחושה מדהימה שהשליחות אליה יצאת מקבלת את תמיכת הציבור הרחב, אלו רגעים מרגשים ומכוננים בחייו של אדם ליצור אחדות בין אוכלוסיות שונות למען מטרה משותפת".

מהו הרגע המאכזב ביותר?

"אין רגע מאכזב בשביתת הרעב בה פתחתי ביום ראשון, ה-18 לדצמבר. אין לי רגעים מאכזבים, אני רק חרד מאפשרות שגופי יאכזב אותי לפני שאממש את אחד מהיעדים שקבעתי לעצמי ביציאה למלחמה על המים. ואם אפסיד במאבק, לא אדע לעולם אם הצלחתי להשיג את מטרותיי, זאת תהיה תשובה שאתם תצטרכו לתת עליה את הדעת ואת התשובה, לא אני".

האם אתה מצפה שיקומו עוד אנשים כמוך? למה אנחנו לא רואים "ג'קי אדרי" נוספים?

"בכל אזרח במדינת ישראל יש 'ג'קי אדרי'. יש הרבה מאוד אנשים כמוני, חלקם אקטיביים, חלקם פסיביים, חלקם במסע הישרדות כלכלית, חלקם מועשרי הכסף והחיים, אולם בכל בן אנוש יש את הכלים הפנימיים להפוך להיות לוחם חברתי, כולנו נוקטים עמדה בחיינו.

ככל שאתה נדרש להקריב מעצמך יותר למען הכלל, כך נעלמים הכוחות מהשטח. מאבק אידיאולוגי דורש הקרבה עצמית גדולה מאוד, וככל שהיא יותר גדולה כך אתה מוצא עצמך יותר לבד עד לכדי בדידות כואבת ומתסכלת, אבל עם תמיכה".

הראיון פורסם לראשונה במאקו

***

גרילה בסולידריות עם שביתת הרעב של יצחק ג'קי אדרי בדימונה, כנגד הפרטת תאגידי המים

משוררי ומשוררות גרילה תרבות יצאו לדרך בכדי לפגוש את יצחק ג׳קי אדרי באוהל המחאה בדימונה. אדרי שובת בו יותר משבועיים. החלטנו לרדת ולבקרו ולהקריא לו שירים ולשמח את ליבו

גרילה בסולידריות עם שביתת הרעב של יצחק ג'קי אדרי בדימונה, כנגד הפרטת תאגידי המים
גרילה בסולידריות עם שביתת הרעב של יצחק ג'קי אדרי בדימונה, כנגד הפרטת תאגידי המים
ג׳קי אדרי יושב איתנו משוררי גרילה תרבות : רותם מלנקי וצ׳יקי - רגע לפני הופעת השירה בדימונה
ג׳קי אדרי יושב איתנו משוררי גרילה תרבות : רותם מלנקי וצ׳יקי – רגע לפני הופעת השירה בדימונה
גרילה תרבות בסולידריות עם שביתת הרעב
גרילה תרבות בסולידריות עם שביתת הרעב

אנו מברכים על שג'קי אדרי הפסיק את שביתת הרעב עם הבטחה שמשרד האוצר יעזור לתשלומי המים של משפחות מוחלשות

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: