ברכה שנושבת מהעליון

"אילנה דיין ראתה בפרשה "עניין ציבורי משמעותי". והיא התנהלה באמת המידה של עיתונות אחראית שמשקפת נאמנה תמונת המציאות כפי שנחזתה בעיניה. דיין הסתמכה על מקורות רבים ומגוונים ולאחר שנקטה אמצעים סבירים לוודא את עובדותיה." cc: wikipedia
"אילנה דיין ראתה בפרשה "עניין ציבורי משמעותי". והיא התנהלה באמת המידה של עיתונות אחראית שמשקפת נאמנה תמונת המציאות כפי שנחזתה בעיניה. דיין הסתמכה על מקורות רבים ומגוונים ולאחר שנקטה אמצעים סבירים לוודא את עובדותיה." cc: wikipedia

כמה מילים על הניצחון בערעור של אילנה דיין וההישג בחופש העיתונות

יש לברך שבית המשפט העליון קיבל ברביעי את הערעור של העיתונאית אילנה דיין. זאת משום שפסק הדין של נועם סולברג בבית המשפטי המחוזי החליש את כוחה של התקשורת.

הערעור שהתקבל בעליון החזיר את האמונה שניתן לסקר באופן ביקורתי פרשות חשובות ולהיאבק בשחיתות הציבורית. בית המשפט תיחם מחדש את התפקיד של התקשורת. לעיתונאי קבע בית המשפט יש מרווח נשימה אחר. הוא אינו דורש לדייק בפרטים כמו בית משפט. לעיתונאי יש חובה חוקית, מוסרית וערכית לפרסם מידע ולא רק בעיתות של סכנה מידית, אלא גם במקרים שיש בהם עניין לציבור.

הדיונים בין אילנה דיין, נציגי עובדה וטלעד לבין סרן ר' נגעו לשאלות עקרוניות בהגדרת תפקידה של התקשורת ועמידתה אל מול הציבור בישראל. המקרה לא נשאר רק בתוך הבעייתיות של הכיבוש, והרג של אימאן אל-האמס, כבת הארבע-עשרה, תושבת שכונת תל-א-סולטאן שברפיח. פסק הדין דן בגבולות העבודה היומיומית של התקשורת הביקורתית על שלל הבמות שבהן היא מופיעה. גם הפרומואים של טלעד חשופים לאותה האחריות שמצויה בפרסום עצמו.

לכאורה נשאל מדוע שתרצה אילנה דיין (בתפקיד התקשורת) להחליף את המקום של בית הדין הצבאי (עולם המשפט) שכבר זיכה את סרן ר'. זאת אחת הסיבות שהשופט סולברג דן את הכתבה לחומרה. סולברג לא ראה את התמונה כולה (תפקיד התקשורת בדמוקרטיה). סולברג מצא מספר פרטים שנראו לו חורגים מהאופן שבו בית המשפט היה דן בכתבה.

אילנה דיין ראתה בפרשה "עניין ציבורי משמעותי". והיא התנהלה באמת המידה של עיתונות אחראית שמשקפת נאמנה תמונת המציאות כפי שנחזתה בעיניה. דיין הסתמכה על מקורות רבים ומגוונים ולאחר שנקטה אמצעים סבירים לוודא את עובדותיה. ולכן מותר ורצוי לתקשורת לחקור בעניינים ציבוריים. גם אם כבר נקבע דינם בבית משפט צבאי או במוסדות אחרים. ולשמור על עבודה עיתונאית זהירה ואחראית.

מדוע כל כך חשוב לנו ההבדל בין העבודה העיתונאית, לבין המשטרה ובתי המשפט. מדוע ראו בעליון חשיבות להבדיל בין עבודת העיתונאי, לבין עבודת השופט. ובכן, השופט סולברג שפט את אילנה דיין כאילו היא העמידה את סרן א' למשפט. אך אילנה דיין ביצעה את תפקידה כעיתונאית ביקורתית וחוקרת. ועלינו לזכור שאילנה דיין לא תוכל להחליף את עבודת המשטרה או המשפט. אם היינו נדרשים לתת לאילנה דיין את תפקיד השיטור והמשפט היא לא יכלה להיות עיתונאית שמפרסמת מדי שבוע בטלוויזיה תחקירים שונים. התקשורת מעניקה לידי הציבור מידע שבאמצעותו הוא יכול לבקר את עולם המשפט, והמשטרה. אך התקשורת לא יכולה להחליף את חקירות המשטרה, ופסקי הדין של עולם המשפט. שהרי מקומם בחברה שונה. השופט סולברג שפט את תוכנית "עובדה" וראה כעומדת לשיפוט בקריטריונים שהם זרים לה.

פסק הדין לימד אותנו על גבולות התקשורת בתקופה שבו הם מאויימים כל כך. ולכן הרוח שנשבה מבית המשפט העליון בהחלטה לקבל את ערעורה של אילנה דין הוא מסר ציבורי חשוב ביותר.

הדברים התפרסמו לראשונה בדעות ישראל היום, באתר המחאה הראשי ובוואלה

*

בואו היום להשקת תו השירה במגלדור בתל אביב בין המקריאים רוני סומק, ורבים טובים אחרים. רשמו את השקת "א-מיתיות: נשים במדרש במכללת עלמא" בסוף החודש. בסוף החודש גם נודיע על אירוע של שירה פלסטינית-ישראלית בבית העם כנגד הפאשיזם הפושה.

*

מאמרון שלי שעלה ביקום תרבות על סמארטפונים

*

קול קורא לגיליון על מבני כוח בתרבות, בפוליטיקה של השירה, עורך: אסף מידני, עיתון 77

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

תגובה אחת על “ברכה שנושבת מהעליון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: