עובדי הרכבת שובתים בשביל כולנו

פוסטר מהסרט "סיפורים מהמסילה" (2001) של קן לואץ' . cc: wikipedia
ג'יימס מיק מעניק ביסוס עובדתי מפורט ומרתק ל"סיפורי המסילה", סרטו של קן לוץ` על הפרטת הרכבות בבריטניה ".פוסטר מהסרט (2001) של קן לואץ' . cc: wikipedia

לא מדובר פה במאבק כוחני על כמה שקלים – עובדי רכבת ישראל נלחמים על בטיחות הנסיעה, כמו גם על הביטחון התעסוקתי שלהם. מי רוצה לנסוע ברכבת שלא עומדת בתקני הבטיחות, או שעובדיה צריכים השלמה לשכר מינימום?

ם אתם נוסעים ברכבת מדי פעם או אפילו כל יום, בטח עייפתם מהעיכובים, השביתות והאמינות הנמוכה של השירות. אתם בטח רוצים להיכנס לקרון ולהגיע בזמן. אבל האם הייתם רוצים לסיים את הנסיעה בתאונה? האם אתם סומכים על עובדי רכבת שמרוויחים פחות משכר המינימום ולא מסוגלים לגמור את החודש? האם הייתם רוצים שהרכבת תופרט לגמרי, ורווחיה יעברו לידיים פרטיות? האם תרצו למכור את התשתיות השייכות למדינה לגורם חיצוני שאין לו שום אחריות לגבי האזרחים?

אי אפשר לקבוע את היחס שלנו לשביתת עובדי הרכבת, בלי לענות לשאלות אלה. עובדי הרכבת לא מנהלים משא ומתן על שיפור תנאי שכר ולחיצה מיותרת על השאלטר, אלא מאבק על החיים שלנו במדינת ישראל. זהו מאבק על הבטיחות של הנוסעים, על הביטחון התעסוקתי של העובדים ועל הכרה בוועד העובדים, כחלק מיחסי עבודה הוגנים וצודקים.

לטענת הוועד, הנהלת הרכבת מתנהלת בצורה לא בטיחותית ומסכנת את שלום הציבור. ההנהלה מבקשת להכניס לקווים בין הוד השרון לראשון לציון קטרים חדשים שאינם בטיחותיים, ושנהגיהם לא השלימו את הלמידה הנדרשת להפעלתם. זאת הסיבה שהועד מנע את יציאתם לעבודה. בוועד עובדי הרכבת לא רוצים לחכות לתאונה הבא שבה יוכפש שמם, וחמור מכך – ייפגעו נוסעים, עקב עומסים כבדים שההנהלה שמה על נהגי הקטרים. בוועד דורשים שלא לסכן את שלום הציבור.

הבמאי קץ לואץ' ביים סרט חשוב על הפרטת הרכבות בבריטניה "סיפורי המסילה" (,The Navigators) בשנת 2001. הנה הטריילור שלו. וכך כותב יוסי דהאן ב"העוקץ" על הסרט: "כיצד הפסידו משלמי המיסים בבריטניה 10 מיליארד לירות שטרלינג בהפרטת רשת רכבות אחת. ג'יימס מיק James Meek בתחקיר ארוך ומפורט המשתרע על פני 18 עמודים בעיתון הבריטי ""Guardian חושף כיצד בצע כסף, בורות, אדישות והרצון למכור את חזון ההפרטה לציבור ולשלטון גרמו לאסון פיננסי ותחבורתי בבריטניה. מיק מעניק ביסוס עובדתי מפורט ומרתק ל"סיפורי המסילה", סרטו של קן לוץ` על הפרטת הרכבות בבריטניה "


בבריטניה זה לא עבד

שביתת עובדי הרכבת היא חלק ממאבק רחב יריעה של עובדים שונים במגזרים שונים. רק השבוע הסתיימה שביתת ההסתדרות למען הביטחון התעסוקתי של עובדי הקבלן המועסקים על ידי המדינה. יו"ר ועד עובדי הרכבת גילה אדרעי גילתה לנו כי חלק מעובדי הרכבת מקבלים השלמה לשכר מינימום, במקום שיהיה הסכם עבודה מסודר לשנת 2012. הנהלת הרכבת לא מעוניינת לדאוג לעובדים שלה ולהגיע להסכם קיבוצי משופר, ומסרבת לדבר עם הוועד. הדרישה להעלאת תנאים לא מגיעה בזמן שהקופה ריקה – ההנהלה מוציאה עבודות החוצה, למיקור חוץ, במקום להעניק את המשרות לעובדיה.

היינו מצפים שדווקא במקום עבודה כמו רכבת ישראל, בגלל אופייה הציבורי, נוכל לסמוך על קיום ועד איתן ואסרטיבי, שמייצג את צרכי העובדים והרכבות למען שמירה על ביטחון הציבור. אך נראה שהנהלת הרכבת אינה ששה להכיר בוועד העובדים ולנהל איתו מו"מ. בהיעדר הכרה, דיאלוג והתנהלות הגיונית של ההנהלה, ובהעדר עזרה מבית הדין לעבודה, העובדים נדחקו לקיר.

אין פלא שהנהלת הרכבת פועלת בצורה כל כך אטומה. יושב ראש רכבת ישראל, אורי יוגב, נחשב לאחד התומכים הגדולים בצמצום נרחב של המגזר הציבורי ובהפרטה. כששימש כאחראי על אגף התקציבים במשרד האוצר, יוגב עזר לנתניהו לצמצם את העבודה המאורגנת ולהפריט מכל הבא ליד.

מחדל השריפה בכרמל והמחאה החברתית כנראה עדיין לא הביאו את סיום עידן ההפרטה. תוצאות המאבק ברכבת יקבעו את עתיד הביטחון הפיזי והתעסוקתי שלנו ושל העובדים. אם המאבק ייכשל, שר התחבורה ישראל כץ וממשלת נתניהו לא יוכלו להיות אחראיים לחיינו כציבור הנוסעים והעובדים. ראינו כבר מה קרה בבריטניה, שם שהפרט הרכבת הביאה לזלזול בבטיחות ותאונות קטלניות. בואו לא נחכה לאסון כדי להילחם במצב.

הטור התפרסם לראשונה בבלוג שלי במאקו

*

למה זה בדיוק, אבל בדיוק הזמן הנכון להתייצב לצד עובדי הרכבת במאבקם הצודק נגד הפרטת פעילות התחזוקה – קיראו על הפוליטיקה המלוכלכת שמסבירה הרבה מהלכים על לוח השחמט הניאו ליברלי המלוכלך הזה.

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

10 תגובות בנושא “עובדי הרכבת שובתים בשביל כולנו

 1. לא יודעת מאין הוצאת את הנתונים שלך. הבעיה ברכבת היא ארוכת שנים, והיא מתחילה ונגמרת בהתנהלות וועד העובדים. מינויי קרובים והפחדת עובדים הם רק דוגמה בוטה אחת.
  עובדי הרכבת רוצים לנהל את הרכבת. ואין זה מקומם.
  הועד לא רוצה לסכן את שלום הציבור? נו באמת…. כדאי שתבדוק כמה תאונות קרו בגלל נהגי קטר לא זהירים ו/או לא מיומנים – עובדים שאי אפשר לפטרם בגלל הוועד.

  אהבתי

 2. תקשיבי לוועד העובדים, אני מציג את תביעותיהם. או שאת רוצה להמציא את הנתונים מבחוץ. התקשורת מוכנה לרדת על עובדים ציבוריים כחלק ממגמת ההפרטה בישראל. עשינו על כך מחקר, כיצד מוצגות שביתות בתקשורת הישראלית

  https://matityaho.wordpress.com/2010/07/23/%D7%AA%D7%95%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%91%D7%92%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%A2%D7%9C-%D7%A1%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8-%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%AA%D7%99%D7%9D/

  אהבתי

 3. השביתה היא על 2 נושאים: שיפור שכרם ותנאיהם של עובדי דור ב' והתנגדות להפרטת תפעולם של הקרונות החדשים שיוכנסו.
  אם הועד לא ישבות, אז יגידו שלא אכפת לו ולעובדי הרכבת מהעובדים החלשים (עובדי דור ב') וכשיכנסו עובדי הקבלן החדשים וייווצרו 2 סוגי עובדים (מאוגדים ועובדי קבלן) יתלוננו מדוע הועד ועובדי הרכבת הסכימו להכנסת עובדי הקבלן? אחרי שהקרונות הישנים יצאו משימוש וכל עובדי התחזוקה יהיו עובדי קבלן, יגידו שזה בלתי אפשרי להעסיק אותם בהעסקה ישירה, כי כבר חתמו על הסכם עם חברת הקבלן וזה יעלה למדינה יותר מדי כסף לפצות אותם על הפרת החוזה. הם גם יוסיפו למספר עובדי הקבלן, ואח"כ האוצר יטען שבגלל כמות כה רבה של עובדי קבלן המדינה לא תוכל לקלוט את כל עובדי הקבלן, כך שהפרטת הרכבת תפגע בכל פיתרון עתידי לבעית עובדי הקבלן בכללותה.

  אהבתי

 4. צודק או לא צודק, אין שום הצדקה לשביתה פראית, ללא הודעה מוקדמת, כפי שעשו במאי. זו יריה ברגל של כל העובדים המאורגנים במדינה. מותר לשבות – אך חייבים להודיע מראש ולאפשר לציבור להיערך. ההתנהלות הזו, כמו גם הזלזול הבוטה בהחלטות בית המשפט, רק מקרבת את ההפרטה, שאני איני תומך בה.

  לגבי הקטרים החדשים, השופטת לקסר שהעניין הובא בפניה אמרה שהוועד לא הציג שום אסמכתא שהקטרים (שכבר בשימוש מזה זמן מה) אינם בטיחותיים. קיימת ועדת בטיחות שהעובדים הם צד בה, ולא נרשמה פנייה אליה בנושא הקטרים. (שוב, אני מסתמך על החלטת השופטת).

  אני חושש שוועד העובדים ברכבת אינו מייצג נאמנה את האינטרסים של העובדים.

  אהבתי

 5. יש קפיצה לוגית בטיעון שלך:
  אם העובדים בחברה הפרטית מעוניינים רק בכסף ובאינטרסים של עצמם, לאן האינטרס הזה נעלם עם עובדי הועדים?

  הרי אופי האדם לא משתנה לפי מקום העבודה שלו. אדם לא ישנה את כל מערכת האמונות שלו בגלל שהוא יום אחד שכיר, שנה אחרי הוא חבר בועד עובדים ושנה אחרי בעל עסק פרטי.
  המניע של כל האנשים באשר הם הוא אישי ואגואיסטי, היתרון היחידי שיש לנו עם חברה פרטית זה גיוס האינטרס הזה לטובתנו : כמה שתעבדו יותר טוב, תקבלו יותר כסף. עם עובדי ועדי העובדים אין לנו שום מערכת של בלמים ואיזונים – לא משנה מה יקרה הם את הכסף יקבלו, בלי שום תלות באיכות השירות ושום אינטרס לנתינת שירות טוב.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000724882

  אהבתי

 6. איתמר הלינק ששמת הוא לאחד המאמרים הנבערים שקראתי. אחוז העבודה המאורגנת בישראל ירד לכשלושים אחוז. אף אחד לא התנגד ליעילות במקומות עבודה ציבוריים. אך כפי שכתבתי מדובר במהלך מתוכנן לשבירת עבודה מאורגנת בידי אורי יוגב וישראל כץ שלא מסתירים את דעותיהם.
  אם שואלים את יוגב מהו לדעתו ההישג הגדול ביותר שלו בתפקידו, הוא לא יהסס בבחירתו. יש הישג אחד שהוא לדעתו בבחינת מהפכה היסטורית, שמדינת ישראל תמשיך ותקטוף את פירותיה לאורך שנים. "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק", הוא אומר, "ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל".
  http://goo.gl/k9ol7

  לגבי ישראל כץ הוא לא פחות חלאה מהשני: "עוד שביתה כזאת ואני סוגר את הרכבת". כנראה שהשר לא יודע שתפקידו הוא לסייע במו"מ ולתמוך בשביתות בחברה דמוקרטית שבה מותר לעובדים לייצר ארגוני עובדים דמוקרטיים בתוך האירגון שלהם.
  http://goo.gl/BPgHb

  דודי, הניסיון שלך להמציא איזה ועד אחר, הוא קלוש. אדרעי נבחרה על ידי עובדיה והוועד יציג.

  אבי, אני מסכים שהפרטה של תשתית הרכבת רק תפגע במאבק.

  שבוע טוב

  אהבתי

 7. איכשהו רוב הציבור איבד את האמון בוועד הרכבת
  כל מי שנסע ברכבת לא יכול כבר להרגיש סימפטיה לעובדים בה.
  גם לנוסעים יש זכויות והמחיר היקר של הנסיעה מכביד על מי שאין בידו להשיג רכב, אז שלפחות יקבלו שירות נורמלי

  אהבתי

 8. אתה כותב את זה כאילו זה דבר רע..
  מבחינתי זה מה שפוליטקאי צריך להגיד בשביל לקנות את קולי בקלפי.

  יש הבחנה מאוד ברורה בין ועדי עובדים באופן כללי לבין ועדי עובדים במגזר הציבורי – ואתה לא מבחין בין השניים.
  לממשלה אין זכות התערבות בועדי העובדים במגזר הפרטי. מי שרוצה להתאגד יכול לנסות ואז יתחיל מאבק בין שני צדדים, כאשר לכל צד יש את הנשק שלו : העובדים יכולים לפגוע במעסיק ומצד שני המעסיק יכול לפטר את העובדים.
  במגזר הציבורי לא קיים מאזן שווה כוחות – העובדים יכולים לעשות מה שהם רוצים בזמן שלמעסיק (אנחנו) לא יכולים לעשות כלום. מדובר בסחיטת כסף לשמה ומספיק שתסתכל על שיאני השכר במגזר הציבורי בשביל להסכים איתי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: