המלצות ועדת הריכוזיות: שינויים קוסמטיים בלבד

 By zeevveez cc: flickr - מודעה הון ושלטון עולם תחתון
By zeevveez cc: flickr - מודעה הון ושלטון עולם תחתון

ועדת הריכוזיות מוכיחה שוב את החשיבות בקריאה ביקורתית של  הישגי המחאה. הממשלה מבקשת להקשיב לרחשי הציבור ולמסקנות מהמשברים הפיננסים. יחד עם זאת הרפורמה היא חלק אינטרגלי מחזונה הכולל של הממשלה.

"הון-שלטון-עולם-תחתון", אותה סיסמא שנשמעה לאורך כל הקיץ במחאת 2011, הפכה לשעון עצר מתקתק המורכב על פצצה שהממשלה מנסה להסיר במהירות. וזאת למרות שרבים שוכחים שהוועדה החלה את פעילותה לפני המחאה.

שר האוצר יובל שטייניץ הכריז במסיבת העיתונאים בשידור ישיר, שיישום מלא של המלצות הוועדה יגביר את התחרות, יעודד יזמות ויסייע לכלכלה ולמשק הישראלי להתפתח. כשבודקים את המלצות הוועדה לעומק רואים שהן יכלו להיות חדות יותר, ונראה שחברי הוועדה פחדו. מה שמכנים בוועדה כ"הוגנות", מתגלה כ"חוסר הוגנות" כלפי הציבור הישראלי.

נקודת המוצא היתה שמבנה פירמידלי מורכב של תאגידים פוגע בתחרות ומהווה סכנה ליציבות הפיננסית של המשק. דוח הביניים רצה "לשטח את הפירמידות" לשתי קומות בלבד, אך ההמלצות הסופיות מותירות על קנה את הקומה השלישית בחברות בהן היא קיימת כעת (על חברות בקומה השלישית יחולו מגבלות שונות). זאת הדוגמא הראשונה כיצד הוועדה הייתה יכולה להציע צעד מבורך שבאמת יגביל את המבנה הריכוזי של המשק הישראלי, אך נרתעה.

על פי המלצות הוועדה, קבוצה לא תוכל לשלב אחזקות ריאליות ופיננסיות כאשר היקף המכירות באחזקות הריאליות שלה גבוה משישה מיליארד שקל בשנה, או שהאשראי שלו עולה על שישה מיליארד ש"ח. אחזקות פיננסיות הן כאלה הכוללות ניהול נכסים של לפחות ארבעים מיליארד שקל. הקריטריונים הללו משאירים  גופים גדולים וריכוזיים מחוץ להישג ידה של הוועדה –  אתם תחליטו האם זה במקרה, או שמא יש כאן עדות לקשרים בלתי נאותים בין הון לשלטון.

נושא שאינו מטופל על ידי ההמלצות הועדה, הוא הסדרי החוב, או ה"תספורות", בין המשקיעים המוסדיים למנפיקי אגרות חוב. ח"כ זהבה גלאון, שמתנגדת להמלצות, טוענת בדה מרקר כי "שכל עוד לא נוצרת הפרדה מלאה בבעלות על נכסים פיננסיים וריאליים, יש לקדם את חקיקת חוק התספורות של ח"כ וקנין ושלי, המחייב פיקוח בית משפט על הסדרי חוב בין המוסדיים לחברות, ולאמץ את הצעת החוק שלי להגברת מעורבותו של בית המשפט הכלכלי באישור עסקאות בעלי עניין בחברות פער (חברת פער היא חברה ציבורית שבעל השליטה בה מחזיק פחות מ-33% בשרשור דרך חברה ציבורית אחרת.)"

לפי דה מרקר שכר המנהלים ביחס לשכר העובדים הממוצע במשק עלה בין השנים 2003 ל-2008 ביותר משלושים אחוז בקבוצות הריכוז, ואילו ביתר החברות שכר המנהלים נותר כמעט ללא שינוי. גם זו בעיה שאינה מטופלת בדו"ח ועדת הריכוזיות, שאינו כולל התייחסות להגבלת שכר הבכירים בקבוצות הריכוז.

המלצות הוועדה עדיין זקוקות לאישור המחוקק, ובדרך הארוכה עד קבלתן בכנסת כלשונן עוד הכל יכול לקרות. שהרי כל בעל הון שעלול להיפגע  יעשה שימוש בכל הכוח הלוביסטי והפוליטי שבידיו כדי למנוע פגיעה שכזאת; לחץ אדיר יופעל על חברי הכנסת, ואנו כבר מכירים את מנהגם של אלה להתבטל בפני הגופים האדירים הללו, כשצמצום  כוחם עומד על הפרק. אף גוף לא ייסוג משליטתו הבלתי ניתנת לערעור מבלי שייאבק בכל כוחו בגזירה שניחתה עליו בעקבות המחאה החברתית.

גם בתסריט חיובי של צמצום כוחם של שחקנים מרכזיים יישאר הציבור לכוד בתוך משחק סכום אפס, משום שבניגוד לבעלי הון זרים ומקומיים, לא יהיה ביכולתו לרכוש את הנתחים שיוציעו קבוצות הריכוז למכירה; מושגים כמו "צמיחה", "תחרות", "יזמות" ושאר מטבעות לשון שחוקות שנעשה בהן שימוש לא בהכרח יחלחלו לציבור. אפשר גם להתנבא, שאם המלצות הוועדה יעברו בשלמותן לביצוע מלא, אזי הציבור, שהוא השחקן הכי חלש בשדה הזה, יצטרך לשלם את המחיר: פיטורים, פגיעה בזכויות עובדים וגזירות נוספות.

*

מחר השקה של הספר "נשים א-מיתיות דורשות שינוי" – בית המדרש ממזרח שמש מזמין לשיח אחר על צדק חברתי – הערב יעסוק  בין מדרש לדרישה, בין מיתוס למציאות, בין אחריות למסורת, בין שוויון לצדק. האירוע ייערך במכללת עלמא, ב27.2.2012, ביום שני, בשעה שמונה בערב. בהשתתפות: אסתר שקלים, נעמה קלמן, שהרה בלאו, שלומית ליר ואנוכי. בואו לערב מרתק בדיון על מקומן של הנשים במדרש.הכניסה חינם. לפרטים נוספים: 02-6246299

יום רביעי – מאבק המשוררים מבקש שתעצרו רגע לשירה!

שבוע טוב

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: