השמואלוף בנד מציג: גיבור תרבות בחיים של אחרים

Ninja Superhero Playfighting January 09, 20119   cc: flickr By stevendepolo
Ninja Superhero Playfighting January 09, 20119 cc: flickr By stevendepolo

לפני כשנה התארחתי בתוכנית "גיבור תרבות" של דוד גורוביץ' ודן ערב בקול הקמפוס 106FM.  דוד גורוביץ' השפיע עלי רבות עם ספרו על הפוסטמודרניזם כך שזה היה סוג של סגירת מעגל חשמלי מחושמל ומלא אותיות חדשות. התוכנית החלה בדברים על אסי דיין ורק לקראת דקה 36 אני מופיע…

*

לפני זמן מה התארחתי בתוכנית "חיים של אחרים" עם ערן סבאג, בגל"צ, לזכרה של המשוררת ויסלבה שימבורסקה [Wisława Szymborska] (2 ביולי 1923 – 1 בפברואר 2012). תוכניות נוספות נמצאות באייקסט או בפייסבוק.

ויסלבה שימבורסקה. cc: ויקיפדיה
ויסלבה שימבורסקה. cc: ויקיפדיה

הנה רשימת השירים ששמענו:

• Jimmy Lee Harris – All Alone By Myself
• קריאת השיר " שמחת הכתיבה" מתוך בשבח החלומות,מאת ויסלבה שימבורסקה. הוצאת: קשב לשירה, תשס"ה-2004. תרגם מפולנית רפי וייכרט.
• Eddie Lee Jones & Family – Keep Your Lamp Trimmed and Burning
• קריאת השיר "* [תולדות מתמהמהות] " מתוך בשבח החלומות,מאת ויסלבה שימבורסקה. הוצאת: קשב לשירה, תשס"ה-2004. תרגם מפולנית רפי וייכרט.
• Bob Dylan – One Too Many Mornings [Almost Went To See Elvis (Nashville Sessions)]
• קריאת השיר "העדר" מתוך נקודתיים, מאת ויסלבה שימבורסקה. הוצאת : קשב לשירה, תש"ע-2009. תרגם מפולנית: רפי וייכרט.
• Bob Dylan – Just Like Tom Thumbs Blues [Almost Went To See Elvis (Nashville Sessions)]
• קריאת השיר " מרדף " מתוך בשבח החלומות,מאת ויסלבה שימבורסקה. הוצאת: קשב לשירה, תשס"ה-2004. תרגם מפולנית רפי וייכרט.
• Watermelon Slim & Super Chikan – Trucking Blues
• Bob Dylan- Mama You Been On My Mind [Almost Went To See Elvis (Nashville Sessions)]
• קריאת השיר " מכתבי המתים " מתוך בשבח החלומות,מאת ויסלבה שימבורסקה. הוצאת: קשב לשירה, תשס"ה-2004. תרגם מפולנית רפי וייכרט.
• Eddie Cusic – Catfish Blues

http://www.icast.co.il/default.aspx?p=Podcast&id=385404

*


*
ב-11 בחודש אפריל אופיע בהצגה של תיאטרון חזיתי: פלישת חוטפי העולות בבית העם. על ההצגה:

פלישת חוטפי העולות היא סאטירה שכתבו בזמן אמת חברי ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, בדיון הדחוף שערכו בנושא "חטיפת עולות חדשות ע"י בני מיעוטים", בתאריך 28/12/2011. הפרוטוקול נערך למחזה ע"י תהל פרוש, אורי אנזנברג ורביד רובנר. לא עברו ארבעה חודשים מאז הדיון בועדה, והוא יוצג כבר בפעם השנייה, בבית העם, לכבוד חג הפסח.

מתוך המחזה:
בן ציון גופשטיין, מנכ"ל ארגון להב"ה למניעת התבוללות: "מדובר רפה על חטיפות, על פיתוי. כמו שיש חוק בכנסת על פיתוי קטינות וגם בעילה בהסכמה אצל קטינה זה אסור, אותו דבר כאן. ברגע שהם קונים את הבחורה על ידי קולה, על ידי פיצה, על ידי 500 שקלים, על ידי אייפון או פלאפון והיא קטינה – זו חטיפה. אמנם לא מכניסים אותה בכוח, … 'הוא נותן לי, למה שאני לא אנצל אותו.' ועד שהמשפחה פנה למשטרה המשטרה מתקשרת לילדה, הילדה אומרת 'למה לא? אני אוהבת אותו.' היא לא מגישה תלונה על בעילה, המשטרה אומרת 'מצטערים, אנחנו אין לנו מה לעשות בנושא הזה.' …"

ח"כ מיכאל בן ארי: "אנחנו נחשפים כאן לתופעה שהיא בעיקרה תופעה חינוכית, תופעה שאנחנו חוששים לדבר עליה. היום זה לא פוליטיקלי קורקרט. אם הייתה פה גולדה מאיר היא הייתה אומרת את מה שהיא אמרה, שכל התבוללות, כל יהודי/יהודיה שמתבוללים, הם מצטרפים לששת המיליונים. …אבל היום לצערנו הרב אם מישהו ידבר נגד התבוללות, אז יאכלו אותו חי, יגידו שהוא גזעני. להילחם בהתבוללות זה יהדות. היהדות נלחמה בהתבוללות במשך אלפי שנים. כשהיינו בגלות זה היה אחד הדברים הכי חשובים, הכי מהותיים שאנחנו עסקנו בהם, לשמור על עם ישראל כעם ישראל.
"…ואני יודע מסיפורים איך באמצע הלילה הרב אריק לר עוזב, ללכת לדבר עם בחורה בנהרייה, שלמחרת היא צריכה להתחתן עם ערבי שכבר הזמין אולם, ובעזרת כל מיני פטנטים – הם קוראים לזה "הקוסם" – הם מצליחים להניא אותה ברגע האחרון. אבל לאחר מכן היא צריכה שיקום, היא צריכה טיפול פסיכולוגי, היא צריכה מישהו שיאהב אותה ויחבק אותה לאחר מכן באמת, לא כמו שהיה לה כל החיים. זה אין מי שעושה."

~הכניסה חופשית~

*
לפני מספר ימים שיחקתי את יצחק תשובה בהצגה "אנרגיות טובות" שהועלתה במרכז הטכנולוגי בחולון. לאחרונה פורסמה מהדורה שלישית של המחזה. הנה מספר תמונות תודות לתיאטרון החזיתי שתמיד נמצא בחזית ועוד תשמעו עליו רבות (מייסדת: רביד רובנר). ההצגה "אנרגיות טובות" זוכה להעלאות רבות וזהו עוד פרויקט מעולה של תיאטרון מעין וגרילה תרבות.

***

***

***

פורסם על ידי Mati Shemoelof

Mati Shemoelof was born in 1972 in Haifa. He is a poet, editor, and writer. He graduated with honors from the University of Haifa where he studies Film and History. He has published seven poetry books so far. The last of these was published in Germany in 2019 in a bilingual edition "Baghdad | Haifa | Berlin", published by Aphorismha Verlag [Berlin]. His first article book “An eruption from the east: Re visiting the emergence of the Mizrahi artistic explosion and it's imprint on the Israeli cultural narrative 2006-2019“ was published on “Iton 77” publishers in Israel (2020).

2 תגובות בנושא “השמואלוף בנד מציג: גיבור תרבות בחיים של אחרים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: