מת בארה"ב: על הדיסק החדש של ברוס ספרינגסטין

cc: flickr | Bruce Springsteen 03 By GabboT
"את היופי של אמריקה אפשר למצוא בתקליט החדש של ברוס ספרינגסטין." | cc: flickr | Bruce Springsteen 03 By GabboT

אמריקה היפה | יובל גלעד

יובל גלעד קורא בשירי הדיסק החדש של ברוס "המלך" ספרינגסטין. אמריקה במשבר, וספרינגסטין מלמד אותנו עוד שיעור על הגאולה.

בשנים האחרונות התרגלנו בשמאל (הישראלי) לראות באמריקה שורש הרע: גם מי שאיננו (נועם) חומסקיאני בשנאתו, מתקשה להזדהות עם תאוות הנפט, הכיבוש הקולוניאלי, הקפיטליזם הדורסני, תעשיית הנשק וכו'. אבל יש גם אמריקה יפה, שראיתי במו עיניי עת גרתי שם בתור ילד: אמריקה של חופש, של מרחבים אדירים ויפים, ואמריקה של תום וזכות כמו בכתיבת מרק טווין, בנהרות הרגש של מייקל סטייפ מ-REM, בכתבי אמרסון, בהצטרפות אמריקה לשתי מלחמות העולם והכרעתן (על אף שאת עיקר העבודה עשו רוסיה ובריטניה), אמריקה של אמונה בטבע וביופי. וזאת אמריקה שבחרה בנשיא ברק אובמה כשהבינה את הנזקים של בוש הבן, אמריקה שסוף סוף בחרה מנהיג שחור, שגם אם לעיתים נראה כהתגלמות דמוקרטית של בוש בדורסנותו, בכל זאת העביר את חוק ביטוח הבריאות באמריקה הקפיטליסטית.

את היופי של אמריקה אפשר למצוא בתקליט החדש של ברוס ספרינגסטין. ספרינגסטין לא אהוב עליי כמו לו ריד או קורט קוביין, למשל, אבל האיש הוא לוחם של צווארון כחול מראשית דרכו, לוחם בשם האדם הפשוט, תלמיד של וודי גאטרי ודילן. רייגן הרפובליקני הזדהה עם כותרת שירו הידוע BORN IN THE USA, מבלי שהקשיב למילות השיר, שיר מחאה נוקב נגד וייטנאם ואמריקה שזורקת לעזאזל את פועליה ולוחמיה. בתקליטו החדש הוא תוקף את אמריקה באותה אירוניה שאפיינה את כותרת השיר BORN IN THE USA – שעל פי המוזיקה והפיזמון היתה שיר הלל הימנוני לאמריקה, ועל פי התוכן – שיר מחאה. אירוניה זו מאפיינת את מרבית התקליט החדש הקודר, הכואב, שנכתב בעקבות המפולת בשוק הנדל"ן באמריקה.

כפי שידוע היטב, אמריקה החמדנית ובראשה החזירים הגדולים הלוו כספים בלי הכרה לאנשים עובדים לקניית בתים, מבלי שהללו הבינו שלא יוכלו לעמוד בהחזרים ובריביות. ואז – פשוט לקחו את הבתים והותירו עיירות רפאים. זאת פעילות המאפיינת מאפיה, אבל באמריקה המאפיה שולטת על פי חוק. ספרינגסטין זועם וכואב, ופותח את התקליט בשיר עם הכותרת האירונית WE TAKE CARE OF OUR OWN – שוב סיסמא אמריקנית כוחנית, שהוא ממלא את בתי השיר באירוניה כלפי הרפובליקנים החמדנים. ובשיר DEATH TO MY HOMETOWN, המתכתב עם השיר האופטימי MY HOMETOWN  מהתקליט BORN IN THE USA, שר ספרינגסטין:

They destroyed our families’ factories and they took our homes

They left our bodies on the plains

The vultures picked our bones

So listen up, my Sonny boy

Be ready for when they come

The greedy thieves that came around

And ate the flesh of everything they’ve found

brought death to our hometown

ספרינגסטין איננו משורר גדול, אלא שואב את כוחו מהפשטות ומהאנרגיה של מוסיקת הרוק. ובשיר MY DEPRESSION משחק ספרינגסטין עם כפל המשמעות של  פירוש המילה באנגלית – מיתון, עם הדיכאון של הדובר:

Baby, I've been down but never this down

I've been lost but never this lost

This is my confession. I need your heart

 in this depression.I need your heart.

אחד הדברים שהכי מרגשים אותי בתור אמן, היא היכולת של אמן להמציא עצמו מחדש. ספרינגסטין מיליונר, עשה וראה כבר הכול, נערץ וכו'. אין לו דבר להוכיח, הוא יכול לרוץ עם מה שעשה עד הסוף. אבל אמן אמיתי נשאר רעב, והחיים ממשיכים לעניין אותו. ואז הוא יכול לחדש, בתוך הדרך בה טווה כבר, כי לכל אמן טוב טביעת אצבע אחת משלו. אז ספרינגסטין הוסיף חמת חלילים, אקורדיאון, כינור, כלים של מוזיקת פולק, עטף אותם בתופים רצחניים, הוסיף המון אירוניה נואשת, והרי לכם אלבום חדש ואמיץ של אמן ותיק וטוב, ששם מראה מול פניה של אמריקה המכוערת, בעודו מחפש את אמריקה היפה.

מאת: יובל גלעד

פורסם על ידי מתי שמואלוף

מתי שמואלוף, הינו משורר, סופר ועורך. פרסם עד כה עשרה ספרים ביניהם: שבעה ספרי שירה, ספר מאמרים, קובץ סיפורים ועוד. בשנת 2019, ראתה אור בגרמניה אסופה דו לשונית משיריו "בגדד | חיפה | ברלין" בהוצאת אפוריסמא ורלג. בשנת 2021 פרסם את הרומן הראשון שלו "הפרס" בהוצאת פרדס. שיריו וסיפורים תורגמו ופורסמו באסופות, כתבי-עת ואנתולוגיות בכל רחבי העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: